-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Pan Pikuś

Wegług Wielkiego Słownika Języka Polskiego słowo pikuś ma aż dwa znaczenia. W pierwszym przypadku będzie to co coś mało istotnego lub bardzo łatwego do wykonania. W drugim zaś przypadku będzie to osoba, która w opinii mówiącego jest kimś mało ważnym, wogóle nie zasługującym na uwagę.

Gdy pogrzebiemy jednak trochę w mitologii rzymskiej, dowiemy się, że ta druga definicja słowa pikuś jest w zasadzie definicją pierwotną. Bowiem tak własnie miał na imię trzeci władca Lacjum, jeszcze przed przybyciem Eneasza na te tereny.

Może nie całkiem miał na imię Pikuś, a bardziej Pikus, co w języku łacińskim znaczy dokładnie Dzięcioł. I nieważne teraz jest akurat które słowo było wcześniejsze.

Pikus, jak już powiedziano, był trzecim władcą Lacjum i panował po Janusie (tym dwulicowym) oraz Saturnie (ojcu Zeusa). Zgodnie z zapisami mitów przedstawia się go albo jako syna Saturna, albo jako syna Stercutusa, który jako pierwszy człowiek zastosował nawożenie pól gnojem. Niektórzy przy tym twierdzą, że Saturn i Stercutus to jedna i ta sama osoba, ale chyba zdetronizowany władca Olimpu nie zajmowałby się agronomią (a przynajmniej nic na ten temat w mitologii Greków nie ma), więc tę wersję pozostawmy między bajkami. Panowanie Pikusa nad Lacjum następujące po panowaniu Saturna daje nam jednak przedział czasowy, kiedy wogóle Pikus mógł żyć na tym świecie. Na pewno miało to miejsce już po roku 2000 pne, bowiem gdzieś w tym właśnie okresie nastąpił Złoty Wielk Olimpijczyków, czyli przegrana wojna Zeusa (Rin-Sina) o utrzymanie się przy władzy w Ur. I o ile Zeus i spółka trafili na Kretę i przy pomocy Fenicji planowali powrót na Olimp, o tyle Saturn przybył do Lacjum, które wówczas leżało daleko poza wydarzeniami opisanymi w mitologii. Saturn przybył do miejsca, gdzie panował Janus, przedstawiany zawsze z dwoma obliczami (tak samo jak i pierwsza małżonka Zeusa - Metyda. A skoro wiemy, że Metyda byłą Fenicjanką, to pewnie też był nim sam Janus. Dwutwarzowe oblicze symbolizowało zaś to, że musiał lawirować pomiędzy wielkimi siłami - wówczas pomiędzy Ur i Babilonem. Mity mówią też o tym, że Saturn natychmiast po przybyciu został obdarowany połową królestwa Janusa, co podaje się jako przykład wielkoduszności tego ostatniego. Prawda pewnie była inna, obalony władca wygnany na samo pogranicze imperium zarządał pewnie odpowiedniego traktowania przez miejscowego namiestnika, a ten, niepewny wydarzeń w dalekim centrum świata, po prostu usunął się w cień.

Pytanie teraz pozostaje, czy postać Saturna i postać Ozyrysa można połączyć w jedno - w zasadzie niby można, ale mit o Ozyrysie pokazuje nam wydarzenia starsze o jakieś 500 lat. I w tamtym micie pokazuje nam się konflikt dwu braci, a nie na linii ojciec - syn. Ale w zasadzie, gdy powiązać te egipskie mity z wojnami o Olimp, możemy dojść do wniosku, że to ta sama osoba. Pokonany Ozyrys udaje się do Zaświatów, zwanych Polami Trzcin, aby pilnować regularnych dostaw zbóż do cetrum świata. Mniej więcej w te same miejsce dostaje się również (w podobnym nawet czasie) zdetronizowany Saturn, który obejmuje władzę przekazaną mu przez miejscowego namiestnika agrarnego Konclagru.

