-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Artykuły użytkownika

Odkrycie Małej Wenecji

Pociągnijmy jeszcze wątek z ostatniej notki.

Otóż doszliśmy w dyskusji do wniosku, że Kortez i Kolumb mieli za zadanie zawarcie umów na zaciąg wojsk indiańskich do Europy. I że realizację tego zadania im uniemożliwiono. Dlatego w świat poszły zupełnie inne przekazy.

Przyjrzyjmy się dziś jednak innemu Włochowi, tym razem z Florencji. Otóż niejaki Amerigo Vespucci w 1497 roku jako pierwszy Europejski żeglaż dotarł do wybrzeży Ameryki. Skierował się on jednak w miejsce, gdzie żadnej cywilizacji raczej nie było, a w liście do swego przyjaciela napisał, że dotarł do Małej Wenecji (Maracaibo w rzeczywistości), bo domu mieszkańców stoją tu na wbite na palach.

Amerigo Vespucci był z wykształcenia matematykiem. Do tego również żeglarzem i agentem bankowym rodziny Medyceuszy. podobno jego ulubio ...

Pioter
16 września 2023 20:11

22     1724    9

Dlaczego Piza zniszczyła cywilizacje Ameryki?

No właśnie.

Dlaczego cywilizacje Meksyku i Peru zostały zniszczone wszyscy mniej więcej wiemy. One się aż tak wyrodziły, że dalsze ich utrzymywanie nie miało już żadnego sensu. W Peru do perfekcji w zasadzie doprowadzono gospodarkę planową, a Meksyk przejął wszystkie najgorsze cechy starożytnego kultu Molocha.

Oficjalnie mówi się, że konkwistadorzy poszukiwali w Meksyku i Peru złota. Tylko, że znaleźli go tam tyle, ile znalazłoby się go w każdym przeciętnym hiszpańskim miasteczku. Więc na pewno nie chodziło o to. Zresztą złoto Majów zdobyte przez Corteza było tylko niewielką częścią tego, co Aleksandrowi udało się zdobyć w Suzie czy Babilonie. Czyli od samego początku wyraźnie chodziło wyłącznie o to, aby te dwa amerykańskie państwa zniszczyć. A poszukiwanie złota przez konkwistadorów ...

Pioter
15 września 2023 08:47

65     2629    6

Brakujące ogniwa

W opisywaniu dziejów świata w okresie Antyku brakuje nam wielu elementów. Bazujemy na opisach pozostawionych przez Rzymian, Greków, Egipcjan, Sumerów, Persów, Hindusów czy Chińczyków i próbujemy opisać dzieje całej ziemi. W najlepszym przypadku naukowcy próbują dołożyć do tego mity i dane archeologiczne, ale i tak obraz świata wyłaniający się nam z całości dostępnego materiału jest, powiedziałbym, skromny.

I nawet nie chodzi o nieuwględnianie dziejów ludów dla nas egoztycznych: czyli subsaharyjskiej Afryki, Indochin czy Ameryki. Chodzi o opisy dziejów Europy.

Zacznijmy od tzw Barbarzyńców czy też Germanów, od których wielkie Imperium Rzymskie musiało odgrodzić się całym systemem umocnień zwanym Limes i za który niezwykle rzadko się zapuszczali. Dziejopisarze próbowali nam wmówić, że ni ...

Pioter
14 września 2023 11:48

15     1614    8

Wybuch niekontrolowany.

Wczytuję się powoli w opisy Księgi Henocha. I sprawa Potopu wygląda trochę inaczej niż nam się wydawało.

Wygląda bowiem na to, że był to wypadek przy pracy.

Owszem. Niektórzy z Nefilim (w tekście tłumaczonym są oni opisani jako Aniołowie, ale to zupełnie inne istoty) zdradzili swego szefa i związali się z córkami ludzkimi spośród niewolnej ludności zamieszkałej poniżej Tamy u stóp Bosforu. Do zdrady ideałów doszło z prozaicznego powodu: Z tej racji nie przewidziałem dla was żon, albowiem mieszkanie [istot] duchowych jest w niebie.

To jednak nie przeważyło sprawy. Nawet to, że pewna część wiedzy zastrzeżonej wyłacznie do Nefilim dostała się w ręce zwykłych ludzi też nie przeważyło sprawy: Byliście w niebie, ale jego sekrety nie zostały wam jeszcze objawione. Poznaliście [jedynie] bezwa ...

Pioter
13 września 2023 14:41

29     1918    5

Wojna i pokój

Kilka dni temu zakończyła się apostolska podróż Papieża do Mongolii. W zasadzie przeleciała ona u nas niezauważona, choć nie powinna.

Najważniejszym bowiem przesłaniem Wizyty Apostolskiej było przesłanie pokoju.

Dziś jednak otrzymaliśmy odpowiedź na dyplomatyczną ofertę przedłożoną w Ułan Bator przez Papieża Franciszka. Odbyło się to na konferencji prasowej  Mongolskiego Banku Centralnego. Oficjalnie bowiem dziś poinformowano o wydaniu nowej 50 tugrikowej monety z okazji 777 lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Italią a Mongolią. Te nowe monety wyglądają dość ciekawie. Jest to skutek tego, że władze Mongolii sprzedały różnym prywatnym firmom regele mennicze i muszą teraz kombinować. Dlatego nowe monety wykonywane są na cieńkiej srebrnej blaszce i wyglądem bardziej przyp ...

Pioter
12 września 2023 18:28

14     1520    4

Metody działania olimpijskiego wywiadu

Hebrajskie midrasze przy opisywaniu świata wspominają wnuka Jafeta, niejakiego Meda, któremu akurat zachciało się mieszkać w ziemi należącej do Sema. Tak po prostu - zawędrował tam, bo miał taki kaprys. Tym ludem byli Medowie - aryjski lud wbity klinem pomiędzy ludy semickie i indyjskie. Prawdopodobnie wydarzenia te miały miejsce w trakcie aryjskiego podboju Indii, ale żadnych opisów tego, skąd Medowie wzięli się akutrat w tym miejscu świata w hinduskich eposach nie znajdziemy.

Natomiast ślady pochodzenia tego ludu zachowały się w mitologii greckiej. A dokładniej opisy te przedstawia mit o Jazonie i Argonautach. W micie tym jedną z głównych bohaterek jest niejaka Medea, czarodziejka z Kolchidy, od której wywodzą się podobno właśnie Medowie.

Ale zacznijmy od początku. Medea byłą wnuczką ...

Pioter
11 września 2023 19:02

8     1619    7

Pułapka

Na 13 września Münze Oesterreich zapowiedziała pojawienie się w obiegu nowej monety 3 eurowej. Motywem tej monety jest tym razem żabnica głębinowa.Moneta w zasadzie sama w sobie niepozorna. Cena też niewielka (14,40 euro). Za to tematyka jak na Austrię przystało trzyma się dość mocno konwecji ochrony środowiska tego w większości górskiego niemieckiego kraju.

Żabnica głębinowa jest bowiem tak bardzo endemiczną austriacką rybą, że nawet swojej strony internetowej nie ma w języku angielskim. Są za to niemiecki, holenderski, portugalski, ukraiński, chiński i szwecki. Żabnica to taka mała niepozorna rybka wielkości około metra dwadzieścia, która do tego posiada specjalny wypustek wabiący swoim światłem niczego nie spodziewające się ofiary wprost do swojej paszczy.

Żeby było jeszcze ciekawie ...

Pioter
10 września 2023 20:04

44     2616    5

Polowanie z Cerberem

Dziś będzie coś lekkiego.

Obraz, który tu widzimy został wygenerowany przez AI. Zlecenie brzmiało: a painting in the style of Jan Matejko depicting a prince on a hunt, czyli obraz namalowany w stylu Jana Matejki przedstawiający księcia na polowaniu.

I teraz się zaczynam zastanawiać. Mistrz Jan Matejko w swoich obrazach lublił ukrywać różne przesłania, które trzeba było rozszyfrować. Tu, prócz widocznego Cerbera, mamy również dodatkową osobę ukrytą za plecami księcia. Ponadto książę ma włócznię w ręku, a nie łuk, więc szykuje się do polowania na grubego zwierza.

Co tym razem Mistrz Jan (przywołany przez AI) chce nam przekazać? Że nawet za najwyższą widoczną władzą zawsze w cieniu ktoś się ukrywa?

Pioter
9 września 2023 18:34

14     1345    3

Błogosławieni w Raju

5 września bieżącego roku Biuro Filatelistyczne i Numizmatyczne Republiki San Marino poinformowało o nowej monecie obiegowej z wizerunkiem anioła. Moneta ta oficjalnie poświęcona jest 500 leciu Luca Signorelli i zawiera fragment fresku z kaplicy San Brizio w Orvieto.

Dokładniej z tego obrazu poniżej:

Gdy jednak przeszukamy sieć pod kątem informacji o Signorellim to dowiemy się, że w samej tylko kaplicy San Brizio namalował on wiele fresków. Znajdują się tam: Kłamstwa AntychrystaZmartwychwstanie zmarłycha także Zrzucenie do Piekieł.

6 września armia rosyjska oficjalnie przyznała się do utraty kontroli nad wioską Robotyne. Obecną sytuację na froncie tej wojny można sprawdzić tu

Czy te sprawy są ze sobą powiązane? W zasadzie to wydaje mi się, że chyba tak.

Pioter
8 września 2023 10:44

12     1377    5

Świński kawał Lokiego

Pewnie wszyscy pamiętamy mit o Argonautach. Jazon wraz z towarzyszami udali się do Kolchidy aby przywieść złote runo barana Chrysomalosa (czyli Złotowłosego). Wiemy także, że chodziło w tym micie o zastąpienie znanej w Helladzie technologii pozyskiwania złota polegającej na przesiewaniu sitami rzecznej wody, znanej z mitu o Danaidach, na technologię bardziej wydajną i mniej pracochłonną. Ale pewnie nikt nie wie, skąd wogóle w Kolchidzie wziął się Chrysomalos.

A nie wiemy tego wyłącnie dlatego, że niewiele osób próbuje zestawiać ze sobą fakty pochodzące z róznych źródeł. Sięgnijmy więc do mitów nordyckich i poszukajmy tam odpowiednika Chrysomalosa.

Występuje tam takie dziwne stworzenie zwane Gullinbursti co tłumaczy się jako Złota grzywa. Jak opisują to nordyckie mity: Sindri położył św ...

Pioter
6 września 2023 08:03

7     1630    8

Palladium

Atena przekazująca Ilusowi Palladium (grafika wykonana przy pomocy AI)

Jednym z ważniejszych elementów trwającej kilknaście lat wojny trojańskiej była potrzeba usunięcia z samej Troi stojącej tam relikwi, którą było Palladium. Wybrali się po nią Odyseusz i Diomedes.

Zgodnie z dostepnymi opisami Palladium była to drewniana figura, dość doporna w wykonaniu, która miała przedstawiać boga lub wojownika, którą otrzymał od samej bogini Ilus, mityczny założyciel Troi. Tylko, że tak naprawdę nikt, poza rodziną królewską nie widział samej figury. Była ona bowiem spowita w drogie materiały i umieszcozna w samym sercu trojańskiej cytadeli. Legenda do tego głosiła, że póki Palladium znajduje się na swoim miejscu, póty Troja nie upadnie.

Legenda legendą. Ale Priam i jego doradcy na pewno byli świad ...

Pioter
5 września 2023 08:44

8     1342    6

Puszka Pani Doroty

Grafika wykonana przy pomocy AI, więc aż tak bardzo nie krytykujcie ;)

Mitologia grecka niewiele mówi nam o niejakiej Pandorze. Jedni mówią, że była pierwszą kobietą na ziemi, która specjalnie została stworzona na polecenie Zeusa przez Hefajstosa z gliny i wody, oraz wyszkolona przez Atenę, Afrodytę oraz Hermesa. A wszystko to tylko po to, aby Zeus mógł zemścić sie na Prometeuszu za okantowanie go przy składaniu ofiary.

Czego, jak czego, ale pewnych rzeczy Olimpijczycy nie przebaczają. A okantowanie w interesach jak widać do takich rzeczy właśnie należy.

Prometeusz jednak nie wyraził zainteresowania Pandorą. Pewnie coś podejrzewał. Zainteresował się nią natomiast jego brat - Epimeteusz, który chętnie pojął ją za żonę. W posagu od Olimpijczyków otrzymali pewne zapieczętowane naczynie. ...

Pioter
3 września 2023 12:59

22     1771    7

Alchemia dusz

Wśród wielu różnych seriali dostępnych na Netflixie jeden mnie wciągnął dość mocno. Być moze dlatego, że jest to rodzaj koreańskiej baśni, a być może dlatego, że opowiada o sprawach jak najbardziej aktualnych i poważnych. To właściwie nawet chyba jest zaszyfrowany podręcznik działalności kontrwywiadu.Mowa o serialu pod polskim tytułem "Alchemia dusz". Akcja dzieje się gdzieś w historyczno/fantastycznej Korei, gdzie obok dworu królewskiego działa kilka różnych klanów magicznych, których zadaniem jest ochrona poszczególnych fragmentów rynków. Jeden zajmuje się lecznictwem, inny ochroną magicznych artefaktów, jeszcze inny dalekim transportem. A najważniejszy, który miał zajmować się ochroną przed czarną magią, został podzielony na dwa niezależne klany - wyłączono z niego po prostu ochronę ...

Pioter
2 września 2023 12:25

6     2175    6

Wojna Polsko - Polska?

Na najbliższe dni Narodowy Bank Polski przygotował nowe, ciekawe monety okolicznościowe. W zasadzie o takiej samej tematyce.

5 września trafi więc do sprzedaży moneta talarowa z tematyką związaną z napaścią ZSRR na Polskę, a 14 września jako kolejną monetę zaplanowano taki półtalarz okazji kolejnej rocznicy wycofania Armii Czerwonej z Polski. Żeby było ciekawiej na 26 września zapowiedziano kolejną monetę 10 złotową z okazji Marszu Niepodległości. Niestety ilustracji tej monety jeszcze nie opublikowano.

Pioter
31 sierpnia 2023 08:38

10     1454    6

Jakie interesy psuła Scytom Troja?

Skoro przyjęliśmy w dyskusji do poprzedniej notki, że Achilles był tylko scytyjskim najemnikiem walczącym po stronie Hellenów, należałoby sięgnąć dalej i zastanowić się czy rzeczywiście to Hellenowie pokonali Trojańczyków.

Po stronie greckiej walczył bowiem również inny heros, którego trudno posądzać o bzinteresowność. Niejaki Odys, którego postać silnie przypomina akurat Lokiego z nordyckiej mitologii, ale może być nawet tak (jak z greckim bogiem Uranem i sumeryjskim królem Ur-Nammu), że jest to akurat nordycki Odyn. Odyn podobnie jak i Odys sprawnie posługiwał się oszustwem, był również podróżnikiem, i choć jego przygody może nie są aż tak barwne jak przygody Odysa, to również robią wielkie wrażenie.

Ale wróćmy do wojny pod Troją. Jak wiemy z opisów Homera zanim wogóle doszło do wojn ...

Pioter
28 sierpnia 2023 08:05

29     1550    6

Pięta Achillesa

Jednynm z największych wojowników okresu heroicznego w Helladzie był nejaki Achilles. Mity opowiadają o nim jako o niezwyciężonym, wspaniałym i dumnym człowieku. Jednak to tylko część prawdy. Jakim więc wojownikiem był Achilles?

Podobno jego własna matka, Tetyda, aby zapewnić mu nieśmiertelność wykąpała go Styksie. Zanurzyła całe jego ciało w świętej rzece, ale jednak musiała za coś trzymać niemowlę, więc przez te jej niedopatrzenie pięta Achillesa była narażona na zadanie śmiertelnej rany. Czy tak mogło być w rzeczywistości? Mało prawdopodobne. Nawet jeśli przyjąć, że właściwości rzeki Styks (czyli Wołgi) były aż tak wspaniałe, że czyniły odpornym na zadane rany, to przecież kochająca matka zanurzyłaby dziecko  w takiej rzece w całości, i dla pewności nawet kilka razy by tęczynność po ...

Pioter
26 sierpnia 2023 07:12

12     1467    4

Jak ręką odjął

W wilu jaskiniach pochodzących z okresu znacznie poprzedzającego Potop, w jaskiniach różnych części Europy zachowały się tajemnicze znaki. Wyglądają one najczęściej tak: Zresztą nie tylko takie przedstawienia zachowały się w Europie. Podobne bowiem znajdująsię również na innych kontynentach. Czym one są?

No właśnie. Pierwsze tłumaczenia tych malunków wyglądają następująco: Jaskiniowcom się nudziło i wymyślili sobie sztukę.

W zasadzie niby możliwe tłumaczenie. Ale w niektórych jaskiniach są przedstawiane całe stada zwierzątczy nawet sceny polowańCzy rzeczyście nasi przodkowie robili to wszystko wyłącznie z nudy?

Moim zdaniem nie jest to sztuka dla sztuki a zapis umów handlowych zawieranych pomiędzy różnymi plemionami. Dlaczego?

Dlatego, że są one podpisane. Odciskiem dłoni. Taki odcisk ...

Pioter
25 sierpnia 2023 06:54

23     1715    9

Kiedy Rzeczpospolita stała się wasalem Rosji?

Bo jestem pewny, że o tym nic nie mówią nie tylko w szkołach, ale nawet na studiach historycznych dotyczących XVIII wieku.

A że stała się w pewnym momencie takim wasalem jestem całkowicie pewny. Mówi o tym bowiem wprost treść abdykacji króla Stanisława Augusta.

Popaptrzmy na ten dokument:

My, Stanisław August, z Bożej Łaski Król Polski, Wielki Książe Litewski et c., et c., et c.

Nie szukając w ciągu królowania naszego innych korzyści lub zamiarów, jak stać się użytecznym ojczyźnie Naszej, byliśmy także tego zdania, iż opuścić należy tron w okolicznościach, w których rozumieliśmy, że oddalenie Nasze przyłoży się do powiększenia szczęścia współziomków Naszych lub też przynajmniej umniejsza ich nieszczęścia; przekonani teraz, że pieczołowitość Nasza na nic się ojczyźnie Naszej nie przyda, ...

Pioter
23 sierpnia 2023 08:50

36     2596    8

Towarzystwo Przyjaciół Nauk?

16 listopada 1800 w domu ks. Jana Albertrandego, pod nr. 85 na Kanoniach w Warszawie odbyła się uroczysta inauguracja Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Oprócz gospodarza w zebraniu brało udział trzynastu członków: Michał Walicki, ks. Reptowski, ks. Ignacy Zaborowski, Tadeusz Czacki, Franciszek Dmochowski, Stanisław Grabowski, Stanisław Kłokocki, Tadeusz Matuszewicz, ks. Osiński, Stanisław Potocki, Krzysztof Wiesiołowski i Jan Nepomucen Wyleżyński.

Pierwsze publiczne zgromadzenie odbyło się w dniu 23 listopada 1800 w gmachu księży Pijarów, na którym Albertrandi wygłosił mowę inauguracyjną. Drugie z kolei posiedzenie publiczne odbyło się w dniu 9 maja 1801 w sali gmachu oo. Pijarów. Posiedzenia tygodniowe wydziałów towarzystwa odbywały się kolejno, bądź w mieszkaniu Sołtyków na ulicy Miodowej ...

Pioter
22 sierpnia 2023 10:46

7     1213    5

Aruba i sprawa ukraińska

Wydawałoby się, że nic zupełnie nie łączy karaibskiej wysepki Aruba i toczącej się na Ukrainie wojny cywilizacyjnej.

Jest jednak inaczej. Ale właśnie taką monetę przedwczoraj zaprezentowała Mennica Królestwa Niderlandów. Oficjalnie moneta została wybita z okazji 100 lecia lotnictwa na Arubie i przedstawia amerykański samolot patrolowy Curtiss H-16 US Navy latający w służbie holenderskiej strazy przybrzeżnej.

Dzień później, czyli 20 sierpnia, premier Królestwa Niderlandów Mark Rutte poinformował, że Holandia przekaże dla Ukrainy 42 myśliwce F-16. Do składki dołączyła się również Dania, która ze swej strony obiecała przekazanie Ukrainie 19 kolejnych samolotów F-16. Pojawiają się również podobne sygnały z Polski.

Jest tylko jeden mały problem. Te samoloty jednak zbyt szybko do Ukrainy nie ...

Pioter
21 sierpnia 2023 07:45

10     1206    6

 Poprzednia  Strona 25 na 62.    Następna