-

Pioter : Ich bin ein Schlesier.

Artykuły użytkownika

... Twoja jest krew, a ich jest nafta ...

Nafta. Krew naszej cywilizacji. Podstawa bezpieczeństwa energetycznego państw, o którą od co najmniej wieku toczą się wojny jawne i ukryte. Państwa posiadające zasoby ropy naftowej i opierające swoją gospodarkę o jej wydobycie, przerób i handel informują o tym fakcie na wydawanych przez siebie banknotach. Ale nie wszystkie.

Zróbmy więc mały przegląd państw surowcowych i ich ulotek reklamowych.

Bahrain 1964

Brunei 1996

Birma 1987

Chiny 1960Indie 1981

Indonezja 1968

Iran 1963

Irak 1969

Kuwejt 1994

Laos 1979

Malezja 1998

Katar 1980

Arabia Saudyjska 1961

Wietnam 1987

To wyłącznie azjatyckie kraje. Ten sam trend znajduje się również na banknotach Ameryki Południowej czy Afryki.

Ale na zakończenie wyjaśnię dlaczego t ...

Pioter
25 czerwca 2018 05:22

7     649    6

Jezuita patronem państwa

W 1991 roku z Federacji Jugosławi wystąpiła Chorwacja, która 23 grudnia tego roku zastąpiła dinara jugosłowiańskiego własną walutą - dinarem, w stosunku 1:1. Na nowych banknotach zaprojektowanych przez mieszkającego w Szwecji Zlatka Jakusa, a wydrukowanych w Chorwacji z Zakładach Zrinski w Cakovcu znalazł się Ruder Bosković - jezuita urodzony w Dubrowniku.

Wizerunek Boskovića znalazł się na każdy chorwackim banknocie o nominałach od 1 dinara do 100.000 dinarów.

Sam Ruder Bosković urodził się w Dubrowniku 19 maja 1711 w rodzinie kupieckiej jako siódme dziecko. Naukę rozpoczął w miejscowym kolegium jezuickim. W 1725 wyjechał do Rzymu, gdzie roczpoczął studia w Collegium Romanum. W 1731 przyjął nowicjat. W 1740 roku został mianowany profesorem matematyki, a w 17 ...

Pioter
24 czerwca 2018 05:40

2     804    11

Rajski ptak

Wzorując się na brytyjskich doświadczeniach stosowanych w East India Company władze Cesarstwa Niemiec również odpowiedzialnością za obieg pieniądza w koloniach uszczęśliwiły spółki kupieckie. W Niemieckiej Nowej Gwinei odpowiedzialność ta spadła na Deutsch-Neu-Guinea Kompagnie, która emitowała własne monety równe co do wartości z markami niemieckimi (i z tych samych kruszców bite w mennicy berlińskiej).

Na każdej monecie o wartości od 10 fenigów do 20 marek awers stanowił wizerunek rajskiego ptaka, który stał się symbolem tej kolonii. Kompania handlowa nie miała jednak przywileju emisji banknotów, więc udziałowcom spółki, wśród których byli tacy przemysłowcy jak książę Henckel von Donnersmarck czy książę Ho ...

Pioter
23 czerwca 2018 06:44

6     501    5

Archanioł Gabriel

Jeden z najważniejszych Archaniołów, znany nam z imienia, który strzeże bram Raju, i który zwiastował poczęcie Zbawiciela, również znalazł się na banknotach. Nie zawsze jest to jednak jego podobizna znana z kościelnej ikonografi, ale częściej występuje na banknotach jako symbol w postaci Orła walczącego z wężem,

jak na przykład na armeńskiej 100 rublówce z 1919 roku

czy na włoskim banknocie o nominale 500 lilrów z 1966 roku.

Archanioł Gabriel znalazł się nawet na banknotach wydanych przez władze Republiki Meksyku (w końcu stanowi nawet godło tego kraju), ale dziś tłumaczy się jego wizerunek aztecką legendą, jakoby w miejscu gdzie orzeł walczył z grzechotnikiem Aztekowie założyli miasto Mexico.

W pełnej postaci pojawił się Archanioł ...

Pioter
22 czerwca 2018 06:08

15     2177    6

Bagienny Lis, Krwawy Zakaz i słodkie kartofle

W 1872 roku Stan Południowa Karolina  wydał banknot, na którym uwieczniono scenę poczęstunku przygotowanego przez amerykańskiego kapitana Franisa Mariona dla brytyjskiego pułkownika Benastre Tarletona.

Scena ta pochodzi z obrazu wiszącego w Kapitolu, a namalowanego przez Johna Blacke White'a w 1836 na podstawie popularnej w Południowej Karolinie legendy o tym, że zaproszony na rozmowy pokojowe brytyjski oficer tak się wzruszył widoczną zaradnością amerykańskich partyzantów, że przeszedł na stronę amerykańską.

Ale to wyłącznie amerykańska legenda.

Urodzony w 1732 roku późniejszy generał Francis Marion pochodził z rodziny francuskich hugenotów, którzy przybyli do Ameryki już w 1684. W wieku 24 lat rozpoczął służbę wojskową walcząc z Fr ...

Pioter
21 czerwca 2018 05:57

7     611    6

Gdy zabraknie drobnych

W wielu przypadkach, w szczególnie ciężkich czasach, gdy każda moneta, nawet żelazna lub aluminiowa, chomikowana jest przez ludność, rolę drobnego pieniądza przejmują znaczki pocztowe.

I mimo, że często te znaczki różnią się specjalnie od zwykłych znaczków pocztowych (grubszy papier, specjalne zadruki), to i tak można je zawsze w obrocie pocztowym wykorzystać.

Muszą jednak zostać zachowane pewne warunki. Jednym z nich jest wybór wyłącznie jednej, szczególnej serii, a kolejnym jej niezmienność przez lata.

Przyjrzyjmy się więc takim znaczkom.

Rosja - wydano jedną serie w 1915 roku (a właściwie przestemplowano sierię znaczków). Na rewersie znaczków zapisano "chodzi na równo z monetą miedzianą". Nominały to 1, 2, ...

Pioter
20 czerwca 2018 05:51

15     819    7

Ora et labora

Módl się i pracuj.

Te hasło zakonu benedyktynów, które praktycznie utworzyło naszą chrześcijańską cywilizację świetnie nadałoby się na do przedstawiania w ramach własnej propagandy na europejskich banknotach, ale się na nich nigdy nie znalazło.

Wprawdzie wiele państw w czasach słusznie minionych w propagandzie socjalistycznej odwoływało się do drugiego członu - czyli gloryfikowało pracę, ale nie wiązano tego w żaden sposób z religijnością.

Wprawdzie przy dużej ilości dobrej woli można by za symbolikę religijną przyjąć ukazywanie na banknotach proroków czy męczenników nowej komunistycznej herezji, ale ...

w większości honorowani w ten sposób byli zwykli, przeciętni ludzie, bądź ...

władcy Imperium Brytyjskiego.

Ale nie j ...

Pioter
19 czerwca 2018 02:36

2     890    6

Wszyscy jesteśmy Rzymianami

Dla Europejczyjków powoływanie się na dziedzictwo rzymskiej cywilizacji jest czymś oczywistym. Miasta takie jak Konstantynopol (Stambuł), Moskwa czy Londyn nazywają się drugim czy trzecim Rzymem, nawiązując w ten sposób do ciągłości imperialnej władzy. Do tej ciągłości nawiązywał również tytuł cesarzy Rzeszy, sułtanów Turcji czy carów Wszechrusi, a ostatecznie nawet cesarza Francuzów.
 

Zobaczmy więc jak to wygląda w numizmatyce.

Na pewno odwołania do Rzymu znajdziemy tam, gdzie się ich spodziewamy, czyli w Italii,

ale taki sam motyw wilczycy karmiącej rzymskie bliźnięta znajdziemy również na banknoctach Rumunii, choć ten utworzony w XIX wieku kraj stara się udowodnić, że jest spadkobiercą Rzymu i Bizancjum, więc nie powin ...

Pioter
18 czerwca 2018 04:24

5     597    8

Pieniądz na kartki

Czasy końcowe ery socjalistycznej przygotowały nas do różnych dziwnych eksperymetnów, ale tego co dostało się do obrotu pieniężnego w wyniku rozpadku ZSRR chyba nikt nie przewidział. Z powodu trudności z dostawami nowych banknotów i monet republiki wypuściły ....

no właśnie, nie pieniądz zastępczy, a kartki które miały zastępować pieniądze. Na fotografi wydoczny taki "banknot 50 rublowy" z Tatarstanu, ale z tych samych metod zapobiegania brakowi pieniądza na rynku skorzystały również Ukraina, Mołdawia czy Białoruś.

Bony te obiegały krótko - około pół roku, tylko do czasu kiedy nowe państwa wypuściły do obiegu własne pieniądze.

Pioter
17 czerwca 2018 05:18

16     888    9

Jak daleko sięgały wpływy angielskich banków?

Prócz, co oczywiste całego brytyjskiego świata w postaci kolonii czy dominiów (czyli Indii, Kanady, Afryki Południowej, Australii i pozostałych ziem). I mówimy tu wyłącznie o jawnych wpływach na emisję pieniędzy w danym kraju obiegających.

Oczywiście sięgały do Chin, gdzie poprzez usadowione w Hong-Kongu banki zalewano cały kraj papierowym pieniądzem. Ale w upadających na początku XX wieku Chinach każdy kto tylko mógł próbował wykroić sobie kawałek tortu. W tej akcji brały udział również banki niemieckie, francuskie, amerykańskie, japońskie, rosyjskie, portugalskie, włoskie, belgijskie, holenderskie oraz skandynawskie.

Przypatrzmy się więc innym, formalnie niepodległym państwom.

Angielskie banki znajdziemy w:

Tajlandii

Argentynie ...

Pioter
11 czerwca 2018 19:53

13     825    4

Hannibal ante portas

Jeden z największych strategów starożytnego świata również doczekał się własnych banknotów. Choć może to przesada, bowiem w czasach Hannibala Barkasa nie używano papierowego pieniądza.

Ale popatrzmy na wizerunki człowieka, ktory aż do czasów Attylli i późniejszych Wandalów był jedynym postrachem dla cywilizacji Rzymu. Banknoty z wybitnym kartagińskim wodzem wydała ...

Tunezja, która na banknocie 5 dinarowym z 1993 odwołała się wprost do tradycji Kartaginy, zamieszczając na nim wizerunek Hannibala Barkasa oraz port punicki.

Powtórzyła również ten motyw na nowym wzorze banknotów z 2013 roku.

Dla Zachodu, który powołuje się na dziedzictwo Rzymu Hannibal Barkas jest symbolem zniszczenia. Dla Kartaginy ...

Pioter
11 czerwca 2018 05:06

12     551    6

Świętopełk i synowie

14 marca 1939 na mapie Europy pojawiło się nowe państwo. Tego dnia niepodległość proklamowała Słowacja. Dzień później istniejące od października 1918 państwo zwane Czechosłowacją zakończyło swój żywot.

Nowe państwo już od września zaczęło wprowadzać nowe banknoty, z których część zaczęła nawiązywać do tradycji Wielkiej Morawy. Między innymi również banknot 1000 koronowy z 25 listopada 1940 roku. Na banknocie tym widzimy umierającego księcia morawskiego Świętopełka w otoczeniu synów, którzy próbują złamać wiązkę patyków.

Jest to odwołanie do starej morawskiej legendy, która opowiada o podziale Wielkiej Morawy pomiędzy synów Świętopełka. Zgodnie z legendą leżący już na łożu śmierci książę Świętopełk zwołał swoich ...

