-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Artykuły użytkownika

Lakszmi z Kraju Wielkanocy

Mennica Kraju Wielkanocnego (czyli inaczej Münze Österreich) wyemitowała wczoraj nową złotą monetę okolicznościową o nominale 100 euro i wadze 5 dukatów. Moneta ta oficjalnie została wybita w serii Magia złota. Na monecie widzimy niejaką Lakszmi, która jest hinduską odpowiedniczką Inanny/Afrodyty. Zgodnie z zapisami hinduskich mitów Lakszmi wyłoniła się podczas ubijania oceanu jako jeden z cudownych darów i natychmiast olśniła wszystkich bogów swoją urodą. Towarzyszy jednak zawsze aktualnemu wcieleniu Wisznu - i nieważne czy jest on w danym momencie Ramą, Kriszną czy jeszcze kimś całkiem innym. Lakszmi (oczywiście w zależności od sytuacji i czasu nowi różne imiona) zawsze jest przy nim obecna.

Hinduskie wedy opisują Lakszmi nastepująco: cierpliwa, skromna, wybaczająca, nieśmiała, utale ...

Pioter
19 października 2023 07:40

7     1025    6

Projekt Eurasia będzie kontynuowany

Wczoraj do stołu negocjacyjnego powróciła Rosja. I to od razu z przytupem. Bank Rosji zaprezentował bowiem dwa nowe banknoty obiegowe.Na pierwszym z bankotów widzimy najwazniejsze budynki Kazania, stolicy Republiki Tatarstanu.

W zasadzie nic specjalnego w tym przekazie by nie było, ale jakoś tak się zbiegło, że 2 października 1552 roku Chanat Kazański został wchłonięty przez Moskowię. Gdy jednak Tatarzy próbowali w jakiś sposób (nawet wieropoddańczy) upamiętnić tamte wydarzenia, to władze w Moskwie całkowicie zakazały organizowania takich uroczystości. A przecież można było spokojnie połączyć je z promocją nowego bankotu i wszyscy byliby zadowoleni. Skoro jednak tak się nie stało, to przekaz tego banknotu wcale nie jest zwrócony do mieszkańców Tatarstanu.

A do kogo wobec tego? Popatrzm ...

Pioter
18 października 2023 07:16

35     2712    10

Ani nadzieji, ani strachu

16 października Ministero dell’Economia e delle Finanze Repubblica Italiana wyemitowało nową monetę kolekcjonerską. Ofiacjalnym powodem do tego było 170 lecie powstania Agencji Ceł i Monopoli.

Moneta jest srebrna o wadze 18g i jak widać nic specjalnego w zasadzie sobą nie przedstawia.

Niby. Bo w 1853 roku nie było jeszcze ADM. ADM to współczesna administracja skarbowa i w zasadzie za jej początek należy uznać ustawę 300 z 30 lipca 1999 roku, a może nawet i późniejsze czasy, bowiem ustawa dawała tylko podstawy prawne pod przyszły urząd, który należało dopiero stworzyć.

Co więc niby świętują Włosi? W 1853 roku niejaki Pietro Bastogi, ówczesny minister finansów Królestwa Sardynii, powołał do istnienia administrację skarbową, do której odwołuje się współczesna Agenzia ADM.

No dobrze, ale p ...

Pioter
17 października 2023 11:13

11     1462    8

Sumeryjskie Mydełko Fa

Na początek popatrzmy na liczący około 3000 lat asyryjski relief, który pięć lat temu na nowojorskiej aukcji sprzedano za 31 milionów dolarów. Natychmiast po ogłoszeniu wyników aukcji upomniały się o ten zabytek władze Iraku, dowodząc, że został on skradziony w czasie plądrowania muzeum w Bagdadzie w trakcie Pustynnej Burzy. Ale nic się nie stało. Sprzedawca bowiem, Theological Seminary w Aleksandrii (Wirginia, USA), był w stanie wykazać się dokumentem zakupu tego reliefu z ... 1859 roku wraz ze zgodą na wywiezienie z Imperium Osmańskiego oraz faktem nieprzerwanego posiadania aż do audytu z 2017 roku.

Tego typu reliefów było wiele w Asyrii. Na reliefie widzimy jednego z sumeryjskich bogów z torebką (czyli jakiegoś kupca), który oferuje na sprzedaż coś w rodzaju szyszki. Na różnych fora ...

Pioter
15 października 2023 17:50

34     2091    10

Magiczne nocne kreatury, czyli czas podpalić Liban

Wczoraj firma PowerCoin poinformowała o nowej monecie kolekcjonerskiej z Palau. Jest to moneta srebrna, dwuuncjowa, i do tego oksydowana. Jak widać na ilustracjach i filmie moneta jest poświęcona feniksowi, czyli takiemu magicznemu ptakowi, który pomimo całkowitego zniszczenia zawsze się odradzał.

My jednak już wiemy, że słowo Feniks w dawnej grece znaczyło dokładnie to samo, co Fenicjanin.

Jeśli brać pod uwagę obecne wydarzenia na świecie, to promocja tej akurat monety wygląda na spóźnioną o cały dzień. Chyba, że wcale nie chodzi o Palestynę, a o Liban.

Gdy poszukamy trochę w numizmatyce tego wyspiarskiego państewka, to znajdziemy w tym roku oksydowane monety z kajmanemtarantulą czy z pytonem (ta z datą 2022)Jak ustaliliśmy przy okazji Lady Godivy, za pośrednictwem Palau wypowiada się ...

Pioter
10 października 2023 14:56

87     3675    10

Czy Niemcy podpalą Amerykę?

Dzieje się wiele na świecie. Dziś Bank Centralny Nikaragui poinformował o wprowadzeniu do obiegu nowych monet kolekcjonerskich. Przy czym monety te zostały wybite w mennicach Niemiec (na zlecenie firmy Münzhandelsgesellschaft MBH & Co. KG - Deutsche Münze). Przypatrzmy się im, bowiem zapowiada się ciekawie.

Jako pierwszy, na monecie 1 cordoba, znalazł się wulkan Conception.

Druga moneta (10 cordobas) została wybita z okazji 125 rocznicy zdobycia szczytu Aconcagua. Dokonał tego Mattias Zurbriggen, Szwajcar, który w 1897 roku wszedł na Kamiennego Strażnika. Oczywiście nie było to pierwsze wejście na tę leżącą w agrentyńskich Andach górę, a wyłącznie pierwsze wejście odpowiednio udokumentowane. Znacznie bowiem później okazało się, że na grani zlaneziono szkielet gwanako andyjskiego, k ...

Pioter
9 października 2023 14:06

30     2361    9

Naga prawda

Pewne wszyscy tu obecni słyszeli starą angielską legendę. Nawet starszą niż czasy Robin Hooda i bardziej popularną wśród angileksich prolów. Otóż chodzi o Lady Godivę.

Pani ta miała bowiem w wyniku przegranego zakładu z własnym mężem przejechać całkiem goła konno przez Coventry. I podobno tego nawet dokonała, wymuszając na mieszkańcach Coventry wcześniej zabicie okien deskami oraz przestrzeganie zakazu opuszczania domostw. I podobno tylko jeden z mieszkańców, niejaki Tom Peeping, z zawodu krawiec, połasił się na oglądanie tego zakazanego widoku, ale jak sam później opowiadał już jako ślepiec w karczmach, poza długimi włosami okrywającymi jej całe ciało, zupełnie nic nie zauważył.

Lady Godiva byłą postacią historyczną, właścicielką Coventry, Warwickshire, Ansty i Madeley. Jako jedyna po ...

Pioter
7 października 2023 16:00

25     2134    7

Magiczne zaklęcia z Merseburga

Wśród wielu różnych tomów biblioteki Kapituły Katedralnej w Merseburgu znalazł się również niepozorny sakramentarz. W zasadzie nikt by się nim nie zainteresował. Ot taki sobie mszał z IX wieku. Ale podczas prac renowacyjnych w 1841 przeprowadzanych przez Geroga Waitza okazało się, że do obłożenia tego sakramentarza użyto zapisanego pergaminu. I co ciekawsze nieznany nam z imienia mnich z Fuldy postanowił w IX wieku spisać w potocznym języku niemieckim teksty, które niezwykle mocno zainteresowały Jakuba Grimma. Zresztąto raczej zrozumiałe, bowiem pan ten wraz z bratem opracowywali Deutsche Wortebuch i każde niemieckie słowo użyte w tekście starszym niż druki Guttenberga było dla nich na wagę złota.

Te teskty zostały przez naukowców uznane za zaklęcia magiczne. Ale tak może twierdzić ty ...

Pioter
6 października 2023 09:17

6     1694    8

Cypr przykręca śrubę

No właśnie. Pytanie czy Bank Narodowy Cypru może jeszcze bardziej tę śrubę przykręcić?

Wydawało by się, że w zasadzie to już nie ma jak. W końcu niektórzy z rezydentów Cypru pewnego pięknego dnia (dokładnie 1 sierpnia 2013) dowiedzieli się, że ich rachunki opiewają na kwoty mniejsze o 47,5% niż wynikało to z wydruków bankowych popranych poprzedniego dnia. Oczywiście pod warunkiem, że kwoty tych rachunków miały co najmniej sześć cyfr przed przecinkiem.

Kilka miesięcy wcześniej zresztą depozyty należące do nieobywateli Cypru, a umieszczone w tamtejszych bankach zostały z dnia na dzień zdewaluowane o 37,5%. Oczywiście po rozpętaniu medialnej afery okazało się, że agencje ubezpieczeniowa zwrócą zrabowane przez państwo cypryjskie środki, ale wyłącznie dla tych klientów, którzy mieli odpowie ...

Pioter
3 października 2023 15:47

13     1698    10

Barszcz z uszkami

Popatrzmy dziś na nowości z wydawniczego numizmatycznego rynku i zestawmy ją z bieżącą polityką.

Na początek pójdą Niemcy i nowa moneta 100 eurowa, której emisja przewidziana jest na jutro: Faust, czyli w zasadzie Pięść. Choć niby ta moneta odnosi się do poematu napisanego przez Jego Eminencję Ministra Przemysłu księstwa Sachsen-Weimar. I niby poemat ten opowiada o tym, że za cenę doraźnych korzyści warto nawet oddać duszę diabłu. W zasadzie to nawet widać, że cyrograf jest świerzo podpisany, więc chyba wycofania się Bundesrepubliki z obecnie prowadzonej polityki nie zobaczymy.

Na drugie danie w zasadzie jest Litwa z monetą 10 eurową, ktorej emisja ma się odbyć 12 październikaJak widać niektórzy z litewskich polityków twardo stąpają po ziemi i w obiecany kontyngent 4000 żołnierzy Bunde ...

Pioter
1 października 2023 15:52

10     1493    10

500 rocznica urodzin króla Polski

Wczoraj Narodowy Bank Polski poinformował o nowej monecie kolekcjonerskiej z okazji 500 rocznicy urodzin króla Polski - Anny Jagiellonki.

Anna Jagiellonka, córka Zygmunta Starego i Bony Sforzy została wybrana na króla Polski w 1575 roku. Rok później wyszła za mąż za Stefana Batorego i wraz z nim została ukoronowana w katedrze wawelskiej.

W zasadzie z jej życiorysem można się bez problemu zaposnać na wikpedii. Przyjrzyjmy się więc nowej monecie.

Nominał 50 złotych. srebro, Waga 2 talary (62 g), średnica 45 mm

Zastanawia mnie jednak herb użyty na monecie. Jest to bowiem herb królowej Bony Sforzy, a nie Anny Jagiellonki. Ta bowiem posługiwała się zupełnie inną herladyką:

Pioter
27 września 2023 07:36

29     2002    6

Kochany Święty Mikołaju

Dużo się ostatnio dzieje w polityce. Dlatego trzeba na jakiś czas odłożyć dociekania mitologiczne i zająć się bieżącymi wydarzeniami, które też w jakiś sposób do mitologii się odwołują.

A konkretnie do numizmatycznej dyplomacji.

Firma PowerCoin, kóra służy za przekaźnik, tym, którzy oficjalnie nie mogą wypowiadać się na dane tematy, rozpoczęła właśnie kampanię promocyjną monet bożonarodzeniowych wybitych w Kamerunie. A jak wiemy Kamerun samodzielnie w sensie numizmatycznym już dawno nie istnieje.

Jako pierwsza poszła w świat inormacja, o srebrnej monecie 2000 franków, której emisja przewidziana jest na 31 października.

Piekny list, prawda? Byłem grzeczny w tym roku, dlatego na święta chcę wielką paczkę zabawek.

Ale to było dwa tygodnie temu. Dziś zamieszczono inną informację: Kochany Ś ...

Pioter
26 września 2023 08:23

6     949    6

Feniks z Fenicji nad rzeką Erydan

Wszyscy którzy czytali wydany przez Klinikę Języka dziennik pokładowy fenickiego kapitana Magona wiedzą, że w pewnym momencie dociera ona na daleką północ po transport bursztynu. W książce Cahuna wygląda to po prostu na chęć odkrycia nowych ziem oraz dorobiena sobie na boku, ale podejrzewam, że Magon doskonale wiedział o tym, gdzie się wybiera.

Dlaczego? Weźmy kilka podobnych słów z antycznej greki:  φοῖνιξ, Φοινίκη oraz Φαέθων. Feniks, Fenicja i Faeton. Wszystkie w zasadzie oznaczają to samo: świetlisty. Oczywiście językoznawca ze mnie żaden, ale.... nawet mitologicznie Faeton i Feniks mówią o niszczeniu i odrodzeniu. A (tako rzecze ciotka Viky) słowo feniks pochodzi z języka greckiego i oznaczało pierwotnie zamiennie Fenicjanina, purpurę tyryjską lub palmę daktylową.

A skoro Feniks i ...

Pioter
25 września 2023 08:23

5     1089    8

Pompiliusz, zwany przez Teutonów Osserich

Przeglądając Kronikę Polaków Macieja Miechowity trafiamy w rozdziale X na takie zdanie Pompiliusz, którego Polacy nazywają Popiel, a Teutonowie Osserich, po przejęciu władzy nad Polakami, mając dość wzgórz i podnóża gór, na których znajduje się miasto Kraków, przeniósł stolicę królestwa do znajdującego się na równinach Gniezna, gdzie zamieszkiwali pierwsi władcy Polaków. Jednak także nim wzgardził i nową stolicę umieścił oraz budował między jeziorami: nazzwał ją Kruszwica i ustanowił w niej stolicę królestwa.

No dobrze. Być może są tu jakieś echa konfliktu pomiędzy Wenedami, a Wandalami, ale te jedno zdanie z kroniki Miechowity nie pozwala na wysnuwanie aż takich wniosków, bowiem Samuel Linde w 1820 roku unieważnił cały przekaz polskich kronik dotyczący czasów przed Mieszkiem I.

A przy ...

Pioter
24 września 2023 08:52

33     1906    5

Abraham Prochownik królem Polski

Przeglądam teraz książeczkę Tadeusza Wojechowskiego O Piaście i o piaście, w której rozprawia się z kroniką Jego Eskcelencji biskupa Kadłubka i późniejszymi polskimi kronikami, nazywając je dziełami literackimi, bowiem powstały w okresie późniejszym niż Kronika Gala Anonima.

Skupia się Wojciechowski w tej pracy na wykazaniu pochodzenia nazwy polskiej dynastii. Zupełnie mnie to nie przekonuje, bowiem Tadeusz Wojciechowski, pomimo (a może właśnie dlatego, że) posiadania tytułu profesorskiego, był fałszerzem. Nie. Nie fałszował dokumentów. Po prostu licząc na to, że nikt niczego nie sprawdzi, tworzył nowe, istniejące wyłącznie w jego przypisach. Ale to nic specjalnego nie było. Tak w XIX wieku robiła większość naukowego świata. Jeśli jakiegoś dokumentu nie było, to go wymyślano. A czasem ...

Pioter
22 września 2023 08:19

21     1818    10

Biskup Leodium Ewraker

W roku 971 w dziś belgijskim Liege zmarł tamtejszy biskup Ewraker (Eracie, Herakliusz), który zgodnie z danymi kroniki Jana des Preis (lub Jana d'Outremeuse) był synem polskiego księcia i saskiej księżniczki.

W polskiej historiografii na jego temat prawie nic nie znajdziemy. Bo i po co niby przejmować się zapisami belgijskich kronik z XIV wieku. Lepiej przecież przeglądać kroniki niemieckie i ruskie.

Ale ta kronika Jana des Preis infirmuje nas, że Ewraker stolicę biskupią otrzymał w roku 959, po śmierci Baldricka, przy znacznym wsparciu arcybiskupa Brunona Wilekiego z Kolonii, kanclerza cesarza Ottona I i jego brata. Sam Erwaker skupiał się na utworzeniu w Leodium czegoś na kształ uniwersytetu i prócz odpowiedniej fundacji w tym celu ufundował również dwie kolegiaty - św Pawła oraz św ...

Pioter
21 września 2023 05:45

49     2818    11

Strefa euro się sypie?

18 września Ministero dell’Economia e delle Finanze Repubblica Italiana wprowadziło do obiego nowe złote kolekcjonerskie monety 20 eurową o wadze 2 dukatów (7,77 g) i 50 eurową o wadze 5 dukatów (15,55 g)

Jak widać na ilustracji i filmie monety nawiązują swoją symboliką do najpopularniejszej monety obiegowej Italii z przed okresu wprowadzenia euro. Do aluminiowej 5 lirówki bitej w latach 1951-2001 Czy rzeczywiście strefa euro zaczyna się już sypać na naszych oczach?

Pioter
20 września 2023 09:46

15     1534    4

Ostatni Złoty Scytyjczyk

Aecjusz Flawiusz, jak podaje ciotka Viky, był rzymskim generałem i politykiem. Pochodził z rodziny o scytyjskich korzeniach, a od osiągnięcia 25 roku życia był abmasadorem (ciotka Viky pisze, że zakładnikiem) cesarza Rzymu w królestwie Wizygotów u Alaryka I, a po trzech latach (wbrew protestom samego Alaryka - czyli żadnym zakładnikiem nie był) trafił na dwór króla Hunów Uldina i jego następcy Haratona.

Dopiero w wieku 43 lat powrócił do Rzymu i wstapił do służby cesarza Joannesa. Zajął się obroną Galii przez Frankami i Wizygotami, a następnie zajął się walkami w Raetii i Noricum (Jutungowie). Po wojnie z Beocjuszem o kontrolę nad Italią musiał jednak uciekać do Hunów, skąd przyprowadził zaciąg 60 tys wojska i z ich pomocą zmienił warunki w Italii na swoją korzyść.

Te huńskie wojska, j ...

Pioter
19 września 2023 08:54

37     2425    4

(Nie) żelazny kanclerz

Na 28 września Bundesministerium der Finanzen zapowiedziało wydanie nowej monety z okazji 100 rocznicy urodzin pewnego karykaturzysty, znanego pod pseudonimem Loriot. W zasadzie nic ciekawego by w tym nie było, gdyby nie fakt, że pełne nazwisko tego artysty to Bernhard Victor Christoph Carl von Bülow, a wzmiankowana moneta ma wyglądać tak: Wydaje się, że moneta nie ma zupełnie nic wspólnego z polityką międzynarodową, ale to tylko pozory.

Otóż niejaki Bernhard Heinrich Karl Martin von Bülow był w latach 1900-1909 kanlerzem Rzeszy. Swoje stanowisko opuścił w z powodu skandalu dyplomatycznego, zwanego Aferą Daily Telegraph. Nawet już nie chodziło o to, że tekst wywiadu z cesarzem Wielhelmem nie został autoryzowany, a o tłumaczenia dlaczego do tego nie doszło. Kanclerz von Büllow tłumaczył ...

Pioter
18 września 2023 09:24

13     1443    4

Odkrycie Małej Wenecji

Pociągnijmy jeszcze wątek z ostatniej notki.

Otóż doszliśmy w dyskusji do wniosku, że Kortez i Kolumb mieli za zadanie zawarcie umów na zaciąg wojsk indiańskich do Europy. I że realizację tego zadania im uniemożliwiono. Dlatego w świat poszły zupełnie inne przekazy.

Przyjrzyjmy się dziś jednak innemu Włochowi, tym razem z Florencji. Otóż niejaki Amerigo Vespucci w 1497 roku jako pierwszy Europejski żeglaż dotarł do wybrzeży Ameryki. Skierował się on jednak w miejsce, gdzie żadnej cywilizacji raczej nie było, a w liście do swego przyjaciela napisał, że dotarł do Małej Wenecji (Maracaibo w rzeczywistości), bo domu mieszkańców stoją tu na wbite na palach.

Amerigo Vespucci był z wykształcenia matematykiem. Do tego również żeglarzem i agentem bankowym rodziny Medyceuszy. podobno jego ulubio ...

Pioter
16 września 2023 20:11

22     1724    9

 Poprzednia  Strona 24 na 62.    Następna