-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Teatr Scypiona

Rok 600 od założenia Rzymu postaniono odpowiednio uczcić. W tym celu zaplanowano budowę Teatru i przystąpiono do gromadzenia niezbędnego materiału. Budowy jednak nigdy nie dokończono. Oddam teraz głos Orozjuszowi:

W tym czasie cenzorzy zdecydowali aby w Mieście wybudować teatr z kamienia. Jednakże Scypion Nasica sprzeciwił się temu, występując dość gwałtownie przeciwko projektowi. Utrzymywał on, że tak wielkie przedsięwzięcie spowoduje ogromną szkodę walecznemu narodowi, jakim był naród rzymski, gdyż mogłoby przyczynić się do jego zniewieścienia. Zdołał tym przkonać cały senat, który nie tylko kazał sprzedać cały materiał, ale zakazał również rozmieszczania siedzeń dla widzów podczas widowisk.

Tyle opisu wydarzeń sprzed lat. W tym czasie Rzym toczył wojny z greckimi państwami oraz z Kartaginą. Teatr wymyślony przez Greków łatwo mógł przenieść obcą i wrogą propagandę na lud rzymski, co doskonale rozumiał Scypion Nasica. Ale również piszący kilkaset lat później Orozjusz również dokonale rozumiał zagrożenia płynące z teatru.

Dlatego nasi współcześni, którzy uważają za nieszczęście wszystko, co nie jest przyjemnością i rozwiązłością, powinni w końcu pojąć, że nie powinni oskarżać czasów, lecz widowiska teatealne, jeżeli czują się słabsi od swoich wrogów. Nie powinni też bluźnić przeciwko Bogu, który tych widowisk zakazuje, ale przeciwko bożkom, a jeszcze bardziej przeciwko demonom, które takich widowisk potrzebują, aby dać próbkę swojej złośliwości domagają się dla siebie takiego typu świętokradztwa. Karmią się one bowiem nie tyle krwią przelewaną przez ofiary, ile zepsuckiem ludzi. W epoce tej nie brakowało oczywiście wrogów, głodu, chorób i innych rzeczy: było ich nawet w nadmiarze. Jednak nie istniały jeszcze teatry, w których, wstydzę się o tym mówić, cnota została poświęcona na ołtarzu lubieżności. Kartagińczycy składali swego czasu ofiarę z ludzi, lecz ten podły proceder został dość szybko zaniechany. Natomiast Rzymianie zachowywali się w tki sposób, jakby sami chcieli się oddać zatraceniu na ofiarę. Tak się działo, i tak się dzieje. To jest drogie i krzyczy się na całe gardło, aby to kontynuować. Ci, którzy oburzają się, kiedy poświęca się na ofiarę jedną owcę z ich stada, cieszą sie i weselą, kiedy zostaje zamordowane męstwo w ich sercu. Niech się lepiej  zarumieni wobec Nasica ten, kto chciałby oskarżać chrześcijan i niech nie biadoli z powodu istnienia obecnych wrogów, bo wrogowie zawsze byli, ale niech ponarzeka na tego, który zakazał budowania teatru.

Jak więc widzimy 600 lat po mowie Scypiona Nasici wygłoszonej w senacie przeciwko budowie teatru jego postulaty nadal pozostawały prawdziwe. Ale po podboju helenistycznych państw Rzym grecką kulturę wchłonął w całości, a potomkowie poddanych Aleksandra Wielkiego uważali się za bardziej rzymskich od samych Rzymian.



tagi: teatr  rzym  antyk  orozjusz 

Pioter
28 lutego 2024 04:07
25     896    7 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

OjciecDyrektor @Pioter
28 lutego 2024 05:53

Poniatowszczyzna też stawiała na teatr. Z tym teatrem to faktycznie jest jak z jajem-zbukiem. 

Z Rzymianami jest o tyle śmiesznie, że oni tę grecką kulturę zainportowalu sobie w ten sposób, że mieli Greków-niewolników. I ci niewolnicy przekazali im, nauczyli ich swojej kultury. Ci niewolnicy greccy byli nauczycielami i wychowawcami rzymskiej młodzieży. 

A jeszcze Rzymianie praktykowali zwyczaj, który obecnie praktuje USA, tj. sorowadzali do siebie jako zakładników lub nawet jski wolnych ludzi Greków, aby im pokazać swoje państwo, swoje tradycje i w ten sposób zwerbować tychże Greków na swoją stronę - taka budowa agentury wpływu. Ostatecznie jednak werbując Greków przejęli zboczenia greckie. U Amerykanów następuje identyczny proces. 

Do teatrów w USA chadza tylko elita lub ludzie chcący byc uważani za elitę. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 28 lutego 2024 05:53
28 lutego 2024 06:07

Mnie jednak zastanawia narzekanie Orozjusza na teatr i przywoływanie przykładu Nasica, jako wzoru do naśladowania. Czyżby Goci, Wandalowie, Wenedowie czy Partowie przed przystąpieniem do wojen mieli swoich ludzi piszących sztuki teatralne dla Rzymian? Wiemy już bowiem, że Goci skopiowali cały rzymski system szkolnictwa, a przed Wandalami otworem stały kariery wojskowe i administracyjne w Rzymie.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 28 lutego 2024 05:53
28 lutego 2024 06:14

Wracając do tych niewolników, to Grecy, czy też Fenicjanie w przypadku upadku miasta wysyłalli delegację do dowódców wojskowych z prośbą o pozwolenie im na dalsze życie, nawet jako niewolnicy. Z samej Kartaginy po upadku miasta sprzedano w niewolę 20 tysięcy kobiet i 30 tysięcy mężczyzn. W miastach natomiast Galii wszyscy walczyli do samego końca, nawet kobiety, więc zbyt dużo niewolników nie udawało się w trakcie kampanii wojennych pozyskać.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 28 lutego 2024 06:14
28 lutego 2024 07:05

Właśnie...to jakiś był podstęp. Galloqie się nie poddawali, bo może mieli taki rozkaz? No chyba, że byli tacy głupi, ale głupotą wszystkiego wytłumaczyć się nie da. 

Może z Gallami było tak jak z Japończykami w czasie ostatniej wojny światowej. Japońce się nie poddawali, bo widzieli i wiedzieli, że Amerykanie, a zwłaszcza Australijczycy (czyli Korona) zabijali ich po poddaniu się. A zabijali z uwagi na szczególne okrucieństwo Japońców wobec osadzonych w jenieckich obozach.

Gallowie też byli okrutni wobec Rzymian. Rzymianie pamiętali cały czas zdobycie Rzymu przez Gallow w 390 p. Chr. Więc Gallowie nie spidziewalu się żadnej litości.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 28 lutego 2024 06:07
28 lutego 2024 07:07

Orozjusz teatr zaliczał do rozrywek rozwiązłych i stąd ta wrogość. Ciekawe czy i zawody sportowe, czyli igrzyska też tak traktował? Bo to trochę podobne.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 28 lutego 2024 07:07
28 lutego 2024 07:14

Nie powiedziałbym tego. To nie żaden moralista, a historyk. Opisuje wszystko beznamiętnie, nawet zbrodnie takie jak matkobójstwo czy kazirodztwo.

W kilku miejscach za to widać ewidentne późniejsze wstawki, ale o tym w innym wątku opowiem.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
28 lutego 2024 07:34

Czyli nawet Orozjusza "uwspółcześnili"....no ale czekam, jakie to wstawki, bo też sobie kupiłem tego Orozjusza na allegro - 85zł. Pierwsze wydanie 2015 Zgorzelec. Tłumacz tego dzieła ma swoje własne wydawnictwo. Ciekawa sprawa. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 28 lutego 2024 07:34
28 lutego 2024 07:45

Wstawki są naprawdę piękne. Może jutro jedną z nich opiszę ;)

zaloguj się by móc komentować

Czarny @Pioter
28 lutego 2024 10:44

"Dlatego nasi współcześni, którzy uważają za nieszczęście wszystko, co nie jest przyjemnością i rozwiązłością, powinni w końcu pojąć, że nie powinni oskarżać czasów, lecz widowiska teatealne, jeżeli czują się słabsi od swoich wrogów."

To jest naprawdę piękne zdanie. W zasadzie mogłoby być mottem SN. W zasadzie to zastanawiam się, czy jest jeszcze sens cokolwiek pisać :)

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Czarny 28 lutego 2024 10:44
28 lutego 2024 10:52

Pewnie dlatego Siedem ksiąg historii przeciw poganom przez długi czas było podstawowym podręcznikiem w kościelnych uczelniach.

zaloguj się by móc komentować

ArGut @Pioter 28 lutego 2024 06:07
28 lutego 2024 10:59

No a jak przed teatrem rozumianym w sensie greckim Goci, Wandalowie, Wenedowieczy wreszcie Partowie EKSPORTOWALI do Rzymu "Trubadurów i Błaznów"?

Oni to swoją poezją śpiewaną i opowieściami instalowali w głowach Rzymian różne lęki ...

Dla mnie, mogło tak być ... i później się to wróciło z tą poezją śpiewaną i "agentami wpływu".

zaloguj się by móc komentować

ArGut @Czarny 28 lutego 2024 10:44
28 lutego 2024 11:09

>To jest naprawdę piękne zdanie. W zasadzie mogłoby być mottem SN. W zasadzie to zastanawiam się, czy
>jest jeszcze sens cokolwiek pisać :)

Oczywiście, że JEST ...

W filmie reklamowanym u doktora Łukasza, o tytule "Przesilenie zimowe", jest niezły MEM o tym do czego służy historia . Może już go tu przytaczałem, ale napiszę jeszcze z kilka razy:

Historia to nie nauka o przeszłości, historia to nauka o tym jak tłumaczyć teraźniejszość.

 

zaloguj się by móc komentować

Czarny @ArGut 28 lutego 2024 11:09
28 lutego 2024 11:24

Chyba obejrzę te Przesilenie zimowe, choć staram się nie oglądać, prócz westernów. 

zaloguj się by móc komentować

Czarny @Czarny 28 lutego 2024 11:24
28 lutego 2024 11:25

nie oglądać nic, prócz westernów.

zaloguj się by móc komentować

Czarny @Pioter
28 lutego 2024 11:30

I jeszcze jedno, w odniesieniu do Orozjusza. Pomyślałem sobie, że możnaby nieco zmodyfikować jedno z powiedzonek Franklina:

"Na tym świecie pewne są tylko śmierć, podatki i upadek obyczajów."

zaloguj się by móc komentować

Tytus @Czarny 28 lutego 2024 11:25
28 lutego 2024 11:42

Ja tak samo, aktualnie oglądam tylko spaghetti westerny po kolei według daty ich powstania. Ostatnio był Night of the Serpent (Noc węża) z 1969.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Czarny 28 lutego 2024 11:30
28 lutego 2024 11:45

Co do upadku obyczajów to bym się nie zgodził. One powoli i stale poprawiają się. Natomiast co jakiś czas mamy próby powrotu do czasów bardziej niż zamierzchłych.

zaloguj się by móc komentować

Czarny @Tytus 28 lutego 2024 11:42
28 lutego 2024 11:55

Nie zwracałem uwagi na chronologię. Mógłbym się nad tym zastanowić.

zaloguj się by móc komentować

Czarny @Pioter 28 lutego 2024 11:45
28 lutego 2024 11:59

Mówiłem trochę żartobliwie. Wiele rzeczywiście wskazuje na to, że obyczaje się poprawiają, choć jednak zdarzają się sytuacje, które temu przeczą. Ale narzekanie na upadek obyczajów jest elementem stałym. Tłumaczę sobie, że to jest nasza "pamięć komórkowa" o Raju. 

zaloguj się by móc komentować


ArGut @Pioter 28 lutego 2024 11:45
28 lutego 2024 16:32

Popieram kolegę OBYCZAJE nie upadają, jest nawet lepiej. Ale każdym rocznikom wchodzącym w DOROSŁOŚĆ/SAMODZIELNOŚĆ funduje się reklamę pogaństwa instytucjonalnego. Coraz NACHALNIEJSZĄ!

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
28 lutego 2024 19:48

Jeśli Goci, Wsndalowie, Partowie i inni importowali coś do Rzymu, to na bank wcześniej zostali tego nauczeni przez samych Rzymian...:). To tak jwk z inportem treści do USA. Tylko Amerykanie wiedzą najlepiej, co masy i elity amerykańskie kupią z zewnątrz. Importują więc tylko to, co miżna wcisnąć ludziom, odpowiednią robiąc legendę. Najlepiej działa legenda "starożytności". Jak coś jest "pradawne" to z miejsca można to opylić o 100% drożej. 

Czytam właśnie Dzieje Apostolskie. Aż się zaśmiałem - bo tyle fajnych wskazówek. Np. u Heroda zjawili się "Tyryjczycy i Sydończycy", bo kupowali żywność od niego. Ciekawe, że tylko oni są wymienieni....jakby tylko te dwa rodzaje "człeków" byli kupcami. A ny wiemy, że w zasadzie to tak - oni byli dyktatorami globalnych rynków.

Albo kolejna wskazówka - u pewnego zarządcy rzymskiej prowincji był na stanowisku - jakby to powiedzieć - osobistego sekretarza i doradcy czarnoksiężnik Elymas, czyli Żyd-okultysta robiący z siebie pradawną mądrość absolutną. Założę się, choć tego w tekście nie ma, że zaimponował Rzymianinowi, znqjomością starożytnych tekstów sumeryjskich. Czyli Żydzi mieli dobre rozpoznanie deficytów rzymskiej elity.

 

zaloguj się by móc komentować


OjciecDyrektor @MarekBielany 28 lutego 2024 22:33
28 lutego 2024 22:58

Tak...a dziś jeszcze 1.5h temu było równie ciekawe info o anulowaniu audytu na CPK - podałem link do info w notce @dynamitarda

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @OjciecDyrektor 28 lutego 2024 22:58
28 lutego 2024 23:05

Aż się boję !

Jak dostanę rachunek.

 

P.S.

Mnie nie dotyczy !

Pytanie !

Czy jest prawdą, że w USA zaległości kredytowe dotyczą przedmiotu i czy u nas dotyczą o wiele więcej ?

 

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować