-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Apoloniusz Travel

Jedną z ciekawszych pozycji opisanych przez Focjusza są luźne wypiski dokonane przez Filostrata z relacji podróżniczej niejakiego Apoloniusza.

Ani o Filostracie, ani o tym do czego mu były potrzebne te natotaki nie mamy żadnej informacji u Focjusza. Tak samo jak nie ma nawet informacji kim był ten cały podróżnik Apoloniusz. Do tego w tekście znajdują się bardzo ciekawe słowa Focjusza: Czwartą księgę napisał Filostrat wypełaniając ją jedynie bajaniami i własnymi wymysłami w celu wysławienia Apoloniusza, obsypania go pochwałami i wyrazami podziwu.

Po takiej reklamie należy więc się porządnie przyjrzeć tekstowi, który dotrwał do naszych czasów we fragmentach. Weźmy na pierwszy rzut oka opis Babilonu:

Babilon, powiada autor, otaczają koliste mury obronne o długości 480 stadiów. Wysokość muru sięga 1,5 pletronu, grubość liczy sobie poniżej jednego pletronu. Miasto przecina na dwie równe części rzeka Eufrat, pod którą przechodzi podziemny tunel, łączący niewidocznym przejściem pałace królewskie położone po obu brzegach. Oba brzegi połączyła tak podobno Medea, ktora niegdyś panowała nad tymi ziemiami; takiego spięcia brzegów rzeki nikt nigdy nie dokonał. Rozkazała zatopić głazy, brąz, smołę ziemną, i wszystkie inne jakie tylko wynaleźni ludzie materiały mogące sięzlepić w wodzie. Poleciła zatopić przy brzegach i tak skierowała bieg wody do sztucznych jezior. Następnie kazała pogłębić suche łożysko rzeki i zrobić wykop od jednego brzegu do drugiego, tak ażeby pojawił się tuż przy pałacach, jakby wyjście z ziemi., potem kazała go zakryć na poziomie koryta rzeki. Fundamenty i ściany tunelu miały mocną konstrukcję, a ponieważ smoła wymaga wody dla utwardzenia się i utrwalenia, puszczono Eufrat na mokre jeszcze sklepienie, w ten sposób powstało to podziemne przejście.

Pałac królewski był pokryty dachem z brązu, od którego rozchodził się blask. Komnaty mężczyzn i kobiet oraz portyki osdobiono albo srebrem, albo tkaninami ze złota, albo też samym złotem, jakby to były malowidła. Podobno Apoloniusz opowiadał, że natrafił tam na męską komnatę, której sufit zbudowany w kształcie kopuły, był podobny do sklepienia nieba; pokrywał go lazuryt, kamień tak głęboko niebieski, że wyglądał jak niebo. Posągi czczonych bogów były zwrócone ku górze i wydawało się, że są ze złota., jakby oświetlone naturalnym światłem. Tu król sprawował sądy. Cztery złote ptaki, kręgogłowy, zawierzone z sufitu przypominały mu o tym co nieuchronne i ostrzegały, by się nie wynosił ponad ludzi. Magowie, ktorzy często bywali w pałacu, mówili, że to oni kazali je wykonać i nazwali je głosami bogów.

Nie wiemy dokładnie z jakiego czasu pochodzi ten opis, ale był to już schyłek świetności Babilonu, pewnie w okolicach początków perskiego podboju, czyli gdzieś około roku 500 pne.

Dlaczego jednak nikt nie wspominał o cudzie świata jakim był tunel pod Eufratem a wszyscy późniejsi podróżnicy zachwycali się ogrodami kaskadowymi, które przypisywano Semiramidzie?



tagi: podróże  architektura  babilon  focjusz 

Pioter
8 lutego 2024 06:12
20     916    7 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

gabriel-maciejewski @Pioter
8 lutego 2024 07:09

Układającemu ten ranking w XIX wieku Niemcowi tunel nie kojarzył się z niczym fajnym, a ogrody a i owszem

zaloguj się by móc komentować

Pioter @gabriel-maciejewski 8 lutego 2024 07:09
8 lutego 2024 07:21

Te rankingi już były w jakimś rzymskich podręcznikach szkolnych z około 217 r ne. Fakt, trochę więcej tego było niż nam próbują wmówić, ale z Babilonu jako warte obejrzenia opisano już wyłącznie mury miejskie (widać ogrody już też były zniszczone).

Podobno pierwszą listę tego typu ułożył Antypater z Sydonu w II w pne, poeta grecki. Ale ten Grek w swoim przewodniku turystycznym pewnie opisywał tylko te miejsca, które powinien odwiedzić każdy szanujący się bankier, czyli inwestycje, które pięknie wyglądają i nijak nie mają się dać spłacić przez kredytobiorcę.

zaloguj się by móc komentować


OjciecDyrektor @Pioter
8 lutego 2024 08:47

Już wiem przynajmniej dlaczego Focjusza zrobiono patriatchą Konstantynopola - miał za zadanie strzec dostępu do archiwów oraz unieważniać swoim autorytetem te, które były niewygodne, nie pasowały do aktualnego etapu mądrości. 

Gdy jakieś 10 lat temu dowiedziałem się l, że w Babilionie ulice były asfaltowane, to byłem zaskoczony. Nikt o tym nigdy głośno jie mówił, a przecież asfalt 2500-3000 lat temu to było COŚ. I do tego w takim gąrącym klimacie (u nas asfalt się topił w czasie upałów i to bez żadnych samochodów ciężarowych). I ta technologia to był prawdziwy cud świata. 

Najciekawsza w tym opisie jest jednak wzmianka o jakiś magach, krórzy pouczali władcę Babilionu, żeby nie powiedzieć, że go strofowali - coś jak wyżsu oficerowie CzeKa wysyłani do gubernatorów-sekretarzy partyjnych na prowincji.

No i te cztery ptaki - czwórka to liczba człowieka (u Żydów, ale Żydzi to sumeryjska żywa skamieniałość). Hmmmm. Co to był za symbol? - bo miał przypominać władcom, skąd im nogi wyrastają.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 8 lutego 2024 08:47
8 lutego 2024 08:51

Takli malutki ptaszek, który w naturze nie występuje w Sumerze. Do tego, żeby było ciekawiej to ptak wędrowny:Na pomarańczowo letnie siedliska, na niebiesko zimowe, a na zielono całoroczne.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 8 lutego 2024 08:51
8 lutego 2024 09:06

O kurcze...to wygląda tak, jakby ktoś narysował granice panowania Babilonu (tzn. kupców finansujących władcę)  z samym Babilonem w centrum tych granic. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 8 lutego 2024 09:06
8 lutego 2024 09:10

W zasadzie nawet w większej części by się zgadzało ;)

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 8 lutego 2024 09:10
8 lutego 2024 09:21

Jeśli to byli Olimpijczycy, to sądzę, ze  nawet w 100% się granice pokrywają...:)

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
8 lutego 2024 09:24

Bo to są granice...to co pomiędzy nimi jest "nasze" - ptaszki przelatują swobodnie z pomarańczy na lazur...

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 8 lutego 2024 09:21
8 lutego 2024 09:25

A to tylko taki mały niepozorny ptaszek....

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 8 lutego 2024 09:25
8 lutego 2024 09:29

Niewidzialny...jak Olimpijczycy i Węże

zaloguj się by móc komentować

ArGut @Pioter 8 lutego 2024 07:21
8 lutego 2024 11:14

Takie zestawienie i zwracanie uwagi dużo mówi o tych z III wieku ne. jak i o tych Niemcach.

Byli normalni, w tym sensie, że nie "modlili się do technologii", korzystali. Traktowali technologię jako coś co nie zniknie, a piękno jak te ogrody i kwiaty było ulotne i nie wiadomo czy pojawi się znów.

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @ArGut 8 lutego 2024 11:14
8 lutego 2024 11:30

Nikt się nie modlił. Pewnie nawet wogóle. Starano się za to oddawać cześć przodkom oraz władcy. To co uznają nasi historycy za świątynie to tak w zasadzie były uczelnie, zakłady doświadczalne, czy w ostateczności muzea.

O jakichkolwiek modlitwach i wierze w naszym rozumieniu można chyba mówić dopiero od Abrahama czy Echnatona.

Dziś wpadł mi taki fajny cytat w necie: Jeśli archeolodzy kiedykolwiek w odległej przyszłości odkopią ruiny Disneylandu, pomyślą, że istniała tam starożytna cywilizacja czcząca mysie bóstwo.

zaloguj się by móc komentować

emirobro @Pioter 8 lutego 2024 08:51
8 lutego 2024 19:56

Podoba mi sie nazwa tego ptaszka - polska i angielska (krętogłów i wryneck), no i jego zwyczaje legowe:

"Gniazduje w dziupli w drzewie (nie wykuwa jej), w zagłębieniu w ziemi lub budce lęgowej. Przyszła matka zajmuje zawsze wykończoną już komorę lęgową po dzięciole, a nawet już zamieszkałą przez inny gatunek. W drugim przypadku usuwa obce gniazdo wraz z jajami i składa jaja na niczym niewyścielonym dnie."

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kr%C4%99tog%C5%82%C3%B3w

https://en.wikipedia.org/wiki/Eurasian_wryneck

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

emirobro @Pioter 8 lutego 2024 11:30
8 lutego 2024 20:01

"O jakichkolwiek modlitwach i wierze w naszym rozumieniu można chyba mówić dopiero od Abrahama czy Echnatona."

To jest kontrowersyjne stwierdzenie, kojarzace mi sie z ateistami lub agnostykami.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @emirobro 8 lutego 2024 19:56
8 lutego 2024 22:07

Nieprzypadkowo wybrali sobie kupcy te ptaszki, aby przypominały władcy Babilonu, że może zostać dzięciołem...:). W końcu nad Eufratem nie gniazdowały, a tylko przelatywały. Liczba cztery może też oznaczać cztery strony świata. 

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 8 lutego 2024 09:10
8 lutego 2024 22:08

Te całoroczne gniazdowanie w północnej Afryce - Kartagina - sugeruje, że ci magowie byli Olimpijczykami.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
8 lutego 2024 22:11

No i ciekawe, że ptaszek ów nie gniazdował w rejonie zat. Gwinejskiej...akurat na terenach Pająków, co to z Wężami trzymały. Starannie dobrany gatunek ptaszka. Kupcy-Ornitolodzy...

 Ciekawe, co by powiedzial prof. Tyranowski? 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @emirobro 8 lutego 2024 20:01
9 lutego 2024 04:31

Może i kontrowersyjne, ale niestety wiele wskazuje na to, że prawdziwe.

W mitach, które mówią o zaświatach jest tylko strach i pewność, że ten sam los może spotkać nawet bogów. I jedynymi, którzy kwestionowali taki stan rzeczy i szukali Siły Wyższej w tamtych realiach, (a o których mamy jakieś informacje) byli Abraham - syn Terracha, najwyższego kapłana Ur, oraz egipski faraon Echnaton. Znacznie później pojawił się Mojżesz, a po nim dopiero w V w pne Zaratusztra, Budda, Konfucjusz czy greccy filozofowie.

A co do pierwszej modtliwy skierowanej do Boga, którą znamy z zapisów, to było to dzieło Echnatona.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 8 lutego 2024 22:11
9 lutego 2024 04:33

A wydawało nam się, że ludzi interesowały w dawnych wiekach albo ptaki drapieżne używane do polowań, albo bardzo kolorowe ptaki egzotyczne (feniks czy pozyskiwane piór). A tymczasem jak widać wiedza ornitologiczna była na niezwykle wysokim poziomie.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować