-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Artykuły użytkownika

Papież Klemens do Koryntian o Oceanie.

Czytając Focjusza trafiłem na bardzo krótkie odniesienie do listu papieża Klemensa skierowanego do Koryntian. Focjusz akurat krytykował go za jego doniesienia, że po drugiej stronie Oceanu jest taki sam świat jak nasz. Ponieważ w indeksach była informacja o tym, że list zachował się w całości, postanowiłem go odnaleść.

Ale zacznijmy od tego, że sam autor tego listu, św Klemens, był bliskim współpracownikiem św Pawła. Biskupem Rzymu został w roku 91 i sprawował ten urząd do swojej śmierci w roku 101. Sam list jest obecnie datowany na około 97 rok.

W liście jest wiele odnośników do Biblii, ale jeden rozdział poświęcony jest kwestiom dnia codziennego mieszkańców Koryntu. Przypatrzmy się mu:

Pokora i uległość co cechy wielkich ludzi ludzi, którzy w ten sposób otrzymali dobre świadectwo, ma ...

Pioter
31 stycznia 2024 09:51

8     864    8

Genzeryk, pierwszy cesarz Prus

Wpadła mi właśnie ciekawa książka amerykańskiego dziennikarza Poultneya Bigelowa wydana w 1918 roku pod tytułem Genseric, king of the Vandals and first Prussian Kaiser.

Książka zaczyna się słowami: Genzeryk, pierwszy pruski cesarz Europy, urodził się około cztery wieki po Chrystusie w tej bagnistej i piaszczystej dzielnicy Brandenburgii, gdzie obecnie stoi pałac w Poczdamie. Historia milczy na temat wielu szczegółów jego życia i dlatego od czasu do czasu musimy zgadywać, wzorując się na naszych kolegach naukowych. Na miejsce narodzin Genseryka wybieramy Poczdam ze względu na jego strategiczne położenie pomiędzy Bałtykiem a Łabą, w centrum szlaków wodnych doskonale przystosowanych do handlu i piractwa, a zatem naznaczonych przez Opatrzność jako rezydencja królów pruskich lub Wandali.

O ...

Pioter
30 stycznia 2024 11:08

38     1474    11

Złoto z Casarabe

W maju 2022 roku na łamach Science News poinformowano o odkryciu przy pomocy systemu Lidar pozostałości cultury Casarabe. Ciekawostką w tym przypadku jest to, że wcześniej w żaden sposób nie podejrzewano nawet istnienia takich osiedli w amazońskiej dżungli.

Rozpoczęto więc powolną eksploatację archeologiczną tych terenów, o czym od czasu do czasu informowano na forach poświęconych wykorzystaniu nowoczesnych technologii w archeologii. W zasadzie nawet nie tyle informowano o znaleziskach archeologicznych, ale o samym fakcie odnalezienia tych osiedli.

Widać jednak archeolodzy znaleźli tam coś ciekawego, bowiem w ofercie numizmatycznej pojawiła się dość ciekawa moneta z Barbadosu:Tak jak Państwo widzicie mamy tu właściwie odkrycie całego miasta el Dorado w amerykańskiej dżunglii, dokonane ...

Pioter
29 stycznia 2024 09:40

26     1414    6

Paciorki jednego antycznego różańca

W zasadzie zanim ktoś zacznie studiować dzieje starożytności i wczesnego średniowiecza powinien sięgnąć najpierw po Bibliotekę Focjusza. Czasami może go ono zwieść na manowce (jak np mnie wczoraj), ale bez tego krótkiego lub dłuższego omówienia dostępnych publicznie w IX wieku ksiąg wogóle nie ma sensu zabierać się za jakiekolwiek studia nad początkami ludów obecnie zamieszkujących Europę.

Weźmy np Gotów, którzy w zasadzie nie wiadomo skąd przyszli ani gdzie się rozwiali. Owszem my tu podejrzewamy, że najprawdopodobniej przyszli z Ameryki Północnej, a nie ze Skandynawii, ale trudno to udowodnić i wskazać konkretny czas kiedy to miało miejsce. A wszystko to przez zaciemnianie oraz usuwanie danych, które były publicznie dostępne jeszcze tysiąc lat temu.

Popatrzmy na kilka urywków Focjusz ...

Pioter
28 stycznia 2024 10:50

11     1165    10

Poznaj moich Spartan

Wszyscy znamy mit o bitwie pod Termopilami, w której pod dowódctwem Leonidasa wzięło udział 300 Spratan. Mit ten wielokrotnie był wykorzystywany w bieżącej propagandzie i zawsze przedstawiany jest jako jedyna słuszna wersja zdarzeń i nikt nawet nie próbuje w tym zakresie dyskutować z Herodotem.

W zasadzie taka dyskusja jest dość trudna, skoro jedyne dzieło, które przedstawiało Wojny Perskie z perspektywy Persów, a napisane przez lekarza perskiej królowej Parysatydy - Ktezjasza - zaginęło w pomroce dziejów. W zasadzie to dziś, poza tym, że Ktesjasz był autorem Persiki i Indiki niewiele więcej wiemy. A, wiemy także, że Ktezjasz, mający dostęp do perskich archiwów pałacowych, uważał Herodota za wierutnego kłamcę.

Zachowało się jednak do naszych czasów streszczenie Persiki, które Foicjusz ...

Pioter
27 stycznia 2024 06:55

14     1156    14

Szykuje się kontrofensywa.

Jeśli popatrzymy na monety pojawiające się w ostatnich dniach na rynku numizmatycznym, przeknamy się, że wcale nie wszystko jeszcze stracone. Ogólnie bowiem dominującym w ostanim tygodniu motywem jest sokół.To Ghana z datą emisji na 29 lutego.Tu Niue też z datą emisji na 29 lutego

A tu San Marino z datą emisji aż na 27 czerwca

A jeśli popatrzeć nie tylko na niebo, to również będzie ciekawie: Chiński smok zostanie obaskawiony i pewnie tą tajwańską perłą się zadławi.I nastąpi powszechna szczęśliwość. - Choć w te górskie nimfy to w zasadzie nigdy się nie spotkały, a obraz Willama Bouguereau z 1902 roku stanowiący wzorzec do tej monety, to tylko taka artystyczna wizja.

Oczywiście to tylko oferta. Czy zostanie przyjęta trudno powiedzieć, ale moneta z San Marino w tym zestawieniu zdaje się w ...

Pioter
26 stycznia 2024 08:14

12     1475    10

Drobne przeoczenie

Czy przy opisywaniu życia jednego z najważniejszych polityków swojej epoki można pominąć fakt, że był on również dostojnikiem kościelnym? Dziś raczej tak, ale w wiekach wcześniejszych?

Przypatrzmy się więc dziełu, które wywraca nasze pojmowanie okresu upadku Cesarstwa Zachniego. Tym dziełem jest zagniona dziś książka Filostorgiusza Historia Kościoła. Znamy jedynie streszczenie tego dzieła, dzęki pracy biskupa Focjusza Biblioteka.

Przeczytaliśmy pracę arianina Filostorgiusza Historia Kościoła. Autor kreśli dzieje zupełnie inaczej niż prawie wszyscy historycy kościelni. Wynosi w pochwałach każdego arianina, nie skąpi nagan prawowitym chrześcijanom, tak że jego praca stanowi nie tyle historię, ile pochwałęheretyków, a jednocześnie bezwględne potępienie i oskarżenie ortodoksów.

Posługuje s ...

Pioter
25 stycznia 2024 05:05

66     1664    12

Misja Kazimierza Mieszkowica

W roku 1016 królowi Polski Lambertowi oraz jego żonie Ryksie, wnóczce cesarza Rzeszy Ottona II, urodził się syn. Tak naprawdę nie wiemy jak miał na imię. Późniejsi kronikarze zapisali nam go pod dwoma tytułami: Kazimierz Karol, a do naszej historii wszedł jako Kazimierz Odnowiciel.

Zarówno Kazimierz jak i Karol nie są w tym przypadku imionami. Są tytułami: Kazimierz znaczy po arabasku władca, a to samo w językach słowiańskich znaczyło słowo Karol, od którego pochodzi tytuł władcy król. Nie znamy więc prawdziwego imienia, podobnie zresztą jak nie znamy również prawdziwego imienia jego ojca, który w historiografii występuje jako Mieszko II Lambert.

Nie będziemy jednak w to wnikać, bowiem interesuje mnie w tej chwili akurat syn Mieszka i Ryksy, o którym ciotka Vicky pisze, że w wieku 10 l ...

Pioter
24 stycznia 2024 08:31

45     1477    18

Argentyna się rozsypała

W zasadzie to nic nowego. To dopiero 3 raz w ciągu ostatnich 50 lat.

Po raz pierwszy doszło do tego w 1985 roku. Wówczas z powodu problemów z płatnościami władze poszczególnych prowincji zaczęły wypuszczanie własnych banknotów. np takich: Początkowo były to wyłącznie drobne, których brakowało w obiegu, ale po czterech latach pojawiły się i takie banknoty: W zasadzie nadal można było ważać te banknoty za drobne, bo ich wartość nabywcza drastycznie nie wzrosła. W końcu w 1991 roku wymieniono pieniądze w stosunku 1 peso : 10000 australów i uniewazniono lokalne emisje. Do czasu.

Kolejny kryzys przyszedł w 2001 roku.Wówczas ponownie obowiązki Banku Centralnego wzięły na siebie władze poszczególnych prowincji. I początkowo też miało to być tylko uzupełnienie obiegu drobnicy. W zasadzie jakoś ...

Pioter
23 stycznia 2024 08:43

43     2254    7

Krzyż arcybiskupa Gerona

W roku 976 zmarł arcybiskup Kolonii Gero. Pochowano go w Katedrze Kolońskiej, a nad jego grobem powieszono niezwykły drewniany krzyż o wymiarach 2,88 m x 1,98 m, przy czym sama figura Chrystusa miała wysokość 1,87 m oraz rozpiętość ramion 1,66 m. Krzyż był tak niezwykły z punktu widzenia mieszkańców X/XI wiecznej Rzeszy, że do grobu arcybiskupa Gerona ściągały pielgrzymki. Opisał go nawet w swojej kronice biskup merseburski Thietmar. W końcu około 1250 roku przeniesiono krzyż do nowoprzebudowanej części katedry (kaplica św Szczepana), a w 1310 przeniesiono go ponownie w inne miejsce, do kaplicy św Krzyża. W 1683 krzyż doczekał się promienistej aureoli, która stanowi jego tło. Był również wielokrotnie złocony, malowany oraz restaurowany. Ot zabytek jak każdy inny.

Co jednak było aż tak ...

Pioter
22 stycznia 2024 03:58

35     1188    9

Rehabilitacja Lokiego

Kim był Loki w zasadzie wiemy. Był on oficerem prowadzącym wszystkich bogów Asgardu. I w zasadzie jego zadanie polegało na pilnowaniu, aby coś niewłaściwego im nie strzeliło do głowy. Niewłaściwego z pukntu widzenia sumeryjskich zleceniodawców. Kiedy jednak przyszło najgorsze doprowadził do Rangaroku i zniszczył cały Asgard przy pomocy Scytów/Gotów. Wykonał po prostu to, co do niego należało.

Problem pojawił się w momencie, gdy dzieje Asgardu postanowiono zaszczepić innym ludom, których zadaniem było dokonywanie na bieżąco róznych korekt w Europie czy Ameryce Północnej. Zbiorczo dziś mówimy o tych ludach Wikingowie lub Normanowie, ale była to zwykła mieszanina najemników z różnych ludów, które musiano jakoś scalić ze sobą. Dlatego dokonano pewnej drobnej zmiany spisanej historii Asgard ...

Pioter
19 stycznia 2024 10:07

24     1685    10

Krzyżak

Przedwczoraj na rynkach numizmatycznych pojawiła się nowa ciekawa moneta.Jak widać Wyspy Cooka (lub ktoś pod nie się podszywający) zapragnęły uhonorować Hermana von Salzę, twórcę Zakonu Niemieckiego Najświętszej Marii Panny. Do tego projektant nie zna się wogóle na historii, bowiem zatytuował tę monetę Pruscy Krzyżowcy.

Nie wiem kto akurat wykupił koncesję na wybijanie tam monet, ale mam jakieś podejrzenia. Podejrzenia te wynikają bowiem z samej monety oraz przeglądu historii.

Przede wszystkim moneta nie ma żadnego umocowania rocznicowego. W 1223 roku Zakon Krzyżacki walczył jeszcze z Połowcami na Węgrzech. Więc teoretycznie moneta nie powinna być adresowana do nas, ale...

Jeśli jednak sprawdzimy, co działo się w 1223 roku, to dowiemy się, że własnie w tym roku miała miejsce bitwa pod ...

Pioter
17 stycznia 2024 08:23

49     2269    14

Szklanką po łapkach

I stało się coś niebywałego. Komisja Europejska nakazała Republice Francuskiej zniszczenie całego nakładu nowego wzoru eurocentów.

Te nowe monety wyglądają tak.Oficjalnym powodem wycofania monet jest brak akceptacji KE wyrażonej w Dzienniku Urzędowym UE. Niby bowiem państwa członkowskie strefy euro mają prawo do samodzielnego określania tego co znajdzie się na stronie narodowej monet, ale jak widać nie każdemu to pasuje. Straty Francji z tego tytułu zostałyu już obliczone na około 1,2 mln euro, a sprawa dotyczy 27 mln nowo wybitych monet.

Oficjalnie podaje się w prasie, że dyrektor Mennicy Paryskiej chciał zaprezentować ministrowi finansów Republiki nowo wybite monety podczas jego wizyty 7.12.2023 w mennicy, i dlatego zignorował zastrzeżenia wyrażone przez KE z dnia 1.12.2023, które do ...

Pioter
15 stycznia 2024 10:51

22     1988    8

Przygody Karola zwanego Kazimierzem

Przedstawię teraz Państwu coś najprawdę niebywałego. Tekst pochodzi z syntezy dziejów Wandalów Alberta Kranza:

Gdy zaś został on wyłąćzony ze spraw ludzkich, pozostawił syna Kazimierza, o przydomku Karola, wnet powstali naczelnicy i syna wypędzili z królestwa, wraz z niechęcią do teutońskiego imienia.

Już Polacy byli bez króla, bez księcia, gdy każdy sobie radził i dbał o swoje korzyści dla siebie, na dłuższą metę i naczelnicy i lud zaczęli sięwstydzić zamętu. Nie pozostała szlachetność królewska, nie było komu oddawać czci przy równości urodzenia, każdy zawidził drugiemu królestwa, nie mogli jednak trwać bez króla, bez wodza.

Zaczęto gwałtownie pożądać Kazimierza wyrzuconego z królestwa, a co do wezwania go do królestwa byłą wielka zgoda wszystkich. Szukano go w Germanii, nie można g ...

Pioter
14 stycznia 2024 09:05

9     1187    9

Złota parada

3 kwietnia 2021 roku w Kairze miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Wydarzenie reklamowane jako oczekiwane przez cały świat.

https://www.youtube.com/watch?v=afRv6xdG_J0

Tu zajawka wydarzenia.

W tym dniu bowiem przewieziono 22 mumie władców starożytnego Egiptu na nowe miejsce spoczynku w świeżo wybudowym Narodowym Muzeum Cywilizacji Egipskiej. Cała ceremonia miała zostałą przygotowana w formie uroczystego pogrzebu królewskiego starożytnego Egiptu. Na dzień ten zamknięto większość dróg Kairu dla ruchu, a na miejsce nie mógł dostać się nikt postronny. Nawet wybudowano specjelne pojazdy mające imitować staroegipskie łodzie pogrzebowe. Całość parady okrasiły hymny śpiewaków operowych w języku staroegipskim (czyli koptyjskim) oparte na Księdze Umarłych oraz Tekstach Piramid. Jak podaje wikiped ...

Pioter
13 stycznia 2024 08:51

14     1398    6

Feniks z popiołów?

Wszyscy pewnie znamy legendę o feniksie. Ale czy ktoś wogóle czytał to, co o feniksie zapisali starożytni autorzy? np. Pliniusz Starszy?

Etiopiowie i Indowie opowiadają o różnobarwnych i niewysłowionych ptakach, a Arabowie o słwanym przed wszystkimi feniksie, jedynym, nie wiem czy to nie bajka, w całym świecie (ze swego rodzaju) i nie bardzo widywanym. Mówią, że jest wielkości orła, ma blask złota około szyi, wreszcie jest purpurowym, ogon jego błękitny zdobią różowe pióra, gardło grzebień a głowę czub z pierza przystraja. Pierwszy i najpilniej z Rzymian opisał go Maniliusz, ów sławny senator, który bez żadengo nauczyciela, odznaczył się największą nauką. Ten tedy powiada, że nikt nie widział go jedzącego, że w Arabii poświęconym jest Słońcu, że żyje 509 lat, że starzejąc się uściela s ...

Pioter
12 stycznia 2024 10:29

10     1138    6

Tron

W 2007 roku Bundesbank wypuścił do obiegu monetę obiegową z landem Mecklenburg-Vorpommern. Na monecie znalazł się wówczas pałac książęcy w Szwerinie.Tak wyglądała wówczas ta moneta. Obecnie postanowiono powtórzyć motyw Mecklenburgii, ale w troszkę innej formie.Moneta ta ma pojawić się w obiegu już 30 stycznia. Zgodnie z opisem mamy na niej widok na Königsstuhl na Rugii.

Klif Königssthul czyli na polskie Tron to w zasadzie dość strome uwisko. I żeby było ciekawiej to nikt nie wie dlaczego sięakurat tak nazywa. Legendy mówią, że w 1715 roku z tego miejsca miał obserwować bitwę morską z Duńczykami król Szwecji Karol XII Wittelsbach. Ale to tylko legendy, bo w spisanym w 1587 roku w sprawozdaniu z podróży (poszukiwanie wód mineralnych na zlecenie księcia) pastora Rhenana pojawiła się właśn ...

Pioter
11 stycznia 2024 13:32

10     1232    8

Tacyta opis Germanii

W zasadzie chyba dobrze, że dopiero teraz sięgnąłem do Tacyta, bo rozumiałbym go dokładnie tak samo jak wszyscy akademicy. A naprawdę wiele danych Tacyta wyjaśnia się samo przez się.

Zacznijmy więc:

Germanią wszystkę od Gallów, Retów i Pannonów Ren z Dunajem, od Sarmatów i Daków góry i wzajemna trwoga dzieli. Dalsze ziemie zakrąża Ocean, pełen ogromnych zalewów i wyspów niezmiernej wielkości, gdzie nieznajome nam pierwej z królami swoimi narody, świeża wojna odkryła. Ren z przerwanego i niedostępnego Retejskich gór wierzchołka spadłszy, nachyla się nieco ku zachodowi, zkąd potem bieg swój do oceanu północnego obraca. Dunaj bierze początek na górze Abnoba, mającej wolniej stoczyste boki i wstęp łacniejszy, przechodzi wiele krajów, i wpada do Pońskiego morza sześcią ujściami, bo siódme w ...

Pioter
10 stycznia 2024 08:08

31     1440    10

Świątynię Achillesa odbudujemy!

Tak poinformował wczoraj Kamerun. To znaczy Kamerun nic w tym układzie nie znaczy właściwie, ale za jego pośrednictwem odbywa się większość numizmatycznej dyplomacji Olimpijczyków.

Informacja w zasadzie wygląda tak: Emisja tej monety zaplonowana jest dopiero na 20 kwietnia i będzie to typowa moneta talarowa (czyli uncja srebra), wybita w nakładzie 500 szt.

Równocześnie z Niue przyszły informacje o nowych metalowych krążkach przeznacoznych dla kolekcjonerów. I tak jako pierwsza pojawi się taka monetka przeznaczona na rynek polski:Owszem - można to dzieło wybite w Mennicy Polskiej traktować jako część promocji filmu, ale film w kinach pojawił się 25 grudnia, a moneta planowana jest na 31 stycznia.

Później Niue (bez podania mennicy) poinformowało o czymś w zupełnie innym klimacie. Na pier ...

Pioter
9 stycznia 2024 07:23

11     1340    10

Szybciej niż się spodziewaliśmy

W czwartek wychodząca na Tajwanie gazeta Taipei Times poinformowała, że wojna światowa w najbliższym czasie obejmię Formozę.

Nie. Nie zrobili tego otwartym tekstem. Po prostu pokazali nowe monety wybite z okazji Chińskiego Roku Smoka.

Jedna jest typową tajwańską monetą wybijaną z okazji nowego roku. To ta z krzewem różanym. Natomiast druga jest znacznie ciekawsza. Prócz chińskiego smoka, który łakomie patrzy na tajwańską perłę (lepszy widok tu) na monecie znaleźli się także wojownicy Song w szyku bojowym.

A gdy do tego dodamy kilka wybitych niedawno monet Oceanii, to zrobi się jeszcze ciekawiej. To Vanuatu, gdzie tajwańska perła została już otoczona przez chińskiego smoka.To Niue, gdzie widzimy aż dwa walczące ze sobą smoki.A tu Australia, gdzie jednak widać, że perła się chińskimu smo ...

Pioter
8 stycznia 2024 06:01

28     1956    8

 Poprzednia  Strona 5 na 47.    Następna