Pioter
10 czerwca 2018 17:09

5     594    4

Niedzielna msza święta

W niedzielę 26 kwietnia 1500 roku na plaży w Coroa Vermelha biskup Henrique de Coimbra odprawił pierwszą mszę świętą na brazylijskiej ziemi dla marynarzy Pedra Alvaresa Cabrala, którego wyprawa poszukiwała morskiej drogi do Indii.

Wydarzenie to zostało dokładnie opisane w raporcie sporządzonym przez Pedra Vaz de Caminha przeznaczonym dla króla Portugalii. Dokument ten był przechowywany w archiwum królewskim i został opublikowany w 1817 roku przez historyka Manuela Aieres de Casal, którego zadaniem było zebranie dokumentów źródłowych do dziejów Brazyli.

W latach 1858-1860 zawartość tego dokumentu zainspirowała Victora Meirellesa do namalowania obrazu  pod nazwą "Pierwsza msza święta w Brazylii", który został pr ...

Pioter
10 czerwca 2018 00:01

5     647    9

Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu

16 września 1922 Bank Rzeszy wypuścił do obiegu nowe banknoty. Jako motyw graficzny banknotu wykorzystano obraz niderlandzkiego malarza Hansa Memlinga zatytułowany Mężczyzna z rzymską monetą przedstawiający portret Niccola di Forzore Spinelli, medaliera z Florencji, odpowiedzialnego między innymi za zarząd mennicy burgundzkiej za panowania księcia Karola Zuchwałego.Portret mincerza znajduje się w zbiorach Królewskiego Muzeum Sztuk Pięknych w Anwerpii w Belgii.

Dlaczego więc władze Reichsbanku zdecydowały się na przedstawienie na niemieckim banknocie postaci w żaden sposób z historią Niemiec nie związaną? Odpowiedzią jest ten fragment portretu, którego na banknocie nie zamieszczono, czyli trzymana w ręku Spinelliego antyczna moneta, która okazała się asem ...

Pioter
9 czerwca 2018 16:40

4     705    6

Birmański eksperyment z numerologią

3 listopada 1985 roku rządzący Birmą generał Ne Win nakazał wycofać z obiegu dotychczasowe banknoty o wartości 50 i 100 kyat, w zamian wprowadzając takie

75 kyat

90 kyat

Dwa lata później nakazał wycofanie z obiegu banknotu 25 kyat wprowadzając kolejne ciekawe nominały

15 kyat

35 kyat

45 kyat

W obiegu ze starej serii i zrozumiałego dla nas systemu pieniężnego pozostały wyłącznie banknoty 1, 5 i 10 kyat.

Podobno stało się to tylko dlatego, że astronom przepowiedział generałowi Ne Win, że wprowadzenie nowych nominałów spowoduje, że Birma rozkwitnie.

Ludność wytrzymała ten eksperyment do 1988 roku, kiedy to zaczęły się rozruchy, a Ne Win oraz jego ludzie byli coraz bardziej odsuwani od władzy, ale sama władza, która już od czasów uzys ...

Pioter
9 czerwca 2018 04:25

4     521    5

Twórcy Państwa Polskiego na banknotach.

W roku 2014 angielski dom aukcyjny SPINK na prywatnej aukcji sprzedał fotograficzne archiwa nieistniejącej już drukarni papierów wartościowych BRADBURY WILKINSON. Zestaw ten zawierał wykonane w epoce fotograficzne kopie projektów, nad którymi pracowali w drukarni, a które nie doczekały się realizacji. Dzięki temu światło dzienne po raz pierwszy ujrzał ten niesamowity i nieznany wcześniej projekt banknotu z Józefem Piłsudskim.  Tak zaczyna się opis akcji internetowej Gabinetu Numizmatycznego Daniela Maciniaka, który miał w swojej ofercie ten banknot 2.07.2017, i któremu udało się go sprzedać z 8000 złotych.

Ale to nie wszystko. Na tej samej aukcji sprzedano za 10000 złotych banknot z Ignacym Paderewskim

Jak już wiemy firma Brad ...

Pioter
8 czerwca 2018 04:42

1     544    3

Pieniądze szczęścia nie dają

a już szwajcarskie franki w szczególności, o czym próbuje nas przekonać Pierre Gauchat, grafik, którego zadaniem w latach 50 było zaprojektowanie nowej serii banknotów dla Szwajcarii

Na banknocie o najwyższym nominale zamieścił on "taniec śmierci". Banknot ten został wprowadzony do obiegu w 1957 roku i do 1980 każdy bogaty Szwajcar, jak również każdy kredytobiorca pożyczający większą kwotę we frankach miał szansę zastanowić się nad tym co jest naprawdę wartościowego w życiu człowieka.

Jest to jedyny banknot na świecie (chyba, że jeszcze jakieś bony z takim motywem wypłyną) z takim zastanawiającym przesłaniem.

Pioter
7 czerwca 2018 04:13

12     761    6

Dwuwalutowość państw socjalistycznych

W latach 50 XX wieku rządy państw sojcalistycznych zaczęły wypuszczać specjalne banknoty przeznaczone dla turystów oraz dla tzw "eksportu wewnętrznego". Ale każde z tych państw podeszło do tego problemu indywidualnie.

Albania: Buona Leke (dobry lek). Oficjanie po kursie 1:1 do waluty obiegowej w kraju. Pierwsze seria została wydana już w 1950 roku. Odpowiedzialnym za wydanie banknotów uczyniono bank emitujący walutę obiegową.

Bułgaria: talony w lewach. Oficjalnie po kursie 1:1 do waluty obiegowej w kraju. Pieresza seria została wydana w 1966 roku. Odpowiedzialnym za wydanie banknotów była firma Balkan Tourist.

Czechosłowacja: czeki na okaziciela do zakupu towarów eksportowych w koronach. Oficjalny kurs 1:1 do waluty obiegowej. Pierwsza ser ...

Pioter
6 czerwca 2018 04:36

11     785    4

Eretz Israel

Gdy w 27 lutego 1902 roku założono w Londynie Kompanię Anglo - Palestyńską, niewielu ludzi (poza jej ścisłym kierownictwem) przypuszczało, że ostatecznie doprowadzi ona do utworzenia niepodległego państwa żydowskego w Palestynie, ale zacznijmy od początku.

W 1916 roku podczas inwazji brytyjskiej w Palestynie przestemplowano wydane dla celów wojskowych banknoty brytyjskie (jedyne, za które odpowiadała korona, a nie bank), ktore puszczono w obieg na zajętych terytoriach. Na banknotach dziesięcio szylingowych widniejących powyżej zamieszczono napis po arabsku i turecku "60 piastrów w srebrze".

Po zawarciu pokoju z Turcją alianci podzielili się zdobytymi terenami, a nowo zdobyta Palestyna i Irak dostały się pod brytyjski protektorat (sąsiednie Syria i L ...

Pioter
5 czerwca 2018 04:12

11     1635    8

Irlandia ma twarz Amerykanki z brytyjskim paszportem

A konkretnie Lady Hazel Lavery, urodzonej w Chicago w 1880 roku. Jej podobizna zdobiła każdy irlandzki banknot od roku 1928 do 1976. Po tym czasie Lady Hazel Lavery nadal była częścią banknotów, tym razem stanowiąc znak wodny.

Jak to się stało? Otóż po uzyskaniu niepodległości przez Irlandię nowy rząd zamówił u Johna Lavery, Irlandczyka, który w 1918 roku otrzymał brytyjskie szlachectwo, wykonanie wizerunku pesronifikacji Irlandii z poematu Jamesa Mangana. A Sir Lavery do realizacji tego zamówienia wykorzystał portet własnej żony.

Pioter
4 czerwca 2018 04:49

5     1046    5

 Poprzednia  Strona 3 na 4.    Następna