-

Pioter : Ich bin ein Schlesier.

Artykuły użytkownika

Odwrócony wektor wojny

1 października 1938 roku Ministerstwo Skarbu Rzeczypospolitej Polskiej podjęło decyzję o wprowadzeniu do obiegu nowych banknotów, które miały w założeniu przeciwdziałać chomikowaniu przez ludność drobnej monety obiegowej.Ostatecznie do obiegu trafił wyłącznie jeden nominał - 1 złoty z Bolesławem Chrobrym.  Dzień po podjęciu tej decyzji polskie wojsko wkroczyło na Zaolzie.

Wróćmy jednak do finansów i planów Ministerstwa Skarbu.

Od roku 1928 wybijano monety 1 złotowe w niklu (wszystkie z datą 1929). Do 1936 roku w obiegu znalazło się ich 30.110.017 szt, a w samym roku 1938 wybito dodatkowe 2.000.000 szt tych monet. Druk więc banknotu o nominale 1 zł nie miał żadnego sensu ekonomicznego.

Z zachowanych danych wiemy jednak, że planowano r&oac ...

Pioter
17 lutego 2019 17:19

6     750    4

Droga do zjednoczenia

W 1989 roku Republika Federalna Niemiec była już przygotowana do wchłonięcia i przetrawienia Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Może oficjalnie tego nie było widać - bo mur berliński upadł dopiero w listopadzie tego roku (a projekt pod nazwą PRL zaczęto zwijać w czerwcu), ale na nowych niemieckich banknotach wprowadzonych do obiegu 2 stycznia 1989 roku wszystko wyjaśniono bardzo szczegołowo.Na 10 markowym banknocie z podobizną Carla Friedricha Gaußa widzimy w tle Getyngę w Dolnej Saksonii.20 markówkę z Annettą von Droste-Hülhoff opatrzono natomiast wizerunkiem Merseburga, wówczas jeszcze miasta granicznego ze stacjonującym tam w pobliżu zamku cesarskiego garnizonem Armii Czerwonej.Na kolejnym banknocie serii za architektem Balthasarem Neumanem w tle widać za ...

Pioter
15 lutego 2019 18:50

2     497    3

Rugby 7

Podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro po raz pierwszy rozegrano zawody rugby 7 - odmiany rugby, w której udział bierze 7, a nie 15 zawodników - również różnią się troszkę zasady (mecze są krótsze: 2 x 7 min a nie 2 x 40 min).

W kategorii mężczyzn tej nowej olimpijskiej dyscypliny wygrała drużyna rugby z Fidżi, zdobywając po raz pierwszy w historii złoty medal na olimpiadzie dla tego kraju. Stało się to okazją do wielkiego święta narodowego. Tym bardziej, że w finale pokonali drużynę angielską.W ramach świętowania Bank Rezerw Fidżi wydał banknot okolicznościowy o nomnale 7 dolarów przedstawiający całą drużynę rugby w towarzystwie premiera cieszącą się ze złotego medalu. Był to również pierwszy banknot tego wyspiarskiego ...

Pioter
13 lutego 2019 20:50

1     448    4

Islamska wojna o Jerozolimę

W latach 536-541 na rozkaz cesarza Justyniana na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie wybudowano Bazylikę Świętej Panny Marii. Bazylika ta została wybudowana na miejscu zniszczonej przez Rzymian w 70 roku Drugiej Świątyni Jerozolimskiej wybudowanej na zlecenie króla Heroda Wielkiego.

Ponad sto lat później, w latach 660-691, na miejscu bazyliki zbudowano (bądź przebudowano, bo są różne sprzeczne informacje) Meczet Al-Aksa. W ręce chrześcijan świątynia ta dostała się ponownie w czasie wypraw krzyżowych i w latach 1099-1187 stanowiłą siedzibę Zakonu Templariuszy. Po zdobyciu Palestyny przez Saladyna świątynia ponownie stała się meczetem i w rękach muzułmanów pozostaje do dnia dzisiejszego.

Meczet ten, wraz z Kopułą na Skale, stał się w 1983 roku motywe ...

Pioter
10 lutego 2019 19:40

6     957    12

Bawmy się!

W czasach gdy kraje islamskie w symbolice banknotów nawołują do modlitwy i pracy, kraje które przynajmniej nominalnie są chrześcijańskie nawołują do czegoś zupełnie innego.

Na banknocie kraibskiego państwa będącego członkiem Brytyjskiej Wspólnoty Narodów jako główny motyw  wykorzystano tę fotografię która przedstawia tańczącą w trakcie karnawału dziewczynę.

Obok uśmiechniętej dziewczyny znalazł się również budynek Centrum Finansowego Erica Williamsa w Port Spain, w którym umiejscowiony jest budynek banku centralnego tego wyspiarskiego państwa.

Przed 2014 rokiem w obiegu pieniężnym wizerunek banku centralnego również się znajdował na banknotach, ale obok niego zamieszczony był budynek parlamentu, Red Haus.

Pioter
9 lutego 2019 06:54

15     883    10

Historia okrętu Ernestyna

1 lutego 1894 roku w Gloucester w Massachusetths w stoczni James & Washington zwodowano okręt zaprojektowany przez Goerga McClaina, a którego właścicielem został William Edward Morrisey. Okręt został nazwany imieniem córki Morriseya Effii i został zarejestrowany pod nazwą Effie M Morrisey. Przez 11 lat okręt służył jako okręt rybacki, a jego pierwszy połów dał ponad 200 tys funtów ryb (ponad 91 ton ryb). Pozwoliło to w całości spłacić koszta jego budowy.

Jeden z członków klanu Morriseyów, tymczasowy kapitan tego okrętu, Clayton został nawet uwieczniony na cokole posągu Pomnika rybaków z Gloucaster.

W 1905 roku okręt został sprzedany Anselowi Snow z Digby w Nowej Szkocji. Tym razem dzięki wierszowi dziennikarza z Montrealu, Frie ...

Pioter
5 lutego 2019 19:20

10     979    9

Dušan Třeštik „Wielkie miasto Słowian, zwane Praga” - część V [ostatnia]

Dušan Třeštik

 

„Wielkie miasto Słowian, zwane Praga”. Państwa i niewolnicy w Europie Środkowej w X wieku.

 

część I

część II

część III

część IV

[ciąg dalszy]

 

Kijów był nie tylko matką ruskich miasta, ale i centrum ruskiej ziemi. Takie centrum było centrum idealnym, środkiem ciężkości, czymś do czego dąży każde społeczeństwo, ale ni było to zawsze bezwarunkowo to samo miejsce. Świętosław zresztą te centrum przeniósł w inne miejsce w roku 969: „Nie podoba mi się mieszkać w Kijowie, wolę mieszkać w Prejarosławiu na Dunaju, dlatego, że tu jest centrum kraju, w którym schodzą się wszystkie bogactwa: od Greków złoto, jedwab, wino i owoce; z Czech i Węgier srebro i konie; a z Rusi sk&oa ...

Pioter
3 lutego 2019 18:42

6     634    9

Dušan Třeštik „Wielkie miasto Słowian, zwane Praga” - część IV

Dušan Třeštik

 

„Wielkie miasto Słowian, zwane Praga”. Państwa i niewolnicy w Europie Środkowej w X wieku.

 

część I

część II

część III

[ciąg dalszy]

Sytuacja monetarna była w tym okresie, czyli w latach 961-965, dość skomplikowana. W obiegu wewnętrznym dominował srebrny denar, który jak wykazała J Stepkova, jest tożsamy z Ibrahimowym kinszarem. Pytanie tylko brzmi, czy była to moneta miejscowa Bolesława I czy denar bawarski, który był w obiegu w Czechach przed wprowadzeniem własnej monety. Numizmatycy tłumaczą, że chodziło o monety Bolesława, ale pojawiają się wątpliwości. Niektórzy twierdzą, że początki czeskiej monety to końcowe lata panowania Bolesława I, lub nawet początkowe lata panowania Bolesława I ...

Pioter
2 lutego 2019 21:00

3     526    5

Dušan Třeštik „Wielkie miasto Słowian, zwane Praga” - część III

Dušan Třeštik

 

„Wielkie miasto Słowian, zwane Praga”. Państwa i niewolnicy w Europie Środkowej w X wieku.

 

część I

część II

[ciąg dalszy]

 

 

Nie pomogą nam w rozwikłaniu tego problemu nawet studia prowadzone przez A Putika dotyczące nazwy Gebal i podobnych w Biblii. Wskazuje on, że jeśli chodzi o Tubal, to nijak nie można tego wiązać z Europą zaalpejską, dlatego, że Tubal nigdy nie miał nic wspólnego z „narodami północy”. Gebel i Gebalim występuje w Biblii częściej, raz należy to rozumieć jako Byblos, a Gebalim jako ludzie z Byblos, ale również można to rozumieć Gebal ogólniej jako ziemię Edomitów. Ten pierwszy Gebal – Byblos zawsze był uważany jako nieodłącz ...

Pioter
1 lutego 2019 19:41

9     656    4

Dušan Třeštik „Wielkie miasto Słowian, zwane Praga” - część II

Dušan Třeštik

 

„Wielkie miasto Słowian, zwane Praga”. Państwa i niewolnicy w Europie Środkowej w X wieku.

 

 

[ciąg dalszy]

 

 

Samo to w sobie nie musiało być czymś złym dla handlu. Owszem, drogi w czasie najazdów madziarskich stały się niebezpieczne, a odbiorcy na dworach władców zniknęli, ale towary przecież pozostały. Czym były te towary? Co mogła dać Europa środkowa dać arabskiemu światu? Przecież ten region w żadnym przypadku nie mógł być konkretnym partnerem handlowym dla arabskich odbiorców. Europa Środkowa nie miała żadnych cennych skór, w jakie obfitowały tajgi Europy północnej, nie było tu również bursztynu, nie produkowano tu tak wartościowych mieczy ...

Pioter
31 stycznia 2019 11:48

8     870    8

Dušan Třeštik „Wielkie miasto Słowian, zwane Praga” - część I

Obiecane tłumaczenie z czeskiego

Dušan Třeštik

„Wielkie miasto Słowian, zwane Praga”. Państwa i niewolnicy w Europie Środkowej w X wieku.

 

Zabójstwo księcia Wacława 28 października 935 roku rozwiązało dylemat, w którym co najmniej od 921 roku znajdowało się państwo Przemyślidów. Wybrano ryzykowne, ale też najbardziej dochodowe rozwiązanie, powiązane z jego bratem i zabójcą, Bolesławem I. W zasadzie szło oto czy przystąpić do związku krajów na czele których stał saski król Henryk I, budujący na gruzach wschodniofankijskiego państwa własne królestwo w drodze powolnego scalania kolejnych ziem, czy też oprzeć się na szlachcie, która te państwo reprezentowała. Dla Przemyślidów w ...

Pioter
30 stycznia 2019 19:44

14     1459    14

Ratujmy co się da

15 lutego 1945 roku wojska radzieckie stanęły na przedpolach Wrocławia. I się zatrzymały na długo.

Podobno w Armii Czerwonej krążył dowcip, że gdy Żukow świętował już zdobycie Berlina, wracając do Moskwy przez Wrocław ucieszyło go, że powitano go w tym mieście uroczystymi wiwatami. Dopiero później mu wytłumaczono, że Wrocław jeszcze się broni. Wrocław poddał się dopiero 6 maja o godzinie 18:30.

Kilkanaście dni wcześniej Reichsbank drukuje nowe banknoty, które mają obiegać na terenie Śląska i Sudetenlandu. Banknoty te jednak nigdy na miejsce przeznaczenia nie docierają. Nie mają wogóle po co tam docierać - z Wrocławia pozostały wyłącznie gruzy, a reszta Śląska wygląda w tym czasie wcale nie lepiej.

Zastanawia natomiast jedno. Jakość wykonania i zupełnie now ...

Pioter
28 stycznia 2019 20:06

9     1306    8

Doskonała herezja

Na wydanym w 1968 roku w Peru banknocie znazł się twórca imperium Inków o imieniu Ten, który zmienia świat, czyli w keczua Pachacuti.

Pachacuti był 9 władcą Inków i panował w latach 1438 - 1471, a państwo, które stworzył idealnie wpisuje się we wszystkie herezje omawiane na Szkole Nawigatorów.

Zacznijmy od inkaskiej religii, według której to wcale nie bogowie stworzyli ludzi i Ziemię, a sami ludzie, którzy również byli bogami (tyle, że prawie nic nie znaczącymi) i zostali za karę strąceni w otchłań, uchwycili się ziarnka piasku i wokół niego samodzielnie zbudowali Ziemię. Widząc determinację ludzi główni bogowie ulitowali się i przydali Ziemi słońce, księżyc oraz zwierzęta, a także pozwolili ludziom tę Z ...

Pioter
27 stycznia 2019 13:51

43     1717    11

Dr Jekyll and Mr Hyde

w 2008 roku na Wyspach Samoa wprowadzono do obiegu nowy banknot, który niczym specjalnym się nie wyróżnia. Wyspiarski krajobraz z plażą oraz rezydencja Głowy Państwa (bo tak brzmi tam oficjalny tytuł urzędującego prezydenta). Nic specjalnego w symbolice nie widać. Ale opis tego banknotu na numizmatycznych portalach informuje nas, że obecna rezydencja prezydenta Samoa była wcześniej rezydencją Roberta Luisa Stevensona, który dokonał w niej swego ziemskiego żywota w roku 1894.

Nadal niby nic specjalnego z tego nie wynika, o ile nie uświadomimy sobie, że do 1919 roku Samoa było kolonią niemiecką, którą dopiero w Traktacie Wersalskim przekazano Wielkiej Brytanii w ramach reparacji wojennych.

Sam Robert Luis Stevenson to również ciekawa postać. Szkot ...

Pioter
26 stycznia 2019 09:01

3     547    4

Syryjska legenda - ciąg dalszy

Jakiś czas temu, w październiku ubiegłego roku, zajmowaliśmy się na tym blogu jednym ormiańskim banknotem.

Dziś pora na ciąg dalszy tej legendy.

22 listopada zeszłego roku do obiegu pieniężnego w Armenii wszedł nowy banknotz wizerunkiem świętego Grzegorza Oświeciciela, człowieka, który dokonał chrztu Armenii.

Zgodnie z legendą był on synem księcia Anaka, który wskutek walk o władzę został wraz z rodziną zamordowany przez przeciwników - oczywiście zasłużenie, bowiem wcześniej wymordował prawie całą rodzinę swego brata, króla Chosreosa, byleby tylko tron armeński uzyskać. Z obu królewskich rodzin przy życiu pozostały wyłącznie małe dzieci: Tyridates, syn Chorseosa i jego siostra; oraz Grzegorz, syn Anaka. Tyridates rozpoczął więc rządy w Armeni ...

Pioter
23 stycznia 2019 18:56

5     648    10

Leopard i kondor

W lutym 1984 roku do obiegu w Boliwii trafił ciekawy banknotZ jednej strony jest marszałek Ballivian, zwycięzca w wojnie z Peru, natomiast na odwrocie znajdują się leopard i kondor. W dość ciekawej ikonografii. Europejczykom skojarzenie wyglądu tego kondora nasuwa się samo - to orzeł Wehrmachtu, tylko zwrócony w drugą stronę. Ale o żadnych specjalnych stosunkach Boliwii i Niemiec w tym okresie nic nie wiadomo.

Popatrzmy więc na leoparda. Kotek leży sobie spokojnie, ale te koty w niemieckiej armii służą od 1964 do dnia dzisiejszego.Leopard to bowiem również nazwa jednego z najlepszych natowskich czołgów, będących na wyposażeniu ponad 20 armii świata.

Być może było to więc przesłanie dla sąsiadów, że boliwijska armia zostanie niebawem wyposażona w nowocz ...

Pioter
20 stycznia 2019 18:23

15     827    8

Diabeł tkwi w szczegółach

2 czerwca 1953 roku Elżbieta Aleksandra Maria z dynastii Windsor została koronowana na królową Wielkiej Brytanii. Od tego czasu Anglia i pozostałe kraje Imperium wydają banknoty i monety z wizerunkiem Jej Królewskiej Mości. Jednym z takich krajów, który zmienił wzór banknotów w 1954 roku była Kanada.Portret królowej trafił na każdy banknot nowej serii, ale po ich wprowadzeniu do obiegu okazało się coś dziwnego. Otóż fryzura Jej Królewskiej Mości układa się w twarz demona.Dlatego zdecydowano o zniszczeniu jeszcze nie wprowadzonych do obiegu banknotów, a same matryce odpowiednio poprawiono. Nowy wzór banknotów (ze zmienionym kosmykiem włosów) drukowano w Kanadzie do 1987 roku.

Pioter
18 stycznia 2019 17:43

30     1231    11

Kto upomni się o Fezzan?

W 1912 roku w wyniku wygranej wojny z Turcją Włosi zajęli Cyrenajkę i Trypolitanię. Francja ani Anglia nie reagowały na poczyniania Włoch, bowiem Francuzi zawarli z Włochami tajne porozumienie, na mocy którego za nieprzeszkadzanie włoskim aspiracjom w Libii otrzymali przyrzeczenie neutralności Włoch w przyszłym konflikcie niemiecko - francuskim. Z nowych nabytków utworzono kolonię pod nazwą Włoska Afryka Północna. Tereny te do 1943 pozostawały pod włoskim zarządem, jednak po przegranej przez Niemców bitwie pod El-Alamein Trypolitania i Cyrenejka dostały się pod okupację brytyjską. W tym samym czasie wojska francuskie sprzymierzone z Anglikami (tzw Wolni Francuzi de Gaulla) zajęły Fezzan. Stan taki trwał do 1951 roku, kiedy to doszło do ponownego połączenia t ...

Pioter
10 stycznia 2019 18:24

7     792    7

Ostatnia komunia króla Ferdynanda

30 maja 1252 roku zmarł mający właśnie wyruszyć na wyprawę przeciw Arabom w Północnej Afryce król Kastylii i Leonu Ferdynand III Święty. Ostatni dzień jego życia został uwieczniony w legendzie:

Przygotowania do podboju muzułmańskiej Afryki były na zaawansowanym etapie. Dobry król Ferdynand, tuż przy wejściu na pokład, rozmawiał z dwoma Alfonsami, swoim synem i bratem, podczas ciepłego wieczoru w trakcie spaceru po ogrodach, próbując przekonać jednego z nich do pozostania w Hiszpanii, by rządził nią w jego imieniu. Jednak żaden z nich nie ustąpił w ich natarczywym pragnieniu udania się z królem do Afryki ....

Był koniec miesiąca maja i pogoda w Sewilli była bardzo gorąca. Tego ranka król poszedł zobaczyć różne projekty w dokach i wr ...

Pioter
9 stycznia 2019 17:59

6     673    9

Najazd Wikingów na Irlandię

W 1809 roku w Belfaście założono Northern Banking Company Limited, który podobnie jak i inne brytyjskie banki wydawał własne banknoty, o tyle ciekawe, że w ich ikonografii pojawił się okręt Hanzy.W 1840 roku bank poszerzył swoją działalnośc również na południe wyspy. Po uzyskaniu przez Irlandię niepodległości bank ten swoje przywileje emisyjne utrzymał i wydawał przez długi okres czasu banknoty dla Ulsteru.Szata graficzna tych banknotów do 1968 roku nie ulegała zmianie.

W 1965 roku Nothern Bank został przejęty przez londyński Midland Bank, który w 1986 dokonał podziału banku na część ulsterską i irlandzką (pod wspólnym zarządem).

W 1970 roku zmieniono grafikę banknotów wydawanych przez Northen Bank  dla Ulsteru, w taki sposób, ...

Pioter
5 stycznia 2019 13:50

12     826    8

Strona 1 na 7.    Następna