-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Melodramat Il Genserico

30 listopada 1668 roku wnuczka Elżbiety Stuart wyszła za mąż za Jana Fryderyka Welfa, księcia Brunszwiku i Lüneburga. Z tej okazji włoski wenecki artysta Francesco Nicolini postanowił napisać specjalnie dla niej operę Il Genserico.

Opera ta opisuje akurat tylko jeden moment z bogatych dziejów cesarza Afryki Północnej, a mianowicie (zgodnie ze wstępem): Cesarz rzymski Walentynian po zwycięstwie nad pięcuset tysięczną armią Hunów, zostaje zamordowany przez Petroniusza, który podstępnie zagarnął tron. Dlatego Eudoksja w ramach zemsty wezwała na pomoc Genzeryka, potężnego króla Wandalów, który przyjął zaproszenie, przypłynął z potężną armią do Italii, zdobył Rzym, zabił tyrana i splądrował miasto. Uprowadzona wraz z córką Placydią do Kartaginy świętuje tam ślub wnuczki Teodory z synem Genzeryka. I tu zaczyna się nasz melodramat

Całości tekstu nie będę tłumaczył. Wybaczcie ale włoski jest niestety poza moim zasięgiem. Ale każdy z zainteresowanych spokojnie może zapoznać się z tekstem tego melodramatu, który dostepny jest w zbiorach cyfrowych Biblioteki Uniwersytetu Kalifornijskiego: https://digicoll.lib.berkeley.edu/record/132954?v=pdf

Z jakiegoś jednak powodu Welfowie odwoływali się akurat do Genzeryka i wskazywali, że tak samo jak potomkowie Eudoksji, tak samo potomkowie Elżbiety Stuart, będą panować nad Imperium.

To akurat nie jest pruska siermiężna propaganda, a jest to jest propagandowe przygotowanie do przejęcia tronu cesarstwa. Tylko, że para nie doczekała się męskiego potomka, i choć jedna z córek została jednak małżonką cesarza rzymskiego Józefa Habsburga to tu również się nie poszczęściło. ich syn Leopold zmarł w wieku 9 miesięcy, zaś dwie córki zostały późniejszymi małżonkami, jedna (Maria Józefa) Fryderyka Augusta, elektora Saskiego, króla Polski i Wielkiego Księcia Litwy, a druga (Maria Amalia) Karola Alberta,  elektora Bawarskiego i cesarza rzymskiego. Po tron cesarski sięgnęła jeszcze córka drugiej pary, Maria Józefa, która wyszła za przedostatniego cesarza rzymskiego, ale nic z tego już nie wyszło.

Pozostaje tylko pytanie, czy to akurat ta opera była pechowa dla potomstwa Benedykty Henrietty Wittelsbach, czy akurat przeciwnicy takich marażów zostali skutecznie ostrzeżeni przez Francesco Nicoliniego.



tagi: habsburgowie  opera  genzeryk  welfowie 

Pioter
11 kwietnia 2024 08:49
17     886    7 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

atelin @Pioter
11 kwietnia 2024 08:57

"Pozostaje tylko pytanie, czy to akurat ta opera była pechowa dla potomstwa Benedykty Henrietty Wittelsbach, czy akurat przeciwnicy takich marażów zostali skutecznie ostrzeżeni przez Francesco Nicoliniego."

Inwestycje są ryzykowne i to jest zrozumiałe. Mariaże inwestycyjne również.

zaloguj się by móc komentować


Pioter @gabriel-maciejewski 11 kwietnia 2024 08:58
11 kwietnia 2024 09:08

Też mi się tak wydaje. Szczególnie patrząc na to, co wiki pisze na temat małżeństwa ostatniej z córek tego pechowego rodu:

Małżeństwo to nie było udane. Józef (cesarz od 1765) nie cierpiał swojej żony. Sypialnię małżeńską przedzielił ścianą, a żonę lżył i obrażał. Maria Teresa próbowała go nakłonić choćby do napisania listu do żony, na co Józef odpowiedział: Byłoby mi bardziej miłe i wprawiłoby mnie w mniejsze zakłopotanie, gdybym miał napisać do Wielkiego Mogoła

zaloguj się by móc komentować

Pioter @atelin 11 kwietnia 2024 08:57
11 kwietnia 2024 09:13

Jak widać są bardziej ryzykowne.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 11 kwietnia 2024 09:08
11 kwietnia 2024 09:38

Józef został zmuszony do małżenstwa. Obstawiam, że przez kupców...:). Nie wiem tylko z ktorej grupy. 

zaloguj się by móc komentować

ArGut @Pioter
11 kwietnia 2024 11:01

Ciekawa rzecz wpisując w wyszukiwarkę Francesco Nicoliniego ... dostaje się wiele dziwnych linków no i takie, które wiodą do ... dość współczesnych osób. No, ale, że wciąż grają Genezeryka za autora libretta wskazany jest prawnik Nicolò Beregan.

Czyli potencjalna odpowiedź nr.2 ma i prawne umocowania.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @ArGut 11 kwietnia 2024 11:01
11 kwietnia 2024 11:28

Nie wiem, kto tego prawnika tam przypiął, ale w opisie muzycznym figuruje tam księżna Benedykta, więc aż tak zapisami w megadanych tych publikacji bym się nie przejmował.

zaloguj się by móc komentować

toscano7 @Pioter 11 kwietnia 2024 09:08
11 kwietnia 2024 21:15

Szybki komentarz... Bardzo ogólnie. Tematyka intrygująca. Olbrzymi plus dla Piotera jak zawsze! Libretto jest dedykowane dla Madama Benedetta. Księżna. Małżonka Johanna Friedricha, Księcia Brunswick-Lüneburg. Na horyzoncie kwestie dynastyczne. Libretto zostało wydane w styczniu 1669. Podobno cieszyło się dużym wzięciem. Pojawia się osoba Francesco Nicolini. Jako dedykującego owe libretto i jednocześnie jako wydawcy tegoż. Artysta owszem ale chyba bardziej w sztuce wywiadowczo - dyplomatycznej. Włoska Wikipedia podaje: (jeżeli jest to oczywiście ten Francesco).... Lata życia (1639 - 1692) urodzony we Florencji, w zamożnej, wpływowej rodzinie tegoż miasta. Studiował prawo w Pizie. Wybrał karierę duchowną. Piął się szybko w hierarchii Państwa Kościelnego, będąc gubernatorem apostolskim w Fabriano i Camerino. Czyli sprawdzali chłopaka czy da radę. Dał... Potem vice – legat w Awinionie. Biskup... Arcybiskup... Zostaje Nuncjuszem Apostolskim w Portugalii. Od 1690 przez dwa lata aż do swej śmierci Nuncjusz Apostolski we Francji... Spotyka się z Królem – Słońce...

Potem pojawia się druga osoba. Nicolò Beregan. Alias Berengani alias Bergani ( lata życia 16271713) Jako autor tekstu Genserico (albo jako słup, być może tekst napisał arcybiskup Nikolini) Michaś jest to osoba wielu talentów: poeta, filolog, literat, wenecki prawnik, co ciekawe kiedyś zaciukał jakiegoś niemieckiego kupca i została nałożona nań kara 4 letniego azylu. Niemieccy kupcy często bywali w Wenecji na występach gościnnych i takich kupieckich erazmusach epoki, ucząc się od najlepszych. Beregan jest najbardziej znany jako autor różnorakich historycznych libretto. Upraszczając, to był taki Mogielnicki/Osiecka/Młynarski w jednym. Autor popularnych libretto historycznych, pewnie też nie pisanych od tak z miłości do muzyki ale w określonym celu. Oprócz Genserico autor: L'Annibale in Capua, Il Tito, L'Heraclio, L'Ottavio Cesare Augusto, Giustino, La Fedeltà consolata dalla Speranza, Amor sincero. Współpracował z księdzem Antonio Vivaldim.

Za bardzo spokojnie to chyba raczej nie można zapoznać się z tekstem. A dlaczego? Dlatego że język nie jest taki prosty bo to jest wersja staro-włoska, siedemnastowieczna, przybliżając to tak jakby czytać mix kaszubskiego ze slangiem staropolskim, a nie znalazłem wersji uwspółcześnionej. Oczywiście najbardziej popularne dzieła chociażby włoskiego Trecento w podręcznikach akademickich są - inaczej trzynastowieczny dialekt toscano jest niezrozumiały dla reszty Włochów. Tutaj z naszego XVII wiecznego dziełka nic nie uwspółcześniono. Pytanie dlaczego? Być może są jakieś translatory tłumaczące z 17 siedemnastowiecznej włoszczyzny na współczesny język literacki – no ale jak czegoś takiego nie znam. Być może można zaprząc AI do tego rodzaju tłumaczenia. W każdym razie Genserico zostało określone jako librettto heroiczne. To co może być interesujące to wątki historyczne dotyczące Wandalów których dziś nie znamy. A wszak z „A Discovery of Witches” Pioter przywołał cytat iż nie warto czytać ksiąg póżniejszych niż z XVII wieku.

Postacie występujące w Libretto Genserico: Genserico-Eudossa -Trasimondo – Honorico – Theodora -Massimo – Placidia – Odoacre – Zelfa -Leontio – Flavio – Delbo - Artemidor

Wątek gospodarczo - kupiecki który zasugerował w komentarzu Ojciec Dyrektor może być niezwykle interesujący czyli władza i kasa...

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @toscano7 11 kwietnia 2024 21:15
11 kwietnia 2024 21:38

1669 - data abdykacji króla Jana Kazimierza, a po tej abdykacji dziena i nagła śmierć Lubomirskiego (jego przeciwnika) w...czeskiej Pradze (bodajże). To była realizacja jakiegoś porozumienia pomiędzy globalnymi gangami. Nowy krół - Wìśbiowircku - jawi się tu jako notariusz, z tym że no. taji herman Jan Sobieski (a potem król) olewał go centralnie. 

1667 był zawsrty pokój w Andruszowie pomiędzy RON a Moskwą (oczywiście Kijowa nie zwrócili Moskale mimo, że traktat ich do tego zobowiązywał). 

Ktoś chyba liczył (chyba ówczesny papież), że nowa para małżeńska zasiądzie na polskim tronie....i stąd ten "Genserico"

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @OjciecDyrektor 11 kwietnia 2024 21:38
11 kwietnia 2024 21:38

dziena =dziwna....to mój "toskański" dialekt...:)

zaloguj się by móc komentować

toscano7 @OjciecDyrektor 11 kwietnia 2024 21:38
11 kwietnia 2024 22:25

Coś jest w tym wątku polskim... Te lata to pontyfikaty papieży Klemensów IX i X, szczególnie ten ostatni - Emilio Bonaventura Altieri późniejszy Papa Clemente X o tyle jest interesujący iż studiował prawo jako osoba świecka, dopiero po skończeniu studiów prawniczych zdecydował się na drogę kapłańską. Szybko go wyświęcają i wysyłają …. a gdzie? No oczywiście do Polski...jako pomoc ( rewident księgowy) dla Nuncjusza Lancelottiego. Ksiądz Don Altieri przebywa w Polsce przez trzy lata, czyli poznał chyba dobrze kontekst Rzeczypospolitej, i ciekawe pomysły mogły się tworzyć....

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 11 kwietnia 2024 21:38
12 kwietnia 2024 03:42

Może coś być na rzeczy, bo Fryderyk przed ślubem, jako jedyny z całej rodziny, przechodzi na katolicyzm.

Paryż wart jest mszy, czy jakoś tak to szło.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @toscano7 11 kwietnia 2024 21:15
12 kwietnia 2024 03:47

Dzięki za przybliżenie postaci arcybiskupa, bo mi nijak nie udawało się go namierzyć.

Książki Il Genserico raczej od tamtego czasu nie wznawiano. Nigdzie nie zlokalizowałem wydania późniejszego niż 1669 rok. A na tekście niestety moje translatory poległy.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @OjciecDyrektor 11 kwietnia 2024 21:38
12 kwietnia 2024 13:19

Wiśbiowircku = Wiśniowiecki...to "po wandalsku" rzecz jasna...:)

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
12 kwietnia 2024 13:55

Czyli elekcjq Sasa 30 lat później to była po prostu realuzacja tych samychbl planów papieskich. W porozumieniu i przy finansowym wsparciu Wenecji. Plan był taki - wobec nieprzejednanej postawy Francji postanowiono zawrzeć pokój z Portą i przynuerze z Rosją, co miało powstrzymac blokadę i dewastację lądowych szlaków do Chin i Indii. Wojna Północna byla więc w zamiarach wojna o ten właśnie szlak handlowy. Niestety walcząc z Francją wpadło się w pułapkę zastawioną przez Olimpijczyków (czyli Anglię) i wojna, tocząc się na terytorium RON L tak ją osłabiła, że nie było już mowy o sojuszu z Rosją na w miarę równych pozycjach. Rosja chyba z góry wiedziała, że tak się ma stać w wyniku tej wojnt, bo nie miała żadnych hamulców i na bezczelnego sterroryzowała władzę w Polsce (Sejm Niemy). 

Tak więc mamy dodatkowy aspekt planów globalnych, w których papiestwo musiało jakoś się poruszac ("Między Altransztadem a Połtawą" - bp. Jan Kopiec). 

zaloguj się by móc komentować

ArGut @toscano7 11 kwietnia 2024 21:15
12 kwietnia 2024 20:54

Biskup Francesco Niccolini pojawił się w moim wyszukiwaniu ale, że zmarł w 1692 to przyznam, że zignorowałem osobę. Ale jak był dyplomatą - nuncjuszem w Portugali do 1690 i następnie we Francji, jako zamawiający i dedykujący ... jest odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu.

zaloguj się by móc komentować

toscano7 @ArGut 12 kwietnia 2024 20:54
13 kwietnia 2024 12:13

O, dzięki za info. Ładna pięczęć biskupa Francesca, w wersji włoskiej nie ma. Tam zdaje się jest dwugłowy orzeł. (Bizancjum?) lub też Olimp według terminologii Piotera... 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować