-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Swięta Ludziom Miła

Ludmiła, bo o niej będzie dziś mowa, urodziła się około 860 roku na Łużycach. Była córką tamtejszego księcia Sławibora i w wieku 14 czy 15 lat została wydana za mąż za czeskiego księcia Borzywoja, któremu urodziła 6 dzieci. Po śmierci męża w 889 roku sprawowała regencję w imieniu swych synów Spitygniewa (zm w 915) oraz Wratysława (zm w 921) .Prawdopodobnie chciała również sprawować regencję w imieniu swego wnuka Wacława, ale tu już do głosu doszła jej synowa Drahomira z Brenny (dziś Brandenburg), której to wcale się podobało. Dlatego doprowadziłą najpierw do usunięcia Ludwiły z Pragi, a później w ślad za nią wysłała swoich przybocznych Waregów z rozkazem ostatecznego pozbycia się teściowej. Ci dotarli do grodu Tetin, w którym Ludmiła znalazła schronienie, i tam 15 listopada 915 roku udusili ją chustą. Czyniąc tak nie przelali ani kropli jej krwi, więc nie dawali również powodu do zemsty rodowej.

W 925 roku jej wnuk nakazał przeniesienie jej zwłok do kościoła św Jerzego w Pradze. Zaczęły już bowiem wśród ludu krążyć legendy o jej świętości, a miejsce jej pochówku otoczono czcią. Całość jej życia opisano również w powstałej już po śmierci Wacława Legendzie chrześcijańskiej.

Tak ogólnie to osią konfliktu pomiędzy Ludmiłą a Drahomirą była nie tylko chęć sprawowania władzy regencyjnej nad księciem Wacławem. Chodziło głównie o kierunki polityki czeskiej - Drahomira bowiem zainteresowana była zrzuceniem zależności lennej Czech od Bawarii. Po zamordowaniu Ludmiły natychmiast zaczęła więc usuwać wszystkie wpływy Bawarów, a w szczególności w czeskim Kościele, co przez późniejszych historyków doprowadziło wręcz do przypisania jej przewodzenia rebelii pogańskiej w Czechach.

Normalizację sytuacji w Czechach (z saskiego punktu widzenia) przyniosła dopiero interwencja wojskowa w 924 Henryka I oraz Arnulfa. Rok później w celu konsolidacji państwa ogłoszono zamordowaną księżnę Ludmiłę patronką Czech i uroczyście dokonano translokacji jej relikwii.

Po co wogóle o tym piszę? Bo mennica czeska pod stemplami Niue wybiła dwie okolicznościowe monety z relikwiarzami św Ludmiły:Oto one. Jak więc widzimy chyba u naszego południowego sąsiada zaczyna się normalizacja stosunków wewntrznych - punktu widzenia saskiego. Tylko jest pewien mały problem z interpretacją przesłania tych monet. Bo obecnie to akurat Anglią włada saska dynastia, a to, co dzieje się w polityce UE śmiało można określić jako reakcją pogańską.



tagi: czechy  chrześcijanie  moneta  niue  św ludmiła  reakcja pogańska 

Pioter
28 marca 2024 08:01
11     874    7 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Gotoxy76 @Pioter
28 marca 2024 08:27

Polska też wydała monetę pod stemplem Niue. Jest to anioł stróż.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Gotoxy76 28 marca 2024 08:27
28 marca 2024 08:30

Patrząc na to co tuskoidy planują zrobić z NBP to wcale się tej monecie nie dziwię.

zaloguj się by móc komentować

atelin @Gotoxy76 28 marca 2024 08:27
28 marca 2024 09:08

Ciekawe, bardziej wygląda na amorka. Anioł Stróż zamiast kwiatków powinien mieć deskę do walenia w dupę strzeżonego, albo miecz do bezwarunkowej jego obrony.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
29 marca 2024 06:29

No tak...Niemcy jeszcze przed najazdem Brzetysława zastosowali - mniej drastycznie, bo Czechy to nie Polska - metodę "na pogaństwo", a swoją agentkę wypromowali na świętą. I też znaleźli historyków, którzy tę baśń ostemplowali swoimi certyfikatami.

Myślę, że ta czeska moneta pelni podobną rolę jak nasza słynna moneta z Anną Jagielonka - wybitą jeszcze przed wyborami, a będącą ofertą dla Żmijowego Plemienia. 

Ta czeska moneta nie jest kierowana do Niemiec - tak sądzę. Czasy tej Ludmiły to najazdy węgierskie na Niemcy i myślę, że w ttm kontekście trzeba te monetę zbadać. Lechowe Pole - miejsce pokonania Węgrów w 955 - leży w Bawarii chyba, tak? Wg mnie Czesi chcą przekazać, że bez nich, bez dogadania się z nimi Niemcy sobie nie poradzą z "najazdami"....:).

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Gotoxy76 28 marca 2024 08:27
29 marca 2024 06:35

Tak...ten aniołek to anioł stróż dla NBP. Oczywiście zamiast kwatków będzie miał tak naprawdę pałę.

Agencja ratingowa Moodys "zaleca' powiłanie RADY FISKALNEJ. Co to znaczy? Ano wierzyciele Polski zalecają większy drenaż podatkowy, że "zrówboważyć m" budżet i "poprawić" zdolności płatnicze Polski. Bo rząd nuż zapowiedział, że nie ma hajsu na kwotę wolną od podatku w wysokości 60 tyś (tak jak obiecywał PiS). Czyli będzie zaciskanie pasa, a zaciskać go będzie aniołek stróż. Moneta więc jest przekazem "będziemy wypłacalni, a nawet zaciągniemy nowe kredyty, jeśli Glapiński wyleci w ciemności zewnętrzne"

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 29 marca 2024 06:29
29 marca 2024 07:22

Najbardziej drastycznie tę metodę zastosowano wobec Wenedów. Tam reakcje pogańskie to jedna wielka ciągłość od momentu najazdu Sasów do XII wieku. I nawet w saskich kronikach wyraźnie widać, że Wenedowie tylko się bronili przed uzurpacją saskich biskupów i hrabiów.

Co do interpretacji monety, to prawdopodobnie tak jest.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 29 marca 2024 07:22
29 marca 2024 07:34

No fakt...zapomnialem o tym, że Wenedów/Wieletów ZAWSZE przedstawiano jako pogan wbrew faktom i wbrew źródłom. Tylko że oni mieli przerąbane także u Piastów i stąd nikt nie był zainteresowany w odkłamaniu tego. To już Litwini mieli więcej szczęścia.

 

zaloguj się by móc komentować

Gotoxy76 @Pioter
29 marca 2024 07:56

Do Czech i Polski również z Niue dołączyła Litwa. 

Z opisu:

Rewers antycznej srebrnej monety o średnicy 40 mm ma przypominać klasyczną opowieść Charlesa Perraulta, w którym Kot w Butach oszukuje Wielkiego Czarnoksiężnika i zamienia go w mysz. Królestwo niegodziwego czarnoksiężnika zostało przekazane mistrzowi Kotów w Butach, który z radością poślubia córkę króla. 

zaloguj się by móc komentować

Gotoxy76 @Pioter
29 marca 2024 10:32

Jeszcze jedna moneta z Polski z tym samym stemplem:

Jajko faberge z gałązką jabłoni. Czy to oznacza aukcję?

 

W tym samym czasie Niue zapowiedziało dwie monety:

Kraj: Niue

Rok: 2024

Wartość nominalna: $ 12

Metal: Srebro

Dokładność (czystość): 999

Waga: 5 uncji

Średnica: 60 mm

Jakość: Antyczne wykończenie, UV, Glow in the Dark

Nakład: 99

 

 

Nakład: 399

Rozmiar: 60 mm

Waga i materiał:1 uncja 999 Ag, 4,5 uncji 999 Cu

Rok wydania: 2024

Kraj wydający: Wyspa Niue

Wartość nominalna: 2 dolary

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Gotoxy76 29 marca 2024 07:56
29 marca 2024 11:52

Patrząc na litewską monetę mam wrażenie, że kolejny raz Olimpijczycy zrobili Wężów w konia (a raczej w małą myszkę). Ciekawe tylko kto dał się tym razem podpuścić do zrobienia niemożliwego - Baltimore (Morze Bałtyckie zablokowane?) czy Moskwa w trakcie koncertu pod nazwą przyszłość, która nas czeka?

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
29 marca 2024 13:31

Tak jeszcze a propos monety czeskiej. Kontekst historyczny jest taki: Wegrzy najwżdżajac Niz. Panońską zniszczyli Państwo Wielkich Moraw. Z tego cieszyli sie wschodni Frankowie, czyli Niemcy. Założę się, że nawer pomogli logistycznie i wywiadowczo Wegrom. Z tym ze potem klops. Wegrzy zaczęli "haraczowac" tychze Niemcow, północne Włochy, no i w ogóle cała Europe, bo byli i w płn. Hiszpani i pod murami Konstantynopola. Wielkie Morawy były wiec - taka jest przekaz - zapora/ochrona dla Niemcow od wschodu przed "dzikimi" ludami. Wiec lepiej dla nich, aby zostawili Czechow w spokoju. 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować