Gildie Nowego Świata

Zanim doszło do pokonania Waligóry i Wyrwidęba synowie Ixquic musieli udowdnić swoje prawa do pochodzenia. Bowiem nawet ich najblijższa rodzina nie wierzyła wygnannej z Xibalby Ixquic, że poczęła dzieci z drzewem, na którym wisiała czaszka ich boskiego ojca. Byli tylko tolerowani przez resztę rodziny.

Gdy już Hunahpu i Ixbalanque trochę podrośli otrzymali za zadanie wyczyszczenie pola pod uprawę kukurydzy. Zrobili to karczując las i nieużytki, ale gdy przyszli nazajutrz zasiać kukurydzę, okazało się, że wszystko wygląda jakby nikt nigdy się tym polem nie zajmował. Zabrali sięwięc ponownie do pracy, ale kolejnego dnia sytuacja się powtórzyła. Za trzecim razem zamiast wrócić do domu zaczaili się aby zobaczyć kto przeszkadza im w założeniu pola kukurydzy. I zobaczyli wtedy, że zwierzęta zebrały się razem i śpiewem przywracały wykarczowane drzewa i ciernie na swoje dawne miejsce. Postanowili więc je schywać, ale od jeleń i królik wyrwały im się z rąk. Reszta zwierząt, jak kot górski, kojot, dzik, tapir, puma czy jaguar odrazu uciekły wystraszone. Udało im się schwytać wyłącznie małą myszkę, którą zaczęli torturować, a ta za ocalenie swojego życia powiedziała im, gdzie ukryte jest dziedzictwo ich ojca, przez które zginął w Xibalba. W zamian za to uzgodnili z myszą: To będzie twoim pożywieniem; kukurydza, strąki papryki, fasola, ziemniak, kakao, wszystko to do ciebie należy, a jeżeli znajdzie się coś, co było schowane lub o czym by zapomniano, twoim będzie także, zjedz to.

Aby jednak odzyskać dziedzictwo ich ojca, ukazane tu pod postacią przyrządów do gry w pelotę, musieli odwrócić uwagę reszty rodziny, co również udało im się przy pomocy myszy.

Tyle zapisy księgi Popol Vuh. Jak więc widzimy przybysze z Europy czy też z Sumeru mieli duży problem z założeniem portu w Nowym Świecie. Miejscowe gildie pewnie dobrze wiedziały czym może się to skończyć. Jedynie Mysz zgodziłą się handlować z nimi dostarczając początkowo wyłącznie typowe amerykańskie pożywienie. Z pozostałymi gildiami w późniejszym czasie też się jakoś ułożyli pewnie. Dzika bowiem spotykamy wśród podań Asgardu, a prócz Myszy i Dzika do chińskiego zodiaku trafił także Królik.

tagi: ameryka  kolonizacja  gildie kupieckie  popol vuh

14 lutego 2024 05:02

14 lutego 2024 05:21

Pięknie ukryte pod postaciami zwierząt gildie kupieckie. Ot takie bajki ze zwierzątkami...:). Zupełnie jak dziś. Tygryski, misie, słoniki, koniki i inny drób.

Te udowadnianoevpraw to wypisz wymaluj Herr Kulas. Czyli oddziały specjalne szły jako awangarda. Do nas też na początku lat 90-tych przysłali trochę Herr Kulasówvi dziś Polska wygląda tak, jak wygląda. Nowi bogowie i nowe zasady.

14 lutego 2024 05:25

Dzik to ten, co terroryzuje pola i cały rynek zbożowy. Jakiś dyktator przemysłu spożywczego. A że Scytia to były czarnoziemy i zboże, to ten dzik z Asgardu idealnie pasuje.

Pioter @OjciecDyrektor 14 lutego 2024 05:25
14 lutego 2024 06:01

Myszy też niszczą uprawy. Z tego co podpowiada mi AI to myszy powiązane są jakoś z ludem Lakota i Czirokezami, a dzik z Majami i Inkami. Wyglądałoby więc na to, że ten pierszy port europejski był gdzieś w okolicy Wielkich Jezior lub Nowego Jorku.

Pioter @OjciecDyrektor 14 lutego 2024 05:21
14 lutego 2024 06:03

W zasadzie wszędzie gildie kupieckie są pod postacią zwierząt ukryte. Chyba tylko zodiak babiloński (czyli nasz) ma inne znaki - waga (Elam), centaur (Scytia), wodnik (Fenicja).

OjciecDyrektor @Pioter 14 lutego 2024 06:03
14 lutego 2024 06:28

Czyli te wszystkie ruchy pro-eko, "animalsy" to tak naprawdę krypto-reklama organizacji handlowych..

Od końca XIXw różne ruchy ezoteryczne i okultystycxne głosily nadejscie rychłe "ery wodnika". To był czas hegemonii Olimpijczyków, wiec wodnik pasuje do Fenicji.

Co do wagi - teraz wszedzie mamy gledzenie o zrównoważonym rozwoju (gospodarczym, energetycxnym, rolniczym itd.) Plus ultra-władza sądów. Elamici nami rządzą teraz....:). A oni zawsze mieli kosę z Fenicjanami. Czyzby Elam wszedl do Wężowego Plemienia? Na to wychodzi (a Elam to tereny i płd. Persji i Indii)

atelin @Pioter
14 lutego 2024 10:02

Czy Hunahpu i Ixbalanque  grali w pelotę?

Pioter @atelin 14 lutego 2024 10:02
14 lutego 2024 10:27

Grali później, i dlatego wzbudzili gniew Panów Xibalby bo: za bardzo hałasują.

Gotoxy76 @atelin 14 lutego 2024 10:02
14 lutego 2024 10:36

Tak. Grali i wygrali. Z tymi gildiami chyba, jak dobrze rozumiem.

Pioter @Gotoxy76 14 lutego 2024 10:36
14 lutego 2024 10:39

Po prostu nie dali się ząłapać w pułapkę zastawioną przez Panów Xibalby. Ale może to dlatego, że ich matka wywodziła się z tamtego rodu.

Gotoxy76 @Pioter
14 lutego 2024 11:02