-

Pioter : Ich bin ein Schlesier.

Artykuły użytkownika

Wrocławska Hanza

W jaki sposób miasto może osiągnąć sukces? Jedynie przez handel, i to handel międzynarodowy. I jeśli trzeba dla osiągnięcia tego sukcesu zmusić władzę książęcą do budowy nowego szlaku handlowego, to należy tak zrobić.

Dla Wrocławia szansą na sukces był okres kolonizacji Śląska po najeździe mongolskim. Lokowano wtedy nowe miasta, a istniejącym odnawiano przywileje. Ściągnięto również na Śląsk wielu osadników, głównie z Flandrii, którzy rozwinęli znacznie śląski przemysł tekstylny. Doszło nawet do tego, że jeden z książąt wrocławskich, Herzog Heinrich von Pressela  (Henryk Probus), został przedstawicielem handlowym cechu tkaczy, czyli inaczej mówiąc zajął się poezją średniowieczną. Nie było to czymś dziwnym w średniowiecznej Europie, bowi ...

Pioter
9 maja 2019 21:13

15     708    8

100 lecie Ukraińskiej Rewolucji

15 marca 1917 roku abdykował car Mikołaj II. 2 dni później panowie widoczni na fotografii: Pawło Chrystiuk, Mykoła Stasiuk, Borys Martos, Iwan Steszenko, Chrystofor Baranowskyj, Wołodymyr Wynnyczenko, Serhij Jefremow oraz Symon Petlura, powołali do istnienia w Kijowie Ukraińską Centralną Radę i od tego momentu liczy się nowożytna państwowość Ukrainy.

Najpierw interesowała ich autonomia w strukturach Rosji, na co zgodził się rząd Kiereńskiego, jednak w chwili, gdy Kiereński upadł a do władzy doszli bolszewicy Ukraińska Centralna Rada proklamowała niepodległość. 20 listopada 1917 roku powołano do istnienia Ukraińską Republikę Ludową, a tereny na których ją powołano obejmowały gubernie: kijowską, podolską, wołyńską, czernichowską, katerynosławską, chersońską i taurydzką ( ...

Pioter
7 maja 2019 20:19

6     529    5

Westernizacja

W ramach westernizacji Japonii wśród szeregu reform znalazło się również ujednolicenie waluty w całym kraju oraz powołanie banku centralnego. Bank ten powołano w 1870 roku z kapitałem 50 tys jenów (równowartość 25 tys dukatów w złocie czyli 83 i 1/4 kg złota monetarnego). Bank ten już w 1873 roku wprowadził do obiegu banknoty nominowane w jenach (nowej walucie japońskiej), których druk zamówiono w Nowym Jorku. Na najczęściej pojawiającym się w społeczeństwie banknocie, czyli na tym z najmniejszym nominałem, zawarto ostrzeżenie dla Amerykanów i Brytyjczyków.Na awersie banknotu widzimy samuraja Minamoto no Tametomo, żyjącego w latach 1139-1170, którego japońskie legendy opisują jako najlepszego łucznika w dziejach, kto ...

Pioter
4 maja 2019 15:23

0     488    4

Algierskie ptactwo

1 listopada 1954 roku w Algierii wybuchło powstanie skierowane przeciw Francji. Odpowiedzialnym za jego wybuch był Komitet Rewolucyjny Jedności i Akcji (CRUA), sterowany z Egiptu przez Ahmada Bena Bella. Jak widać była to brytyjska (najprawdopodobniej) próba rozmontowania francuskiego imperium kolonialnego. Powstanie te trwało praktycznie do 1963 roku, a w jego wyniku 80% Francuzów opuściło na zawsze Osadnicze Terytorium Zamorskie.

W 1955 roku, czyli w czasie trwania tego powstania, Bank Algierii wprowadza do obiegu nowe banknoty. Banknoty jednoznacze w swej symbolice. Banknoty te kursowały do 1963 roku, czyli do czasu uzyskania niepodległości przez Algierię. W 1958 roku podprogowy przekaz wzywający do emigracji został dodatkowo wzmocniony nowym banknotem, na któ ...

Pioter
3 maja 2019 16:42

3     507    6

Hendrik Witbooi czyli powrót Niemiec do Namibii

Hendrik Witbooi (a właściwie !Nanseb !Gabemab) urodził się w roku 1830 w Pela w brytyjskiej Kolonii Przylądkowej. Jednak jeszcze w jego młodości jego plemię, zwane Khoikhoi, zostało wysiedlone przez brytyjczyków na północ (przewiezione w całości około 160 km) do granic Oranji, skąd dalej ruszyło w kierunku ziem zajmowanych przez lud Hererów, dopiero co pokonany w wojnach przez Niemców.

Widząc nowe zagrożenie oraz korzystając z zawartych traktatów pokojowych Hererowie poprosili niemieckiego gubernatora o pomoc w odparciu najeźdzców. 12 kwietnia 1893 roku oddział niemiecki pod dowódctwem Cutra von Francois zaatakował plemię Khoikhoi pod Hornkranz, które w wyniku bitwy zostało rozproszone. Wódz Heindrik (podpisujący się jak ...

Pioter
28 kwietnia 2019 22:45

9     641    6

Dzisiejszy obraz Europy w numizmatyce - część IV - Italia

Przyjrzyjmy się dziś kolejnym monetom kolekcjonerskim z certyfikatem EBC5 euro - 150 lat rządu Włoch

5 euro - motorower Vespa (po polsku Osa)5 euro - 50 lat lądowania na Księżycu10 euro - Krzysztof Kolumb5 euro - 100 lecie śmierci Cezara Maccari (fragment fresku Cyceron oskarża Kartaginę)5 euro - 30 lat zburzenia Muru Berlińskiego10 euro - katedra w Milanie5 euro - Santa Maria del Fiore we Florencji20 euro - 500 lat urodzin Tintoretto (malarz wenecki)5 euro - 50 lat powołania Carabinierów5 euro - 100 urodziny Fausto Coppi10 euro - Cesarz August5 euro - 100 lat Towarzystwa AlpejskiegoSan Marino - 5 euro - technologie łączności 5GWatykan - 5 euro - 34 Dni Młodzieży -PanamaWatykan - 50 euroWatykan - 20 euro

Przesłanie tych monet jest również ciekawa. Moim zdaniem pełne ...

Pioter
25 kwietnia 2019 16:19

13     648    8

Dzisiejszy obraz Europy w numizmatyce - część III - Iberia

Tegoroczne hiszpańskie monety kolekcjonerskie również zadziwiają. Na 10 i 100 eurowych monetach z serii "skarby numizmatyki" ukazano monetę 8 realową króla Hiszpanii Filipa IV Habsburga.

Do tego dochodzi seria monet 1,5 euro pod nazwą "Dzieje żeglarstwa", gdzie prócz hiszpańskich okrętów wojennych mamy również okręt chiński i grecki (a może bizantyjski). Obrazy tych okrętów pochodzą z Muzeum Marynarki w Madrycie.

A także 2 serie monet z okazji 200 lecia Muzeum Prado. 10 eurowa z obrazami Goyi, El Greca oraz Velazqueza i 100 eurowa z rzeźbami Pasitellesa, Benedetta oraz Leoni. Ta ostatnia rzeźba przedstawia króla Hiszpanii Karola V Habsburga, znanego również jako cesarz Karol I, król Niemiec, Włoch, ...

Pioter
24 kwietnia 2019 19:12

0     920    6

Dzisiejszy obraz Europy w numizmatyce - część II - Benelux

Jak na razie dostępna jest w katalogach wyłącznie jedna belgijska moneta okolicznościowa2,5 euro - Tour de France.

Podobnie mamy na dziś tylko dostępną jedną monetę okolicznościową z Luksemburga

Co ciekawsze moneta ta została wybita z datą przyszłoroczną ;) To 2,50 euro wybite z okazji 10 lecia wpisania Tańczącej procesji z Echtermach na listę UNESCO. Ta procesja odbywa się corocznie od co najmniej XV wieku (choć pierwsza infomacja o niej pochodzi z 1100 roku) do grobu św Wilibrorda, anglosaskiego misjonarza działającego w państwie Franków.

Na monetach holenderskich mamy natomiast jeden motyw. To seria monet (5 i 10 euro) wybita z okazji 100 lecia lotnictwa holenderskiego.

Jeśli połączymy te motywy z monetami Austrii, które widzieliśmy wczoraj, i zauważymy, że ...

Pioter
23 kwietnia 2019 18:40

6     2226    4

Dzisiejszy obraz Europy w numizmatyce - część I - Austria

Rozmowa z Tomciem B pod moją poprzednią notką zawędrowała w dalekie regiony (w przestrzeni i czasie) od Ukrzyżowania i Zmartwychwstania Pana Naszego. Ale wynikły z niej różne inspiracje.

Prawie każde państwo wydaje monety okolicznościowe (nawet jesli oficjalnie żadnych monet obiegowych już nie może wydawać). Na tych zaś monetach ukazywane są najróżniejsze rzeczy. Nigdy nie są to rzeczy przypadkowe. Nawet pokazanie Myszki Miki na takiej monecie ma swój głęboki sens.

Do tego jest to naprawdę ionformacja tajna, bowiem 90% społeczeństwa może i widzi banknoty czy monety obiegowe, ale monety okolicznościowe są zupełnie poza zainteresowaniem zwykłego człowieka. Czasem trafiają w ręce kolekcjonerów (ci zaś muszą dysponować odpowiednim kapitałem) i do katalog&o ...

Pioter
22 kwietnia 2019 11:58

10     718    7

Ukrzyżowany

W XVIII wieku do spraw religii podchodzono jeszcze poważnie.

Wprawdzie czasy Bizancjum i ich przedstawień Chrystusa na monetach dawno już minęły, to jednak wybijano wiele medali, które w każdej chwili mogły zastąpić odpowiednio dukaty (złote) czy grosze (srebre). Średnica tych medali była stała - 23 mm.

Przodowała w wybijaniu tych medali Norymberga, ale wiele z nich wybito również w Pradze, Wrocławiu, Gdańsku czy Wiedniu. Dziś trudno to ustalić, bowiem rzadko są one sygnowane.

Ten powyżej to medal dukatowy (czyli o wadze dukata) wręczany z okazji chrztu. Ale pozwalający się zastanowić nad dzisiejszym świętem.

Na banknoty niestety wizerunek Ukrzyżowanego nie trafił nigdy.

I prawdopodobnie nigdy nie trafi, bowiem jak napisał św Łukasz Nie możecie służyć Bogu ...

Pioter
19 kwietnia 2019 18:57

12     816    7

Polska oferta dla Czechów?

Z datą 26 lutego 1926 Bank Polski wyemitował banknot 2 złotowy z Dąbrówką z obrazu Jana MatejkiOczywiście amerykańskie katalogi numizmatyczne nie łączą tego wizerunku z czeską księżniczką, która pomnogła w chrystianizacji Polski, a podają, że jest to dziewczyna w stroju ludowym z Dąbrowy Górniczej.

Banknot ten do obiegu wszedł dopiero w sierpniu 1939 roku, gdy sytuacja zarówno Czechosłowacji jak i Polski była już przesądzona. Jednak zastanówmy się po co - w 1936 roku - Bank Polski zdecydował się na takie posunięcie.

Mi na myśl przychodzą 2 możliwości:

Pierwsza to taka, że w ten sposób upamiętniono 970 rocznicę Chrztu Polski.

Druga natomiast jest przyziemniejsza. W grudniu 1935 roku ze względu na zły stan zdrowia abdykował prezydent ...

Pioter
17 kwietnia 2019 19:38

2     968    5

Tomcio Ulicznik

Historia firmy Thomas de la Rue zaczęła się w 1813 roku, kiedy to na wyspie Guernsey zaczyna wychodzić gazeta Zwierciadło polityczne.Nakład gazety wynosił początkowo 900 sztuk, a do tego musiała konkurować z kilkunastoma innymi gazetami wychodzącymi na wyspie, więc w 1821 roku jej wydawca, Thomas de la Rue, przenosi firmę do Londynu i początkowo produkuje słomiane kapelusze. Jednocześnie ekperymentuje z wytwarzaniem papieru oraz metodami druku, aż w 1832 roku otrzymuje patent drukarski od króla Wilhelma IV. Początkowo drukuje karty do gry (pierwsze kolorowe brytyjskie karty), aby w 1838 z okazji koronacji królowej Wiktorii wydrukować specjalną edycję gazety The Sun ze złoceniami. W 1841 roku Thomas de la Rue monopolizuje druk biletów kolejowych - firma drukuje już ...

Pioter
15 kwietnia 2019 18:50

19     882    7

Jak okraść sojusznika

4 sierpnia 1964 amerykańskie okręty Maddox i Turney Joy prowadzące działania wywiadowcze na wodach terytorialnych Wietnamu Północnego, oficjalnie przeciwdziałając atakowi torpedowemu, rozpoczęły odpowiednie manewry unikowe oraz ostrzał celów widocznych na radarach (latających ryb, jak to określił prezydent Lyndon Johnson). Nie wiadomo, czy do jakiegokolwiek ataku torpedowego doszło, ale ten incydent w Zatoce Tonkijskiej dał pretekst senatowi i kongresowi USA na eskalację działań zbrojnych w Wietnamie. Do tej pory Amerykanie byli tam jedynie obserwatorami i doradcami, teraz miało się tam udać wojsko.

Wojna w Wietnamie weszłą więc w nową fazę i trwała do 1975 roku. Śmierć w niej poniosło ponad milion Wietnamczyków (po obu stronach) oraz około 60 tys żołnierzy amer ...

Pioter
14 kwietnia 2019 18:46

0     719    5

Najwyższy

El Supremo, inaczej Jose Gaspar Rodriguez de Francia urodził się 6 stycznia 1766 w rodzinie paragwajskiego planatora tytoniu, który wcześniej służył w armii brazylisjkiej. Gaspar studiował teologię w Cordobie (w Argentynie) i przygotowywał się do kariery duchownej. Kariery, której jednak nigdy nie rozpoczął - został za to prawnikiem i doktorem teologii i filozofii.

Gdy w maju 1810 roku w Paragwaju wybuchła rewolucja nasz bohater nie brał w niej udziału. Mimo to udało mu się wejść w skład junty rządzącej krajem. Ponieważ pozostali triumwirowie nie interesowali się prawem, ani nawet polityką, El Supremo otrzymał za zadanie przygotowanie konstytucji nowo powstającej republiki. Konstytucję tę w trybie ekspresowym ratyfikował kongres (17.06.1811), a Jose Gaspar, oficjalnie ...

Pioter
13 kwietnia 2019 18:20

7     925    5

W kamiennym kręgu

W wiosce Wasu, znajdującej się niedaleko miasta zwanego jeszcze niedawno Georgtown, a dziś Janjanbureh (Gambia) znajduje się muzem wybudowane ze środków UNESCOMuzeum te poświęcone jest znajdującym się w tej miejscowości kamiennym kręgom, które w 2006 wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pracujacy na miejscu archeologowie wydatowali ich powstanie na VIII wiek naszej ery. Znalezione na miejscu wykopalisk miedziane ozdoby i broń sugerują, że były to grobowce władców, ale do chwili obecnej nie udało się w żaden sensowny sposób zidentyfikować ich budowniczych ani rzeczywiście pełnionej przez nie funkcji. Każdy ze stojacych w kręgu laterytowych* kamieni waży około 10 ton, a ich wielkość wacha się od 1 do 2,5 m.Dalsze badania archeologiczne prowadzone w ...

Pioter
12 kwietnia 2019 16:33

9     637    1

Ukraiński plan B

W 1943 roku Leonard Sowiński, pracownik przedwojennej PWPW w Warszawie, otrzymał zlecenie na wykonanie projektu baknotu 1000 złotowego dla Generalnej Gubernii. Na awersie projektowanego banknotu zbnajduje się potret mężczyzny zwanego Krakowiakiem, na rewersie natomiast zamieszczono Wawel.

I wykonał ten projekt, który jednak już do obiegu na terytorium GG nie wszedł.Projekt do dziś zachował się wyłacznie w postaci fotografii, które Państwo macie przed sobą.

Tak wyglądało pierwotne zlecenie. W trakcie przygotowań do produkcji jednak dokonano zmian i odnaleziona matryca rewersu zawieraja już wyłącznie polskie napisy.W przejętej przez Armię Czerwoną drukarnii PWPW znaleziono przygotowane rolki papieru ze znakiem wodnym do druku tego nominału. Niemieckim władzom okupacyj ...

Pioter
11 kwietnia 2019 19:52

8     846    4

Wolne Miasto Triest

Na wskutek rywalizacji z pobliską Wenecją władze miasta Triest poprosiły arcyksięcia Leopolda III Habsburga w 1382 roku o włączenie do tzw Habsburgische Erbelande, czyli habsburskich ziem dziedziczych. Równocześnie wystarali się oni o zagwarantowanie autonomii, aż w końcu w 1717 roku podniesienia do rangi Wolnego Cesarskiego Miasta, czyli oddzielnego kraju związkowego monarchii habsburskiej. W granicach tej monarchii pozostał aż do 1918 roku, choć z krótką przerwą w czasach napoleońskich. W Trieście znajdowały się wszystkie najważniejsze morskie intytucje Austro - Węgier, między innymi również centrala Oesterrische Lloyd

W traktatach kończących I Wojnę Światową zdecydowano, że Triest znajdzie się w granicach Królestwa Włoch, gdzie początkowo (do 1922 roku ...

Pioter
10 kwietnia 2019 19:45

5     716    5

Koreańskie uwłaszczenie

30 listopada 2009 roku Korea Północna dokonała zmiany pieniędzy. Od tego dnia do 6 grudnia zamknięto wszystkie sklepy, a stare pieniądze, które już 7.12.2009 stały się makulaturą, można było wymienić wyłącznie w bankach, przy czym gotówkę wymieniano wyłącznie do kwoty 100.000 won na osobę, wydając w zamian nowy banknot 1000 won.

Wkłady bankowe przeliczano również w takim samym stosunku, jednak tu limit wymiany był dziesięciokrotnie wyższy.

Gdy 7 grudnia otwarto sklepy, można było w nich płacić wyłącznie nowymi pieniędzmi. I jak zwykle w socjaliźmie koszty wymiany pieniądza poniosłow społeczeństwo, ponieważ większość ludności oytrzymała wypłaty 28 listopada wypłacone starymi pieniędzmi, których nie było gdzie wydać.

Ale to nie koniec bajki.

...
Pioter
9 kwietnia 2019 18:13

11     788    9

33 rewolucjonistów

1 kwietnia 1825 roku grupa 33 rewolucjonistów wyruszyła zrobić rewolucję w brazylijskim stanie Rio Grande de Sul - dzisiejszym Urugwaju. Wydarzenie te na obrazie uwiecznił Juan Manuel Blanes, a obraz ten od 1935 roku jest przedstawiany na urugwajskich banknotach.A przynajmniej był, do czasu wymiany pieniędzy w 1975 roku.

Kim byli ci ludzie i co chcieli zrobić?

Zadaniem ich było wywołanie wojny pomiędzy Argentyną (wówczas zwaną Zjednoczonymi Prowincjami Rio de la Plata) a Brazylią. W tym celu udali się do Rio Uruguai (dwoma łodziami - przepływając w nocy pomiędzy stacjonującą w porcie flotą brazylijską), gdzie po wyjściu na ląd rozwinęli flagęskładając przysięgę w sprawie walki o niepodległość (18 kwietnia), a później udali się do Montevideo (20 maja), gdzie u ...

Pioter
7 kwietnia 2019 17:58

10     765    7

Wolność

W 1986 na banknotach Zambii pojawił się Pomnik Wolności ustawiony w Lusace przed budynkiem rządu w 1974 z okazji 10 rocznicy ogłoszenia niepodległości od Wielkiej Brytanii przez dawną kolonię znaną pod nazwą Rodezja Północna.Od 1989 roku pomnik ten obecny jest już na każdym zambijskim banknocie. Ma on przypominać rzącącym i rządzonym jak wielką ofiarę musiało ponieść społeczeństwo Rodezji Północnej uwalniając się z kajdan kolonializmu brytyjskiego.Idea pomnika odwołuje się do prawdziwych wydarzeń. Człowiek w łańcuchach to Zanco Mpudu Mutebo pochodzący z Mbala, który został aresztowany w 1963 i w łańcuchach przetransportowany do Livingstone. Aresztowaniu jednak towarzyszyły protesty, więc prowadzący go oficer dał mu wybór - albo złamie łańcuchy, albo zginie n ...

Pioter
4 kwietnia 2019 17:55

8     805    5

 Poprzednia  Strona 2 na 10.    Następna