-
Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.
Kasandra
Wczoraj Republika San Marino wyemitowała nową monetęNa monecie przedstawiono endemicznego włoskiego motyla zwanego Zerynthia cassandra.
Tak w zasadzie to dopiero w 2013 roku wyodrębniono ten gatunek motyli z Zerynthia polyxena, który występuje na Bałkanach, południowej Francji, Morawach, eurpejskiej części Turcji czy nawet południowej Rosji. W Polsce, pomimo podejmowanych wielokrotnie prób nie udało się go zaimplementować.
No dobrze. Wcale nie chodzi tu przecież o motyle, tylko o pewne dwie trojańskie dziewczyny - Kasandrę i Poliksenę.
Ta pierwsza była bowiem wieszczką, która miała pecha, że w jej przepowiednie nikt nie wierzył. Wszystko dlatego, że odrzuciła zaloty samego Apolla. Ale zupełnie nieważne było czy ktoś wierzył w jej słowa czy nie, i tak jej przepowiednie się sprawdzały.
D ...
![]() |
Pioter |
17 maja 2024 05:03 |
27     1566    9
Czy USA są republiką?
Pytanie w zasadzie banalne i wydaje nam się, że odpowiedź na nie jest jednoznaczna. Ale może tylko nam się tak wydaje. Bo przyglądając się ustrojowi Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej widzimy całą władzę skupioną w rękach jednego człowieka, a nie dekoracyjną przecież rolę europejskich monarchii.
Ale od czasu do czasu pojawiają się zupełnie inne głosy. Na przykład takie
Tablica, którą tu widzimy, została wykonana w roku 2012 przez 12letnią wówczas BridgeAnne d'Avignion. Tłumaczenie przyczyny powstania tej tablicy jest dość banalne - było to zadanie domowe. I jestem w stanie nawet w to uwierzyć, bo czasem zadania domowe zadane od niechcenia przez nauczycieli skutkują dziwnymi wynikami. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że rzucone od niechcenia przez nauczycielkę pytanie Co oz ...
![]() |
Pioter |
16 maja 2024 04:54 |
83     3128    15
Stylichon - wstęp
W ramach promocji książki Kazimierza Zakrzewskiego przedstawiam Państwu jej wstęp i informuję, że 1/3 całego nakładu została w dniu wczorajszym sprzedana, za co serdecznie dziękuję. Jeśli tylko mój paczkomat się nie zapcha (edit 7:07 nie zapchał się) od ilości przesyłek to zakupione książki powinny do Państwa dotrzeć do końca tygodnia.
L. Hartmann sformułował następującą tezę: U progu V-go stulecia stoi Stylichon, u końca tego wieku Teodoryk. Różnice w stanowisku obu tych osobistości okazują drogę, jaka została przebieżona w ciągu wieku, ich podobieństwo, wewnętrzną ciągłość ewolucji.
Niniejsza teza może dla nas posłużyć za punkt wyjścia w badaniach nad dziejami V-go wieku, będącymi zarazem dziejami upadku cesarstwa rzymskiego na Zachodzie. Przy tym wypada zaznaczyć, że nauka niemiec ...
![]() |
Pioter |
15 maja 2024 04:15 |
18     838    6
Ostatnie lata Stylichona
Właśnie takiej frazy trzeba użyć aby na allegro odnaleść książkę Kazimierza Zakrzewskiego pod tytułem Ostatnie lata Stylichona.
Książka ma charakter pracy naukowej i została napisana w formie artykułu do Kwartalnika Historycznego w 1925 roku.
Jej spis treści wygląda następująco:
Uwagi wstępne
Stylichon wobec rządu konstantynopolitańskiego
Plany Stylichona po roku 403
Radagais
Inwazja galijska
Bankructwo planów Stylichona
Stylichon zachwiany
Konflikt między Honoriuszem a Stylichonem
Śmierć Arkadiusza
Rewolta wojsk rzymskich w Ticinum
Upadek Stylichona
Pisząc ten artykuł o Stylichonie Kazimierz Zakrzewski miał 25 lat. Zastosował w nim jednak pełny aparat naukowy- czyli ponad 100 przypisów, co przy redakcji tej pracy musiałem powiększyć do 200, bo to, co dla przedwojennego matur ...
![]() |
Pioter |
14 maja 2024 03:17 |
15     1047    9
Felix Dahn i jego Gelimer
Felix Dahn był profesorem historii pracującym na królewskim Uniwersytecie we Wrocławiu. Jego największym dziełem było Urgeschichte der germanischen und romanischen Völker czyli tłumacząc na nasze Prehistoria narodów germańskich i romańskich, wydana w 1899 roku. I w zasadzie żadne akademickie rozważania okresu tak zwanej Wędrówki Ludów nie mogą pominąć milczeniem jego monumentalnych prac.
Natomiast całkowitym milczeniem pomijane są jego publikacje popularyzatorskie, które zgodnie z duchem ówczesnych czasów, pisał w formie powieści. Między innymi trzynaście książek z serii Kleine Romane aus der Völkerwanderung wychodzących w latach 1882-1901.
Po prostu profesor Dahn nie wysztkie swoje tezy naukowe ogłosił w publikacjach uniwersyteckich. Część z nich pojawiła się bowiem w pracach, do któ ...
![]() |
Pioter |
13 maja 2024 06:50 |
34     1238    9
Czy Wędrówki Ludów zapoczątkował Juliusz Cezar?
Teza może kontrowersyjna, ale jeśli spojrzeć na całość wydarzeń bez emocji, to naprawdę wydarzenia nazywane przez historyków z certyfikatami Wędrówkami Ludów zaczęły się około roku 60 pne, a nie około roku 380 ne. I wcale nie Alaryk, Stylichon czy Genzeryk byli głównymi bohaterami okresu Wędrówek Ludów właśnie niejaki Gajusz Juliusz Cezar, należący do stronnictwa popularów, rzymski namiestnik południowej Galii, finansowo uzależniony od Marka Licyniusza Krassusa (nijak podobno nie powiązanego ze znanym nam z wieków wcześniejszych władcą Lidii - Krezusem, no może poza nazwiskiem i pieniędzmi).
Przed kampanią galijską Cezara północną Galią od 71 pne władał niejaki Ariowist, Sweb z pochodzenia, mający do dyspozycji armię liczącą 40 tysięcy ludzi oraz nadany mu przez rzymski senat tytuł Rex ...
![]() |
Pioter |
12 maja 2024 05:51 |
4     973    14
Czas zemsty
W 1968 roku nakręcono w Kirgistanie (ówcześnie ZSRR) film pod tytułem Strzał na przełęczy Karasz. Film opowiada o losach młodego biednego mieszkańca wysokogórkiej wioski w początkach XX wieku. Tym młodzieńcem był Bachtygul, który, głównie z powodu biedy, wiernie służył niejakiemu Mirzie Garasbejowi. Ten zaś nie miał żadnych skrupułów aby wykorzystywać młodzieńca jako swojego pionka w różnych gierkach toczonych z innymi watażkami. W zasadzie takie sobie życie drobnego bandyty. Ale pewnego dnia Garasbej nakazał mu zabrać stado owiec swojemu sąsiadowi, co niby się udało, ale nagle wódz odwrócił się od swego przybocznego i ten trafił na kilka lat do więzienia. Bachtygulowi udało się z więzienia uciec, ale jego powrót do rodzinnych stron wiązał się już ogromną chęcią zemsty za doznaną krzyw ...
![]() |
Pioter |
11 maja 2024 06:03 |
19     1486    10
Wieści z Kamerunu
Od początku wojny na Ukrainie mieliśmy już czas przyzwyczaić się do tego, że głównym kanałem monetarnej dyplomacji Olimpijczyków stał się Kamerun. Przez jakiś czas było dość cicho w tym temacie, ale kilka dni temu ponownie ten kanał został uchuchomiony. I jak zwykle jest on powiązany z mitologią śródziemnomorską, lub inaczej mówiąc, wczesnymi dziejami Fenicji i Scytii.
Jak widzimy na razie wcale nie zrezygnowano z Egiptu. Choć z drugiej strony patrząc to sam sfinks jest bardzo zagadkowym stworzeniem, bo zgodnie z opisami Edypa była yo po prostu straż pilnująca wstępu do Teb. Nie dopisał, czy egipskich, ale stsawiałbym na to, że tak, bowiem własnie tamte Teby, a nie te od świętego hufca, założył właśnie Kadmos w calu eksploatacji handlowej Egiptu.
Driga moneta odsyła nas do Kolchidy, gdz ...
![]() |
Pioter |
10 maja 2024 05:19 |
39     1798    8
Po upadku Stylichona
Kazimierz Zakrzewski w swojej pracy zatytułowanej Ostatnie lata Stylichona napisał w zakończeniu coś takiego:
W stosunku do zwerbowanych przez Stylichona wojsk barbarzyńskich nowy rząd zastosował ostry kurs eksterminacyjny. Wydano tajne polecenie wymordowania żon i dzieci żołnierzy barbarzyńskich, które, jak wiadomo, zostały przez Stylichona w przeddzień jego upadku internowane w miastach północno-italskich. Garnizony rzymskie wykonały skrupulatnie okrutne zarządzenie. Łatwo się domyślić, jakie oburzenie zapanowało w szeregach barbarzyńskich na wiadomość o rzezi. Zdołały one skoncentrować się w większych grupach, które przysięgły zemstę i odeszły do Alaryka, ab ...
![]() |
Pioter |
8 maja 2024 07:21 |
11     892    10
Rzymska planszówka
Szukając informacji o Stylichonie dotarłem do ciekawego miejsca w sieci. Do strony poświęconej militarnym planszówkom.
Właśnie tam, pośród wielu innych gier planszowych, znalazła się również gra o tytule Stylicho: Last of the Romans wydana przez firmę HollandspieleJak widać w trakcie tej gry gracz ma za zadanie powstrzymać jednoczesne inwazje Wandalów (zza Renu), Gotów Alaryka (z Epiru) oraz uzurpatora Konstantyna (z Brytanii) kierujących się na Rzym. Przy czym może (jak prawdziwy Stylichon) użyć jednych przeciwko drugim. Do tego musi się jeszcze ścierać z opozycją w Senacie i na dworze Honoriusza.
Nie będę jej tu reklamować, bo nie o to wcale chodzi. Wykorzystam ją zaś do reklamowania samego Stylichona.
Ale zanim to nastąpi przypatrzmy się fragmentowi recenzji tej wydanej w zeszłym ro ...
![]() |
Pioter |
7 maja 2024 06:48 |
25     1114    11
Testament Teodozjusza
W roku 395 umiera cesarz Teodozjusz. W zasadzie był on pierwszym cesarzem katolickim oraz ostatnim cesarzem całości Imperium Romanum. Był także chyba jedynym cesarzem, który cieszył się pełnym poparciem foederati, czyli zaciężnych wojsk złożonych głównie z Gotów.
Piętnaście lat wcześniej, w 380 roku, wydał edykt tesaloński, w którym czytamy: Chcemy widzieć wszystkie ludy, które podlegają miłościwej władzy Naszej Łaskawości, żyjące w wierze, jaką przekazał Rzymianom Apostoł Piotr i którą głosi się tak jak niegdyś także dzisiaj, i którą wyznaje, jak każdy wie, papież Damazy i biskup Piotr z Aleksandrii (...). Nakazałem, żeby ten tylko, kto przestrzega tego prawa, mógł przybrać imię katolika, a wszyscy inni jako nierozumni i szaleni byli napiętnowani hańbą nauki heretyckiej. Winni oni spo ...
![]() |
Pioter |
6 maja 2024 03:59 |
13     930    12
Drakoncjusz w więzieniu
W roku 484 lub 485 nadworny poeta dworu wandalskiego w Kartaginie, sędzia prokonsularny oraz senator Kartaginy, Blossius Aemilis Dracontius, został aresztowany za napisanie wiersza. W więzieniu spędził cały okres panowania Gutamunda i dopiero po jego śmierci został wypuszczony przez Tarasmunda na podstawie amnestii dla więźniów politycznych.
