-

Pioter : Ich bin ein Schlesier.

Artykuły użytkownika

Pamiątka z wakcji

Gdy na danym terenie nie ma żadnych kruszców, które mogłby zainteresować możnych tego świata, trzeba próbować przyciągnąć kapitał w inny sposób.  Takim sposobem może być np ruch turystyczny. Jednym z państw, które spróbowały do tego podejść kompleksowo są Bahamy, dawna brytyjska kolonia, u wybrzeży Ameryki.

W 1965 roku (brytyjskie) władze wyspy dokonały wymiany pieniądza z opartego o brytyjskiego funta - funta bahamów na oparty na amerykańskim dolarze - dolar bahamów. W obu przypadkach kurs walut był sztywny i wynosił 1:1.
Na jednym z nowych banknotów zamieszczono reklamówkę kurortu turystycznego w Nassau. Po uzyzkaniu niepodległości w 1973 roku przez jakiś czas banknoty 3 dolarowe nie były drukowane.&n ...

Pioter
27 października 2018 07:05

4     492    4

Amerykański sen

W 1812 z inicjatywy Roberta Finleya założono Amerykańskie Towarzystwo Kolonizacyjne (American Colonisation Society), którego zadaniem miało być umożliwienie powrotu czarnym niewolnikom do Afryki. W tym celu ACS zakupiło tereny na Wybrzeżu Pieprzowym w Zachodniej Afryce i od 1820 roku rozpoczęło wysyłanie wyzwoleńców do Afryki. Na początek wysłano tam 4571 Murzynów, ale z powodu trudnych warunków do 1846 przeżyło z nich wyłącznie 1819 osób. Działalność ACS w Ameryce spotykala się z różnym przyjęciem, od silnie negatywnego ze strony samych Murzynów, którzy pragnęli po uzyskaniu wolności żyć w Ameryce, po oficjalne poparcie amerykańskich władz państowych - jeden z prezydentów USA, James Madison, był nawet prezes ...

Pioter
25 października 2018 22:26

11     880    9

Rodzina

W 1985 roku, w związku z coraz bardziej dającą się we znaki inflacją, władze Banku Państwowego NRD przygotowały nowe wzory banknotów 200 markowych, mające uzupełnić dotychczas obiegającą serię z 1971 roku.Banknoty te jednak nie weszły nigdy do obiegu. Po likwidacji NRD niewielka część tych banknotów trafiła na rynek kolekcjonerski, reszta (wraz z innymi nominałami) została zabetonowana w schronie atomowym pod Halberstadt w 1991. Dziesięć lat później podano do publicznej wiadomości, że spowodu włamania do bunkra postanowiono wszystkie zachowane banknoty NRD spalić.

Dziś banknoty te na rynku numizmatycznym osiągają ceny w przedziale 10-40 euro.

Pioter
24 października 2018 18:50

17     825    5

Fort Ross

W 1812 roku 80 km na północ od San Francisko Rosyjska Kompania Amerykańska założyła placówkę wojskową zwaną Fort Ross. Była to najbardziej na południe wysunięta osada rosyjska w Ameryce. Rosyjska obecność w tym terenie trwała do 1841 roku, gdy to Kompania odsprzedała te tereny Johnowi Sutterowi, odkrywcy pokładów złota w Kalifornii w 1848 roku.Obecnie na ternie dawnego Fortu znajduje się skansen.Wśród Rosjan pamięć o osadnictwie w Ameryce jest nadal kultywowana. W 1991 roku, a więc na krótko przed rozpadem ZSRR, wydano jeszcze znaczek pocztowy upamiętniający 150 lecie odsprzedaży Fortu Ross Amerykanom.w 2012 natomiast rosyjska poczta wprowadziła do sprzedaży znaczek upamiętniający 200 lecie założenia Fortu na kalifornijskiej ziemi.

Rok prędzej nato ...

Pioter
21 października 2018 16:27

13     699    10

Filozof i drzewo życia

Po rozwiązaniu ZSRR jedna z dotychczasowych republik postanowiła uhonorować na swoich banknotach islamskiego filozofa Al-FarabiegoPoczątkowo Al-Farabi znalazł się wyłącznie na kazachskim banknocie 1 tenge, ale wkrótce okazało się, że z powodu inflacji trzeba wprowadzić do obiegu banknoty o nominałach przewyższających 100 tenge, więc na każdym wyższym banknocie (od 200 do 10.000 tenge) również postanowiono uhonorować Al-Farabiego, którego zasługą było powiązanie islamu z dziełami Arystotelesa, który to dzięki Al-Farabiemu został uznany za "pierwszego nauczyciela Islamu".

Jak pisze wikipedia Za naczelne zadanie postawił sobie udoskonalenie metody zdobywania wiedzy za pomocą logiki. W Wyliczeniu nauk Al-Farabi przedstawił muzułma ...

Pioter
20 października 2018 12:23

2     521    6

America

Dziś symbolem i alegorią USA stał się Capitan America, bohater ratujący świat przed niebezpieczeństwami, ale jeszcze 100 lat temu USA, jak każde szanujące się państwo naszego świata, miało alegorię kobiecą.

Ta alegoria została ukazana po raz pierwszy na banknotach amerykańskich w 1886 rokubyła to Marta Washington, żona pierwszego prezydenta USA, która później również na banknoty trafiła, ale kilka lat później, w 1896, ukazano zupełnie inną alegorię: Americę, która stała się motywem przewodnim całej serii banknotów

Rok 1896 był rokiem dla USA szczęśliwym. W tym roku dołączono jako 45 stan Utah. Na pierwszej olimpiadzie w Atenach pierwszy złoty medal otrzymał Amerykanin James Conolly. W Nowym Jorku otwarto pierwsze kino (z inicjatywy E ...

Pioter
19 października 2018 08:22

20     967    7

Bawełna

Podobno już 12 tys lat temu właściwości bawełny zostały poznane przez mieszkańców Egiptu. Dane pochodzące z Ameryki Centralnej bądź Indii mówią o około 7 tysięcy lat.

Jak opisywał Herodot: Rosną tam dziko drzewa, których owocem jest wełna piękniejsza i lepsza od owczej. Mieszkańcy Indii wytwarzają z tej drzewnej wełny swe odzienie.

Roślina ta jest podstawą przemysłu wielu krajów. Jednym z nich jest dawna portugalska kolonia leżąca w Afryce. I w tej notce przyjrzyjmy się, jak przedstawiano to na banknotach.W zasadzie oparcie przemysłu Angolii na bawełnie rozpoczęło się jeszcze za czasów panowania portugalskiego, a może nie wyłącznie na bawełnie, bo jeszcze na kawie idaktylach.

Po rewolucjiniewiele się początkowo zmieniłoDodano tylko dalszy et ...

Pioter
18 października 2018 08:17

26     1327    10

Rzeczpospolita na białoruskich banknotach

Po ostatniej wymianie pieniędzy na Białorusi, która miała miejsce w roku w 2016 roku, wprowadozno do obiegu banknot przedstawiający pałac Radziwiłłów w Nieświeżu.Nie było to pierwsze uhonorowanie na banknotach Białorusi tej ważnej dla dziejów I Rzeczypospolitej rodziny. Poprzedni banknot z zabytkami Nieświeża wprowadzono bowiem do obiegu w 2000 roku.Inne upamiętnienia dziejów RONu znajdziemy już wyłącznie na projektach baknotów białoruskichSą to na przykład Lew Sapiecha - kanclerz Wielkiego Księstwa Litewskiegoczy Konstanty Kalinowski - dowódca Powstania Styczniowego, a nawetBarbara Radziwiłłówna.

Te projekty zostały wykonane w trakcie konkursów związanych z planową wymianą pieniędzy (w związku z szalejącą na Białorusi inflacją ...

Pioter
17 października 2018 08:34

13     953    8

Alarm ze Stocka

Z okazji 40 lecia niepodległości obchodzonych w bieżącym roku Bank Centralny Wysp Salomona wydał specjalny banknot kolekcjonerski o nominale 40 dolarówNa banknocie widzimy wyspiarza dącego na alarm w instrument wykonany z muszli, zwanym concha

Ilustracja użyta do wykonania banknotu znajduje się w internetowych zbiorach firmy Alamy Ltd zarejestrowanej w Abingdon pod Oxfordema jej użycie do celów komercyjnych kosztuje (w przypadku wielkiego biznesu) 300 euro. Do tego zgodnie z opisem ze strony alamy.com przedstawia wyspiarza z Wysp Cooka, a nie z Wysp Salomonaa to akurat inna część Pacyfiku.

Można próbować tłumaczyć tę dziwną sytuację niedlastwem projektanta (którego nie znamy), ale w kraju, którego głową jest królowa ...

Pioter
15 października 2018 17:45

11     1024    5

Sedzong Wielki

15 maja 1397 roku urodził się 4 władca Korei z dynastii Joseon. Władca, w którego czasach uporano się z japońskimi piratami oraz uniezależniono się od chińskiej nauki. Pierwsze uzyskano zajmując w trakcie działań wojennych wyspę Czuszima oraz zmuszając do hołdu tamtejszego dajmo czyli japońskiego namiestnika. W drugim natomiast przypadku niezbędne było opracowanie własnego systemu pisma, niezależnego od chińskich znaków. Za swoje zasługi dla Korei (której ówczesne granice pokrywały się z dzisiejszą północną granicą Korei Północnej, a jej stolica znajdowała się w Seulu) otrzymał on od potomnych przydomek Wielki.

Po podziale Korei na strefy chińską (czyli północną) oraz amerykańską (czyli południową) Sedzong Wielki trafił na b ...

Pioter
14 października 2018 14:10

13     936    7

Numizmatyka czy sfragistyka?

Nauczyliśmy się już na tym blogu, że każdy banknot posiada wiele znaczeń i poszczególne jego elementy można interpretować w najróżniejszy sposób. Zazwyczaj interpretacja dotyczy warsty graficznej widocznej na pierwszy rzut oka. Dziś spróbuję pokazać coś, czego nie widać. A najlepiej do tego nadadzą się banknoty Banku Italii.W dolnej części tego banknotu wyraźnie czerwonym kolorem odcina się pieczęć Banku Italii, która w tym przypadku przedstawia głowę kobiety czyli Italię. Po drugiej stronie, na rewersie, w tym samym miejscu mamy informację o dekrecie pozwalającej na emisję banknotów. I w tej notce zajmę się właśnie ewolucją pieczęci Banco di Italia.W 1926 roku pieczęć banku informująca o podstawie prawnej do emisji baknotó ...

Pioter
22 września 2018 12:39

10     1012    13

Admirał Ruyter czyli Kapitał

Postaci holenderskiego admirała Michała, syna Adriana, de Ruyter czytelnikom Szkoły Nawigatorów nie trzeba chyba przybliżać. Była to w końcu jedna z niewielu osób, która potrafiła rzucić wyzwanie Anglii, a nawet ją pokonać.

Była to też osobistość, którą dwukrotnie postanowiono uhonorować na holenderskich banknotach oraz na okolicznościowych monetach.

Po raz pierwszy miało to miejsce w lipcu 1939 roku. Na banknotach wprowadzonych wtedy do obiegu widać flotę de Ruytera wypływającą w morze. Flotę, która została utworzona z niczego i która była w stanie zapanować nad całym Atlantykiem. Banknoty te wycofano z obiegu 7 maja 1945 roku. Ponownie po postać Ruytera sięgnięto w 1970 roku.

W czasach obecnych Ruyter zo ...

Pioter
18 września 2018 09:38

7     1057    9

Rossija

W 1894 roku na banknotach pojawiła się po raz pierwszy peronifikacja Rosji. Jak widzimy na ilustracjach jest to pokojowe jej przedstawienie, ale zadaniem tej personifikacji było ukrycie faktu, że 4 stycznia tego roku wszedł w życie zawarty w 1882 roku przez Rosję tajny traktat sojuszniczy z Francją, skierowany przeciwko Rzeszy.Na banknotach wydanych rok później motywów militarnych już nie ukrywano. I w zasadzie tak to wyglądało do 1905 roku. W tym bowiem roku wszedł do obiegu nowy wzór banknotów, na którym już dla Rossiji nie było miejsca.Po Rossiję sięgnął dopiero rząd Kiereńskiego, który zamówił serię banknotów w USA, ale z powodu tego, że Kiereński został obalony przez Lenina & Co, banknoty te do obiegu ...

Pioter
9 września 2018 20:10

6     1143    10

Elissa

W czasach, które niedawno pięknie opisał Stalagmit w swojej notce, funkcjonował w obiegu pewien mit. Otóż zgodnie z nim fenicka księżniczka z Tyru - Dydona, uciekając po śmierci swego męża wraz z ludźmi i dobytkiem, wylądowała na libijskim wybrzeżu, aby tam się osiedlić. Udało im się wytargować od miejscowych prawo do założenia miasta dla swoich ludzi na takim skrawku ziemi, jaki będą w stanie objąć wołową skórą. Libijczycy zgodzili się na to, będąc ciekawymi jakie to miasto zostanie zbudowane na obszarze równym góra 2 m2. Dydona jednak nakazała ze skóry wyciąć jeden długi i cieńki rzemień, a następnie za jego pomocą opasać jak nawiększy skrawek lądu. Miejsce te nazwano Byrsa i dało ono początek późniejszej tyrskiej kolonii zwanej Nowe M ...

Pioter
5 września 2018 07:38

3     705    4

Wolny handel

Na brytyjskich monetach wybijanych dla jednej z kolonii położonej na Złotym Wybrzeżu znajdujemy napis Wolny handel z Afryką [gwarantowany] aktem parlamentu z 1750 roku.

Jak wyglądał ten europejski wolny handel na Złotym Wybrzeżu?

Tereny dzisiejszej Ghany z powodu ogromnych zasobów (35% całego światowego wydobycia złota w XVIII w) łatwo dostępnego złota zostało już w XVII wieku podzielone pomiędzy Prusy, Anglię, Danię, Portugalię, Szwecję i Holandię.

I tak, np pierwsi Portugalczycy, którzy opanowali te tereny już w 1482 roku musieli ustąpić Holendrom w 1642.

W imieniu Holendrów terenem tym zarządzała Geoctroyeerde Westindische Compagnie , której głównym zajęciem był handel niewolnikami. W końcu w 1872 roku Holandia odsprzedała swoje kolonie ...

Pioter
28 sierpnia 2018 10:17

2     811    18

Kompania Mozambicka

11 lutego 1891 roku z kapitałem założycielskim równym 5 milionów dolarów amerykańskich, została założona Kompania Mozambicka. Jak podają wszystkie opracowania kapitał założycielski pochodził z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Afryki Południowej (w tej własnie kolejności, jakby Afryka Południowa nie była wówczas brytyjskim dominium). Kompania ta otrzymała koncesję na 50 lat na zarządzanie prowincjami Sofala i Manica.

W tym samym roku również dwie inne kompanie handlowe otrzymały podobne kocesje w Mozambiku. Na północ od Komapnii Mozambickiej usadowiła się Kompania Zambezii, a przy granicy z Niemiecką Afryką Wschodnią Kompania Niassa. Wszystkie te kompanie miały podobną strukturę kapitału założycielskiego: pieniądze brytyjskie i niemieck ...

Pioter
26 sierpnia 2018 17:38

6     718    5

Fałszywy uśmiech Mona Lisy

1 lipca 1823 w Ameryce Środkowej powstało nowe państwo. Zjednoczone Prowincje Ameryki Środkowej. W tym właśnie dniu bowiem kraje Gwatemala, Honduras, Kostaryka, Salwador, Nikaragua i Los Altos postanowiły uniezależnić się od Hiszpanii i Meksyku. Nowe państwo nie przertwało jednak długo. Już w 1838 roku postanowił z niego wystąpić Honduras, a w lutym 1841 roku jako ostatnia prowincja ogłosił niepodległość Salwador. Każde z tych państw poszło więc własną drogą (nie bez pomocy mocarstw: Wielkiej Brytanii i USA). Np. w 1862 roku wschodnia cześć Gwatemali została przejęta przez Wielką Brytanię, która proklamowała tam własną kolonię (zwaną dziś Belize). Każde z tych państw prowadziło również własną politykę monetarną.

Jedno z tych państw na przełomie XIX i XX wieku zostało w ...

Pioter
23 sierpnia 2018 09:59

4     769    6

Jak Wazowie śląską monetę podrabiali

Zacznijmy od wikipedii, która pod hasłem Władysław IV Waza pisze: Ostatecznie w wieku 42 lat Władysław pojął za żonę o 16 lat młodszą arcyksiężniczkę Cecylię Renatę, córkę cesarza Ferdynanda II. Ślub i koronacja małżonki królewskiej odbył się w Warszawie. Z tego związku na świat przyszło dwoje dzieci, a trzecie urodziło się martwe. Zygmunt Kazimierz, urodzony w 1640 roku, zmarł w 1647 roku, a córka Maria Anna Izabela, urodzona w styczniu 1642 roku, zmarła w lutym tego samego roku[25]. Królowa Cecylia Renata zmarła w 1644 roku w Wilnie po urodzeniu martwej córki[26]. Została pochowana w katedrze na Wawelu. [...] Z uwagi na okoliczność, iż Władysław nie otrzymał należnego posagu 3 maja 1645 r. na mocy układu warszawskiego pomiędzy Władysław ...

Pioter
21 sierpnia 2018 12:05

18     895    4

Italia

17 marca 1861 roku proklamowano powstanie Królestwa Włoch. Zrobił to oficjalnie parlament ogólnowłoski, którym był po prostu został tak nazwany przez Camilo Cavoura (premiera królestwa Sardynii) dotychczasowy parlament Królestwa Sardynii. Wkrótce powołano Narodowy Bank Królestwa Włoch, ktory od 1866 otrzymał przywilej na druk banknotów o obiegu przymusowym. Już na pierwszych włoskich banknotach zamieszczono personifikację nowo utworzonego państwa - Italię.Kolejne przedstawienie Italii zamieszczono na włoskich banknotach w 1898 i obowiązywało ono przez prawie 20 lat.Wzór jednak zmieniono w 1919 roku, a do nowego wzoru sięgano również w krajach podległych Włochom jak Albania,czy Włoska Afryka Wschodnia.Po wojnie (a kon ...

Pioter
20 sierpnia 2018 14:39

4     653    3

Litewska Pogoń na głogowskim groszu

W 1505 roku późniejszy król Polski Zygmunt Stary, będący wówczas starostą generalnym Śląska, księciem Głogowa oraz Opawy, podejmuje decyzję o biciu monet groszowych w Głogowie. Bardzo ciekawych monet,bowiem nijak nie odnoszących się w sferze symboliki do śląskich warunków. Natomiast świetnie imitujących monety Wielkiego Księstwa Litewskiego.

I nikt z historyków i numizmatyków nigdy nie postawił mu zarzutu fałszowania polskiej (czy może lepiej byłoby powiedzieć litewskiej) monety, nawet pomimo wyrażnego odwołania się w napisie otokowym do Królestwa Polskiego.

Wpływ na to miało kilka przyczyn. Po pierwsze i najważniejsze - najwyższą monetą obiegową w koronie i Wielkim Księstwie był półgrosz - natomiast książę gł ...

Pioter
19 sierpnia 2018 10:57

7     769    9

 Poprzednia  Strona 3 na 7.    Następna