-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Po co Platon wymyślił Atlantydę?

Najprostrza odpowiedź jest taka, że chodziło mu wyłącznie o ukazanie idealnego społeczeństwa. Ale przejdźmy do konkretów.

Atlantyda po raz pierwszy została opisana przez Platona w dialogu Timajos, który powstał około 360 rok pne. Później jej opis został uzupełniony w kolejnym dialogu Krytias. W dialogach tych umieścił on Atlantydę za Słupami Heraklesa i Oceanem, a sama Atlantyda miała być krainą mlekiem i miodem płynącą, podległą rządom Posejdona, wielokości większej niż cała Azja i Libia razem wzięte. Platon pisał również, że Atlantydzi najechali kiedyś Helladę i tylko męstwu Ateńczyków zawdzięczamy, że nie jesteśmy obecnie ich niewolnikami. Jako źródło całej opowieści podał on tradycję ustną przechowywaną w ateńskim rodzie Solona, który to miał o Atlantydzie usłyszeć od egipskich kapłanów. I tylko szkoda, że jakieś 7 tysięcy lat wcześniej cała ta wyspa pogrążyła się w morzu i już nie można do niej dotrzeć.

O tym, że jednak można do niej dotrzeć dowiedzieliśmy się tochę później. Najpierw dotarli tam Wikingowie, ale ich sagi nikogo nie interesowały, a później informacje o dotarciu do mitycznej Atlantydy przywiózł do Europy Krzysztof Kolumb - ale to już inna historia.

Wróćmy do Platona. Pierwszym, który krytycznie podszedł do prawdziwości opowieści o Atlantydzie był niejaki Arystoteles - w zasadzie uczeń Platona i późniejszy nauczyciel Aleksandra. Przede wszystkim Arystoteles zdawał sobie sprawę, że Solon nie jest żadnym autorytetem, jeśli chodzi o dzieje starożytne (prziecież powszechnie było wiadomo, że dopuszczał się on fałszowania zapisów Iliady, aby tylko wykazać starożytność Aten). Ale z drugiej strony, jeśli odrzucimy bajkowe elementy opowieści dodane do niej przez Solona (udział Aten w pokonaniu Atlantów, czas wydarzeń), to otrzymamy informacje potwierdzone zarówno przez mity jak i wiedzę zebraną przez inne ludy antycznego świata.

Tak więc w 320 roku pne na poszukiwanie Atlandyty wyrusza Pyteasz z Messali. Jego przygody już tu opisywałem, ale z trochę innej strony. Jego raport jest jednak negatywny. Z powodu oziębienia klimatu dawną północną drogą (znaną z mitologii np) nie można dotrzeć do opisanej przez Platona Atlandyty. Nie można więc w żaden sposób potwierdzić, ani zaprzeczyć podanym przez niego informacjom.

Jakoś jedno pokolenie później inny podróżnik, Euhemer z Messeny, rozpoczyna swoje perygrenacje po Oceanie Indyjskim. Raport z tej podróży został zatytuowany Hiera anagraphe. Pismo Święte. Co więc takiego znalazło się w tym raporcie, że Euhemer lub jego mocodawcy użyli aż takiego mocnego tytułu?

Otóż Euhemer dotrał na wyspę Panchaia, gdzie w jednej ze świątyń znajdowały się stele opisujące, że Uranos, Kronos i Zeus byli królami tej wyspy, a po ich śmierci otrzymali boską cześć od mieszkańców.

Raportu nie dało się utajnić. W końcu Euhemer to nie był byle jaki kupiec, ale pisarz króla Macedonii Kasandra. Raportu Euhemera również nie udało się zamilczeć. Korzystali z niego zarówno historycy greccy (jak choćby Diodor Sycylijski) jak i rzymscy (np Euzebiusz z Cezarei). Zastosowano inny format działania. Przyjęto więc, że poglądy Euhemera (właśnie jego osobiste poglądy, a nie wiedza opisana przez niego), to pewien prąd filozoficzny wystepujący w antycznym świecie, który został nazwany euhemeryzmem. I w taki sposób zneutralizowano cały ten nieszczęśny raport. Ale dla pewności jeszcze sprawiono, że do naszych czasów nie zachowała się VI księga Biblioteki Diodora, która właśnie opisywała ten raport, a na pracę Euzebiusza z Cezarei cytującą ten raport nałożono pewne ograniczenia naukowe.

Czy czegoś to nie przypomina? Czy nie takie same działania podejmowała oaza Siwa, aby tylko ukryć to, co się tam działo?

W takim razie należy się dokładniej przyjrzeć tej tajemniczej wyspie Panchaia.

Przede wszystkim dziś tłumaczy się, że Panchaia to pewne utopijne miejsce. Tak dziś to opisuje Viky:

Dzieło Euhemerusa mogło przybrać formę filozoficznego, fabularyzowanego dziennika z podróży, powszechnie akceptowanego dziś jako filozoficzny romans , zawierającego wyimaginowane archaiczne inskrypcje, które jego literacka postać, jak twierdził, znalazła podczas swoich podróży. Euhemerus twierdzi, że podróżował do grupy wysp na wodach u wybrzeży Arabii. Jeden z nich, Panchaea , jest domem dla utopijnego społeczeństwa złożonego z wielu różnych plemion etnicznych. Jego krytyka tradycji jest uosobiona w rejestrze narodzin i śmierci wielu bóstw, które jego postać narratora odkryła wyryte na złotym filarze w świątyni Zeusa Trifiliusa na wymyślonej wyspie Panchaja ; twierdził, że dotarł na wyspę podczas rejsu w dół Morza Czerwonego wokół wybrzeży Arabii , podjętego na prośbę Kassandera, według chrześcijańskiego historyka z IV wieku naszej ery, Euzebiusza .

Euhemerus odnosi się do racjonalnej utopii wyspy . Starożytna helleńska tradycja odległego Złotego Wieku , przedstawienie przez Hezjoda ludzkiego szczęścia przed darem Pandory , mityczna konwencja wyidealizowanych Hiperborejczyków , skonkretyzowana w legendarnej postaci scytyjskiego filozofa-bohatera Anacharsisa , czyli wyidealizowanego „ Meropes” Teopompa wzbogaciły się ostatnio o kontakty z Indiami .  Euhemer najwyraźniej usystematyzował metodę interpretacji popularnych mitów, co było zgodne z próbami kultury hellenistycznej wyjaśniania tradycyjnych wierzeń religijnych w kategoriach naturalizmu. Euhemerus twierdził, że greccy bogowie byli pierwotnie królami , bohaterami i zdobywcami lub dobroczyńcami ludu, który w ten sposób zasłużył sobie na szacunek poddanych. Według niego na przykład Zeus był królem Krety , który był wielkim zdobywcą; grób Zeusa został pokazany odwiedzającym w pobliżu Knossos , być może rodząc lub wzmacniając wśród tradycjonalistów reputację Kreteńczyków jako kłamców.

Euhemerus stał się znany głównie z racjonalizującej metody interpretacji, znanej jako „euhemeryzm”, która traktuje mitologiczne relacje jako odzwierciedlenie wydarzeń historycznych lub postacie mitologiczne jako postacie historyczne, ale które zostały ukształtowane, wyolbrzymione lub zmienione przez opowiadanie i tradycyjne obyczaje . W nowszej literaturze mitu, takiej jak Mitologia Bulfincha , euhemeryzm nazywany jest „historyczną interpretacją” mitologii. Euhemeryzm jest definiowany we współczesnej literaturze akademickiej jako teoria, że ​​mity są zniekształconymi opisami prawdziwych wydarzeń historycznych. Euhemerus nie był pierwszym, który próbował zracjonalizować mitologię w historii, ponieważ euhemerystyczne poglądy można znaleźć u wcześniejszych pisarzy, w tymKsenofanes , Herodot , Hekatajos z Abdery i Eforus jednak uważa się, że Euhemerus rozwinął teorię w zastosowaniu do wszystkich mitów, uważając mitologię za „historię w przebraniu”.

Mamy tu typowe zamydlanie. Niby coś jest przekazane, ale niezupełnie co, to powinno.

Przjeźdzmy więc do opisu samej Panchei:

Panchaia (również Panchaea / ˌ p æ ŋ ˈ k eɪ ə / grecki : Παγχαία ) to wyspa , o której po raz pierwszy wspomniał starożytny grecki filozof Euhemerus pod koniec IV wieku pne. Euhemerus opisuje to miejsce jako dom dla utopijnego społeczeństwa złożonego z wielu różnych plemion etnicznych, posiadających kolektywną ekonomię i swoją podróż tam w swoim głównym dziele Sacred History , z którego przetrwały tylko fragmenty.

Fragmenty zachowane przez zwolenników, takich jak późniejszy grecki historyk Diodorus Siculus i chrześcijański pisarz Euzebiusz z Cezarei z IV wieku naszej ery , opisują Panchaję jako racjonalny raj na wyspie położony na Oceanie Indyjskim . Euhemerus udał się tam, podróżując przez Morze Czerwone i wokół Półwyspu Arabskiego ; w świątyni Zeusa Triphyliusa na wyspie odkrył rejestr narodzin i śmierci bogów, dowodzący, że byli to jedynie postacie historyczne. O wyspie wspomina także Lygdamus (tyb. 3.2.23), jeden z elegistów tybulańskich , jako bogate miejsce, z którego będzie miał nadzieję na dary do grobu. Wergiliusz nazwał wyspę „niosącą kadzidło, bogatą w piaski” („totaque turiferis Panchaia pinguis harenis” Georgics 2.139).

Prawdopodobnymi lokalizacjami może być kilka wysp, w tym Sokotra lub Bahrajn .

Na podstawie tych opisów oraz zebranych faktów sugerowałbym że to Pancheia była właśnie siedzibą Wężowego Plemienia i raczej skłaniałbym się do lokalizowania jej na Sokotrze.

Chyba tylko dlatego, że w języku arabskim nazwa ta brzmi Suq qatir czyli Targ Wężowej Krwi.

 



tagi: atlantyda  antyk  utopia  pancheia  wężowe plemię 

Pioter
22 kwietnia 2023 05:37
28     1816    7 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

OjciecDyrektor @Pioter
22 kwietnia 2023 06:32

Sokotra to strategiczne miejsce. Kto ją kontroluje, kontroluje drogę morską do Indii z Egiptu. Kuszyci musieli już bardzo vardzo dawno mieć tam swoją placówkę. Czy to było Wężowe Plemię? Raczej bym obstawiał jednak Olimpiczyków. Dlaczego? Sokotra należy do Jemenu, a Jemen jak dla mnie to ta sama grupa kapitałowa, co Anglia. Jeszcze przed zdobyli ją Portugalczycy, a wcześniej należała do kalufatu i chyba z tego okresu jest ta nazea "Targ wężowej krwi", bo wtedy kontrolowało ją Wężowe Plemię. 

Aokotra jest takim klasycxnym terytorium wyrywanym sobie przez oba gangi. Raz jeden ją ma, a raz drugi. No bo jest bardzo ważna. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 22 kwietnia 2023 06:32
22 kwietnia 2023 07:58

Na przynależność wyspy do Olimpijczyków mogłaby wskazywać stella z imionami królów, opisana przez Euhemera.A smocza krew to po prostu żywica palmy dracena smocza. Drzewa te rosną na Sokotrze i ... Wyspach Kanaryjskich. Używana była jako lekarstwo na problemy z oddychaniem, a także jako barwnik. Szczególnie upodobona ją sobie do produkcji złotego atramentu - po zmieszaniu ze sproszkowanym złotem.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 22 kwietnia 2023 06:32
22 kwietnia 2023 08:08

I w ten sposób docieramy do przedsumeryjskiego imperium Dilmun, położonego w granicach dzisiejszego Bahrainu.

zaloguj się by móc komentować

SilentiumUniversi @Pioter
22 kwietnia 2023 08:30

Bodajże w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku niejaki Zajdler napisał książkę pt. "Atlantyda". Była to kopalnia wiedzy o mitach mniej lub bardziej starożytnych. Pod każdym względem lepsze niż Wielka Lechia

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @Pioter
22 kwietnia 2023 08:58

 Wyszukałam info, że w czasach Euhemera żył niejaki Leon z Pelli lub Leon Egipski, który też był historykiem i napisał książkę O bogach w Egipcie opartą na apokryficznym liście Aleksandra Wielkiego do jego matki Olimpias. Podobnie jak Euhemer wyjaśniał ludzkie pochodzenie bogów. 

W Wiki stoi, że np. Św Augustyn pisał o nim, że był egipskim kapłanem wysokiej rangi, "magnus antistes", i objaśniał mitologię ludową Aleksandrowi Wielkiemu w sposób, który, choć różnił się od racjonalistycznych wyjaśnień przyjętych w Grecji, zgadzał się z nimi w tym, że bogowie (w tym nawet dii majorum gentium) byli pierwotnie ludźmi.

Augustyn powołuje się na relację z wypowiedzi Leona zawartą w liście Aleksandra do matki. Należy zauważyć, że chociaż Leon był wysoko w hierarchii kapłańskiej w czasie, gdy Aleksander był w Egipcie (ok. 332-331), jego imię jest greckie; a Arnobiusz nazywa go Leonem Pellaeusem, Leonem z Pelli. Kapłan z Grecji w Siwie? 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @SilentiumUniversi 22 kwietnia 2023 08:30
22 kwietnia 2023 09:01

Ta jest dostępna a allegro za 3 złote.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Matka-Scypiona 22 kwietnia 2023 08:58
22 kwietnia 2023 09:09

Imię może być przetłumaczone na grecki. Ale jego prace będzie pewnie jeszcze trudniej zlokalizować niż Euhemera

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Pioter 22 kwietnia 2023 08:08
22 kwietnia 2023 09:41

Tyle znalazłem o Dilmun za Viky

Tylos ( starogrecki : Τύλος ) był greckim egzonimem starożytnego Bahrajnu w epoce klasycznej , podczas której wyspa była ośrodkiem handlu morskiego i połowu pereł na Morzu Erytrejskim . Uważa się, że imię Tylos jest hellenizacją semickiego Tilmun (od Dilmun ). Od VI do III wieku pne Bahrajn był częścią imperium perskiego . Po podboju Persji przez Aleksandra Wielkiego , jego admirał Nearchuspoprowadził ekspedycję, która odkryła wyspę, a pod Nearchusem służył Androstenes z Thasos , który pozostawił obszerną relację o wyspie w Periplus w Indiach, źródło wielu późniejszych pisarzy, w tym współczesnego botanika Teofrasta , który twierdzi, że wyspa była bogate źródło bawełny i drewna.

Grecki geograf Strabon wspomina wyspy w Zatoce Perskiej zwane Tyrem i Aradem ( Muharraq ) oraz lokalną legendę, że są one metropoliami Fenicjan . Herodot podaje również tyryjską tradycję, według której Fenicjanie wywodzili się z Zatoki Perskiej, oraz teorię, że ta sama para miast Tyros /Tylos i Arad w Fenicji i Zatoce Perskiej może sugerować kolonizację w taki czy inny sposób. omówione. Istnieje jednak niewiele dowodów na okupację Bahrajnu w czasie, gdy rzekomo miała miejsce taka migracja.

zaloguj się by móc komentować

Nova @Pioter 22 kwietnia 2023 09:41
22 kwietnia 2023 11:29

Brakuje ewidentnie książki "Tajne dzieje Fenicji". Ta wyspa to kluczowy węzeł a 99% nie ma o niej pojęcie. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Nova 22 kwietnia 2023 11:29
22 kwietnia 2023 11:48

Wystarczyło by chyba nawet samo tłumaczenie Sanchuniatona.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Pioter 22 kwietnia 2023 11:48
22 kwietnia 2023 13:16

Albo Euzebiusza. 

Być może bajka o Antlantydzie była ceną jaką Platon zapłacił za swoją pozycję i budżet dzięki któremu mógł zyskać czas na pisanie dialogów. W sumie za bilet do wiecznej pozycji w propagandzie.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Magazynier 22 kwietnia 2023 13:16
22 kwietnia 2023 13:32

To było ewidentne odwrócenie uwagi od Dilmunu. Ameryka została skolonizowana przez Wężowe Plemię, o czym świadczą choćby mity Mezoameryki, i na pewno Olimpijczycy o tym wiedzieli. Śmietelnicy niekoniecznie. A skoro szykowano się do przemeblowania świata (Ksenofont i jego marsz dziesięciu tysięcy to rok 400 pne, czyli z 40 lat wcześniej - niby szli w kierunku Suzy, ale trochę dalej jest i Dilmun), więc może Wężowe Plemię zaczęło obawiać się dekonspiracji. Musiano więc dać sobie czas na ewakuację. Czy to się udało? Widowiskowe zniszczenie Tyru przez Aleksandra i późniejsze zniszczenie Kartaginy przez Rzym może świadczyć o tym, że wówczas ewakuacja się powiodła.

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @Pioter 22 kwietnia 2023 13:32
22 kwietnia 2023 17:36

Zgubiłam wątek. Węże skąd miały się ewakuować? 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Matka-Scypiona 22 kwietnia 2023 17:36
22 kwietnia 2023 17:50

Z Dilmunu do Kartaginy przez Tyr.

zaloguj się by móc komentować

emirobro @Pioter
22 kwietnia 2023 19:35

"Na podstawie tych opisów oraz zebranych faktów sugerowałbym że to Pancheia była właśnie siedzibą Wężowego Plemienia i raczej skłaniałbym się do lokalizowania jej na Sokotrze."

Wydaje mi sie, ze to raczej Bahrajn. czyli Tilus, zhellenizowane Tilmun od Dilmun, nazywane rowniez Awal.

https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Bahrain

Bahrajn jest blizej Ur i Mezopotamii oraz doliny Indusu. Dawne szlaki morskie snuly sie blisko ladow lub wysp.  Sokotra jest dosc daleko od brzegow. Jej etymologia jest niejasna

https://en.wikipedia.org/wiki/Socotra

Scholars don't agree about the origin of the name of the island. After that the name Socotra may derive from:

  • A Greek name that is derived from the name of a South Arabian tribe mentioned in Sabaic and Ḥaḑramitic inscriptions as Dhū-Śakūrid (S³krd).
  • The Sanskrit "Dvīpa Sukhadara" which means "island of bliss".
  • The Arabian terms Suq, market, and qutra, a vulgar form of qatir, which refers to dragon's blood.
zaloguj się by móc komentować

Pioter @emirobro 22 kwietnia 2023 19:35
22 kwietnia 2023 19:56

Tez tak mysle, po wykluczeniu Sokorty

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 22 kwietnia 2023 19:56
22 kwietnia 2023 20:59

Dla mnie Rzym to Wężowe Plemię - mieli dozgonną kosę z Celtami, a Celtowie to grupa Olimpijczyków. Zniszczenie Kartaginy i Tyru sugeriwałoby jednak, że oba miasta były w grupie Olimpijczyków mimo wszystko. A więc Alex "nawrócił się" dopiero w Egipcie. 

Ta teoria o przeniesieniu biznesów do Tyru przez Wężowe Olemię nie pasuje mi, bo wtedy wychodzi że Rzym to Olimpijczycy. A zatem w latach 235-284 siłą destrukcyjną Rzymu i wciskającą się w jego struktury było Wężowe Plemię. Na a potem kohabitacja w czasach Dioklecjana obu gangów. Tylko jest jeden problem - Rzym rozwalał i podpirządkowywał po kolei wszystkie aktywa Olimpiczyków - Celtów, Greków, Egipt, a nawet do Nezopotamii i Persji szli - tam aię wbili na mukkę, bo Antiocha zostawilu w spokoju i Partowie go wchłonęli. 

Więc nie pasuje mi to. Nic na to nie poradzę. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 22 kwietnia 2023 20:59
22 kwietnia 2023 21:39

Nie musi wszystko pasować w każdym czasie. Bo mamy tu tylko dwa elementy z układanki (a w samych Chinach okazało się ich 11, do czego jeszcze doszły Pająki w dorzeczu Nigru). Fakt - najważniejsze dwa elementy, ale daleko temu do pełnego obrazu. Dochodzi do tego jeszcze Asyria z ubóstowionym miastem. Poza tym mówimy o okresie trwającym tysiące lat - co najmniej od 5 tysiąclecia do drugiego, kiedy pojawiają się juz dokumenty pisane. Mity mówią właśnie o tym czasie.

Kartagina była kolonią Tyru, a Tyr, jak się teraz okazało był kolonią Dilmunu. A tam należałoby szukać pierwotnej siedziby Wężowego Plemienia. Tak samo jak pierwotnej siedziby Olimpijczyków należy szukać w Kuszu.

Zresztą jak teraz szukam danych o Dilmunie, to trafiam na takie artefaktyjednoznacznie powiązane z Olimpijczykami (podobno z II tysiąclecia pne). A w Egipcie znajduję takie cuda

Co do późniejszej zmiany frontu przez Rzym to fakt. Po zdobyciu Egiptu nastąpiła zmiana symboliki - wilka rzymskiego zastąpił orzeł. A takie np Ateny przez cały czas pozostały wierne sowie, a to ptak bogini Ereszkigalżony Nergala, pani podziemnego świata Sumeru - czyli kogoś z Wężowego Plemienia.

Możliwe więc było przejmowanie terenu, możliwa była ścisła współpraca, i możliwe były bardzo krwawe wojny.

Ale jest coś jeszcze, co nam umyka. Te dwie organizacje miały zupełnie różny charakter. Olimpijczycy chcieli panować nad światem, a Wężowe Plemię miało zamiar tylko się wzbogacić - nieważne czyim kosztem. Dlatego nie wszystko da się tak prosto wyjaśnić.

Co do podziału w okresie I tysiąclecia pne to tak: Celtowie, Germanie, Tartar, Fenicja (Hellada) i Egipt były po stronie Olimpijczyków.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
23 kwietnia 2023 08:56

Dzięki za te 9brazki i oświecenie. Uuuu....jest nad czym myśleć 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Pioter 22 kwietnia 2023 13:32
23 kwietnia 2023 12:14

Zakładam też że obserwację wschodniego wybrzeża Ameryki Pn, zwłaszcza wysp nowojorskich, wężowcy mieli obstalowaną. W końcu to jest strategiczne miejsce. Prędzej czy później ktoś tam musiał dopłynąć, jacyś Iro-szkoci albo Islandczycy. Trzeba to było mieć pod kontrolą. Tak samo obecność w Ameryce Pd jest prawdopodobna. 

Ale jeśli musieli ewakuować się z Dilmunu, to po co ewakuacja z Ameryki Pd? 

Na marginesie zauważam jeszcze jedno, a raczej nie dostrzegam oznak sympatii wężowców wobec pederastii. Doświadczenie Sodomy?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Magazynier 23 kwietnia 2023 12:14
23 kwietnia 2023 14:15

Mieli. Mieli również przygotowaną ewakuację Kartaginy na Zachód. Czy do niej doszło niestety nie wiem, ale można się spodziewać tego, bowiem po coś Rzymianie wyprawiali się aż na Wyspy Kanaryjskie. Czy stamtąd uciekali na Karaiby? Być może jakieś ślady tego odnalazł Kolumb i dlatego, po sprawdzeniu (a jego obecność jest odnotowana na angielskich okrętach), że droga północna nie nadaje się ponownie do wykorzystania, wybrał drogę na Karaiby.

Co do sodomii to owszem - brakuje tego powiedzianego w prost. Nawet nie ma innego znaku rozpoznawczego Olimpijczyków, czyli kazirodztwa. Albo nie dawali żadnych informacji na zewnątrz o swoich upodobniach, albo po prostu się tym brzydzili.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Magazynier 23 kwietnia 2023 12:14
23 kwietnia 2023 14:19

Myśle że Olimpijczycy stawiali ja deprawacje, a Wężowe Plemię na tępą nrutalną siłę - stad pederastia była im niepotrzebna. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 23 kwietnia 2023 14:15
23 kwietnia 2023 14:42

No i zastanawiam się po co Wężowe Plemię miało robić ewakuacje z Kartaginy aż za Atlantyk skoro znacznie bliżej mieli swoich w postaci Antygonitów oraz Pergamon. 

Pomijam już okolicznośc, że pomiedzy zniszczeniem Kartaginy a podbojem Egiptu nastąpiła zmiana wilczycy na orła, co oznacza przejscie Rzymu do Wężowego (moim zdaniem jeszcze przed wojną z Gallami, bo Gallowie to grupa olimpijska).

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 23 kwietnia 2023 14:15
23 kwietnia 2023 14:57

No i przypomnę jeszcze ze Hannibal po 2 punickiej przebywał w Egipcie. Ptolemeusze wyraźnie nylu po stronie Kartaginy. Skoro Kartagina miała nyć wężowa to Egipt też. Ale w takim razie Rzym po co podbijał Egipt? Jonsolidacja aktywow w ramach tej samej gruoy kapitałowej? (tak jak podbój kolonii portugalskich przez Holandię i Anglię). To byłoby sensowne, ale wyklucza kontrolę Olimpiczyków nad Rzymem. Taka konsolidscja dobrze też tlumaczy zapusanie w testamencie Pergamonu Rzymowi oraz gładkie wchłonięcie panstwa Antygona Gonatasa po jego śmierci przez Rzym. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 23 kwietnia 2023 14:15
23 kwietnia 2023 15:11

No i trzeba pamietać o misji Kleopatry. A skoro Klei miała przejąc Rzym, to Wgipt musiał byc wtedy olimpijski, a zatem chyba i 100-150 lat wcześniej Kartagina była olimpijska. Coś mi tu nie gra. 

A jeszcze powstanie Spartakusa - toż to był prekursor Mameluków. Poszedł na południe - po nieudanej akcji, bo spodziewał sie ewaykacji okretami do Egiptu. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 23 kwietnia 2023 14:42
24 kwietnia 2023 01:20

Nie wiem czy aż tam robili ewakuację, ale Rzymianie do takich dokumentów dotarli. Choć mogła o być celowa zmyłka.

zaloguj się by móc komentować

ArGut @Pioter
25 kwietnia 2023 15:24

Platon, Atlantydę wymyślił dla amerykańskich scenarzystów -> Atlantis: The Lost Empire i jej drugie części, która wyraźnie nawiązuje do mitologii nordyckiej i legend ameryki północnej.

No i może też Platon wymyślił ją dla scenarzystów gier i gier komputerowych.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować