-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Grzegorza z Tours opis zniszczenia Metzu

Jeśli zaczyna się porównywać materiały źródłowe ze sobą, zaczyna się robić coraz ciekawiej. Skąd bowiem wiemy, że Genzeryk sprowadził do Kartaginy szczątki pierwszego męczennika? Bo taką informacją poczęstował nas dziennikarz opisujący dzieje Genzeryka w 1918 roku.

No własnie, skąd on wziął tę informację? Na chwilę obecną nie wiem, ale trafiłem na opis zniszczenia miasta Metz przez Attylę. Kronikarz Franków, Grzegorz z Tours, tak opisuje te wydarzenia:

Hunowie więc wyszedłwszy z Panoni, jak niektórzy podają, w samą wigilię Wielkanocy, wszystko pustosząc pzeszli do miasta Metzu, miasto na łup ognia wydali, lud zabijali czubkiem miecza i nawet samych kapłanów Pana mordowali przy świętych ołtarzach. I nie zostało w mieście nic, czego by nie spalili, prócz kaplicy świętego Szczepana, pierwszego męczennika i diakona. Nie omieszkam opowiedzieć tego, co o tej kaplicy z różnych stron słyszałem. Mówią bowiem, że zanim ci nieprzyjaciele przyszli, pewien godny zaufania mąż miał mieć widzenie, w którym ujrzał świętego diakona Szczepana roprawiającego odnośnie do tej zagłady ze świętymi Apostołami Piotrem i Pawłem i tak mówiącego: "Proszę was, którzy panami moimi jesteście, abyście przez swe wstawienictwo nie pozwolili nieprzyjaciołom spustoszyć miasta Metzu, gdyż jest w nim przybytek, który kryje relikwie mojego niegodnego ciała, lecz raczezj niech ludzie wiedzą, że jeszcze u Pana coś znaczę. Jeżeli jednak grzechy ludu tajk bardzo wzrosły, że inaczej być nie może, jak tylko to, aby miasto zostało wydane na pastwę ognia, niech przynajmniej ta kaplica nie ulegnie spaleniu". Wtedy oni odrzekli do niego: "Idź w pokoju umiłowany bracie, jedynie twoja kaplica nie ulegnie spaleniu. Dla miasta nic jednak nie wyjednamy, gdyż postanowienie o boskiej karze już zapadło. Albowiem grzech ludu stał sięwielki i odgłos jego złości dotarł aż do Boga, dlatego to miasto strawi ogień" Stąd też jest rzeczą niewątpliwą, że chociaż miasto zostało zniszczone, za ich wstawiennnictwem kaplica pozostałą nietknięta. Attyla zaś, król Hunów, opuściwszy miasto Metz, spustoszył jeszcze wiele innych miast Galii.

Dziś w Metz tamtej kaplicy już nie odnajdziemy. Została przebudowana w XIII wiekuna okazałą katedrę:Zresztą samo miasto wkrótce po najeździe Hunów padło łupem Franków, którzy akurat w nim założyli jedną ze swoich stolic (Teodobert). Już w czasach Grzegorza z Tours w mijscu skromnej kaplicy stał okazały kościół, który na początku VII wieku podniesiono do rangi katedry.

Wcześniej, bo od 407 roku, rzymskie miasto Mettis zostało zdobyte przez Wandalów. Niestety brak jest informacji o tym jak długo w rękach Wandalów pozostawało, ale pewnie było w nim w czasach, gdy Genzeryk dokonywał podziału relikwi św Szczepana. Natomiast w roku 451 miasto było już prawdopodobnie w rękach Franków i zadaniem Attyli było między innymi odzyskanie relikwi. W trakcie zdobywania miasta przez Hunów zginłą biskup Auctor, zaliczony później w poczet świętych (w czasach Ludwika Pobożnego). Prawdopodobnie to właśnie biskup Auctor stał za przejściem miasta na stronę Franków, za co miasto zostało skazane na zagładę.

Sprowadzenie relikwi św Szczepana do Kartaginy musiało więc mieć miejsce pomiędzy rokiem 442 (zawarcie traktatu z Walentynianem) a 451 (zniszczenie Metzu). Ale dlaczego akurat część relikwii św Szczepana powędrowała do Metzu? I dlaczego zdradę polityczną tamtejszego biskupa Genzeryk potraktował z tak wielką brutalnością? Czyżby w Metzu właśnie,a nie w Lyonie, miała być planowana jedna ze stolic jego Cesarstwa?

Na razie brakuje jednak nawet poszlak aby dalej snuć rozważania w tym temacie. Przyznacie jednak Państwo, że zaczyna się robić coraz ciekawiej.



tagi: attyla  frankowie  hunowie  wandalowie  genzeryk  św szczepan  metz 

Pioter
1 lutego 2024 06:41
12     905    9 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

OjciecDyrektor @Pioter
1 lutego 2024 07:28

Tak...robi się ciekawiej. Ale wiesz co jest najbardziej ciekawe? Że szukając jakiś szczegółów o wczesnych Merowingqch, czyli tak przed Chlodwigiem, czyli owe lata 440-480, to okazuje się że nic o nich nie ma - poza tym Kwinotaurem-statkiem, na którym przybyli z Fenicji.

W latach 40-tych Vw. Genzeryk był już de facto równy cesarzom, bo miał nuklearny arsenał zbożowy. Myślę że to zajęcie Metzu przez Merowingów to była taka, uzgodniona z Genzerykiem, intryga, która miała uzasadnić woltę Hunów przeciw zachodniemu cesarstwu (to kompromitowało w oczach elit rzymskich Aecjusza jako wodza i polityka). Zaraz potem nadeszła lawina zmian personalnych - Alan na tronie w Konstantynopolu, zabicie Aecjusza, zabicie Walentyniana. 

Nie mamy pojęcia, co znaczyły w Vw relikwie św. Szczepana. Jeszcze w Xw musiały coś znaczyć - w sensie, że były ściśle powiązane z atrybutami władzy świeckiej - skoro poganin król Madziarów przyjał imię św. Szczepana jako swoje (choć dziwnie je znieksztaciła nauka na św. Stefan).

Z tego krótkiego fragmentu św. Grzegorza z Tours wynika zaś, że Genzeryk nawet wtedy nie był arianinem, bo arianie pogardzają i nie uznają kultu świętych. Hydacjusz więc powtórzył faķszywe plotki na temat apostazji Genzeryka. Aż dziwne, że nikt z dawnych i współczesnych historyków nie zestawia tych dwóch sprzecznych tekstów i nie próbuje nawet się zastanowić. "Bo Wandalowie to była dzicz i basta".

Ten fragment pokazuje też, że przy prześladowaniach katolików nikt nie bierze pod uwagę konfliktów politycznych wśród samych katolików - jakby to był polityczny monolit. A to nieprawda. Wystarczy zabić jakiegoś katolickiego biskupa, by dostać łatkę arianina. Wiem że biskup to książę KK, czyli nie byle kto, ale trzeba być ślepym i bezkrytycznym, aby uznawać że biskupi nie moeli żadnych sympatii politycznych i że nigdy, ale to nigdy nie przekładali interesu politycznego nad bezpieczeństwo wiernych, nad którymi sorawowali opiekę duchową. Padliśmy ofiarą wyidealizowanego obrazu pierwszych chrześcijan. 

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 1 lutego 2024 07:28
1 lutego 2024 07:31

Nie ma tak źle. Coś jest u Grzegorza, nawet jakaś nazwa miasta się znajdzie. Ale o tym raczej jutro opowiem.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
1 lutego 2024 07:33

To trzymam kciuki, bo Merowingowie to obecnie moja obsesja...:). 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
1 lutego 2024 07:38

No i już jest jasne dlaczego profesorowie tacy jak np. Strzelczyk czy Wilczyński uważają św. Grzegorza z Tours za konfabulanta i twórcę "fikcji historycznych". Po prostu nie pasuje - nawet w streszczeniu -  do tej propagandowej układanki na temat Wandalów (i pewnie jeszcze innych wątków). 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
1 lutego 2024 09:05

Tak na szybko - grób św. Szczepana uległ zapomnieniu wskutek  zawieruchy dziejowej. Dopiero w 415 w Beit Jamal ponownie go odkryto i zapewno od tego momentu kult jego ulrgł gwałtownemu rozbudzeniu wśród katolików. 

"Stephanos" oznacza w greckim koronę, wieniec, a nawet diadem. A zatem był atrubutem władzy świeckiej - widocznym znakiem panowania. I stąd ten kult był tak ważny dla tych, ci byli lub chcieli być królami, cesarzami. 

Czyli Genzeryk od conajmniej 450 szykował się do objęcia władzy w cesarstwie. Ktoś poważny mu to obiecał - bo nie wierzę, że był zwykłym, prostym megalomanem. Oczywiście obiecał, ale nie za darmo. 

I teraz tak sobie luźno myślę, czy aby Fenicjanie nie pomogli Genzerykowi zdobyć Baleary (bo niby skąd on miał moeć flotę?), a potem pomogli zdobyć Afryke w 429-430. Wiemy o ostrym konflikcie politycznym między Wandalami a biskupami w Afryce. Skoro Wandalowie też byli katolikami, a mimo to prześladowali miejscowych katolików, to powodem tego mogło byc to, że biskupi byli wierni i działali na rzecz dorychczasowej władzy rzymskiej z siedzibą w Italii, a Wandalowie zawarli układ z Fenicjanami, ktorzy kontrolowali wschodnie cesarstwo i mieli problem z Hunami nie tylko w Europie (w przesmyku Gansu oraz w dolinie Indusu też).

Zresztą ten fenicki spec-naz pod nazwą Merowingowie to jie mógł być jakiś jeden, skromny stateczek. To musiało byc kilka d7żych jednostek z dostawami broni pod pokładem oraz sporą ilością kruszcu dla kupienia elit Franków. To nie było takie proste przepłynąć bez kontroli cały akwen M. Śródziemnego - a wręcz niemożliwe (zwłaszcza w rejonie Sycylii). A jednak przepłynęli bezpiecznie aż do Renu. Jakim cudem? Musieli się dogadać z Wandalami, którzy kontrolowali afrykańskie wybrzeże i mogli zapewnić bezpieczny i tajny rejs flotylli (która pewnie wyruszyła z Aleksandrii). 

Tak więc zmiana sojuszu za Genzeryka była - jak dla mnie - pewna. 

Poza tym Metz to półbocna granica osadbictwa Burgundów. 

No i jaki to zbieg okoliczności, że mamy patrona Polski św. Stanisława ze SZCZEPANOWA....:)

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 1 lutego 2024 07:38
1 lutego 2024 09:19

O Wandalach akurat niewiele więcej pisze, od tego co już wiemy.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 1 lutego 2024 09:19
1 lutego 2024 09:32

Akurat to mnie nie dziwi...:). O Wandalach mało co przetrwało - zemsta Olimpijczyków...no i asekuracja, bo gdyby wyszlo na jaw, że kolaborowali z Wandalami w okresie tego drugiego złupienia Rzymu w 455 (którego nawet być może nie było, poza jakimiś incydentami, rozdmuchanymi w propagandzie do kolosalnych rozmiarów), to by nie mogli dalej tworzyć propagandy "wiernych i pobożnych katolików". 

 

zaloguj się by móc komentować

Paris @OjciecDyrektor 1 lutego 2024 07:33
1 lutego 2024 12:22

Nasluchalam  sie...

...  o  tych  Merowingach  i  Karolingach  we  Francji  dosc  duzo...  nudne  to  bylo  wtedy  dla  mnie  jak  flaki  z  olejem,  bo  nic  z  tego  ,,nie  kumalam,,...

...  a  teraz  dzieki  wpisom  Pana  Pioter`a  i  m.in.  Pana  komentarzom  zaczyna  mnie  to  baaardzo  pasjonowac  !!!

 

Powodzenia  w  poszukiwaniach  dla  obydwu  Panow,...  i  wszystkich  innych  Komentatorow,  

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Paris 1 lutego 2024 12:22
1 lutego 2024 13:21

Cieszę się, że kogoś te wątki wyciągane z archiwalinych szpargałów zainteresowały.

zaloguj się by móc komentować

emirobro @Pioter
1 lutego 2024 16:36

Historia Matzu w Wiki jest bez watkow opisanych przez Pana dzisiaj

https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Metz

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @emirobro 1 lutego 2024 16:36
1 lutego 2024 17:45

W wiki wiele walątków jest przemilczanych. Wiki to jedynie wstęp do dalszych badań i dociekań. 

 

zaloguj się by móc komentować

Paris @Pioter 1 lutego 2024 13:21
1 lutego 2024 21:33

Jestem  przekonana,  ze...

...  tych  zainteresowanych  jest  duzo  wiecej  niz  Pan  przypuszcza  !!!

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować