-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Uzurpator

Analizując dokumenty pozostawione przez starożytnych autorów dotcyzących działalności Zeusa (pomijając oczywiście bajki pisane współcześnie) dotarłem do wniosku, że Zeus był uzurpatorem na Olimpie. A przynajmniej tak się zachowywał.

Zacznijmy od początku. Przeciwko rządom Urana występują jego synowie Tytan i Kronos, którzy po obaleniu ojca uzgadniają, że najpierw rządzić będzie Kronos, a po jego śmierci tron Olimpu ma przejść na synów Tytana. Dlatego Kronos w obecności Tytana zabijał każde nowonarodzone dziecko płci męskiej. Do czasu urodzenia przez Reję bliźników Hery i Zeusa, gdy to Tytanowi przedstawiono tylko Herę, a Zeusa ukryto na Krecie pod opieką Adrastei i Idy, córek króla Krety - Meliseusza. Poszukiwanie piastunek Zeusa jednak się na Krecie nie kończy. Adrastea kojarzona bowiem jest z Nemesis z Frygii, której tamtejszy król Adrestus zbudował ołtarz u stóp góry Ida nad rzeką Aesepus. Podobno od tego momentu była zwana Nemesis Adresteia, co tłumaczy się jako nieukniona zemsta.

Nie ma żadnych sensownych (nie bajecznych) opisów dorastania Zeusa, ale możemy przyjąć, że po początkowym ukryciu na Krecie, w wieku nastoletnim Zeus przeniósł się wraz z Adresteią (Nemezis) do Frygii. Tam pewnie też poznał Hadesa oraz Melkarta (Posejdona), a przede wszystkim swoją żonę Metis, która była głównym motorem napędowym dążącym do zmiany władzy na Olimpie. Zeusowi pewnie przypomino już od dzieciństwa, że pochodzi z królewskiego rodu i jest przeznoczony do wielkich czynów. Tak samo w późniejszych czasach postąpiono również z Cyrusem w Persji czy z Aleksandrem w Macedonii.

Metis, pierwsza żona Zeusa, pochodziłą pewnie z Wężowego Plemienia, bowiem przedstawiana jest jako dwulicowa osoba z zawsze towarzyszącym jej wężem. Metis była córką Okeanosa i Tetydy, co sugerowałoby jej fenickie pochodzenie, a w takim wypadku byłaby również siostrą Melkarta, króla Tyru. Ona pewnie również zapoznała Zeusa z bronią Amona. Wynikałoby z tego, że inwazji na Olimp dokonali Fenicjanie (Tyryjczycy/Wężowe Plemię) jako pretekst mając roszczenia do tronu olimpijskiego wysuwane przez Zeusa. W wojnie tej brała udział scytyjska jazda pod dowódctwem Hadesa, fenicka flota pod wodzą Melkarta oraz egipska piechota pod wodzą Amona. Inwazja się udała, a Zeus uwolnił swojego ojca Kronosa z niewoli u Tytana. Tylko dlaczego miałby przekazywać tron Olimpu Kronosowi? Nic go przecież z nim nie łączyło. Zresztą dla Wężowego Plemienia było obojętne czy na tronie Olimpu był Tytan czy Kronos - obaj nie nadawali się ich zdaniem do realizacji planów sponsorów inwazji na Olimp. Co innego młody, niedoświadczony Zeus, mający przy boku ukochaną żonę oraz niespłacone długi.

Tylko, że niedoceniono Zeusa. Wprawdzie Kros z Reją musieli opuścić Olimp - udali się do Italii, gdzie zostali powitani przez dwulicowego Janusa, a większość synów Tytana została uwięziona w Tartarze przez Hadesa, to jednak Zeus rozpoczął w tym momencie już własną grę.

Pierwszą ofiarą Zeusa okazała się Metis - jego ukochana żona. Pewnie ktoś doniósł Zeusowi, że ta fenicka królewna, gdy tylko urodzi mu syna, pozbędzie się go, a sama zasiądzie na tronie Olimpu. Jednak urodziła się córka - Atena, a Metis po tym znikła z Olimpu. Ponieważ jednak Melkart i fenicka flota nadal stali po stronie Zeusa, pewnie ten jej wcale nie zabił (lub udało mu się wmówić szwagrowi, że Metis umarła przy porodzie), a postarał się o znacznie potężniejszego protektora.

I tu przechodzimy do drugiej żony Zeusa - Temidy. Ta dziewczyna najprawdopodobniej pochodziła z Elamu, ale w mitologiach przedstawiana jest jako ciotka Zeusa, siostra zarówno Tytana i Kronosa. Zapis genealogiczny i mityczny ma nas informować o tym, że Zeus wcale pewnie się na tronie Olimpu nie czuł, skoro poślubił siostrę poprzedniego władcy. Co ciekawsze jednak Temida pozostała na stałe na Olimpie, gdzie urodziła Zeusowi aż 6 córek.

Jednak Fenicjanie również nie zasypiali gruszek w popiele. Doprowadzili bowiem do małżeństwa Zeusa z Eurynome, córką Okeanosa, przedstawianą w postaci syreny. Jak podają mity Eurynome była wnuczką innej Eurynomy, która wraz z mężem Ofionem władała Olimpem jako królowa, jeszcze przed przejęciem władzy na Olimpie przez Urana (pomimo tego, że Grecy wmawiają nam, że na początku był tylko chaos). W ten sposób nie tylko jeszcze silniej związano Zeusa z Wężowym Plemieniem, ale także powiązano go również z wcześniej panujacą na Olimpie dynastią. Eurynome również urodziła Zusowi same córki, aż trzy, znane nam jako Trzy Gracje.

Mamy więc powiązanie władzy noworysza zarówno z poprzednim władcą (poprzez siostrę Temidę) jak i z poprzednią dynastią (poprzez wnuczkę Eurynome). Ale Zeusowi było tego mało. Musiał widać jeszcze mozniej się upewnić w swoim prawie do zasiadania na olimpijskim tronie, że poślubił również córkę Kronosa Demeter (oficjalnie więc swoją siostrę). Z Demeter miał jedną córkę Persefonę, którą wydał za mąż za Hadesa. Oczywiście oficjalnie nie mógł nic takiego zrobić, w końcu pilnowały go zarówno Temida jak i Eurynome, ale zawieranie małżeństw to nie tylko oficjalne traktaty. Była bowiem jeszcze pewna furtka, którą wykorzystywali głównie zakochani w sobie. Młodzieniec porywał bowiem swoją wybrankę, a rodzina udawała, że nic nie może na tę wielką miłość poradzić. Tę furtkę właśnie mieli wykorzystać zarówno Hades jak i Melkart. O ile Hadesowi udało się uprowadzić młodziutką Persefonę, to już Melkartowi ta sama sztuczka z Hestią (siostrą Demeter i Hery) się nie udała. Głupia zaczęła krzyczeć o pomoc, więc oficjalnie Zeus musiał Melkarta zbesztać przy wszystkich. Hestia jednak tak się wystraszyła , że aż ślubowała oficjalnie, że pozostanie dziewicą. Demeter chyba jednak coś podejrzewała, bo zapowiedziała, że odchodzi z Olimpu i plany Zusa znowu musiały ulec zmianie.

Kolejną żoną Zeusa została wobec tego Tytanida (czyli córka Tytana) Mnemosyne, czyli Pamiętająca. Ta dała Zeusowi aż dziewięć córek, które my zamy pod zbiorowym pojęciem Muz. Zadaniem bowiem Mnemosyny i jej córek była propaganda, a więc takie przedstawianie dziejów Olimpu, aby nikt nawet nie wiedział, co naprawdę się tam stało i w jaki sposób Zeus doszedł do władzy. Jednak to również oznacza, że Mnemosyne w chwili zdobycia Olimpu miała ledwo kilka lat i dorastała już na dworze Zeusa, być może również od samego początku przygotowanyna na to, że zostanie pewnego dnia żoną władcy.

Szóstą z kolei żoną Zeusa została Letho, czyli Zapomnienie. Ta urodziła Zeusowie bliźnięta - Artemidę oraz Apolla. Niewiele o niej wiemy z mitologii, tylko tyle, że była córką Coeusa i Phoebe. Z jakiegoś powodu jednak jej prawdziwe imię zostało zapomniane na Olimpie, a najprawdopodobniej brzmiało ono Derketo. W tym wypadku mielibyśmy do czynienia z zawarciem sojuszu z Asyrią. Sojusz pewnie jednak nie był aż tak trwały, bowiem Letho nie odgrywa żadnej większej roli w dziejach Olimpu.

I tak dochodzimy do sedna sprawy. Ostatnią, siódmą już żoną Zeusa, została Hera. Ta zajęła miejsce pozostawione zwolnione przez Demeter, i powoli zaczynała poczynać sobie w taki sposób, że pozostałe żony Zeusa musiały uznać jej prymat. Hera urodziła Zeusowi trójkę dzieci - Hebe, Aresa oraz Euleityję. Przed poślubieniem Zeusa miała już jednak wcześniej jedno dziecko, Hefajstosa, ale w tym przypadku nie można dojść do tego, którego z bogów to było dziecko. Prawdopodobnie więc dlatego Hera wcześniej nie wchodziła w zakres zainteresowania Zeusa, ani nawet Melkarta. Podobno Artemida (to akurat greckie wcielenie Innany) przechwalała się, że doprowadzenie do ślubu Zeusa i Hery było jej dziełem.

No dobrze. Poprzez koligacje małżeńskie mamy dość mocno uprawdopodobnioną tezę, o tym, że nie czuł się zbyt pewnie na olimpijskim tronie i musiał udowadniać kolejnymi małżeństwami, że ma prawo do władania OIimpem. Czy robił jeszczez coś podobnego?

Zgodnie z przekazem Euhemera Zeus nakazał wybudować na Panchei świątynię dla Uranosa i Kronosa, w której postawił słotą stellę, na której napisał (pismem podobnym do egipskiego) swoją genealogię oraz kazał opisać swoje czyny. Podobnie we wszystkich świątyniach, które nakazał sobie budować, nakazał pisać Zeus syn Kronosa. Taki sam napis również został umieszczony po jego śmierci na jego grobowcu.

Tak więc moim zdaniem jedynym uzasadniem do przejęcia władzy przez Zeusa na Olimpie była siła jego armii, ale już utrzymanie się na tronie zawdzięczał umiejętnie prowadzonej polityce.



tagi: mitologia  olimp 

Pioter
7 maja 2023 10:35
33     1495    8 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

BaZowy @Pioter
7 maja 2023 11:00

ale Hera żona Zeusa, to ta sama Hera bliźniaczka, czy inna ?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @BaZowy 7 maja 2023 11:00
7 maja 2023 11:05

Podobno ta sama. Przynajmniej tak mówią mity. Bo po zachowniu Zeusa, to ja wcale nie mam takiej pewnośći, że był on rzeczywiście synem Kronosa.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
7 maja 2023 15:09

Czyli 9 Muz spisało się na medal....tak jak dzisiaj...:). Jesteśmy cały czas w antyku i nadal tego nie zauważamy. 

Zeus przypomina mi takiego Dioklecjana....notariusz, pilnujący aby obie strony miały swoje wpływy, dzięki czemu balansował. Ale i tak kilka razy siłowo musiano sobie wyjśniać "poważne nieporozumienia". Ta silna armia - kto ją opłacał? Wychodzi na to, że Olimpijczycy, ale zachowanie Zeusa sugeruje, że nie do końca jej ufał skoro brał za żony z Wężowego Plemienia. 

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
7 maja 2023 15:13

Choć pierwszą wojnę o Olimp sfinansowało Zeusowi Wężowe Plemię....i to jest zastanawiające. Kto tam był przed Aresem bogiem wojny?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 7 maja 2023 15:13
7 maja 2023 15:48

Jest tego trochę:

- Atena (córka Zeusa i Metis)

- Nike (córka tytanów Pallasa i Styks)

- Enyo (córka Aresa)

- Eris (córka Zeusa i Nyks)

- Artemida (córka Zeusa i Letho)

Wychodzi więc na to, że przed Aresem bogiem wojny była Nikem, ktorej matka pochodziła z Tartaru

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 7 maja 2023 15:09
7 maja 2023 18:15

Głównym zadaniem Muz było zniszczenie pamięci o wydarzeniach przed przejęciem władzy nad Olimpem przez dynastię Olimpijczyków. Załatwili to dość krótko Na początku był Chaos. To akurat trzy pokolenia wcześniej niż Zeus. Zostały strzępy informacji rozrzucone w różnych miejscach. I gdyby nie odkrycie bibliotek Sumeru nic byśmy nie wiedzieli o tym.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 7 maja 2023 18:15
7 maja 2023 20:07

Ciekawe, że w tym załatwieniu skopiowali księgę Rodzaju. Tam zaczyna sie od "na początku był chaos". Pytanie kto od kogo skopiował?....:)

Uran zawsze kojarzył mi się np. z takim miastem jak Ur. Czy to zbieg fonetyczny, czy jednak Uran miał coś wspólnego z Ur?

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @OjciecDyrektor 7 maja 2023 20:07
7 maja 2023 20:09

No i jeszcze pańatwo Urartu, walczące z Asyrią w pewnym okresie. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 7 maja 2023 20:07
7 maja 2023 20:34

Moim zdaniem zarówno Muzy jak i autorzy Księgi Rodzaju korzystali z tego samego sumeryjskiego źródła.

A Uran i Ur to pewnie jedno i to samo. A najpewniej będzie to ten człowiek

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 7 maja 2023 20:34
7 maja 2023 20:45

Czyli z Ur wspierały mnie "zaświaty"....

Jakie to sumeryjskie źródło? Abraham pochodził właśnie z miasta Ur. Hmmmm....ewaporuje się coś, co jest syrasznie niewygodne dla aktualnej narracji czy legendy. Cóż takiego robił Uran? Naraził się obu - Olimpicxmzykom i Wężowemu Plemieniu, a to oznacza, że skoro się zjednoczyli przeciw Uranowi, to ten Uran musiał być baaaardzo gruuuubym zawodnikiem. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Pioter
7 maja 2023 21:02

Tyle wiki: Ur-Nammu, Ur-Namma („sługa bogini Nammu”) – sumeryjski władca, założyciel III dynastii z Ur, panował w latach 2113-2096 p.n.e. W swoich rządach nawiązywał do dziedzictwa sumeryjskiego, dlatego okres panowania III dynastii z Ur nazywany jest „renesansem sumeryjskim”. Jego panowanie zapoczątkowało stuletni okres świetności kultury sumeryjskiej.

Ur-Nammu był gubernatorem miasta Ur za czasów panowania Utuhengala z Uruk. Po kilku latach zbuntował się przeciwko swemu suwerenowi, by ostatecznie pokonać go i zająć jego miejsce. Następnie przeprowadził zwycięską kampanię przeciwko miastu-państwu Lagasz, pokonując jego władcę Nammahaniego. Po tym zwycięstwie przyjął tytuł „króla Sumeru i Akkadu”.

Ur-Nammu dokonał pierwszego w dziejach ludzkości spisania praw w jednym kodeksie. Do dziś zachowało się ok. 30 paragrafów. Odróżniał się od kodeksów późniejszych, np. Lipit-Isztara czy Hammurabiego, formą rekompensaty za poniesione straty. Wyznaczał on odszkodowanie w pieniądzu, zamiast zasady „oko za oko”.

Ur-Nammu znany jest przede wszystkim ze swych zakrojonych na szeroką skalę prac budowlanych. Za jego panowania wzniesiono w różnych miastach Sumeru szereg monumentalnych budowli, by wspomnieć chociażby zigguraty w miastach Ur i Uruk. Ur-Nammu odbudował również E-kur - świątynię boga Enlila w Nippur, zniszczoną przez króla Naram-Sina z Akadu.

Powiela się to, co pisze Diodor o Uranosie. Że pierwszy nadał ludziom prawa.

A to jego państwo: I nawet stella z Panchei się znalazła ;)

Ten cały Chaos, to pominęta historia 21 wcześniejszych dynastii.

Mnie na Ur naprowadzał język niemiecki i jego sugestia, że tam własnie zaczęto liczyć czas, ale do tej pory nie wiązałem tych dwu rzeczy.

A więc przy okazji coś nam się powyjaśniało, choć Akademia nigdy tych wyjaśnień nie uzna, bo musiałaby przenieś Olimp z niebios do konkretnego miejsca na ziemi - miasta Ur w Mezopotamii.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 7 maja 2023 21:02
7 maja 2023 21:30

Piękne te państwo Urana - Międzmorze, a nie tylko Mezopotamia. Czyli zlikwidował "burmistrzów" Olimpijskich - to raz, a dwa zniszczył Węzowe imperium Akadyjskie. Grubo. Skąd on miał forsę na to? Bo wychodzi, że wcześniej istniała jeszcze jedna globalna organizacja handlowa. Jakie godła, znaki itp. są związane z jego państwem?

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 7 maja 2023 21:02
7 maja 2023 21:33

Słowo "z Panchei" nie przeszło przez wiki. 9 Muz trzyma internet za mordę....:)

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @Pioter 7 maja 2023 21:02
7 maja 2023 23:15

Czyli ur to olimp... To dlatego zmieciono Saddama 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Matka-Scypiona 7 maja 2023 23:15
7 maja 2023 23:24

Chyba nie. Z tego co napisał Pioter wychodzi mi, że Olimpijczycy i Wężownicy zawsrli sztamę w celu pozbycia się Urana (ten układ Kronosa/Saturna z Tytanem). Uran miał dużi kasy i był bardzo silny skoro aż te dwie organizacje musiały zjednoczyć swoje siły - w pojedynkę przeradtało to ich możliwości. Dlatego Uran musiał być przedstawicielem jakiejś trzeciej - starszej a raczej najstarszej - organizacji handlowej o charakterze globalnym. Stąd moje pytanko o symbolikę tego państwa z okresu "renesansu sumeryjskiego". 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
7 maja 2023 23:31

Amoryci czyli państwo starobabilońskie położyło kres państwu Ur. Czylu Amoryci to byli najemnicy. Kogo? Olimpijczyków albo Wężowników - tak mi przynajmniej wychodzi. Amorytów później zmietli Kasyci, a Kasytów (w czasie tzw. Inwazji Ludów Morza) Elamici. Elam to Wężownicy. Kasyci to Olimpijczycy. A Amoryci? Nie wiem - zgaduję/spekuluję, że to Wężownicy (bo akadyjski był wtedy jeszcze językiem dyplomacji). 

 

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
7 maja 2023 23:50

Tak teraz przeglądając to, co wydarzyło się na świecie po upadku państwa Ur (stopniowy upadek kultury Harappa na skutek podboju przez Ariów, Hyksosi w Egipcie, Amoryci w Mezopotamii i Asyrii, dynastia Szang w Chinach, rozwój kultury minojskiej na Krecie) mam takie przypuszczenie, graniczące z pewnością, że kultura Harappa nad Indusem rozwijała się dzięki Uranosowi (jeśli przyjmiemy, że nazwy bogów to tak naprawdę funkcje). 

Wężownicy i Olimpijczycy nie pokłócili się więc śmiertelnie o tę przysłowiową krowę, ale o dziedzictwo po Uranie. 

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @OjciecDyrektor 7 maja 2023 23:24
7 maja 2023 23:52

Symbolika państwa...nawet zdjęcia stelli nie ma 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Matka-Scypiona 7 maja 2023 23:52
7 maja 2023 23:55

Może Pioter coś znajdzie....sciskam kciuki, bo jak on nie znajdzie to 9 Muz wygrało walkę o przeszłość.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
8 maja 2023 00:33

W wiki jest tylko opis stelli Ur-Nammu. Ale o tyle ciekawy, że wynika iż Uran (pod nazwą władcy Ur) był stworzycielem bogów. Czyli ogłoszenie poddaństwa Olimpijczyków i Wężowników. Noż taka ostentacja musiała wynikać z jakiś mocnych atutów. A i bogowie się zdeka zagotowali z powodu takiej degradacji.

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Matka-Scypiona 7 maja 2023 23:52
8 maja 2023 04:37

Jest za to pieczęść Ur Nammu

Stella też jest: A nawet kodeks praw się znajdzie:I w tłumaczeniu:

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 7 maja 2023 23:55
8 maja 2023 04:39

Pierwsze skojarzenie z Babilonem to lew. Ale w grobowcach królewskich w Ur znaleziono takie maskiPrzy samym Ur Nannu jeszcze nic nie znalazłem

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
8 maja 2023 05:54

Ten "renesans sumeryjski" to ostatnie tchnienie Uranoidów. Ten byk - jeśli pochodził od nich - został więc skradziony przez Olimpijczyków, aby uwiarygodnić się i wylegitymować przed sceptykami. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Pioter
8 maja 2023 06:12

Niestety nie jest dokładnie opisany.

Jako Urana widziałbym tu całą dynastię założoną przez Ur-Nammu (czyli okres około 110 lat). Panowanie tej dynastii zakończyło się uprowadzniem przez Elamitów posągu bogini Nanny. Całość została opisana w sumeryjskim poemacie.

Dynastia wymarła (odcięto Uranowi genitalia) a jej miejsce zająła nowa dynastia panująca przez 200 lat (Tytanidzi). Około 1800 pne pojawiłby się więc Zeus i spółka (zgodnie z zapisami sumeryjskimi władca Rim-Sin z Larsy), którzy odwoływali się do spóścizny dynastii z Ur (Uranidów).

Tyle, że może to też być Rim-Sin II, który jako uzurpator (czyli nie powiązany z wcześniejszymi dynastiami) ogłosił się królem Larsy, i na którym sumeryjskie listy królów się kończą. Tyle, że akurat Rim-Sin II został pokonany pod miastem Kisz przez Samsu-Iluny (syna Hamburabiego). Wyjaśniałoby się więc przeniesienie środka ciężkości z Ur do basenu Morza Sródziemnego.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 8 maja 2023 06:12
8 maja 2023 06:39

Ale nadal pozostaje niewiadoma - skąd Uran wziął forsę na ten "renesans". Za nim musiała stać jakaś globalna organizacja. A skoro Olimpijczycy o Wężownicy sprzymierzyli się przeciw niemu, to musiała to być jakaś inna. Jaka? Tu jest zagwozdka. No ale i tak wiele mi się rozjaśniło w głowie.....:). Oby tak dalej. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 8 maja 2023 06:12
8 maja 2023 06:46

Po prostu kapitały z Ur się przeniosły na syro-fenickie wybrzeże i od tej pory Ur jak i cała Mezopotamia była powoli, ale konsekwentnie marginalizowana politycznie i gospodarczo. To jest właśnie bardzo widoczne, że silne państwa zaczęły powstawać we wschodnim basenie M. Śródziemnego. Nawet później Asyria też nie była typową Mezopotamią (bez wybrzeża fenickiego nie utrzymałaby się). A Persja zwyczajnie wchłonęła Mezopotamię, jako jeden z wielu elementów i też bez żadnego istotnego znaczenia. To już Azja Mniejsza ważniejsza, a nawet bardzo ważna (bo tam parła ekspansja Persji).

 

zaloguj się by móc komentować


Pioter @OjciecDyrektor 7 maja 2023 23:50
8 maja 2023 07:24

Jednak pokłócili się o krowę, a konkretniej o prawo do używania jej symboliki.To symbol boga Nanna. Patrona miasta Ur, który wyznaczył Ur-Nannę na nowego króla. Pierwsze ślady kultu boga Nanny to okres około 3700 pne (tzw Okres Uruk).

Minotaur na Krecie pojawia się około roku 2000 pne, z takim mniej więcej zasięgiem:Mamy więc około 2000 pne trzy główne konkurujące siły polityczne w basenie Morza Śródziemnego. Egipt (czyli Kuszyci-baran), Fenicja (czyli Dilmun-ryba) oraz Minojczyków (czyli Ur-byk). Gdzieś między to wszystko stara się wcisnąć swoje trzy grosze Wężowe Plemię.(To z Krety, ale dziś nie wiadomo czy to jakaś bogini, czy kapłanka, czy jeszcze inny stwór).

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
8 maja 2023 07:34

A Dilmun to nie była kolebka Weżowego Plemienia? Jak sugerowałeś w jednej z notek. 

Ci Minojczycy musieli mieć powiązania z Egiptem, czyli należeli do jednej grupy kapitałowej. Wzory w zdobnictwie kreteńskie strasznie podobne do egipskich. 

Tak czy owak pokłócili się o spuściznę po Uranie.....:)

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
8 maja 2023 07:36

Ariowie też zaprowadzili nad Indusem i Gangesem kult krowy...:). 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 8 maja 2023 07:34
8 maja 2023 08:48

Wychodziło mi na to, że tak, ale symbolika wężą pojawia się tam około 2000 pne. Najwcześniej natomiast Wąż pojawia się w Uruk - około 4000 pne.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować