-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Wcale nie 7 Cudów Świata

Tym razem zabawimy się w turystykę. Mały Rzymianin, który na podstawie podręcznika Liber Memorialis opracowanego przez Lucjusza Ampelisza, poznawał starożytny świat, prócz wiedzy teoretycznej o bogach, historii, polityce itp poznawał również najciekawsze miejsca w samym Imperium. I wcale nie było to tylko siedem pozycji, jak wmawiają nam różni spece od antyku.

Przypatrzmy się więc tekstowi:

VIII. JAKIE CUDA ZNAJDUJĄ SIĘ NA ZIEMI
(1) Pięć tysięcy kroków od Apollonii w Taulancji, na górze Nymfeum pojawia się ogień, a płomień wychodzi z ziemi. W Lesie Pana w kierunku miasta daje się słyszeć muzykę. Podobnie na polu pod tą samą górą występują jeziora pełne wody; wydobywa się stamtąd smoła i asfalt; gdy zaklaszczesz rękoma, smoła podnosi się do góry i bulgocze, jak gdyby [tworzyła się] z wody.
[Jakieś naturalne złoża ropy naftowej w okolicy obecnej granicy Albanii i Grecji]

(2) W Ambrakii w Epirze na ścianie namalowani są ręką tubylca Kastor, Polluks i Helena i nikt nie może dojść do tego, kto namalował [ten fresk]. [Okolice miasta Selenika w Albanii]

(3) W Argos w Epirze, które nazywane jest Hypatą (Najwspanialszą): znajduje się tam wielki most wsparty na dwóch rzędach kolumn, co do którego wieść niesie, że kazał go zbudować Alcydes. Namalowane są na nim stery Argonautów wyjęte ze statku. Znajduje się tam również świątynia Jowisza Tyfona, w której mieści się zejście do podziemi, gdzie odkrywa się wyroki przeznaczenia; dwaj, którzy tam zeszli powiadają, że ujrzeli samego Jowisza.

To Brama Lwa, wejście do starożytnego Argos, na terenie którego był zarówno most zbudowany przez Heraklesa, jak i świątynia Tyfona.

(4) Góra na Leukadzie, skąd Safona rzuciła się [do morza] z powodu mężczyzny. Na samym szczycie znajduje się okręg kultowy Apollina, w którym składa się ofiary; i gdy człowiek rzuca się stamtąd w dół, natychmiast wyławiają go do łódki.

To jedno z tych urwisk.

(5) W Sykionie w Achai na forum znajduje się sanktuarium Apollina; w jego wnętrzu ustawione są tarcza i miecz Agamemnona, chlamida i napierśnik Ulissesa, strzały i łuk Teukrosa, skrzynia Adrastosa, którą [sam tam] umieścił, a co do której nie wiadomo, jaka jest jej zawartość; lecz także złoty kocioł, o którym mówi się, że został w nim ugotowany Pelias; podobnie listy Palamedesa, ponadto skóra Marsjasza, wiosła Argonautów razem z dulkami, kamyk do głosowania, którym Minerwa zadecydowała o losie Orestesa [zamiast swojego towarzysza]; wisi tam również płaszcz, który, jeśli ktoś owionie go swoim oddechem, odsłania się cały, [a także] tkanina Penelopy; w miejscu tym z ziemi wypływa oliwa.To akurat opis świątyni w Delfach.

(6) W Argos w Inachii wspaniale ozdobiona świątynia Junony, którą nazywają azylem.

(7) W Olimpii dostojna świątynia Jowisza, w której atleci odbywają obrzędy inauguracyjne.Dziś akurat niewiele z niej zostało.

(8) W Koryncie wielkie żebro wieloryba, leżące wzdłuż morza, którego człowiek nie jest w stanie objąć; w tym samym miejscu mieści się okręg kultowy Wenus, a w nim marmurowa waza Laidy.Też dziś niewiele z tej świątyni zostało.

(9) W Beocji święte jezioro tam, gdzie [został] pochłonięty Amfiaraos; w tym jeziorze znajduje się popękany gliniany dzban: unosi się na spojonej szyi, nie widać zaś, w jaki sposób się unosi, o ile nie poruszy go wiatr.

(10) W Atenach dostojne sanktuarium Minerwy, która dotyka palcem tarczy postawionej po lewej stronie; na środku owej tarczy wizerunek Dedala umieszczony jest w taki sposób, że jeśli ktoś chciałby go usunąć z tarczy, zniszczeniu ulegnie całe dzieło; rozwiąże się bowiem łączenie [posągu]. Sama zaś bogini ma włócznię z brązu.

(11) W Ilionie kwadratowy kamień, do którego była przywiązana Kassandra: gdybyś go dotknął albo potarł z przodu, wyda mleko; podobnie z drugiej strony jeślibyś go potarł lub gdyby upuścić na niego krew. Niedaleko od morza jest miejsce zwane Rhoeteon; znajdują się tam groby Achillesa i Patroklosa oraz rzeka Skamander.

(12) W Efezie najznakomitsze, największe i najpiękniejsze na świecie sanktuarium Diany; na prawo i na lewo od wejścia stoją wykonane z jednego kamienia marmurowe kolumny wysokie na dwadzieścia łokci (...), na zboczu nad świątynią jest sto czterdzieści (...).
(13) Na Samos, w świątyni Junony znajduje się wazon wykonany z bluszczu, który na zagiętych rogach o zadziwiającej wielkości podtrzymują cztery wielkie barany.

(14) W Pergamonie wielki, marmurowy ołtarz, wysoki na czterdzieści stóp z olbrzymimi płaskorzeźbami; [fryz] przedstawia gigantomachię.Ten akurat zachował się w całości, ale obecnie jest w Berlinie. W Pergamonie za to wygląda obecnie tak
(15) W Jasos najpiękniejszy marmurowy posąg Diany, który stoi pod gołym niebem, a nie szkodzi mu nawet woda w czasie opadów deszczu.

(16) W Bargylii jest nadmorskie sanktuarium Wenus: znajduje się tam latarnia ustawiona na kandelabrze, której ani nie rozwiewa wiatr, ani nie gasi deszcz; lecz również starożytna świątynia Herkulesa. Z kolumny zwiesza się tam okrą-ła żelazna klatka, w której, jak powiadają, jest zamknięta Sybilla. Leżą tam [także] kości wieloryba, podobne do kwadratowych kamieni.Posągów już raczej nie znajdziemy w tym miejscu.

(17) W Magnezji nad Sipylosem są cztery kolumny; pomiędzy tymi kolumnami znajduje się Wiktoria z żelaza, unosząca się swobodnie w powietrzu mimo braku jakichkolwiek łańcuchów; ilekroć jednak wieje wiatr lub pada deszcz pozostaje ona nieruchoma.

(18) W Efezie znajduje się świątynia Diany, którą wzniosła Amazonka; jest [w Azji] także sarkofag Ikara, spoczywającego jak gdyby we śnie, zadziwiającej wielkości, z mosiądzu i żelaza.

(19) Na Rodos kolos, wysoki posąg Słońca, powyżej marmurowa kolumna z kwadrygą z miedzi; kolumna ma zaś sto łokci [wysokości].Obecnie wygląda te miejsce tak, ale jak donosi net mieszkańcy Rodos od kilku lat planują odbudować Kolosa.

(20) W Olimpii posąg Jowisza z kości słoniowej, o twarzy ze złota, autorstwa Fidiasza, wysoki na sto pięćdziesiąt łokci, szeroki na sześćdziesiąt łokci.

(21) [W Ekbatanie] pałac króla Cyrusa wzniesiony z białych i czarnych kamieni połączonych złotem, gdzie znajdują się kolumny o rozmaitych kolorach i niezliczone ozdobne płytki okute żelazem, okna ze srebra i dachówki z ciemnozielonego kamienia.Jak widać nawet w Persji niewiele siędo dziś z pałacu zachowało

(22) Wewnętrzny mur Babilonu, który Memnon zbudował z wypalanej cegły, to jest z wapna i siarki, zmieszanej z żelazem w miejscach spojeń. Jego szerokość wynosi trzydzieści łokci, wysokość sto trzydzieści łokci, ciągnie się na trzydzieści tysięcy kroków. Jego budowę rozpoczęła Semiramida, ukończył jej syn.Bramę i fragmenty mury znajdziemy w Berlinie. A sam Babilon przez to dziś wygląda mniej okazale

(23) Piramidy w Egipcie, które zbudował Agartus.Trochę za duże, żeby wywieź je do muzeów, ale kto wie, co nas jeszcze czeka.

(24) Miasto, gdzie jest [pomnik] rzeki Nil zrobiony ze spiżu spojonego na trzysta łokci. Twarz posągu jest z przejrzystego szmaragdu, ramiona z wielkiej kości słoniowej, jego spojrzenia boją się nawet dzikie zwierzęta.

(25) W Atenach największa cześć oddawana jest posągowi Jowisza Olimpijskiego, w  Aleksandrii rzece Nil.

Taka wycieczka po Grecji, Persji, Babilonie i Egipcie była widać w zasięgu znacznej liczby wykształconych Rzymian.



tagi: rzym  turystyka  antyk 

Pioter
30 marca 2023 08:13
6     1291    7 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

atelin @Pioter
30 marca 2023 09:26

Ci wykształceni Rzymianie się rozbijali po bliskich terenach turystycznie.

Plus, ale wywala mi w komunikacie jakiś error.

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @Pioter
30 marca 2023 10:30

O Agartusie cisza. Czyżby żył trochę dalej w przeszłości i potwierdzenie tego rozwaliłoby misterne kłamstwa akademików, że wtedy to ludzie mieszkali na drzewach a przeznaczenie piramid inne niż nam się wciska? 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @atelin 30 marca 2023 09:26
30 marca 2023 12:34

Po tych dalszych to jeździli kupcy (Afryka, Indie, Chiny), a ci mniej wykształceni podróżowali po świecie z legionami.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Matka-Scypiona 30 marca 2023 10:30
30 marca 2023 12:36

Też nic nie potrafię znaleść w necie. Grecy twierdzili, że wybudował je niejaki Cheops, ale dziś już wiemy, że ten tylko napisał swoje imię na jednej z piramid (o ile nie jest to XX wieczne fałszerstwo).

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @Pioter 30 marca 2023 12:36
30 marca 2023 14:11

Wszyscy historycy nawiązują do Herodota, zupełnie pomijając pozostałych. Już nie raz przyszła mi myśl, że Herodot mógł dostać zlecenie na napisanie swojej wersji, gdzie elementy prawdy podlane są bajkami. Wiem, że główny egiptolog Zahir Hawass to w oczach innych egipskich egiptologów to kanalia, która blokuje dostęp do wykopalisk, dlatego piorun wie, co tam zostało znalezione. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Matka-Scypiona 30 marca 2023 14:11
30 marca 2023 14:47

Herodota już mocno krytykował Ktezjasz, który miał dostęp do archiwów perskich. Napisał o nim prosto - kłamca i bajkopisarz. Dlatego został zamilczany przez tych, którzy naszą wiedzę o antyku oparli o Herodota.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować