-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Siwy dym

Tego, co najważniesze, w ogóle nie zauważamy.

Poszukiwanie zaświatów Sumeru zaprowadziło nas na Pustynię Libijską, którą przez ostatnie dwanaście tysięcy lat zamieszkuje jeden i ten sam lud. Berberowie, kórych tereny ciągną się przez całą Północną Afrykę od Egiptu aż po Magreb. Dziwne by więc było, żeby lud ten nie pozostawił po sobie żadnych śladów w mitologii.

I tu zaczynają się problemy. Jakichś ciekawych opracowań o mitologii Berberów nie znalazłem. A co słychać u sąsiednich ludów?

No więc kapłani egipscy twierdzili, że kilku egipskich bogów pochodziło z Libii (jak nazwywali wówczas ziemie Berberów), byli to Neith (czyli Ona jest przerażająca) oraz Ammon, utożsamiany później z Re. Do bóstw pochodzących z Libii Egipcjanie zaliczali również Ozyrysa, tego samego, który zarządzał Polami Trzcin na Sycylii.

Tak więc Berberowie odpowiadali co najmniej za organizację zaświatów dla Sumeru oraz Egiptu. A co z Grekami? Ich zaświaty były w Tartarze, a nie na Sacharze. Ale już na przykład Herodot twierdził, że z Libii pochodzili Atena oraz Posejdon. Wyjaśniałoby to ich zachowanie podczas VI wojny o Olimp. Prócz tego libijskiego pochodzenia byli także spotykani w greckich mitach Atlas oraz Anteusz. Ten ostatni był jednym z Gigantów, i podobno to o nim mówiono, że dotknięcie rodzimej ziemi pozwalało mu natychmiast odzyskać nadwyrężone siły.

Kartagińczycy też przejęli jedno bóstwo od Berberów - Tanit. Powiązano jej kult z kultem Asztare, dlatego trudno dziś dokładnie wyodrębnić czym początkowo się zajmowała.

Ale to nie wszystko. Na Pustyni Libijskiej znajduje się oaza Siwa (Pole Drzew). Oaza ta była zamieszkana już 10 tys lat pne. I była w niej wyrocznia Amona, a każdy egipski faraon musiał prosić w tej świątyni o namaszczenie (coś jak ruski jarłyk). Każdy. Nawet perski Król Królów Kambyses II, który opanował cały Egipt i włączył go do perskiego imperium też udał się do Siwy. Miał również zamiar opanować Etiopię, ale wyrocznia Amona mu tego zabroniła. Wysłał więc do Siwy kontyngent 50 tys ludzi, którzy ..... rozpłynęli się w powietrzu. Mówi się, że pochłonęły ich piaski Sahary.

Kolejny wielki zdobywca, Aleksander z Macedonii, po opanowaniu Egiptu również udał się do Siwy, gdzie został namaszczony na faraona. Obecnie jednak historycy nie potrafią uzyskać zgody co do tego, po co w ogóle Wielki Aleksander tam się udał, ale to, że tam był obecny nie podlega żadnym wątpliwościom. Co więcej istnieją nawet legendy, że właśnie w tej oazie miał zostać pochowany.

Za czasów rzymskich wyrocznia powoli odchodziła w niepamięć. Aż do czasów arabskiego podboju. W 1203 roku pozostało tam już tylko 40 rodzin. W 1792 roku wyrocznię w Siwie odzwiedził William Brown, a w 1798 najprawdopodobniej poszukiwania jej rozpoczął również Napoleon Bonaparte, ale jednak nie udało mu się tam dotrzeć.

Dopiero w 1820 Siwa została przyłączona oficjalnie do Egiptu przez Muhammada Alego. Wyznaczony jednak egipski namiestnik został zamordowany. Z Kairu droga przez pustynię była długa i uciążliwa, więc Egipt udawał, że panuje nad oazą, a Siwanie udawali, że podlegają kedywowi. Do czasu, aż do Siwy przyjechał król Fuad w 1938 roku. I dopiero wtedy zaczęła się większa ingerencja władz Egiptu w życie Oazy Siwa. Król przede wszystkim zarządał dostosowania obyczajów panujących w Oazie do norm cywilizowanego islamskiego świata, a przede wszystkim wprowadził kary za homoseksualizm. Wcześniejsi podróżnicy, zarówno arabscy jak i europejscy, opisywali Oazę Siwa jako coś bardziej przerażającego niż Sodoma. Do standartów tam bowiem należało zawieranie umów małżeńskich z chłopcami w wieku 12-15 lat (nie licząc poza tym czterech żon płci żeńskiej). Tak opisał to w 1937 roku Walter Cline: Wszyscy normalni mężczyźni i chłopcy z Siwan praktykują sodomię… tubylcy między sobą nie wstydzą się tego; mówią o tym tak otwarcie, jak mówią o miłości do kobiet, a wiele, jeśli nie większość ich walk wynika z rywalizacji homoseksualnej… Wybitni mężczyźni pożyczają sobie nawzajem swoich synów. Wszyscy Siwanie znają kojarzenia, które miały miejsce między ich szejkami i synami ich szejków… Większość chłopców wykorzystywanych do sodomii ma od dwunastu do osiemnastu lat. A gdy kilka lat temu została napisana książka antropologa Fathiego Malima Oasis Siwa (2001) to rada plemienna zarządała od autora usunięcia wszelkich wzmianek o sodomii. Co dziwne cały nakład książki został usunięty z księgarń, a skruszony autor napisał nową książkę Siwa Past and Present (2005), która już takich wzmianek nie zawierała.

Do jeszcze ciekawszego przypadku w Siwie doszło w 1995 roku, gdy pracująca tam archeolog Liana Souvaltzi ogłosiła, że w Oazie Siwa odkryła grób Aleksandra Macedońskiego. Natychmiast po tej deklaracji interweniował rząd Republiki Greckiej w osobie premiere Costasa Simitisa, który kanałami dyplomatycznymi zarządał od egipskich władz cofnięcia koncesji na prowadzenie wykopalisk w Siwie. Wykopaliska wstrzymano, a sprawa trafiła do greckich sądów. I według stanu na 2010 rok nie doczekała się rozpatrzenia.

Tak więc wogóle nie zwracamy uwagi na Berberów. A może jednak warto będzie.



tagi: grecja  egipt  sumer  kartagina  libia  mity  antyk  magreb 

Pioter
7 marca 2023 17:49
51     2407    10 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

chlor @Pioter
7 marca 2023 20:16

Wygląda na to, że pod pewnym względem mieszkańcy oazy byli bardziej greccy od Greków.

 

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Pioter
7 marca 2023 20:51

I jak zawsze w kolorze indygo .

 

zaloguj się by móc komentować

Nova @Pioter
7 marca 2023 21:57

Widać, ta Oaza to było centrum polityczne, propagandowe i finansowe, którego musieli słuchać wszyscy wielcy. Do czasu. W przytoczonej powieści przez Gospodarza Coryllusa "Stworzenie świata" autorstwa Vidala jest sugestia że w pewnym momencie wszystkie wyrocznie Apollina brały kasę od króla Persji. Ciekawe kto sterował Siwą. Po raz kolejny okazuje się że państwo bez religii yo fikcja i atrapa. 

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Pioter
7 marca 2023 22:18

... Oaza to było centrum ...

;)

 

Potrafią gadać językami.

 

present simple

 

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Pioter
7 marca 2023 23:09

Szok! Gruby mur zboczenia jako ochrona śródziemnomorskiego sztabu. To zapewnia ... Właśnie co to zapewnia? Co chroni? 

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Pioter
7 marca 2023 23:30

To jest przykład co jest a czym nie jest opowiadanie.