Jednak jakiś czas później albo wogóle zapomniano o istnieniu konclagru Pola Trzcin (co możliwe w trakcie wojen na wyniszczenie), albo stwierdzono, że jednak na miejscu trzeba fachowców, a nie menadżerów przysyłanych z centrali na zesłanie. I jako szefa całego przedsiębiorstwa po Saturnie mamy właśnie kogoś zupełnie nic nie znaczącego - syna miejscowego agronoma o imieniu Pikus.

Jak Pikus zapisał się w historii? Wiemy tylko, że posiadał oswojonego dzięcioła, przy pomocy którego wróżył i na podstawie uzyskanych wróżb wydawał swoim podwładnym polecenia. Ten dzięcioł pewnie nawet wcale nie był żadnym ptakiem, a urządzeniem pozwalającym odczytywać przesłane zaszyfrowane rozkazy - coś w rodzaju alfabetu morsa (stąd te wróżebne stukanie dzięcioła). A o tym, że coś takiego istaniało wiemy z przekazów Marka Warrona.

No dobrze, coś jeszcze o nim wiemy? Prócz tego, że jako dobry menadżer z awansu społecznego chciał się wykazać przed centralną i wypełniał jej zlecenia co do joty? Wiemy, że jego małżonką była nimfa Canens, córka Janusa i Venilii, nimfy wiatrów i otwartego morza (przy czym jej imię tłumaczą także jako Wenecja, a więc pochodziła pewnie z rodu Boreasza). Wiemy także, że Pikus był lojalny i oddany swojej małżonce. Do tego stopnia, że gdy spodobał się niejakiej Kirke, czarodziejce która przetrzymywała też Odyseusza wracającego spod Troi, nie uległ jej czarowi i pozostał wierny swej małżonce. Wzgardzona Kirke przygotowała okrutną zemstę. W trakcie jednego z polowań przygotowała miraż dzika, za którym oddalając się od towarzyszy pobiegł Pikus. Dzika jednak nie upolował, a został zamieniony przez Kirke w ptaka - tego samego dzięcioła, który swoim stukaniem nawołuje szukających go towarzyszy w lesie.

Jaką ofertę złożyła Pikusowi czarodziejka Kirke? Przejścia na usługi asgardziej konkurencji? Powiązania rodzinne Pikusa wskazują, na trwały sojusz Wenedów i Fenicjan - przynajmniej jeśli chodzi o tereny Lacjum. Zerwanie tych więzów nie wchodziło raczej w rachubę, szczególnie dla człowieka z awansu. Ustanowienie go zaś na stanowisku prezesa zagranicznego oddziału korporacji Misr również gwarantowało jego lojalność wobec Olimpu. Co więcej niby taki Pan Pikuś mógł uzyskać biorąc propozycję Kirke na poważnie? Wyższe stanowisko niż władca Lacjum? Dlatego odmawiając współpracy z Asgardem, reprezentowanym przez Kirke z Etrurii, wydał na siebie wyrok śmierci.

A wkrótce później wyrok śmierci zapadł również na sam Asgard. Ale to już zupełnie inna historia.



tagi: rzym  fenicja  mity  antyk  olimpijczycy  wenedowie  asgard  etruria  lacjum 

Pioter
18 lutego 2025 05:16
42     1521    15 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

OjciecDyrektor @Pioter
18 lutego 2025 08:10

O kurcze! Aleś dziś zrobi "rizercz" swoich archiwalnych notek na temat starożytności. Naeet nie wiedziałem, że tydzień temu minęło dokładnie 2 lata od ukazania się Pierwszej Wojny o Olimp...no i zaczęło się wtedy odkrywanie Świata...:).

Pikuś miał ten sam problem, który później mieli Żydzi. I jakoś nikt tego nie widzi, a tylko chrzani, że Żydzi rządzą światem. Pan Pikuś też rządził. I co mu z tego wyszło? Samo bycie na eksponowanym.miejscu nie znaczy, że się rządzi, ale że się jest zakładnikiem lub zwyczajnie zderzakiem, materiałem do zużycia.

My się teraz ekscytujemy Trumpem, a to jest Pan Pikuś właśnie...:)

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 18 lutego 2025 08:10
18 lutego 2025 08:31

Postać Pikusa paradoksalnie scala różne rozproszone mitologie w jedną całość. Sam się temu zdziwiłem.

Ozyrys, Kronos i Saturn to ta sama osoba. Zeus (Jowisz) i Horus także będą wobec tego jednością.

Wojna Trojańska, w wersji opisanej przez Homera, to to samo co Rangarok - zniszczenie Asgardu.

Świat zawsze był jedną globalną wioską - to tylko nam próbuje się wmówić coś zupełnie innego.

zaloguj się by móc komentować

bosman80 @Pioter
18 lutego 2025 09:05

Brawo :) <3 tyle notek do odświeżenia, wraz z przyswajaniem tej.

zaloguj się by móc komentować

Zdzislaw @Pioter 18 lutego 2025 08:31
18 lutego 2025 09:07

Natchnął mnie Pan pewną myślą - zapewne niezbyt oryginalną - że podróże "dyplomatyczne" w owych czasach bez dyliżansów (nie wspominając o bardziej nowoczesnych) mogły trwać bardzo długo. Mógł np. poseł (wraz z synem) wybrać się w podróż do odległej "stolicy", a docierał do celu jedynie syn (bo tata nie dożył), poinformowany zapewne przez rodziciela o wszelkich szczegółach, aczkolwiek bez gwarancji pełnego zrozumienia celu podróży (ach ta współczesna młodzież!!!).

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Zdzislaw 18 lutego 2025 09:07
18 lutego 2025 09:13

No aż tak daleko wbrew pozorom to nie było. Scypion mówił w rzymskim Senacie, że owoce zerwane w Kartaginie już po trzech dniach są na rzymskich targowiskach. Podróż do Ameryki i spowrotem trwała tylko pięć miesięcy, o czym donoszą kronikarze późnego antyku. Problemem mogło być jedynie dotarcie do miejsc, gdzie morzem ani rzekami dotrzeć się nie dało.

zaloguj się by móc komentować


OjciecDyrektor @Pioter
18 lutego 2025 09:42

Aagard = Troja. Pięknie! Jestem "za". Bo w Troję nad Bałtykiem to cięzko mi uwierzyć, zwłaszcza że do niej trzeba byłoby płynąć okrętami dość długo i krętą drogą. Co oczywiście nie unieważnia tezy, że Bałtyk był na sztywno zespawantmy z M. Czarnym i wszystko, co się leżało pomiędzy tymi dwoma akwenami miało strategiczne znaczenie.

Ta notka to niezły pikuś...:)

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 18 lutego 2025 09:42
18 lutego 2025 10:10

Ta epopeja Homera to miks kilku różnych opowiadań. I wiedziano o tym od zawsze. Pewnie więc zdarzenia opisywane jako dziejące się pod Troją miały miejsce w różnych miejscach świata (w tym część nawet na Bałtyku), ale mniej więcej w tym samym czasie.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
18 lutego 2025 10:17

I jeszcze jedna rzecz w tej historii mnie intryguje. Lacjum to Rzym. CO TAKIEGO WAŻNEGO było w Lacjum, że i Ssturn tam osiadł, jak i Rzym tam założyli? Saturn nie mógł osiedlić się ot tak, gdzieś na "zadupiu". To byłaby degradacja totalna. Tam w Lacjum musiało być coś istotnego, nad czym sprawowano ścisłą kontrolę. Sam natychmiastowe ustąpienie dotychczasowego władcy świadczy, że on też zdawał sobie sprawę z tego, jak ważnej sprawy pilnuje w imieniu bogów. I gdy jeden z bogów przybył, aby sprawować nadzór osobisty, zrozumiał że jego rola się skończyła.

Sama zemsta Kirke nad Pikusem też świadczy o tym, że tam kintrolowano coś bardzo ważnego. A ta historia o wierności małżonce, to taki romans dla potłuczonych, aby nikt nie dowiedział się DLACZEGO Kirke zemściła się na Pikusie..no i nie wiemy. Możemy tylko zgadywać. Ale było to coś naprawdę grubego.

zaloguj się by móc komentować

Mingus @Pioter
18 lutego 2025 10:31

jak zwykle łyknąłem Pana wpis jednym haustem, rewelacja i daje do myślenia

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 18 lutego 2025 10:17
18 lutego 2025 10:36

Jak na razie to wiemy tylko, że była tam prawdopodobnie jakaś placówka badawcza nad ulepszaniem zbóż. Na chwilę obecną widać tylko jakieś bóstwa agrarne i zapisy dotyczące spraw tak przyziemnych jak gnojowanie pola - czyli rzeczy zupełnie nieistotnej w warunkach Egiptu (wylewy Nilu) czy Scytii (czarnoziemy), za to istotnej bardzo dla Wenedów czy Estów w umiarkowanym klimacie.

Czy interesowałoby to Asgardczyków? Tak, oni bowiem odpowiadali za szlak handlowy od Grenlandii (Disko) aż do Krymu i jakoś musieli wyżywić tych wszystkich nieszczęśników w konclagrach pod kołem polarnym wydobywających rodzime żelazo. Uprawa zaś zboża na Labradorze czy nad Bałtykiem znacznie skróciła by linie dostawy żywności.

zaloguj się by móc komentować


OjciecDyrektor @Pioter 18 lutego 2025 10:36
18 lutego 2025 10:56

Hmmm. No ok. Ale dlaczego stacja badawcza jest w klimacie śródziemnomorskim, a nie w klimacie umiarkowanym? To mi trochę nie pasuje. To juz lepiej było na Kujawach zrobic taką stację botaniczną. Nawet biorać pod uwagę fakt, ze klimat wtedy był cieplejszy, nie pasuje mi to. To miałoby sens sla ziem takich jak Galia, Iberia, Dalmacja. Ale już nie na Nizinie Panońskiej - a tam.były czarnoziemy. Czarnoziemy były i są też w Czechach. A więc już bardzi blisko Bałtyku i Odry oraz Łaby. 

W Lacjum musiało być coś, z czym kojarzony był Saturn. Jakie on ma atrybuty/artefakty w przedstawieniach rzeźb, obrazów? W Rzymie saturnalia to były najważniejsze święta i wszyscy świętowali. Stąd chrzescijanie twn okres - 25 grudnia - wybrali na obchodzenie świąt Bożego Narodzenia, bo był to najbezpueczniejszy termin świętowania w czasach prześladowań. Wudząc świętujących chrześcijan nikt się nie domyślał, że świętują B9że Narodzenie. Wszyscy myśleli, że i oni świętują saturnalia.

zaloguj się by móc komentować

Mingus @Pioter
18 lutego 2025 10:58

przekazy mówią ta bogini, królowa księżna.. była piękna,  albo szpetna, analogicznie o Bogach itd, jak wyglądały ich ciała znamy z owczesnej popkultury. Co miały wspólnego z rzeczywistością nie wiem. Ale myślę, czy przypadkiem opis ich urody to poprostu opis atrakcyjności oferty, sojuszu itp .... Taka luźna myśl. I czy w opisach nie ma "zachwytów" lub "odrazy" co do ich twarzy, siły, rąk, nóg, umysłu a to są opisy organizacji, czy danego ośrodka władzy.  Drugi raz czytam już uważnie delektując się treścią i komentarzami

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 18 lutego 2025 10:56
18 lutego 2025 11:03

Najważniejszym atrybutem Saturna jest sierp. Czy nadal kręcimy się wokół agronomii.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Mingus 18 lutego 2025 10:58
18 lutego 2025 11:07

Podobno Kirke byłą czarodziejką i potrafiła zmieniać wygląd. Albo więc był to tylko tytuł przypisany do funkcji, albo rzeczywiście chodziło o bardzo dobrą negocjatorkę. W końcu to ona uwolniła Tezeusza i Medeę od kary za zamordowanie brata tej ostatniej. Więcej o niej pewnie będzie w legendach etruskich spisanych przez Lewisa jako cykl Opowieści z Narnii

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 18 lutego 2025 11:03
18 lutego 2025 11:13

Konkurencja dla Egiptu? A może wraz z przegraną wojną o Olimp zostali pozbawieni kontroli nad Egiptem i musieli na gwałt stworzyć sobie nową bazę do handlu zbożem? W końcu ta żmija na głowie faraona świadczyłaby o tej drugiej możliwości. Aprowizacja dużych armii to rzecz najważniejsza na wojnie. Bez niej nie ma nawet co myślec o globalnej polityce.

 

zaloguj się by móc komentować

Mingus @Pioter
18 lutego 2025 11:13

negocjacje, zmiana wyglądu .... kij i marchewka 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 18 lutego 2025 11:07
18 lutego 2025 11:25

Czyli Asgard upadł, bo został odcięty od dostae zboża. Nizina Panońska i Czechy musiały byc - tak jak Egipt - pod kontrolą Żmijowego Plemienia. Dostsey zbóż mogły docierać tylko drogą morską, wiec centrum produkcji zbóż musiało być w pobliżu morza. Saturn więc wybrał się do Lacjum, aby zapewnic aprowizację dla armii, które miały bronić Asgardu lub wiązać siły konkurencji na innych frontach, tak aby Asgard przetrwał.

Kirke musiała być więc agentką Wężowników albo Pikus zdradził i wstrzymał dostawy zbóż do Asgardu. I za to dostał "czapę".

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
18 lutego 2025 11:39

Czyli obecne likwidowanie rolnictea w UE (umoea z krajami Ameryki Płd.) to zwyczajna blokada dla tworzenia poważniejszych armii w krajach UE. Brakiem wydolnego rolnictwa załatwia się te kwestie

 I walka z polskim rolnictwem wielkoobszarowym w XIXw i na początku XXw. to nic innego, jak uniemożliwienie (lub uzależnienie od obcych) tworzenia dużej armii. A te gadki o reformie rolnej to były tym samym, co dzis gadki o ochronie klimatu

.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 18 lutego 2025 11:25
18 lutego 2025 11:40

Odsunięto by wtedy jego syna od rządów, a do tego nie doszło.

Co do spraw dynastycznych - Pikus był ożeniony z córką Janusa. Ich dzieckiem był Faun, którego opisują, że był nauczycielem uprawy zbóż, bóstwem leśnym i opiekunem pasterzy. Jego syn, Latyn, wydał swoją jedyną córkę Lawinię za mąż za Eneasza.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 18 lutego 2025 11:25
18 lutego 2025 11:44

Saturn to pewnie Asgardu nie bronił - on pracował dla Olimpu (Ur). Upadk Asgardu/Troi to jakieś trzy pokolenia później.

zaloguj się by móc komentować

Zdzislaw @Pioter 18 lutego 2025 10:36
18 lutego 2025 12:03

Właśnie - nad Bałtykiem, szczególnie w Skandynawii (Norwegii), skąd najbliżej pewnie do tych "kopalni" rodzimego żelaza. W czasach tzw. optimum klimatycznego (skończyło się chyba ok 2000 lat p.n.e.) to pewnie uprawy zbóż (i nie tylko) w Skandynawii (a może też Islandii, Grenlandii, Wyspach Owczych) były bardziej sensowne niż później (choć Wikingowie zasiedlili Grenlandię chyba ok 1000 r n.e,.; może nie uprawiali zbóż, a jedynie hodowali zwierzęta trawożerne?). Może już wówczas szukali odmian odpornych na północny klimat?

Przy okazji - pozornie bez związku - ponoć nigdzie nie spotyka się dzikich przodków zwykłej cebuli. Tak dawno ja wyhodowano ("udomowiono")?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Zdzislaw 18 lutego 2025 12:03
18 lutego 2025 12:20

O zwierzęta trzeba dbać, a zboże zasieje się i czeka aż dojrzeje do zbiorów. Mniej rąk oderwanych od konkretnej pracy.

Z tą cebulą to ciekawa sprawa. Czyżby udomowiono ją jeszcze na długo przed Potopem?

zaloguj się by móc komentować

chlor @Zdzislaw 18 lutego 2025 12:03
18 lutego 2025 13:00

Dzikie odmiany są znane u cebuli krymskiej. Dzikiej cebuli zwyczajnej ponoć się istotnie nie spotyka.

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 18 lutego 2025 11:44
18 lutego 2025 13:22

Czyli Saturn zrobił tzw. outsourcing produkcji zbóż. Przeniósł produkcję na tereny dość odległe od rynków zbytu o taniej sile roboczej (koncłagry) i potem puszczał" urobek poprzez porty syropalestyny do Mezopotamii, kasując grubą przebitkę. Czyli Egipt nawet w czadlsach Saturna był pod kontrolą konkurencji.

Kim była ta Kirke jasnej ciasnej? Zabiła Pikusa, choć ten nie zdradził...ta Kirke to jakaś "Nemezis". Odyseusza też załatwiła. Ta historia z nim wyglada jak wrogie przejęcie majątku i kontaktów handlowych. Ona "konsolidowała" majątki i kontakty handlowe, ale na czyje zlecenie?

 

.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 18 lutego 2025 13:22
18 lutego 2025 13:35

Zgadza się. Był pod kontrolą Seta, a tego kojarzono z Tyfonem. Symbolem Seta był taki stwór, którego do dziś nie rozszyfrowano:Wygląda trochę jak szakal, ale z taką gildią się jeszcze nie spotkałem.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Pioter
18 lutego 2025 14:39

taka sobie, przy okazji, dygresja

Kiedys  wyczytałem, że określenie "Ur" (hetyckie i akadyjskie, także "Ir")  znaczyło "miasto'. Zazwyczaj było uzupełniane jakimś dodatkowym określnikiem, aby można było rozróżniać poszczególne "Ur". A  "Ur" dopisywane do Abrahama podobno nie ma tego dodatku (ponoć się nie zachował). To chyba nie nie jest pewne, które Ur należy łączyć z "ojcem trzech religii"?

To prawda z tymi nazwami miast w Mezopotamii, czy moze nadinterpretacja?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @stanislaw-orda 18 lutego 2025 14:39
18 lutego 2025 14:58

W Mezopotamii było tylko jedno miasto określane jako Ur, ale występują tam też takie miasta jak Ur-uk; Nip-ur; Erid-ur; Asz-ur. Obok tego jednak występują też takie miasta jak Larsa, Babilon, Kisz, Lagasz, Mari czy Niniwa, które żadnych związków ze słowem Ur nie mają. Trudno mi określić które z tych miast było najstarsze, czy najważniejsze. W czasach Gilgamesza walki o prymat toczyły Ur i Uruk, w czasach Zeusa miejsce Uruk zajął Babilon, który ostatecznie doprowadził do zniszczenia Ur.

Czasy Zeusa i Abrahama pokrywają się w zasadzie i wydaje mi się, że akurat Abrahama (syna głównego kapłana Ur) wysłano w kierunku Egiptu w celu sprawdzenia możliwych dróg ewakuacji całego Olimpu. Abraham jednak wybrał zupełnie inny los, niż służba władcom podającym się za bogów.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Pioter 18 lutego 2025 14:58
18 lutego 2025 15:17

czyli logicznie byłoby przyjąć,  iż  to Ur bez dodatku było najstarszym (pierwszym), a dopiero kolejne miały dodany wyróżnik.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @stanislaw-orda 18 lutego 2025 15:17
18 lutego 2025 15:26

Teoretycznie tak, ale na razie nie dotarłem do danych, które mogłyby to jakoś potwierdzić.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @Pioter 18 lutego 2025 15:26
18 lutego 2025 16:30

fragment:

Aram-Naharaim lub "Aram Dwóch Rzek" jest wspomniany w Biblii pięć razy, a termin ten jest powszechnie utożsamiany z Nahrima, co odpowiada geograficznemu opisowi królestwa Mitanni. Zapisy w Listach z Amarny dowodzą, że Egipcjanie identyfikowali lud Mitanni jako "Naharin” . Najprawdopodobniej związane jest to z nazwą rzeki Eufrat, której górny bieg był nazywany przez Egipcjan "N-h-r-n". W Księdze Rodzaju nazwa jest używana zamiennie z nazwami Padan-Aram i Haran dla określenia miejsca, w którym Abraham osiedlił się wraz z rodziną swego ojca Teraha, po opuszczeniu chaldejskiego Ur w drodze do Kanaanu (Rdz 11, 31).
Istnieje spór odnośnie tego czy hebrajskie słowo "Kaśdim", przetłumaczone w Septuagincie jako "chaldejskie" posiadało faktycznie takie znaczenie. Po pokonaniu Asyryjczyków i Egipcjan w bitwie pod Harran w 608 BC, "neobabilońskie" imperium chaldejskie, rządzone przez swojego pierwszego króla Nabopolassara, zawładnęło terytoriami od Lewantu do Asyrii, obejmującymi dawne terytorium Mitanni, zatem możliwe, że biblijni skrybowie przepisujący tę historię długo po tym czasie, nie byli zorientowani co do jego lokalizacji jak i imienia władcy rządzącego tym królestwie.

Inną przesłankę stanowi to, że starożytne ruiny Gobekli Tepe, znajdują się zaledwie 5 km na płn.- wsch. od Urfy. W Gobekli Tepe znaleziono najstarsze dowody istnienia jakiejkolwiek cywilizacji znanej z historycznych artefaktów i pomników datowanych na 10 000 lat BC. Biblia mówi nam, że:
Haran umarł... w ziemi, z której pochodził, w Ur". (Rdz 11, 28)
Ponadto znajdowało się tam starożytne miasto Urkesh, na wschód od Haranu, które wskazywane jest jako prawdopodobne miejsce pochodzenia Hurytów. A na północ od tego obszaru (na południe od Morza Czarnego) było starożytne królestwo Urartu z górą Ararat w jego wschodniej części, odnośnie której archeolodzy i historycy biblijni wierzą, że znajduje się tam trop do historii Arki Noego.

Ze względu na lokalizację miasta Haran, (również imię brata Abrahama) z pobliskimi wioskami "Nahor" i "Serug" (imiona dziadków Abrahama), które nadal zachowują te nazwy, wskazują one na obszar miejsca narodzin Abrahama, ponieważ miasto "Urfa" (dz. Sanliurfa, a dawniejsza Edessa - nazwa używana do połowy XVII w.) znajduje się w odl. 20 mil na północ od Haranu, a miasto Urfa jest miejscem, gdzie obecnie wielu muzułmanów pielgrzymuje, aby odwiedzić jaskinię, którą uważa się za miejsce narodzin Abrahama. Urfa była znana była wcześniej jako "Ursu" w zapisach hetyckich z 2000 r. BC, a około 300 r. BC została nazwana Edessą. Sugeruje to  silny związek z rodzinnymi stronami Abrahama. Stanowi również przesłankę tezy, że "chaldejskie" Ur w południowej Mezopotamii nie musi wcale być tym jedynym "Ur" w regionie wschodniej Turcji i Mezopotamii, skoro objęcie przez Chaldejczyków władzy w Babilonie nie wydarzyło się przed końcem VII w.
Reasumując, lokalizacja Haranu i Padan-Aramu została ustalona w miarę  bezspornie na terytorium imperium Mitanni. Padan Aram w języku aramejskim oznacza "pole Aramu", a nazwa ta jest tożsama z hebrajskim „sedeh Aram" (pole Aramu). Bratanek Abrahama, Bethuel, syn jego brata Nahora, był ojcem Labana i Rebeki, a oni wszyscy mieszkali w Padan-Aram;
"Izaak miał czterdzieści lat, gdy poślubił Rebekę, córkę Bethuela Aramejczyka z Padan-Aram, siostrę Labana Aramejczyka." (Rdz 25, 20).

Syn Abrahama, Izaak, i jego żona Rebeka wysłali swego syna Jakuba do Padan-Aram, z dala od jego brata bliźniaka Ezawa, aby się tam schronił i poślubił siostrzenicę Rebeki, zamiast poślubić Kananejkę lub córkę Izmaela, jak to uczynił Ezaw (Rdz 28, 1). I właśnie tam, w Padan-Aram, Jakub pracował dla Labana, gromadząc żywy inwentarz i bogactwo, a jednocześnie będąc ojcem większości lub wszystkich jego synów. Wspomniane względy wskazują na prawdziwość wskazanej lokalizacji.

całość:
https://stanislaw-orda.szkolanawigatorow.pl/ludzie-w-sitowiu

 

zaloguj się by móc komentować

emirobro @Pioter 18 lutego 2025 14:58
18 lutego 2025 16:36

O pochodzeniu slowa Abram napisano wiele. Jedna opinia to - ojciec wielu od Hebrajskiego “av” oznaczajacego ojciec i “ram” – wywyzszony (exalted). Problem w tym, ze wedlug

Feliksa Konecznego Abram nie znal Hebrajskiego i dopiero jego potomkowie przyjeli ten jezyk od Kananejczykow.

Iwo Pogonowski uwazal, ze Abram znaczylo “a” – nie i “bram” - bramin czyli, ze nie byl on braminem. A to jest trop odwolujacy sie do Indii, czesto na tym blogu wspominany.

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @emirobro 18 lutego 2025 16:36
18 lutego 2025 16:49

Abram  (Abraham) był najprawdopodobniej Hurytą.

zaloguj się by móc komentować

emirobro @stanislaw-orda 18 lutego 2025 16:49
18 lutego 2025 18:27

Prof. Janusz Lemański ze Szczecina uwaza, ze (cytuje) „historyczny” Abraham mógł pochodzić z okolic Charanu i mieć amoryckie korzenie, zaś identyfikacja z Aramejczykami stanowi jedynie element typologiczny,.. (koniec cytatu).
https://www.researchgate.net/publication/338881979_Kim_byl_Abraham_i_skad_pochodzil_Kilka_uwag_na_temat_potencjalnych_sladow_tradycji_o_Abrahamie

zaloguj się by móc komentować

LaSalle @OjciecDyrektor 18 lutego 2025 10:56
18 lutego 2025 19:43

Byłbym ostrożny w łączeniu Bożego Narodzenia z Saturianaliami. BŻ jest stosunkowo dość późnym Świętem, natomiast koncepcja łączenia go ze świętem Saturna powstała w bodajże w XIX w.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @stanislaw-orda 18 lutego 2025 16:30
18 lutego 2025 19:56

Sensowny wywód....zwłaszcza,,że już kiedyś ustalił Pioter, zw nazwy sumeryjdkich nazw to najprsedopodobniej te same nazwy miast starszych, ale opuszczonych lub zalanych w wyniku Potopu, w rejonie M. Czarnego. Czyli, ze osadnictwo sumeryjskie szło z północnego zachodu, a więc pogranicze Turcji i Syrii jak najbardziej może być starsze cywilizacyjnie. Zresztą nie tak daleko jest też Miasto-Bóg (gdzie cała rada miejska była bogami - zapewne owymi Anunnaki), czyli Aszur. A Noe miał właśnie nakaz zmierzać w stronę bogów i dlatego płynął na południowy wschód i dlatego osiadł na zboczach góry Ararat

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @stanislaw-orda 18 lutego 2025 16:49
18 lutego 2025 19:56

Choć trochę trollujemy notkę...:)

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @LaSalle 18 lutego 2025 19:43
18 lutego 2025 19:59

Nie łączę, a tylko napisałem to, co było. Czyli dla bezpieczeństwa obchodzono to święto w tym samym czasie, co saturnalia. A że jakiś jehowita sobie wykombinuje w swojej głowie, że katolicy to poganie, bo czczą pogańskie świeta, to nie mój problem, a tych z deficytami umysłowymi.

zaloguj się by móc komentować

LaSalle @OjciecDyrektor 18 lutego 2025 19:59
18 lutego 2025 20:32

Ale właśnie ta teoria  "bezpiecznego świętowania" powstała w XiX w. Saturnalia w tym czasi nie był jakimiś hucznymi świętami by móc pomóć zakamuflować uroczystości tak dużej współnoty chcrzecijan.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @LaSalle 18 lutego 2025 20:32
18 lutego 2025 21:54

No a mówią, że wszyscy je świętowali, że były tak bardzo uniwersalne. To jak w takim razie było? Gdzie napisali prawdę?

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować