-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Artykuły użytkownika

Gildie Nowego Świata

Zanim doszło do pokonania Waligóry i Wyrwidęba synowie Ixquic musieli udowdnić swoje prawa do pochodzenia. Bowiem nawet ich najblijższa rodzina nie wierzyła wygnannej z Xibalby Ixquic, że poczęła dzieci z drzewem, na którym wisiała czaszka ich boskiego ojca. Byli tylko tolerowani przez resztę rodziny.

Gdy już Hunahpu i Ixbalanque trochę podrośli otrzymali za zadanie wyczyszczenie pola pod uprawę kukurydzy. Zrobili to karczując las i nieużytki, ale gdy przyszli nazajutrz zasiać kukurydzę, okazało się, że wszystko wygląda jakby nikt nigdy się tym polem nie zajmował. Zabrali sięwięc ponownie do pracy, ale kolejnego dnia sytuacja się powtórzyła. Za trzecim razem zamiast wrócić do domu zaczaili się aby zobaczyć kto przeszkadza im w założeniu pola kukurydzy. I zobaczyli wtedy, że zwierzęta z ...

Pioter
14 lutego 2024 05:02

10     770    8

Waligóra i Wyrwidąb

Najkrótszą wersję bajki o tych dwu bohaterach znajdujemy w wikipedii: Matka po urodzeniu bliźniąt w lesie zmarła. Jednym z bliźniaków, Waligórą, zaopiekowała się wilczyca. Miał on taką siłę, że potrafił swoim ciosem powalić górę. Drugiego, Wyrwidęba, wykarmiła niedźwiedzica. Miał on taką siłę, że potrafił z łatwością wyrywać dęby. Bracia działając wspólnie pokonali smoka pustoszącego pewne królestwo za co wdzięczny król oddał każdemu z nich po połowie królestwa i po jednej ze swych dwóch córek za żonę.

W księdze Popol Vuh znajduje się jednak inna wersja tej baśni. Otóż według podań Majów nazywali się oni Zipacna i Cabracan, a ojcem ich był Vacub-Caquiz. Na wszystkich trzech bóg zwany Serce Nieba wydał wyrok śmierci. Jedynym powodem było przechwalanie się swoim bogactwem. Na realizację ...

Pioter
13 lutego 2024 04:18

31     1096    11

Świat po Potopie widziany oczami Wężowego Plemienia

Informacje o tym jak wyglądał świat po tym, gdy wody Wszechoceanu przedarły się przez Bosfor i zatopiły żyzne tereny dzisiejszego Morza Czarnego znajdujemy w świętej księdze Majów zwanej Popol Vuh. Brzmią one tak:

Niewiele jasności było wtedy na powierzchni ziemi. Słońce jeszcze nie istniało. Żyła jednak pyszałkowata istota zwana Vucub-Caquix. Niebo i ziemia istniały już, ale zakryte były oblicza słońca i księżyca.

I mówił Vucub-Caquix: Zaprawdę, sążywym świadectwem ludzi, co się utopili; natura ich podobna jest do istot nadprzyrodzonych. Wywyższę się teraz ponad wszystkie istoty stworzone i utworzone. Jam jest słońce, jam światłość, jam jest księżyc - wołał. - Wielka jest moja wspaniałość. Moją wolą ludzie wędrować będą i zwyciężać. Albowiem ze srebra są moje oczy, świetliste jak klej ...

Pioter
12 lutego 2024 06:29

59     1988    8

Gambit królowej

W końcu znowu odezwały się linie komunikacyjne Olimpijczyków. Przypatrzmy się wię ostatniej informacji, a póxniej cofniemy się trochę wstecz, ale nie daleko. Nasza podróż w czasie obejmie bowiem wyłącznie dwa ostatnie tygodnie. Ta srebrna moneta o wadze 2 uncji zostanie wybita w nakłdzie 89 sztuk. Emisję przewidziano na 14.05.2024Ta zaś ma mieć nakład 39 szt i przewidziana jest na 31.03.2024Do tego dołóżmy jeszcze jakieś malowidło w nakładzie 999 sztuk już dostępne w sprzedaży.Czy nawiązania do popkultury (nakład 500 szt, emisja 20.04.2024)oraz wezwanie do modlitwy za świat (najkład 300 szt, emisja 29.02.2024)

A dlaczego to wszystko? 499 sztuk nakładu i emisja na 40.04.2024

Pioter
10 lutego 2024 04:31

69     2047    12

Apoloniusz Travel ciąg dalszy

W swoich notatkach z opisu podróży Apoloniusza Filostrat opisał w miarędokładnie jeszcze jedno ciekawe miejsce. Najważniejszy fenicki port na Atlantyku - Gades.

Gades znajduje się na krańcu Europy, jego mieszkańcy wierzą w zabobony. Zbudowali oni bóstwu Starości ołtarz i jako jedyni w świecie śpiewają pieśni ku czci śmierci. Wznoszą siętam również ołtarze dla Ubóstwa, Sztuki i Heraklesa Egipskiego oraz inne dla Heraklesa Tebańskiego. Przepędził on, powiadają, stada krów do Erytrii, kiedy odniósł zwycięstwo nad Gerionem i zdobył jego bydło, Herakles Egipski dzięki swej wiedzy miał dać mieszkańcom sposób na zmierzenie całej ziemi aż do jej krańców. Podobno Gades zamieszkują Grecy wychowani w ojczystych obyczajach.

Powiadają, że rozną tam drzewa, których nie ma w żadnym innym miejscu na z ...

Pioter
9 lutego 2024 05:09

31     850    7

Apoloniusz Travel

Jedną z ciekawszych pozycji opisanych przez Focjusza są luźne wypiski dokonane przez Filostrata z relacji podróżniczej niejakiego Apoloniusza.

Ani o Filostracie, ani o tym do czego mu były potrzebne te natotaki nie mamy żadnej informacji u Focjusza. Tak samo jak nie ma nawet informacji kim był ten cały podróżnik Apoloniusz. Do tego w tekście znajdują się bardzo ciekawe słowa Focjusza: Czwartą księgę napisał Filostrat wypełaniając ją jedynie bajaniami i własnymi wymysłami w celu wysławienia Apoloniusza, obsypania go pochwałami i wyrazami podziwu.

Po takiej reklamie należy więc się porządnie przyjrzeć tekstowi, który dotrwał do naszych czasów we fragmentach. Weźmy na pierwszy rzut oka opis Babilonu:

Babilon, powiada autor, otaczają koliste mury obronne o długości 480 stadiów. Wysokość mu ...

Pioter
8 lutego 2024 06:12

20     907    7

Ptolemeusza Hefastiona "Nowa Historia dla poznania wielu spraw naukowych"

Jeden z kodeksów spisanych przez Focjusza zaczyna się tymi słowami: Przeczytaliśmy Nową historię w sześciu księgach Ptolemeusza Hefastiona, napisaną dla tych, którzy chcą zapoznać się gruntownie z nauką historii. Książka ta jest naprawdę pożyteczna dla tych, którzy dążą do zdobycia wielostronnej erudycji historycznej, może bowiem dać sposobność poznania w krótkim czasie zebranych materiałów. Wyszukanie ich, porozseiwanych po różnych książkach, wymagałoby trudu io poświęcenia temu długiego życia. Książka zawiera wiele przedziwnych danych, źle wymyślonych i zupełnie irracjonalnych. Autor usiłuje wyjaśnić powody powstania niektórych późniejszych mitów. W tym miejscu następuje cość ciekawa interpretacja naukowców, którzy dzieło Focjusza opracowywali: Dzieło to, będące po większej części wy ...

Pioter
5 lutego 2024 04:59

33     976    10

O założeniu Teb

Wśród wielu ksiąg streszczonych przez Focjusza trafiamy też na dzieło Konona zatytułowane Opowiadania. Dzieło to składało się z pięćdziesięciu ksiąg spisanych na polecenie króla Archelaosa Filopatra u schyłku I w pne i w zasadzie wygląda na zupełnie niewinne przedstawienie greckich mitów. Gdy jednak przyjrzymy się temu bliżej znajdziemy tam sprawy w żadnej z dostępnych nam dziś mitologii nie omawiane, a pochodzących z okresu Wojny Trojańskiej - czyli samych początków Hellady. I jedną z takich spraw jest zapisana w księdze 38. Przypatrzmy się temu opowiadaniu bliżej:

Trzydzieste ósme opowiadanie informuje, że wyspa Tazos wywodzi nazwę od Tazosa, brata Kadmosa. Tam bowiem pozostawił go brat z częściąwojska. Kadmos, będąc osobą bardzo znaczną u Fenicjan, został wysłany przez ich króla do ...

Pioter
4 lutego 2024 07:33

23     1140    8

Cudowne przygody poza Tule

Rozdział 165 Biblioteki Focjusza zaczyna się słowami: Przeczytaliśmy Cudowne przygody poza Tule w dwudziestu czterech księgach Antoniusza Diogenesa. Całe dzieło jest romansem ujętym w stylu jasnym i tak czystym, że co do przerzystości nie budzi najmniejszego zastrzeżenia nawet w dygresjach opowiadanych.

Akurat praca Antoniusza Diogenesa znana jest wyłącznie z opisu Focjusza, który potraktował ją jako romans fantastyczny, i umieścił obok takich innych fantastów antycznego świata jak Jambulos, Lukian czy Euhemer. I moim zdaniem Antoniusz Diogenes jest dokładnie takim samym fantastą jak i pozostali wymienini starożytni autorzy. Przypatrzmy się więc temu romansowi fantastycznemu.

Całość niewiarygodnego romansu utrzymana jest w formie listu Antoniusza do swojego szwagra Faustyna, aby ten pr ...

Pioter
3 lutego 2024 05:30

23     1154    10

O pochodzeniu Franków

W księdze drugiej Grzegorza z Tours znajdujemy opis pochodzenia Franków. Nie jest on aż tak szczegółowy jak teskt Jordanesa dotyczący Gotów, ale jakiś punkt zaczepienia mamy. Oto co pisze kronikarz Frankow:

Co dotyczy zaś królów frankijskich, wielu wogóle nie wie, który z nich był pierwszy. Albowiem chociaż dzieło historyczne Suplicjusza Aleksandra wiele o nich opowiada, wszakże nie wymienia pierwszego ich króla, lecz mówi, że mieli oni książąt. [...]

Renatus Profuturus Frigeridus, którego już wyżej wspomnieliśmy, gdy opowiada, że Rzym został zdobyty przez Gotów, mówi tak: Tymczasem Respendial, król Alanów, po przejściu Goara do Rzymian. odszedł ze swoim wojskiewm znad Renu, podczas gdy Wandalowie w ciężkiej walce zmagali się z Frankami [...]"

Orozjusz zaś, inny dziejopis, w siódmej ks ...

Pioter
2 lutego 2024 04:44

25     1155    9

Grzegorza z Tours opis zniszczenia Metzu

Jeśli zaczyna się porównywać materiały źródłowe ze sobą, zaczyna się robić coraz ciekawiej. Skąd bowiem wiemy, że Genzeryk sprowadził do Kartaginy szczątki pierwszego męczennika? Bo taką informacją poczęstował nas dziennikarz opisujący dzieje Genzeryka w 1918 roku.

No własnie, skąd on wziął tę informację? Na chwilę obecną nie wiem, ale trafiłem na opis zniszczenia miasta Metz przez Attylę. Kronikarz Franków, Grzegorz z Tours, tak opisuje te wydarzenia:

Hunowie więc wyszedłwszy z Panoni, jak niektórzy podają, w samą wigilię Wielkanocy, wszystko pustosząc pzeszli do miasta Metzu, miasto na łup ognia wydali, lud zabijali czubkiem miecza i nawet samych kapłanów Pana mordowali przy świętych ołtarzach. I nie zostało w mieście nic, czego by nie spalili, prócz kaplicy świętego Szczepana, pierw ...

Pioter
1 lutego 2024 06:41

12     899    9

Papież Klemens do Koryntian o Oceanie.

Czytając Focjusza trafiłem na bardzo krótkie odniesienie do listu papieża Klemensa skierowanego do Koryntian. Focjusz akurat krytykował go za jego doniesienia, że po drugiej stronie Oceanu jest taki sam świat jak nasz. Ponieważ w indeksach była informacja o tym, że list zachował się w całości, postanowiłem go odnaleść.

Ale zacznijmy od tego, że sam autor tego listu, św Klemens, był bliskim współpracownikiem św Pawła. Biskupem Rzymu został w roku 91 i sprawował ten urząd do swojej śmierci w roku 101. Sam list jest obecnie datowany na około 97 rok.

W liście jest wiele odnośników do Biblii, ale jeden rozdział poświęcony jest kwestiom dnia codziennego mieszkańców Koryntu. Przypatrzmy się mu:

Pokora i uległość co cechy wielkich ludzi ludzi, którzy w ten sposób otrzymali dobre świadectwo, ma ...

Pioter
31 stycznia 2024 09:51

8     855    8

Genzeryk, pierwszy cesarz Prus

Wpadła mi właśnie ciekawa książka amerykańskiego dziennikarza Poultneya Bigelowa wydana w 1918 roku pod tytułem Genseric, king of the Vandals and first Prussian Kaiser.

Książka zaczyna się słowami: Genzeryk, pierwszy pruski cesarz Europy, urodził się około cztery wieki po Chrystusie w tej bagnistej i piaszczystej dzielnicy Brandenburgii, gdzie obecnie stoi pałac w Poczdamie. Historia milczy na temat wielu szczegółów jego życia i dlatego od czasu do czasu musimy zgadywać, wzorując się na naszych kolegach naukowych. Na miejsce narodzin Genseryka wybieramy Poczdam ze względu na jego strategiczne położenie pomiędzy Bałtykiem a Łabą, w centrum szlaków wodnych doskonale przystosowanych do handlu i piractwa, a zatem naznaczonych przez Opatrzność jako rezydencja królów pruskich lub Wandali.

O ...

Pioter
30 stycznia 2024 11:08

38     1455    11

Złoto z Casarabe

W maju 2022 roku na łamach Science News poinformowano o odkryciu przy pomocy systemu Lidar pozostałości cultury Casarabe. Ciekawostką w tym przypadku jest to, że wcześniej w żaden sposób nie podejrzewano nawet istnienia takich osiedli w amazońskiej dżungli.

Rozpoczęto więc powolną eksploatację archeologiczną tych terenów, o czym od czasu do czasu informowano na forach poświęconych wykorzystaniu nowoczesnych technologii w archeologii. W zasadzie nawet nie tyle informowano o znaleziskach archeologicznych, ale o samym fakcie odnalezienia tych osiedli.

Widać jednak archeolodzy znaleźli tam coś ciekawego, bowiem w ofercie numizmatycznej pojawiła się dość ciekawa moneta z Barbadosu:Tak jak Państwo widzicie mamy tu właściwie odkrycie całego miasta el Dorado w amerykańskiej dżunglii, dokonane ...

Pioter
29 stycznia 2024 09:40

26     1406    6

Paciorki jednego antycznego różańca

W zasadzie zanim ktoś zacznie studiować dzieje starożytności i wczesnego średniowiecza powinien sięgnąć najpierw po Bibliotekę Focjusza. Czasami może go ono zwieść na manowce (jak np mnie wczoraj), ale bez tego krótkiego lub dłuższego omówienia dostępnych publicznie w IX wieku ksiąg wogóle nie ma sensu zabierać się za jakiekolwiek studia nad początkami ludów obecnie zamieszkujących Europę.

Weźmy np Gotów, którzy w zasadzie nie wiadomo skąd przyszli ani gdzie się rozwiali. Owszem my tu podejrzewamy, że najprawdopodobniej przyszli z Ameryki Północnej, a nie ze Skandynawii, ale trudno to udowodnić i wskazać konkretny czas kiedy to miało miejsce. A wszystko to przez zaciemnianie oraz usuwanie danych, które były publicznie dostępne jeszcze tysiąc lat temu.

Popatrzmy na kilka urywków Focjusz ...

Pioter
28 stycznia 2024 10:50

11     1158    10

Poznaj moich Spartan

Wszyscy znamy mit o bitwie pod Termopilami, w której pod dowódctwem Leonidasa wzięło udział 300 Spratan. Mit ten wielokrotnie był wykorzystywany w bieżącej propagandzie i zawsze przedstawiany jest jako jedyna słuszna wersja zdarzeń i nikt nawet nie próbuje w tym zakresie dyskutować z Herodotem.

W zasadzie taka dyskusja jest dość trudna, skoro jedyne dzieło, które przedstawiało Wojny Perskie z perspektywy Persów, a napisane przez lekarza perskiej królowej Parysatydy - Ktezjasza - zaginęło w pomroce dziejów. W zasadzie to dziś, poza tym, że Ktesjasz był autorem Persiki i Indiki niewiele więcej wiemy. A, wiemy także, że Ktezjasz, mający dostęp do perskich archiwów pałacowych, uważał Herodota za wierutnego kłamcę.

Zachowało się jednak do naszych czasów streszczenie Persiki, które Foicjusz ...

Pioter
27 stycznia 2024 06:55

14     1150    14

Szykuje się kontrofensywa.

Jeśli popatrzymy na monety pojawiające się w ostatnich dniach na rynku numizmatycznym, przeknamy się, że wcale nie wszystko jeszcze stracone. Ogólnie bowiem dominującym w ostanim tygodniu motywem jest sokół.To Ghana z datą emisji na 29 lutego.Tu Niue też z datą emisji na 29 lutego

A tu San Marino z datą emisji aż na 27 czerwca

A jeśli popatrzeć nie tylko na niebo, to również będzie ciekawie: Chiński smok zostanie obaskawiony i pewnie tą tajwańską perłą się zadławi.I nastąpi powszechna szczęśliwość. - Choć w te górskie nimfy to w zasadzie nigdy się nie spotkały, a obraz Willama Bouguereau z 1902 roku stanowiący wzorzec do tej monety, to tylko taka artystyczna wizja.

Oczywiście to tylko oferta. Czy zostanie przyjęta trudno powiedzieć, ale moneta z San Marino w tym zestawieniu zdaje się w ...

Pioter
26 stycznia 2024 08:14

12     1466    10

Drobne przeoczenie

Czy przy opisywaniu życia jednego z najważniejszych polityków swojej epoki można pominąć fakt, że był on również dostojnikiem kościelnym? Dziś raczej tak, ale w wiekach wcześniejszych?

Przypatrzmy się więc dziełu, które wywraca nasze pojmowanie okresu upadku Cesarstwa Zachniego. Tym dziełem jest zagniona dziś książka Filostorgiusza Historia Kościoła. Znamy jedynie streszczenie tego dzieła, dzęki pracy biskupa Focjusza Biblioteka.

Przeczytaliśmy pracę arianina Filostorgiusza Historia Kościoła. Autor kreśli dzieje zupełnie inaczej niż prawie wszyscy historycy kościelni. Wynosi w pochwałach każdego arianina, nie skąpi nagan prawowitym chrześcijanom, tak że jego praca stanowi nie tyle historię, ile pochwałęheretyków, a jednocześnie bezwględne potępienie i oskarżenie ortodoksów.

Posługuje s ...

Pioter
25 stycznia 2024 05:05

66     1655    12

Misja Kazimierza Mieszkowica

W roku 1016 królowi Polski Lambertowi oraz jego żonie Ryksie, wnóczce cesarza Rzeszy Ottona II, urodził się syn. Tak naprawdę nie wiemy jak miał na imię. Późniejsi kronikarze zapisali nam go pod dwoma tytułami: Kazimierz Karol, a do naszej historii wszedł jako Kazimierz Odnowiciel.

Zarówno Kazimierz jak i Karol nie są w tym przypadku imionami. Są tytułami: Kazimierz znaczy po arabasku władca, a to samo w językach słowiańskich znaczyło słowo Karol, od którego pochodzi tytuł władcy król. Nie znamy więc prawdziwego imienia, podobnie zresztą jak nie znamy również prawdziwego imienia jego ojca, który w historiografii występuje jako Mieszko II Lambert.

Nie będziemy jednak w to wnikać, bowiem interesuje mnie w tej chwili akurat syn Mieszka i Ryksy, o którym ciotka Vicky pisze, że w wieku 10 l ...

Pioter
24 stycznia 2024 08:31

45     1467    18

Argentyna się rozsypała

W zasadzie to nic nowego. To dopiero 3 raz w ciągu ostatnich 50 lat.

Po raz pierwszy doszło do tego w 1985 roku. Wówczas z powodu problemów z płatnościami władze poszczególnych prowincji zaczęły wypuszczanie własnych banknotów. np takich: Początkowo były to wyłącznie drobne, których brakowało w obiegu, ale po czterech latach pojawiły się i takie banknoty: W zasadzie nadal można było ważać te banknoty za drobne, bo ich wartość nabywcza drastycznie nie wzrosła. W końcu w 1991 roku wymieniono pieniądze w stosunku 1 peso : 10000 australów i uniewazniono lokalne emisje. Do czasu.

Kolejny kryzys przyszedł w 2001 roku.Wówczas ponownie obowiązki Banku Centralnego wzięły na siebie władze poszczególnych prowincji. I początkowo też miało to być tylko uzupełnienie obiegu drobnicy. W zasadzie jakoś ...

Pioter
23 stycznia 2024 08:43

43     2246    7

 Poprzednia  Strona 4 na 47.    Następna