 

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @chlor 7 marca 2023 20:16
8 marca 2023 03:47

Skoro esportowali do Grecji, Egiptu i Sumeru swoich bogów, a z Egiptu i Sumeru importowali niewolników, to co otrzymali w zamian z Grecji?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @MarekBielany 7 marca 2023 20:51
8 marca 2023 03:51

Żeby tylko.To Szafszawan w Maroku. Bogactwo aż bije po oczach

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Nova 7 marca 2023 21:57
8 marca 2023 03:54

Nie wiem tego. Na pewno nie Kartagina. Siwa jest znacznie starsza, a sama Kartagina to był (jak Rzym) obóz fenicki na wrogim terenie, bardzo często z Berberami walcząca.

Te dobre czasy skończyły się dla Siwy wraz ze zdobyciem Egiptu przez Oktawiana Augusta. Pytanie powinno też brzmieć - kto finansował Oktawiana?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Magazynier 7 marca 2023 23:09
8 marca 2023 04:06

To zapewnia wtajemniczenie. Innego rodzaju niż te stosowane przez Irokezów czy Azteków, ale też dostępne dla całego klanu. Bo wtajemniczenia stosowane w Grecji były dostępne dla pojedynczego człowieka.

Jest taki Błękitny Lud Pustyni, zwany Tauregami, którzy w popkulturze są ukazywani zawsze jako strażnicy tajemnicy. Jakiej tajemnicy?

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
8 marca 2023 04:39

Ta armia perska distała znakomitych przewodników, ktorych celem/zadsniem było takie poprowadzenie armii, aby ta zdrchła z głodu, a sami przewodnicy ulotnili się zapewne w nocy. Tak się załatwiało temat. "Droga długa i kręta" do oazy. 

Ciekawe, gdzie współcześnie są takie oazy. O mikropaństwach już była tu mowa, ale czy tylko one są takum oazami?

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 8 marca 2023 04:06
8 marca 2023 04:44

Tuaregowie mirli monopol na pośrednictwo handlowe z Timbuktu (i w ogóle krain Sudanu). Może w wierzeniach ludów Mali będzie jakiś trop - to state państwo i chyba najważniejsze w regionie Sudanu. Na pewno pnsługiwało nakważniejsze szlaki handlowe w całej Afryce, więc na bank miało Mali powiązanie z Egiptem, a jak z Egiptem to i z całą resztą. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @chlor 7 marca 2023 20:16
8 marca 2023 04:46

Hehehe...ja bym dodał, że homoseksualizm grecki wziął się z...Fenicji/Kaananu. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 8 marca 2023 04:44
8 marca 2023 05:17

Czytam właśnie o Mansa Musa, choć to średniowiecze (XIII/XIV) wiek. Udał się on na pielgrzymkę do Mekki przez Kair i odmówił spotkania z sułtanem. Wiózł ze sobą podobno około 18 ton złota, i podobno był aż tak bardzo rozrzutny po drodze, że po powrocie z Mekki do Kairu zmuszony był zaciągnąć kredyty w Kairze na dalszą drogę do domu. Nie ma informacji o tym, jaką drogą szedł z Mekki do Kairu, jest tylko o tym, że oddzielił się ze swoim orszakiem od głównej pielgrzymki, a po drodze część jego ludzi zmarła z głodu, zimna oraz z powodu braku zapasów. Moim zdaniem to wcale nie Mekka była głównym celem jego podróży.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 8 marca 2023 04:39
8 marca 2023 05:20

Siwa nadal ma dość mocne wpływy na świecie. To widać z notki (sodomia i Aleksander). A czy inne wyrocznie mają nadal jakieś znaczenie? Być może się tego dowiemy za jakiś czas, badając np co stało się z Delfami (i kto stał za Oktawianem Augustem).

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Pioter 8 marca 2023 04:06
8 marca 2023 10:38

Wtajemniczenie to pierwszy krok. Dalej jest organizacja, struktura i strategie/doktryna organizacji.

Mam wrażenie że świątynia Ammona to nie jedyna taka organizacja. Ona operowała w pn. Afryce. Paralelnie była babilońsk/asyryjska, niebiescy Ariowie (Śri Kriszna), Delfy i Rzym czyli przedłużenie Delf. W czasach bliższych w oczy rzuca się Florencja z jej obsesjami gejowskimi.  

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Nova 7 marca 2023 21:57
8 marca 2023 10:39

Już wiem kto kierował Siwą, ale to będzie temat na oddzielną notkę. Bo rozwala to całą dotychczasową wiedzę o dziejach starożytności.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Magazynier 8 marca 2023 10:38
8 marca 2023 10:42

Babilon i Egipt wyszły z jednego miejsca. Grecja prawdopodobnie też z tego samego. Reszta co najmniej współpracowała ze świątynią Ammona.

Być może, jak opowiadane jest to w większości mitów, pokłócili się kiedyś o krowę i ich drogi się rozeszły.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Pioter 8 marca 2023 04:06
8 marca 2023 10:42

No właśnie niebiescy bogowie Bhagvadgity, błękitny lud, itp. Indygo, względnie zieleń egipska, urzet we Florencji. Pierwociny tirasu.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Magazynier 8 marca 2023 10:42
8 marca 2023 10:49

Dodaj do tego błękitną bramę Isztar z Babilonu, malowanie ciał ofiar Azteków na niebiesko ..... Nazbiera się tego niebieskiego w dziejach świata.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
8 marca 2023 11:50

Ale jazda z tymi barwami. A w Mediolanie są dwa ważne kluby aportowe - ACMilan (czerwono-czarni czyli purpura) oraz Inter (NIEBIESKO-czarni). Czyli obaj antagoniści są wszędzie....:). A Mediolan jest jakby wisienką na tortowej układance. 

Czekam niecierpliwie na dalszy ciąg sagi o Siwej Oazie. 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Pioter 8 marca 2023 10:42
8 marca 2023 12:06

Być może to jest to co pisze bł. Emmerich: jakaś forteca wraz z górą zapadła się. Bodajże tam władała Isztar. Isztar to pierwsze pokolenie globalnych gangsterów. Na jej miejscu pojawiło się jezioro. Kiedyś myślałem że to morze kaspijskie. Ale teraz mam innego kandydata. Ammon powrócił tam ze swoimi poddanymi. Fortecy nie trzeba było bo wokół pustynia. Po jeziorze zostały słone stawy,  

No właśnie zajrzyj do pierwszych rozdziałów Emmerich. Dużo wskazówek. Ona to widzi w innym kluczu. Ale to co pisze jest do wykorzystania. 

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Magazynier 8 marca 2023 12:06
8 marca 2023 13:03

I tak muszę sięgnąć do Biblii, że wyjaśnić fenomen Oazy Siwa. Tak, że przed nami jeszcze ogrom różnych ciekawych odkryć

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Pioter
8 marca 2023 13:07

Dosłownie chyba tam nie ma nic o Oazie. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Pioter
8 marca 2023 13:10

Nie ma. Ale jest coś o sponsorze wyroczni.

zaloguj się by móc komentować

grzegorz-ksiazek @Pioter
8 marca 2023 14:39

Mam taki artykuł niemieckiego autora pod tytułem "Żródło Słońca i Aleksander Wielki"
Mogę podesłać bo mój niemiecki się do takich treści zupełnie nie nadaje. W kulawym tłumaczeniu wstępu (google):
>>>
Uważa się że najdziwniejszym wątkiem w splocie tradycji i legend otaczających Aleksandra Wielkiego była jego wizyta w wyroczni Amona-Re w Oazie Siwa, gdzie został w tajemniczy sposób rozpoznany przez boga słońca-barana. Aleksander twierdził po tym że Amon-Zeus jest jego ojcem i może być przedstawiany z dwoma baranimi rogami - sumbolem boga...
... Żródło Słońca znajdujące się w Oazie Amona miało zmienne temperatury i zyskało w starożytności prawie taką samą sławę jak sama wyrocznia, a sól z Oazy Amona, sól amonowa, pochodzi z sal amoniowego - znanego nam jako sal amoniak i amoniak
<<<

Artykuł jest w formacie PDF objętość 804kb.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @grzegorz-ksiazek 8 marca 2023 14:39
8 marca 2023 14:59

Za artykuł dziękuję, ale pewnie też przerośnie moją znajomość niemieckiego.

Aleksander jednak to tylko mały epizod w działalności Wyroczni Ammona w Siwie, pokazujący jednak jej ciągłość i wpływ na dzieje Egiptu. Być może właśnie tam, a nie w Delfach, podjęto decyzję o likwidacji imperium perskiego.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @grzegorz-ksiazek 8 marca 2023 14:39
8 marca 2023 15:08

Coraz ciekawiej się dzieje: Niegdyś sól amonowa była używana do wyrobu prochu strzelniczego.

Chyba właśnie do Oazy Siwa Baal pojechał nauczyć się posługiwania grzmiącym kijem.

Jak znalazłem (na szybko) na pewnym forum: proch amonowy: 85% saletry amonowej + 15% węgla drzewnego. Będzie się bardzo powoli spalać sypiąc obficie iskrami.

 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Pioter 8 marca 2023 13:10
8 marca 2023 15:23

Nieźle, całkiem nieźle. Czekam niecierpliwie.

zaloguj się by móc komentować

grzegorz-ksiazek @Pioter 8 marca 2023 15:08
8 marca 2023 16:42

To dla tej wzmianki o soli amonowej pozwoliłem sobie na komentarz. Podejrzewałem że coś ciekawego się za tym kryje.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @grzegorz-ksiazek 8 marca 2023 16:42
8 marca 2023 17:00

Na pewno robił piorunujące wrażenie, a najciekawsze, że wogóle nie potrzeba siarki do jego produkcji. Mamy więc przewagę techonologiną i złoża, dzięki którym Wyrocznia Amona w Siwie mogła trząść całym Egiptem. Tylko dlaczego nie zrobiło to żadnego wrażenia na Oktawianie?

zaloguj się by móc komentować

zkr @Pioter 8 marca 2023 15:08
8 marca 2023 17:12

Amonity to znana klasa materialow wybuchowych

https://pl.wikipedia.org/wiki/Amonit_(materia%C5%82_wybuchowy)

Sam azotan amonu (czyli saletra amonowa) potrafi w odpowiednich warunkach eksplodowac. Bejrut jest tego najlepszym przykladem.

zaloguj się by móc komentować

zkr @Pioter 8 marca 2023 15:08
8 marca 2023 17:13

Amonity to znana klasa materialow wybuchowych

https://pl.wikipedia.org/wiki/Amonit_(materia%C5%82_wybuchowy)

Sam azotan amonu (czyli saletra amonowa) potrafi w odpowiednich warunkach eksplodowac. Bejrut jest tego najlepszym przykladem.

zaloguj się by móc komentować

Nova @Pioter 8 marca 2023 10:39
8 marca 2023 18:22

Czekam z niecierpliwością.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 8 marca 2023 17:00
8 marca 2023 18:49

Tak...ci wszyscy tzw. historycy od starożytnosci (i nie tylko) nas nieustannie upokarzają. Wazystko jest - lub prawie wszystko - jawne, tylko że rozproszone na drobniutkie kawałki.  A oni bezczelnie rżną głupich. 

Jedna taka mini-eksplozja z soli amonowej i można być bogiem całego świata.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 8 marca 2023 17:00
8 marca 2023 18:59

Na Oktawianie nie zrobiło to wrażenia, bo - tak uważam - miał zlecenie na Kleopatrę (już o tej jej ukrytej misji wspomniałem w Metodzie Zagłady). A Kleopatra dostała władzę od Siwy, a więc Siwa obstawiała coś przeciwnego, niż mocadawcy Oktawiana (w końcu Juliusza Cezara zabito, aby Siwa nie opanowała Rzymu). I ci mocodawcy poinstruowali Oktawiana jak ma postępować w Egipcie. No i chłop trzymał się ściśle instrukcji. Nie to co sir Alex the Great - który pewnie dlatego w końcu zginął, że dał się wciągnąć Siwie. Ciekawe, że jak wspomina prof. Anna Świderek, Ptolemuesz "z góry upatrzył sobie Egipt" i co ciekawe nikt tego jego "upatrzenia" nie kwestionował - raz tylko Antygon wjechał do Egiptu, ale zaraz potem "oddział 100 konnych na czele z Selekosem wyruszył z Egiptu do Babilonu" i go zdobył...tzn. mieszkańcy otworzyli mu wrota z wielką radością. Siwa i Babilon...:) jak para kochanków

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
8 marca 2023 19:17

Bo z Alexem jest ten ciekawy problem, że on zamiast 9d razu ruszyć na Persów i do Indii, wpierw ruszył na Egipt i "konsultował" coś w oazie Siwa, a po tej "konsultacji" podano mu Dariusza III na tacy. 

I jeszcze co do następcy  sir Alexa. Miał nim być Eumenes - popierały go Srebrne Tarcze i to wystarczyło. Ale co za pech. Gdy miano rozprawić się z uzurpatorem Antygonem Stebrne Tarcze zdradzily Eumenesa. A wytłumaczeniem tego miał być fakt "zdobycia" przez Antygona taborów Srebrnych Tarcz z ich dobytkiem i żonami. Napisałem w cudzyslowiu "zdobycia", bo wg mnie Srebrne Tarcze celowo wystawiły swoje tabory Antygonowi, by mieć jakiejś alibi dla zdrady. No i Fenicjanie znów byli górą. Cała inwestycja w sir Alexa poszła na grzyby. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
8 marca 2023 19:23

I mając powyższe na uwadze myslę, ze bardzo prawdopodobna jest teza, że z tym buntem generałów Alexa było mniej więcej tak, jak z tą bitwą pod Salaminą (której nie było). Wszyscy bowiem działalu na rzecz i w interesie Siwy. Następcy Ptolemeusza i Antygona i Seleukosa byli konsekwetnie anty-rzymscy. 

zaloguj się by móc komentować

stanislaw-orda @zkr 8 marca 2023 17:12
8 marca 2023 19:43

w Bejrucie dopomógł Mossad

zaloguj się by móc komentować

zkr @stanislaw-orda 8 marca 2023 19:43
8 marca 2023 20:00

no, ja w samodziejstwo tez nie wierze ;)

zaloguj się by móc komentować


Pioter @OjciecDyrektor 8 marca 2023 18:59
8 marca 2023 20:28

Siwa obstawiła Antoniusza, któremu obiecała Rzym. A Oktawian chyba profilaktycznie wogóle do Siwy nie pojechał i urząd faraona skasował.

Jednak pytanie o to kto finansował Oktawiana nadal pozostaje otwarte.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 8 marca 2023 19:17
8 marca 2023 20:33

Właśnie ta trasa mnie mocno zastanowiła. Alek w Siwie stracił kilka miesięcy. I drogę powrotną skrócił sobie przez pustynię, która wcześniej pochłonęła perskie wojska Kambysesa.

zaloguj się by móc komentować

chlor @Pioter 8 marca 2023 15:08
8 marca 2023 20:41

W oazie Siwa produkowano chlorek amonu, z łajna wielbłądziego oraz z odpadów zwierząt ofiarnych w dołach z wapnem. Produkcja azotanu amonu nie miała wówczas sensu bo do tego potrzebna jest saletra potasowa (saletra indyjska), która znacznie bardziej nż amonowa nadaje się do produkcji materiałów wybuchowych.

