-
Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.
Mieszko I Tajemniczy
Niestety dziś nie mam zbyt wiele czasu, dlatego tylko krótko pokażę coś, co mignęło mi na FB. Oczywiście po kwerendzie:
I nie wiem, czy śmiać się z tego powodu, czy może płakać. Narodowe Centrum Nauki jest instytucją publiczną, a sam projekt (jak można dowiedzieć się z ich strony internetowej) prowadzony jest przez ostatnie dziesięć lat. I naprawdę zupełnie nieistotne jest, kto i do czego chce wykorzystać uzyskane dane - udowodnić pochodzenie morawskie, miejscowe czy wikińskie dynastii piastowskiej, a nawet wpisać te wyniki w tzw Wielką Lechię (choć Pan Bieszk ostatnio więcej pisze o Wenedach niż o Lechii - sam się zdziwiłem).
Ważne jest coś innego. Cenzura przy zasłanianiu się tajemnicą przedsiębiorstwa. Jakby akurat NCN było kombinatem typu KGHM czy ORLEN. Gdyby jeszcze chodziło o ba ...
![]() |
Pioter |
18 października 2024 07:52 |
112     3255    11
Prawda jest jak oliwa i zawsze na wierzch wypływa
Te stare przysłowie przypisywane jest rzymianom. Ale powstało znacznie później, niż nam się wydaje. Pierwotnie bowiem wcale nie chodziło i prawdę, a o zapobieganie fałszowaniu oliwy. Przysłowie te zresztą bramiało też trochę inaczej: Oliwa sprawiedliwa na wierzch wypływa.
Sięgnijmy więc do Pliniusza i jego Historia Naturalis, gdzie znajdziemy opisy tego fałszerskiego procederu:
Wówczas nie było jeszcze sztucznej oliwy, i dla tego, jak mniemam, Kato nic o tem nie wspomina; teraz mamy ich kilka rodzajów. Najprzód opiszę te, które się z drzewa robią, a z nich przed wszystkiemi z dzikiego drzewa oliwnego. Oliwa ta jest cienka i daleko bardziej gorzka niz z ogrodowego drzewa oliwnego; użyteczna t ...
![]() |
Pioter |
16 października 2024 07:36 |
27     1614    7
Bumerang
Jak Państwo pewnie dobrze wiecie najstarszy bumerang na świecie znaleziono na terenach dzisiejszej Polski. Znaleziono go w 1985 roku podczas wykopalisk w Jaskini Obłazowej i wydatowano jego wiek na 23 tysiące lat. Wykonany został z kła mamuta i akurat nie był on (jak późniejsze o trzynaście wieków bumerangi z Australii) wyposażony w system samonaprowadzający do rzucającego w przypadku nietrafienia w cel.
Skoro tego systemu nie posiadał, to musimy przyjąć, że myśliwi zamieszkujący dwadzieścia trzy tysiące lat temu karpackie kotliny pewnie takiego systemu nie potrzebowali i każdy rzucony przez nich bumerang trafiał dokłądnie w te miejsce, do którego miał trafić. Obecnie przyjmuje się, że skuteczny zasięg bumerangu to około 150 metrów.
Ten znaleziony u nas waży 0,8 kg i mierzy 71 centymet ...
![]() |
Pioter |
15 października 2024 06:50 |
62     1859    16
Czy Sophie von Anhalt-Zerbst zasiadała na polskim tronie?
Pytanie to jest bardzo prowokacyjne, ale nie jest pozbawione pewnego swoistego sensu. Sprobujmy się zastanowić nad dziwnymi sprawami zapisanymi między innymi w wikipedii:
W wyniku presji prymasa interrexa Władysława Aleksandra Łubieńskiego Rzeczpospolita uznała oficjalnie tytuły cesarzowej Wszechrusi Katarzyny II (nieuznawany od 1721) i tytuł króla w Prusach Fryderyka II (nieuznawany od 1701). Stanowiło to realne zagrożenie dla integralności terytorialnej państwa polskiego. Rosja w czasie rozbiorów podnosiła z tego tytułu roszczenia terytorialne wobec ziem ruskich Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Prusy natomiast wykorzystały fakt, że Prusy Królewskie stanowiły niegdyś integralną całość z Prusami Książęcymi. Sejm zatwierdził cesję terytorium Rzeczypospolitej na rzec ...
![]() |
Pioter |
13 października 2024 16:58 |
9     1126    10
Uśmiechnięta Piastówna
Zwiedzając Katedrę Świętych Piotra i Pawła w Naumburgu możmy trafić na dość ciekawe figuryTo posągi fundatorów Katedry, margabiego miśnieńskiego Hermana oraz jego małżonki Regelindy, córki Bolesława Chrobrego. Posąg Regelindy wyróżnia się od innych posągów stojących w tej katedrze tym, że jest ona uśmiechnięta - zresztą poaptrzmy na brata Henryka (także fundatora tej katedry) i jego małżonkę:
Jak widać ani Ekkehart ani Uta się nie uśmiechają. Ten wyjątkowy uśmiech Piastówny doprowadził do tego, że tak w zasadzie to ona jest najważniejszą postacią w całej katedrze, a przez miejscowych figura ta nazywana jest uśmiechniętą Polką.
Figury te powstały około 1240 roku i w zasadzie nie da się ich usunąć bez naruszenia konstrukcji samej katedry. A próbowano tego (oczywiście bez niszczenia figur ...
![]() |
Pioter |
12 października 2024 14:56 |
26     1699    8
Kiedyś to były imprezy ....
Podobno słowo przywódca pochodzi od tego, że z takimi ludźmi niczego bez alkoholu załatwić się nie udaje. I wydaje się nam, że to typowo słowiańskie słowo. Ale gdy sięgniemy po Pliniusza i przyjrzymy się temu co tam napisał, to czasami włosy stają dęba...
Rozważający tę rzecz pilniej przyzna, iż w żadnym innym względzie nie zadają sobie ludzie więcej pracy; jak gdyby natura nie dala najzdrowszego napoju, to jest wody, której wszystkie stworzenia inne używają. A my nawet bydło robocze zmuszamy pić wino; tyle starań, tyle pracy i tyle kosztów zrządza napój, który odmienia umysł człowieka, i wściekłość i tysiąc zbrodni w oddających się winu rodzi; tak jest słodkim, iz wi ...
![]() |
Pioter |
11 października 2024 07:40 |
20     1318    10
Zakuć, zdać, zapomnieć ....
Zajmijmy się teraz chińską propagandą, a konkretniej temu, co sami Chińczycy mówią o papierze - najważniejszym (obok prochu) chińskim wynalazku. Sięgnijmy na początek do ciotki Vicky:
Papier (według chińskich kronik) został wynaleziony w Chinach przez kancelistę na dworze cesarza He Di z dynastii Han, eunucha Cai Lun, około 105 r. n.e. Kancelista eksperymentował z korą drzew, jedwabiem, a nawet sieciami rybackimi, aż trafił na właściwą metodę (papier czerpany) z użyciem szmat jedwabnych i lnianych. Cesarz He Di w uznaniu doniosłości wynalazku podniósł go do godności ministra rolnictwa. Wyniki badań archeologicznych pokazują jednak, że papier był już znany wcześniej, co najmniej w 8 roku p.n.e. Z tego roku pochodzi skrawek papieru z 20 chińskimi znakami odnaleziony w Nefrytowej Bramie, ...
![]() |
Pioter |
10 października 2024 08:10 |
18     1391    10
Hinduska baza wojskowa nad Bałtykiem
Powróćmy znowu do Pliniusza, bo czytając jego encyklopedię można dojść do naprawdę ciekawych wniosków.
Mamy na przykład taki fragment, który wszyscy badacze antyku lokują gdzieś na pograniczu mitów i bajek, a brzmi on tak:
Że pomiędzy Scytami jest wiele pokoleń, które się ciałem ludzkiem żywią, powiedzieliśmy. Juz to samo może zdawałoby się niepodobnem do wiary, gdybyśmy nie pomyśleli, że w pośrodku kuli ziemskiej, nawet w Sycylii i Italii takie potwory ludzi, Cyklopy i Lestrygonowie, były, i że niedawno jeszcze pomiędzy ludami zaalpejskiemi panował zwyczaj zabijania ludzi na ofiary, co się nie bardzo od pożerania ich różni. Ale i w bliskości tych ludów, które ...
![]() |
Pioter |
9 października 2024 08:05 |
17     1411    8
Decydujące starcie
4 października pod stemplami Kamerunu pokazało się kilka ciekawych monet. Na pierwszej z nich widzimy zderzenie dwu galaktyk, które znane jest pod nazwą Galaktyki Czułki.
Na drugiej widać scenę pojedynku (akurat z różnych ujęć) znaną nam z westernów
Kolejna opisana jest jako Duchowa wymiana, choć ja żadnej duchowości akurat w niej niewidzę.
Natomiast ostatnia ukazuje nam kartę tarota zwaną Rydwanem. Ta karta akurat nawiązuje do antyku bardzo silnie, bowiem przedstawia triumf wodza zwycięskiej armii. Jak podają portale zajmujące się wróżbiarstwem karta ta symbolizuje niezłomną wolę, determinację oraz parcie do zwycięstwa.
A teraz dodajmy do tego kilka innych, nijak nie związanych z numizmatyką informacji ze świata. Np taką okolicznościową z okazji urodzin prezydenta Federacji Rosyjskiej. ...
![]() |
Pioter |
7 października 2024 20:38 |
29     2039    7
Stary angielski kościół
Jak pewnie Państwo pamiętają niedawno natknąłem się w pracy Pliniusza na opis Świątyni Saturna w Clusium. W trakcie dyskusji doszliśmy do tego (z bardzo dużym prawdopodobieństwem) że była to jakaś broń energetyczna pozostawiona co najmniej z czasów ekspansji Zeusa & Co, a najprawdopodobniej pochodząca jeszcze z czasów przed Potopem. Teraz mogę Państwu pokazać, że nie był to jedyny zachowany egzemplarz tej broni na naszym świecie.
Oczywiście dziś mamy do dyspozycji również wyłącznie opisy, ale tym razem pochodzące z czasów o tysiąc dwieście lat późniejszych. Z tego bowiem okresu pochodzi Gesta Regum Anglorum spisana przez Wilhelma z Malmesbury w latach 1120 - 1127. Opisując jednak dzieje kościoła w Glastonbury brat Wilhelm posługiwał się wcześniejszymi dokumentami. Popatrzmy więc, c ...
![]() |
Pioter |
6 października 2024 19:51 |
72     2524    12
Jedno zdanie
W Kronice Czeskiej (którą otrzymaliśmy w zasadzie jako dodatek do omawianej już Kroniki Węgierskiej) mamy tylko jedno zdanie na temat Dąbrówki. I brzmi ono tak:
Roku pańskiego 977 umarła Dąbrówka, niecnotliwa i stara Baba; gdy ją Książę Polski zaślubił, zrzuciła czepiec, i jakoby panienka przypięła sobie na głowę wieniec, co było wielkim szaleństwem i wszeteczeństwem.
Ten tekst to w zasadzie powtórzony (choć może trochę dobitniej) tekst Kosmasa na temat jednej z pierwszych znanych z imienia kobiet wpływających na politykę Polski.
I taki tekst jednozdaniowy posłużył do tego, aby skonstruować tezy, o tym, że Dąbrówka była wcześniej zamężna z Gunterem z Merseburga i posiadała syna z pierwszego małżeństwa, a także o tym, że była wcześniej ksenią któregoś z klasztorów.
Oczywiście z biegiem ...
![]() |
Pioter |
3 października 2024 18:24 |
51     2303    15
Księga Raziela
To kolejna moneta z archaniołem, która ukazała się na numizmatycznym rynku niedawno. Właściwie to całkiem niedawno, bo dokładnie wczoraj.
Kim był archanioł Raziel? Jego imię z hebrajskiego znaczy tyle co anioł tajemnic. Był on podobno autorem księgi, która została przekazana Adamowi w Raju, a początek tej księgi wygląda następująco:
I wydarzyło się po tym, jak Adam błagał przez trzy dni, że przybył do niego anioł Raziel, ten sam, który siedział nad rzeką, która wypływa z ogrodu Edenu, i pojawił się Adamowi. Trzymał w ręku Księgę i rzekł tak do Adama: Adamie! dlaczegóż jesteś tak zagubiony? Dlaczego troskasz się i smucisz? Od tego dnia, gdy przystąpiłeś do modlitwy i błagań, prośby Twe zostały wysłuchane, i przybyłem, by wlać w ciebie słowa czystości i mądrości. Chcę ciebie uczynić mądr ...
![]() |
Pioter |
2 października 2024 08:40 |
37     2039    13
Imperator Poloniae
Zastanawialiście się Pańswto ilu cesarzy zasiadało na polskim tronie? Oprócz Bolesława Chrobrego i Mieszka II, i oczywiście oprócz (na chwilę obecną niepewnego do końca) Mieszka I?
Bo wbrew pozorom było ich jeszcze kilku. Ale jak zwykle jest to przed naszymi oczami ukryte w najlepszy możliwy sposób.
Zacznijmy więc od końca:Ten pan na obrazie to Stanisław Antoni Poniatowski, który od chwili swojej koronacji uzywał tytułu Augustus, czyli w zasadzie tytulatury cesarskiej. Wcześniej zaś na polskim tronie zasiadał
Fryderyk Wettyn, który polskim historykom znany jest wyłącznie pod swoim tytułem cesarskim - August III. Jeszcze wcześniej panował jego ojciec
również Fryderyk Wettyn, który tak samo jak i syn w polskiej historiografii występuje bez jakiegokolwiek imienia, wyłącznie jako August II.
![]() |
Pioter |
1 października 2024 08:03 |
21     1455    12
Pliniusza opis Scytii
Wróćmy na jakiś czas do Pliniusza. Jest tam bowiem, przy opisie krajów i ludów zamieszkujących Imperium Romanum, również kilka innych, drobnych w zasadzie i nie aż tak szczegółowych, opisów ziem graniczących z Rzymem.
Od Istru począwszy wszyskie ludy należą do pokolenia Scytów, jednakże mieszkańce wybrzeży morskich częstro się zmieniali, albowiem mieszkali tu raz Getowie, od Rzymian Dakami zwani; znów Sarmaci, których Grecy Sauromatami zowią; a z tych Hamaxobiowie, albo Aorsowie; nastepnie Scytowie wyrodni, pochodzący z niewolników, czyli Troglodytowie; potem Alanowie i Roxalanowie. Górniejsze zaś krtaje pomiędzy rzeką Danubius a lasem herzyńskim, aż do panońskich leż zimowych dzierżą Karnuntowie, a pola i płaszczyzny graniczące z jednej strony z Germanią Sarmaci jazygijscy; góry zaś i ...
![]() |
Pioter |
30 września 2024 08:47 |
6     868    7
Dziurawa chronologia dynastii salickiej
Cesarstwo Rzymskie dla Sasów zaczyna się dopiero od chwili koronacji Ottona I w 962 roku. Wbrew temu co pisze niemiecka wikipedia Henryk Ptasznik nigdy na cesarza się nie koronował, więc zupełnie nas tu nie będzie interesować. Jak wiemy z omawianej wczoraj węgierskiej kroniki istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że koroonę cesarską w 962 roku na swoje skronie miał załozyć Dux Mieszko, a jak to zapisno w polskiej wikipedii pomiędzy 924 a 942 nikt nie nosił tytułu cesarza. Przyczym jako ostatni cesarz przed koronacją Ottona jest wymieniony niejaki Berengar z Friulu, panujący w latach 915-924.
O Berengarze wiemy tyle, że był księciem longobardzkim, a nawet koronował się Żelazną Koroną w 888 roku, ale już po roku został jej pozbawiony przez Gwidona ze Spoleto. Ponownie do władzy powró ...
![]() |
Pioter |
28 września 2024 18:38 |
5     1114    9
Kronika węgierska o koronacji w 1000 roku
Zanim przejdziemy do omawiania zapisów kroniki biskupa Chartvitiusa spisanej na polecenie króla Kolomana, czyli spisanej około sto lat po wydarzeniach roku 1000, zapoznajmy się najpierw z jej pewnym fragmentem:
W tymże prawie czasie Meschko książę polski (Polonorum Dux) chcący utwierdzić wiarę chrześcijańską, którą z swoim narodem przyjął, upraszał przez posłów Leona, Solicy Rzymskiej biskupa, opatrzył i koroną królewską ukoronował. Stanąwszy przed papieżem Lambert, biskup miasta Krakowa, oświadczył pokornie prośbę mówiąc" Ojcze Święty! Mieczysław książę Polaków uprasza Waszej Świątobliwości ażebyś go koroną królewską dobrotliwie ukoronować raczył!" Przychylił się Papież do prośby i kazał sprawić koronę przedziwnej roboty, którą mu z Benedykcją i dostojnością królewską posłać miał, ale ...
![]() |
Pioter |
27 września 2024 17:38 |
60     2592    8
Konkurs na nowe banknoty
6 września Narodowy Bank Danii poinformował, że od 2028 roku do obiegu wejdą nowe banknoty. Nowe monety weszły do obiegu już w roku bieżącym, co związane jest ze zmianą panującego w tym kraju.
Na nowych bankotach mają się znaleść kolejno: 50 K - Hans Christian Andersen i motyw baśni; 100 K - astronomia i Tycho Brade; 200 K - Inge Lehmann i odkrycie wnętrza Ziemi oraz 500 K - Arnarulunnguaq i V Eskpedycja Thule.
Jednocześnie poinformowano, że wszystkie dotychczasowe banknoty zostaną wycofane z obiegu. Dotyczy to głównie obecnych banknotów z motywem mostów (czyli motywem znanym z banknotów euro).
Ponieważ o wycofaniu starych bannotów poinformowano po raz pierwszy w historii, oznacza to jednoznaczne zerwanie z polityką prounijną i skierowanie zainteresowania Danii na tereny arktyczne. O s ...
![]() |
Pioter |
26 września 2024 18:20 |
17     1159    4
Korona Chrobrego
Nidawno skończyłem czytać taką sobie książęczkę przygodową napisaną przez Krzysztofa Czyżewskiego pt Izabela i sześć zaginionych koron. Jej akcja toczy się w roku 1813, gdy główna bohaterka, księżna Izabela Czartoryska, wraz ze swoim sekretarzem Fryderykiem Skarbkiem, próbuje rozwikłać zagadkę zniknięcia z wawelskiego skarbca wszystkich insygniów koronacyjnych. Próbuje, bo zamiast zbliżać się do rozwiązania zagadki, z każdym nowym tropem oddala się od niego, aby w końcu, z przyczyn całkowicie politycznych, przyjąć, że korony zostały zniszczone.
Oczywiście wiemy doskonale, że nikt w całej ówczesnej Europie w to nie uwierzył. Zresztą słusznie, bo nawet wymazanie danego państwa z map nic z rangi danego symbolu nie znosi. Zresztą własnie po to był wczorajszy wątek z amerykańskim szeregowce ...
![]() |
Pioter |
25 września 2024 14:06 |
32     2246    16
Kaiser Iwan
3 kwietnia 1945 roku w katedrze w Akwizgranie odbyła się koronacja ostatniego władcy Świętego Imperium Rzymskiego. Zrządzeniem losu został nim zwykły szeregowy amerykańskiej armii Ivan Louis Babcock. Posiadamy nawet fotografie z tej koronacji, ktore udostępniło światu archiwum USArmy.Oraz jego wersję kolorowaną wykonaną przez Juliusa Jääskeläinena.
Na wersji kolorowej widzimy znacznie więcej szczegółów tamtego, niezwykłego przecież wydarzenia.
W końcu Cesarzem jest ten, który ma na głowie koronę. Ale żeby było ciekawiej zajmijmy się samym aktem koronacji szeregowego Ivana Babcocka.
Miejsce koronacji zostało wybrane nieprzypadkowo. Katedra w Aachen była w końcu tradycyjnym miejscem koronacji Cesarzy Rzeszy. Korona wygląda na autentyczną, ale to kopia wykonana specjalnie na zamówienie ces ...
![]() |
Pioter |
24 września 2024 05:35 |
35     1748    8
Pliniusza opis Potopu
Muszę przyznać, że tego jednak się nie spodziewałem.
O tym, że czytanie antycznych ksiąg ze zrozumieniem zawartego w nich przekazu może nas wiele nauczyć o przeszłości wiedziałem od chwili, gdy zabrałem się za dekonstrukcję greckiej mitologii. Jednak na taki tekst jaki zawarty jest w Historia Naruralis w żaden sposób nie byłem przygotowany:
Całkiem porwało ziemię, jeźli Platonowi wierzyć będziemy, gdzie teraz najpierwsze z mórz, atlantyckie, w niezmiernej przestrzeni znajduje się. Wkrótce zanurzyła się, jak to po dziś dzień widzimy, Akarnania wśród ambracyjskiej zatoki, Achaja wśród korynckiej, a cześć Europy i Azyi w Propontydzie i Poncie, Do tego dostało się morze, przerwawszy Łeukadya, A ...
![]() |
Pioter |
23 września 2024 05:55 |
24     1209    10