Niewiele akurat wiemy o tym wierszu, dzięki któremu Gutamund zapewnił więzienny wikt i opierunek Drakoncjuszowi, bowiem ten akurat poemat nie zachował się do naszych czasów. Wiemy jedynie to, co w późniejszych swych wierszach (adresowanych do Gutamunda) napisał kajając się sam były nadworny poeta: winą mą było milczenie o władcach potężnych i śmiałych, i niepotrzebnie pisałem o władcy dalekiej krainy.
Na podstawie tego krótkiego fragmentu badacze ...
![]() |
Pioter |
3 maja 2024 08:14 |
7     995    11
Genzeryk. Wstęp
W ramach promocji książki o Genzeryku, którą można zakupić w Klinice Języka i na allegro dziś będzie wtęp napisany przez Poultneja Bogelowa w kwietniu 1918 roku.
Do jakich źródeł mogę odwoływać, aby wykopać skarby bez zmuszania młodego czytelnika do wchłonięcia trucizny uprzedzeń? Niemieckie stypendia przyciągnęły wszystkich. Tak samo jak nowoczesne biblioteki wraz ze złowieszczym zestawem rzekomych autorytetów w każdym temacie, który tylko może zostać poruszony i nadaje się do sprzedaży. Państwo niemieckie subsydiami stworzyło swoje uniwersytety i swoich naukowców w takim samym stopniu, jak stworzyło swoje linie produkcyjne dla statków parowych i swoje zakłady eksportowe. Młodzi studenci z całego świata zostali przyciągnięci aby stać się akolitami w świątyniach megalomańskiej kultury, ...
![]() |
Pioter |
2 maja 2024 10:22 |
18     1072    8
Angelus ze Stargardu i rzymska flota
Jakiś czas temu zastanawiałem się co robiła rzymska flota na Bałtyku.
Udało mi się wówczas ustalić (na podstawie różnych poszlak), że Rzymianie rzeczywiście na ten Bałtyk wpłynęli około 5 r pne. Ale w tym miejscu moje tropy w postaci odnalezionych w Ankarze inskrypcji oraz rzymskich opisów geograficznych zawartych w tekstach Pomponiusza Meli i Pliniusza Starszego się urwały. Mogliśmy wyłącznie stwierdzić, że Rzymianie wpłynęli na Bałtyk i prawdopodobnie już z niego nigdy nie wypłynęli, a przynajmniej nie wszyscy.
Czytając jednak Protokół Angelusa ze Stargardu znalazłem potwierdzenie działań rzymskiej floty operującej na Bałtyku w czasach panowania Oktawiana Augusta wspierała działania wojenne Druzusa skierowane przeciwko Wenedom.
Uważa się, co jest, jak przypuszczają niektórzy, prawdop ...
![]() |
Pioter |
1 maja 2024 12:03 |
14     1494    9
Wyrazy fenickie w mowie polskiej
Gdzieś w połowie XIX wieku rozpoczęła się wielka dyskusja na temat zdobyczy cywilizacyjnych Fenicji. Prowadzona ona była głównie we Francji, ale jakieś jej odpryski pojawiały się również w kołach naukowych Anglii, Niemiec, Norwegii czy Polski. I wcale nie chodziło o to, aby udowodnić, że wszystko zawdzięczamy właśnie Fenicji (choć i takie głosy się pojawiały), ale badając mitologię, artefakty archeologiczne oraz teksty starożytne próbowano uzupełnić białe plamy w dziejach Europy.
Owszem, pojawiały się również i takie głosy, że tak w zasadzie to poza handlem, to niczego Fenicji nie zawdzięczamy. Że wszystko, co uznawane jest przez francuskich badaczy za zdobycze Fenicji, to tylko działalność Pelazgów, ewentualnie styk tych dwu ludów.
A potem nagle, jak za dotknięciem zaczarowanej różdżk ...
![]() |
Pioter |
30 kwietnia 2024 15:02 |
19     1611    16
Gryf
Pozostańmy jeszcze na Pomorzu, choć notka będzie dotyczyć zupełnie innego Attyli.
Wyspy Cooka zapowiedziały bowiem wypuszczenie na 1 lipca nowej złotej monetki (12 mm średnicy i 0,5 g wagi). Ta moneta jest w zasadzie bardzo ciekawa:
Skromny rysunek, ale na tak małej monecie zbyt dużo nie da się pokazać.
Ogólnie to wszyscy wiedzą już od czasów Herodota, że w północnej części Europy znajduje się bezspornie najwięcej złota. Ale jak się je uzyskuje, tego także nie potrafię dokładnie podać; opowiadają, że jednoocy ludzie, Arimaspowie, podkradają je gryfom.
Tak więc gryfy żyły gdzieś w górach na północy Europy, kopały sobie złoto i pilnowały go, aby Arimapsowie go im nie wykradali. Gdzie jednak była ta północ Europy? Herodot twierdził, że informacje o Gryfach przekazali mu Scytowie. I byli p ...
![]() |
Pioter |
29 kwietnia 2024 14:16 |
25     1532    14
Genzeryk. Spis treści
Bigelow pisząc swoją książkę o Genzeryku opierał się o dane dostępne w początkach XX wieku i starał się przy tym wykazać, że Prusacy pod panowaniem Hohenzollernów są godnymi następcami Wandalów pod panowaniem Genzeryka. Tylko, że patrząc z drugiej strony to cała pruska propaganda tamtych czasów była właśnie nakierowana na dokładnie taką samą interpretację wydarzeń późnego antyku.
Przyjrzyjmy się więc spisowi treści tej, moim zdaniem, ciekawej książki:
I. Siedziby Wandali. Niektóre refleksje na temat ich izolacji. Genzeryk szuka miejsca pod Słońcem.
II. Przejście Wandali z Prus do Słupów Herkulesa. Genzeryk proponuje pokój i oszukuje swoich wrogów.
III. Bonifacjusz pomaga Genzerykowi. Jego łatwowierność. Przyjaźń św. Augustyna. Pokonany w bitwie. Przebaczenie Placydii. Metody Genzeryka ...
![]() |
Pioter |
28 kwietnia 2024 08:17 |
12     825    9
Attyla, pierwszy król Pomorzan
No to zaczynamy mieszać w kotle czarownic, zwanym dla niepoznaki schyłkiem antyku. Wiemy już, że prócz wizygockich, frankijskich i burgundzkich państw powstałych w Galii i Iberii na terenie Imperium Romanum funkcjonowały aż trzy cesarstwa, a może jeden cesarski triumwirat. Były to odpowiednio cesarstwa greckie (Bizancjum), rzymskie (Rzym) oraz wandalskie (Kartagina), czyli w zasadzie powrócono do okresu przed Wojnami Punickimi. A co działo się wówczas na tak zwanym Barbaricum?
Z tego co możemy wywnioskować z zachowanych późnoantycznych źródeł, to Swebowie rozpoczęli proces niszczenia Wenedów oraz osadzili na ich terenach Bojów, lud o którym historycy mówią, że był celtycki. Nie biorą tylko pod uwagę faktu, że greckie słowo kelti było stosowane w dokumentach zamiennie ze słowem skifi, o ...
![]() |
Pioter |
27 kwietnia 2024 08:29 |
12     1123    10
W końcu Genzeryk dotarł na Kalety
Oczywiście to już nie czasy Sacco di Roma, choć pewnie i tu niejedna dama w opałach by się znalazła. Ale dziś nie będzie o tym.
Będzie tylko o tym, że książka Poutlneja Bigelowa pod tytułem Genzeryk. Król Wandali i pierwszy pruski cesarz przybyła z drukarnii i w każdej chwili może podjechać również do Państwa.
Zainteresowani znajdą ją na allegro. Wystarczy tylko wpisać słowo GENZERYK w wyszukiwarkę.
![]() |
Pioter |
26 kwietnia 2024 13:50 |
31     1136    11