Saletra amonowa jako składnik mat.wyb. to czasy raczej współczesne, chodziło o środek w miarę bezpieczny do użytku w kopalniach.

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

zkr @Pioter 8 marca 2023 20:25
8 marca 2023 21:22

To jest ciekawy trop

Ammonia in the environment: From ancient times to the present

"However, there remain several problems in accepting a Chinese
origin of sal ammoniac, including the location of the mineral source,
doubts over the etymology explained above, and the main direction
of linguistic and cultural movements at that time being from west
to east (Laufer, 1919; Mallory and Mair, 2000). To summarize, cur-
rent scholars consider it fairly certain that the Chinese word was
borrowed from one of the Iranian languages (Bactrian, Sogdian,
Avestan etc.) and that the word derives from anosh adur meaning
‘‘immortal fire’’ (de la Vassiea` re, personal communication; Sims-
Williams, personal communication; Mayrhofer, 1963). Although
Needham et al. (1980) considered it as too populist, this etymology
relates well to the occurrence of sal ammoniac in the burning coal
caves of central Asia. It also points to the importance of early ritual
practices as integral to the ancient history of ammonia, as discussed
elsewhere (Sutton et al., 2007a)."

zaloguj się by móc komentować

Pioter @chlor 8 marca 2023 20:41
9 marca 2023 03:23

NIe wiem czy była produkowana, czy może wydobywana. Pliniusz w Historii Naturalnej opisuje sól wydobywaną w Cyrenejce w pobliżu świątyni Jowisza Amona (czyli w okolicy Oazy Siwa).

Złoża chlorku amonu (salmiak) występują też w Tadżykistanie, w Armenii, na Wezuwiuszu i Etnie, oraz w Meksyku. W 1809 roku Leopold con Buch, opisał jak na strumieniu lawy wypływającym z Wezuwiusza w trakcie stygnięcia pojawiała się w ciągu kilku godzin gruba biała skorupa soli amonowej.

Wyjaśnia to również, dlaczego Oktawian wogóle się nie przejął Siwą. Rzymianie mieli własne złoża soli amonowej i przynajmniej na wyższej kadrze takie kuglarskie sztuczki nie robiły żadnego wrażenia.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @zkr 8 marca 2023 21:22
9 marca 2023 03:24

Od samego początku wydawało mi się, że Chiny nie mają nic wspólnego z prochem.

zaloguj się by móc komentować

chlor @Pioter 9 marca 2023 03:23
9 marca 2023 08:04

Salmiak to rzadki minerał, ale o tak szerokim zastosowaniu że próbowano go uzyskać z czegokolwiek. Ponoć w Siwa było i wydobycie ze złóż i produkcja. W każdym razie nie sądzę aby wówczas saletra amonowa kogoś interesowała jako składnik prochu.

 

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @chlor 9 marca 2023 08:04
9 marca 2023 08:07

Co do samego prochu, to może nie miał on aż takiego powszechnego zastosowania, ale mity mówią o grzmiących laskach oraz o rzucaniu piorunów. Pewnie było to tak samo rzadkie wykorzystanie jak baterii elektrycznych w Sumerze czy lamp elektrycznych w Egipcie.

zaloguj się by móc komentować

chlor @Pioter 9 marca 2023 08:07
9 marca 2023 08:25

Tak, do rożnych fajerwerków azotan amonu nadaje się.

Ogolnie to historia technologii leży bardziej niż historia filozofii czy mechaniki.

W dużym stopniu dlatego, że receptury można łatwo utajnić, albo celowo rozpowszechniać fałszywe.

 

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

zkr @Pioter 9 marca 2023 03:24
9 marca 2023 11:16

> Chiny nie mają nic wspólnego z prochem

maja ale z prochem czarnym, ktory w skladzie ma saletre potasowa (azotan potasu)
oraz siarke i wegiel drzewny

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować