-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Torebka od Diora w Göbekli Tepe

Podobno paryski dom mody Christiana Diora został założony w 1946 roku. Ale coś mi się widzi, że jego dzieje sięgają czasów prehistorycznych.

Nie wierzycie? A co powiecie na to?To akurat z Sumeru, i jest tam tego znacznie więcej. Ale diałalność firmy nie ograniczała się tylko do Międzyrzecza.To MezoamerykaTu zaś Indie, a Shiva akurat torebkę powiesił na drzewie.

Co to tak w zasadzie jest? Jak widać jest to wyłącznie atrybut bogów i występuje prkatycznie na całym świecie - poza Egiptem. Skąd się wziął?Po raz pierwszy pojawił się na stellach w Göbekli Tepe. Oficjalna nauka nie potrafi rozgryść co tam wogóle odkopano. Mówi się o świątyni, obserwatorium astronomicznym, cmentarzysku u tym podobnych sprawach. Wiadomo tylko tyle, że jest to najstarsza budowla kamienna na świecie (na dziś dzień), której wiek szacuje się na około 12000 lat.W zasadzie tak to dziś wygląda. Jedna wielka kupa gruzu. Ale po dwunastu tysiącach lat w końcu trudno wymagać czegoś innego.

Obiekt odkrywano etapami. Początkowo sądzono, że to zwykły cmentarz i szukano tam śladów Bizancjum. Kamienne płyty jednak okazały się zupełnie czymś innym niż płytami nagrobnymi. I nikt sensownie nie potrafi wyjaśnić co to mogło być. Bo w wyjaśnienia, że ludzi przed 12000 obserwowali gwiazdozbiór Syriusza, żeby dowiedzieć się czy mogą już rozpocząć zbiory owoców, może uwierzyć wyłącznie osoba, która nigdy nie opuszczała zacisza biblioteki uniwersyteckiej.

Archeolodzy nie są zgodni co do tego, ile pracy było potrzebne do zbudowania tego miejsca. Schmidt utrzymywał, że „praca polegająca na wydobywaniu, transporcie i wznoszeniu ton ciężkich, monolitycznych i prawie powszechnie dobrze przygotowanych filarów wapiennych [...] nie była w stanie kilku osób”. Wykorzystując eksperymenty Thora Heyerdahla z moai Rapa Nui jako punkt odniesienia, oszacował, że samo przesunięcie filarów musiało wymagać zaangażowania setek ludzi. Zgodnie z tymi eksperymentami wyrzeźbienie jednego moai podobnej wielkości do słupa w kształcie litery T z Göbekli Tepe wymagałoby 20 osób rocznie i 50–75 osób tygodniowo do przetransportowania 15 km. Zespół Schmidta zacytował również relację z 1917 roku o budowie megalitu na indonezyjskiej wyspie Nias , która zajęła 525 osobom trzy dni.  Szacunki te stanowią podstawę ich interpretacji, że miejsce to zostało zbudowane przez dużą siłę roboczą niebędącą rezydentem,  przymuszoną lub zwabioną tam przez niewielką elitę religijną. Jednak inni szacują, że zaledwie 7–14 osób mogło przesuwać filary za pomocą lin i wody lub innego smaru, technikami stosowanymi do budowy innych pomników, takich jak Stonehenge . Eksperymenty w samym Göbekli Tepe sugerują, że wszystkie PPNBobecnie odsłonięte konstrukcje mogły zostać zbudowane przez 12–24 osób w mniej niż cztery miesiące, co pozwoliło na czas spędzony na wydobywaniu kamienia, zbieraniu i przygotowywaniu żywności. Uważa się, że te szacunki siły roboczej mieszczą się w możliwościach pojedynczej wielopokoleniowej rodziny lub społeczności wiejskiej w neolicie.  Dopasowują się również do liczby osób, które mogłyby wygodnie przebywać w jednym z budynków w tym samym czasie.

Nawet jeśli przyjmiemy wyjaśnienia powyższe za prawdziwe, to i tak pozostaje pytanie: PO CO?

Po co ta cała struktura powstała. Bo mogli? Dla chwały władców? A może jeszcze z jakiegoś innego powodu?

Na szczycie wzgórza Göbekli Tepe do dnia dziejszego rośnie jedno szczególne drzewo, zwane drzewem życzeń. Jest ono celem pielgrzymek - nawet dziś. Na drzewie tym wiesza się różnego rodzaju ozdobne wstążki z listami, w których zapisane są życzenia skierowane do Boga.

A jeśli ta tradycja pochodzi z bardzo zamierzchłych czasów? Jeśli te drzewo (lub jakieś inne, ale pełniące tę samą funkcję) było tam od zawsze?

Wtedy otrzymalibyśmy zupełnie inny obrazOtrzymalibyśmy wtedy zamiast miejsca kultu magazyny poszczególnych kompanii handlowych - tych które widać na stellach: Byka, Skorpiona, Ptaka Anzu i innych. Samo zaś Göbekli Tepe pełniło by funkcję forum przedpotopowego świata.

Ale nic nie trwa wiecznie - Mniej więcej na początku VIII tysiąclecia p.n.e. Göbekli Tepe straciło na znaczeniu. Pojawienie się rolnictwa i hodowli zwierząt przyniosło nowe realia życiu ludzkiemu na tym obszarze, a „zoo z epoki kamienia” (określenie Schmidta odnosiło się szczególnie do warstwy III, załącznik D) najwyraźniej straciło znaczenie, jakie miało dla starszych, żerujących w regionie społeczności. Jednak kompleks nie został po prostu opuszczony i zapomniany, aby stopniowo ulegać zniszczeniu przez żywioły. Zamiast tego każde wygrodzenie zostało celowo zakopane pod 300 do 500 metrów sześciennych (390 do 650 metrów sześciennych) śmieci, tworząc opowieść składającą się głównie z małych fragmentów wapienia, kamiennych naczyń i kamiennych narzędzi . W wypełnieniu zidentyfikowano wiele kości zwierzęcych i ludzkich. Teren został celowo zasypany jakiś czas po 8000 pne: budynki zostały zasypane gruzem, głównie krzemiennym żwirem , narzędziami kamiennymi i kośćmi zwierząt.  Oprócz punktów Byblos (groty broni, takie jak groty strzał itp.) i licznychpunktów Nemrik , punkty Helwan i punkty Aswad dominują w litycznym inwentarzu zasypki. Jak widać z opisów archeologicznych miejsce to zostało celowo ukryte - nie porzucone, ale właśnie celowo ukryte. Dziś w taki sposób chroni się najważniejsze zabytki w przypadku konfliktów zbrojnych.

Czyżby więc był to jakiś odprysk Wojny o Tamę w Bosforze?

 



tagi: archeologia  handel  prehistoria 

Pioter
17 czerwca 2023 05:56
26     1958    8 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

gabriel-maciejewski @Pioter
17 czerwca 2023 07:42

Zdumiewające jest to, że tak mało słyszy się wyjaśnień dotyczących gospodarki, a tak wiele dotyczących kultu

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @Pioter
17 czerwca 2023 07:59

Że też Dior nie wpadł na pomysł takiej reklamy! 

Gobekli Tepe to wielka zagadka. Największym problemem tego miejsca jest to, że jest takie stare. Nie pasuje do oficjalnej narracji i niestety, ale nigdy nie będzie, podobnie jak odkrycia w Rumunii, Bułgarii czy nawet Polsce. "Osiedle" zostało celowo ukryte, ale trudno powiedzieć, czy to odprysk tamy. Możliwe. Interesujące jest to, co tam tak naprawdę było, że zadano sobie taki trud? Magazyny można zbudować wszędzie. No i znowu te eksperymenty z czasem budowy. Niech zbudują to samo obok wg metod przez siebie podanych i wtedy gadają. Czy to zrobili miejscowi, czy niewolnicy nie ma znaczenia wobec faktu jak to zrobiono. 

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @gabriel-maciejewski 17 czerwca 2023 07:42
17 czerwca 2023 08:00

Bo nie może prostaczkom, nie daj Boże, przyjść do głowy, że wszystkie wojny na świecie to wojny o handel. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @gabriel-maciejewski 17 czerwca 2023 07:42
17 czerwca 2023 08:09

Bo to najprostsze wyjaśnienie i nie trzeba się już więcej wysilać.

zaloguj się by móc komentować

ArGut @Pioter
17 czerwca 2023 08:11

Na ostatniej grafice, komory wyglądają jak miejsca dla pripersów. Jakby Ci ludzie wiedzieli, że grozi im siła ludzka i siła naturalna i fortyfikowali się aby "zachomikowane" dobra jednak przetrwały. I oni również przetrwali ...

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Matka-Scypiona 17 czerwca 2023 07:59
17 czerwca 2023 08:16

Na razie są na takim etapieA tytuł kradziony ze Starożytnych Kosmitów.

Co do samego Göbekli Tepe to, obok Jerycha, jedno z najstarszych ludzkich siedlisk. Wobec tego musiało mieć jakieś powiązania handlowe z Atlantydą. Że było to miejsce handlu wskazują (moim zdaniem) własnie te stelle. Zresztą te same ptaki (nazywane Sępami) zostały znalezione w Jerychu.

Pytanie tylko czym handlowali. ;)

zaloguj się by móc komentować

Pioter @ArGut 17 czerwca 2023 08:11
17 czerwca 2023 08:17

To wizualizacja z tureckiego muzeum.

zaloguj się by móc komentować

umami @Pioter
17 czerwca 2023 10:13

Nie zdziwię się jak te torebki zostaną kiedyś skonsumowane w jakiejś reklamie przenośnych akumulatorów :)

zaloguj się by móc komentować

umami @Pioter
17 czerwca 2023 10:15

No i jestem kompletnie zachwycony tą jaszczurką stąpającą pionowo w dół. Fantastyczna! Autor musiał mieć niesamowitą wyobraźnię albo poczucie humoru. 

zaloguj się by móc komentować

chlor @Matka-Scypiona 17 czerwca 2023 08:00
17 czerwca 2023 10:51

"Bo nie może prostaczkom, nie daj Boże, przyjść do głowy, że wszystkie wojny na świecie to wojny o handel".

Bo ustalono zasadę, że praprzyczyną wszelkiego zła, i wojen jest religia.

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
17 czerwca 2023 10:55

Drzewo życzeń...hmmm. ...to już mi zalatuje Drzewem z Sumeru. A to może oznaczać, że najstarsza cywilizacja miała swój początek i prowadziła handel od Bosforu poprzez Azję Mniejszą do Syropalestyny i dalej.....Sumer jawi się tu jako już rozwinięta i dobrze uksztaltowana hierarchicznie społeczność uchodźców?kolonizatorów?

No i coś mi się wydaje tak na zdrowy rozum, że tak wielkie magazyny nie buduje się przed nastaniem epoki rolnictwa. Bo rolnictwo to masowa produkcja żywności i ona wymaga magazynowania. 

A zatem te magazyny świadczą o tym, że rolnictwo powstało wcześniej niż sie to sądzi. Chyba że datowanie budowli jest mocno przesunięte wstecz. Albo albo. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 17 czerwca 2023 10:55
17 czerwca 2023 11:17

Datowano na podstawie znalezionych kości i ziaren pszenicy, więc może być właściwym.

Co do magazynów, to jest wytłumaczenie. Przyjmując, że Kusz był odpowiedzialny za zniszczenie Atlantydy i że później Egipt przejął jej rolę jako dostawca pszenicy dla antycznego świata.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @umami 17 czerwca 2023 10:15
17 czerwca 2023 11:18

To tylko jakiś totem organizacji handlowej. Jeśli znajdzie się tam barana, to będzie znaczyć, że Kusz też  był tam obecny

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 17 czerwca 2023 11:17
17 czerwca 2023 11:41

Czyli jak pisał Coryllus w "Żydzi i imperia"- prawdziwa władza to władza nad rynkiem żywności. I o to toczyła się Pierwsza Wojna Światowa nad Bosforem. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 17 czerwca 2023 10:55
17 czerwca 2023 12:03

Co do drzewa pełna zgoda. Wyjaśnia się nawet któryś mitów, o tym, że jakiś bóg zerwał owoc nieprzeznaczony dla bogów - czyli zabrał się za interesy nie przewidziane dla swojej kasty.

zaloguj się by móc komentować

DYNAQ @Pioter
17 czerwca 2023 21:34

Do kolekcji rzeczy o niewiadomym przeznaczeniu trzeba dorzucić  anch,filar dżed i to zaostrzone jajo które trzyma skrzydlaty osobnik z Sumeru, do tego piramidy,kamienne kręgi ,kromlechy, menhiry i dolmeny.A wszystko to jest w ścisłym związku z tzw. ''miejscami mocy'', z tym polem którego istnienia nauka zaprzecza,mimo że tego uczciwie nie zbadała. Tutaj krótki wykład  o tym co wiem i mogę udowodnić :

https://www.youtube.com/watch?v=0A-vhTPviqo&t=223s

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @umami 17 czerwca 2023 10:15
17 czerwca 2023 23:29

To jak kowalik, podobno jeden z nielicznych ptaków, który tak potrafi.

:)

 

 

zaloguj się by móc komentować

kskiba19 @Pioter 17 czerwca 2023 08:16
18 czerwca 2023 02:54

Ja wiem że nie na temat, ale ten łuk to mnie rozbawił. Tak jest w stanie spoczynku, do użytku cieciwę zakłada się z drugiej strony. :)

zaloguj się by móc komentować

Pioter @kskiba19 18 czerwca 2023 02:54
18 czerwca 2023 05:57

I tak dobrze, że strzałę ma założoną we właściwą stronę.

Ta panna akurat ma udawać Artemidę, więc taki błąd raczej dyskfalifikuje tamtejszych speców od reklamy. Ale z drugiej strony, co oni mogą wiedzieć pożytecznego? Kazali im wykorzystać moty z mitologii - to wykorzystali.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 17 czerwca 2023 12:03
18 czerwca 2023 09:30

Jeśli to były magazyny na żywność (zboże), to ta jaszczurka schodząca po pionie mogła służyć za rodzaj stracha....na myszy. I chyba tak było.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @OjciecDyrektor 17 czerwca 2023 10:55
19 czerwca 2023 13:04

Jeśli Kain był rolnikiem, to rolnictwo jest już od utraty raju. 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Pioter
19 czerwca 2023 13:08

In prinicpio erat ... handel i wojna i obozy koncentracyjne. Tak to wygląda w Goebli Tepe. Ciekawa jest ta maskirowka. Tak jakby miało to wyglądać na zdewastowane osiedle. 

W którym tekście piszesz że Zeus to był Rim-Shim? Grzebałem się ale nie znalazłem. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Magazynier 19 czerwca 2023 13:08
19 czerwca 2023 14:12

W dyskusji

Göbekli Tepe było bardzo ważnym miejscem handlu z epoki przed wynalezienia pisma. Ale to wyjaśnię w innej notce, bo dotarłem do naprawdę ciekawych midraszy.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Pioter
19 czerwca 2023 15:05

Konspiracja akademicka. Ciekawy przykład. Potwierdzenie odkrycia pod płaszczykiem zaprzeczenia. Chyba, bo co innego mogło by tu być? Po cholerę pisaliby o tym. Tak chyba teraz wygląda komunikacja między wtajemniczonymi akademikami:

https://www.dainst.blog/the-tepe-telegrams/2017/11/28/making-headlines-was-goebekli-tepe-built-by-aboriginal-australian/

Filar 28
Rys. 2: Filar 28 z Enklawy C z symbolem przypominającym malarstwo ciała Aborygenów tylko na pierwszy rzut oka. Jednak po bliższym przyjrzeniu się staje się jasne, że istnieją znaczące różnice. (Zdjęcie: K. Schmidt, podkreślenie: J. Notroff)

Ryc. 1: Szaman lub medyk z rozległym malowaniem ciała, Worgaia, Australia Środkowa. Druk procesowy. (Wellcome Collection: https://wellcomecollection.org/works/eknpj5jr, CC BY 4.0)

"Według najnowszych badań kontynent australijski najprawdopodobniej został zasiedlony około 65 000 lat temu (por. Clarkson i in. 2017), prawdopodobnie przez archipelag malajski. Zatem obie kultury były w pewnym momencie sobie współczesne? Tak, ale w różnych częściach świata - z oceanem między nimi. I z niewiarygodnie długim okresem izolacji w przypadku Australijczyków (Bergström 2016). Ta oczywista luka chronologiczna i ogromna odległość geograficzna wynosząca około 15 000 km sprawiłyby, że bezpośredni związek i interakcja obu zjawisk kulturowych byłyby raczej trudne.

Z drugiej strony kluczowy dowód, symbol klatki piersiowej aborygeńskiego starszego, jest znacznie młodszy. Przywołane przedstawienie wydaje się być reprodukcją fotografii z przełomu XIX i XX wieku z ekspedycji antropologicznych Spencera i Gillena przez kontynent (więcej informacji i zasobów na stronie internetowej "Reconstruction the Spencer and Gillen Collection Project": [link zewnętrzny]). Oryginalne zdjęcie zostało po raz pierwszy opublikowane w 1904 roku (Spencer & Gillen 1904, 58 Fig. 33) - znacznie później, dokładnie około 12 000 lat później, niż wyrzeźbiono filar Göbekli Tepe. Znowu spora odległość.

Jednak dość niedawne badania nad aborygeńską symboliką pozwalają nam przynajmniej zrozumieć omawianą tutaj ikonę, opisującą dwie komunikujące się osoby. Jednak domniemana analogia w Göbekli Tepe jest (przynajmniej w tej kombinacji) znacznie rzadszym wyjątkiem we wczesnej ikonografii neolitycznej - jednym z nich, o którym nie możemy powiedzieć, co tak naprawdę oznaczał dla prehistorycznych ludzi, którzy go wyrzeźbili, z powodu braku jakichkolwiek powiązanych źródeł. Poza tym, i to może być najmocniejszy punkt do podkreślenia: symbol z Göbekli Tepe wcale nie wygląda dokładnie tak samo. W rzeczywistości, po bliższym przyjrzeniu się, wygląda zupełnie inaczej (por. Rys. 2): to, co wydaje się być prostą poziomą linią w aborygeńskim znaku, jest bardziej ikoną w kształcie litery "H" na słupie T - z dwoma pionowymi "ramionami" po obu stronach (których oczywiście brakuje w australijskim przykładzie)."

"Powiązanych źródeł" nie ma, chociaż są. Przekaz dla inteligentnych. Tajemnica biznesowa zachowana. W tym samym artykule autor pisze, że u Aborygenów to symbol spotkania. U Sumerów to może znaczyć spotkanie biznesowe. Wczesny ideogram. Czyli wskazuje miejsce gdzie "kupcy z Atlantydy" zawierali transakcje w tym sklepie (sklep - piwnica, hurtownia). "Egpiską chronologię" (65 tys. lat) pomijam.

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Magazynier 19 czerwca 2023 15:05
19 czerwca 2023 15:16

Czytełem te bzdury. Ale mam swoją wersję wydarzeń. Zresztą ja już dawno powiązałem Australię ze światowym handlem - poprzez mity o tęczowym wężu.

To żaden symbol spotkania. To jeden z najważniejszych symboli - potwierdzenie złożenia przysięgi handlowej.

Ale żeby to zrozumieć nie wystarczą naukofcom nawet studia interdyscyplinarne.

Jutro to wyjaśnię.

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Pioter
23 czerwca 2023 23:55

No tak.

Wystarczy dać do torebki przewieszkę dior ...

ale to nie jest fire and forget.

 

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować