-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Czy Orkowie pochodzą z Mezopotamii?

Tak w zasadzie to chyba niepowinieniem łączyć Tolkiena z dziejami Mezopotamii. Ale dość trudno jest nie skorzystać z tego, co sam twórca tego uniwersum zawarł w swoich dziełach.

Zacznijmy od głównego złego całego świata zwanego Śródziemiem. Był nim niejaki Sauron. A może był to ktoś o imieniu Sargon? Twórca Imperium Akadyjskiego?W zasadzie dzieje Saurona (przepraszam Sargona) mają miejsce wcześniej niż dzieje III Dynastii z Ur (czyli Ur-Nammu/Urana). Sargon zrobił coś, co później odbiło się mocno na późniejszych dziejach Mezopotamii. Zjednoczył siłą wszystkie dotychczas wolne miasta w jedne organizm państwowy. Fakt, że Imperium Akadyjskie upadło nie miał już zupełnie żadnego znaczenia. Przertrwała bowiem jego idea, a o to postarała się Enheduanna, poetka i kapłanka, a prywatnie córka Sargona. Ona właśnie zebrała wszystkie rozproszone po sumerze mity i nadała im odpowiednią oprawę. Można by więc powiedzieć, że to własnie ona, a nie Herodot, zasługuje na tytuł pierwszego historyka w dziejach.

Sargon zniszczył dotychczasowy układ sił rządzący Mezopotamią od czasów Potopu, a możliwe sięto stało dzięki pokonaniu miasta Uruk i przejęciu jego zasobów (jak również przeniesienia świątyni Inanny). Ale chwila. Słowo Uruk przecież występuje w świecie Tolkiena. To przecież nazwa własna Orków. Dokładniej brzmi to Uruk-hai i podobno powstali oni ze skrzyżowania Orków i Ludzi, przy czym sami Orkowie były u Tolkiena pierwotnie Elfami, które przeszły na stronę zła.

O tym, że przybysze z Ameryki pracowali dla nadzorców Mezopotamii już kiedyś pisałem. Wychodziłoby więc teraz na to, że mieli oni swoją siedzibę w pobliżu miasta Uruk i prawdopodobnie nawet przyjaciel Gilgamesza, niejaki Enkidu, kórego trzeba było ucywilizować za pomocą kurtyzany, również pochodził z tamtych stron.

Inwazje Orków na Śródziemie mogłyby się wobec tego odnosić do inwazji ludów Ameryki dokonywanych na Europę. W naszej historii są opisane dwie takie inwazje - jedna była skierowana na ludy ugrofińskie (Asgard?) i całkowicie zniszczyła tamtejszą cywilizację, tak, że później Grecy opisując północnych sąsiadów Scytów opowiadali o tym, agresorzy wycofali się stwierdzając, że nie ma tam nic wartościowego. Drugą natomiast kiedyś tu dokładniej omawialiśmy.

Wracając jednak do samego Saurona. W jego życiorysie jest informacja, że był on uczniem niejakiego Aulego, a później został uczniem Morgotha, którego pierotne imię brzmiało Melkor (Melkart?).

Początkowo Aule i Melkor byli po jednej stronie i razem tworzyli wielkie rzeczy, jednak z powodu zazdrości i spowodowanej nią kłótni ich drogi się rozeszły i od tej pory stali się śmiertelnymi wrogami.



tagi: fenicja  ameryka  mezopotamia  antyk  tolkien 

Pioter
22 listopada 2023 14:31
44     1740    10 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Czarny @Pioter
22 listopada 2023 15:12

"Słowo Uruk przecież występuje w świecie Tolkiena. To przecież nazwa własna Orków. Dokładniej brzmi to Uruk-hai i podobno powstali oni ze skrzyżowania Orków i Ludzi, przy czym sami Orkowie były u Tolkiena pierwotnie Elfami, które przeszły na stronę zła."

Ku ścisłości: Uruk - ork wojownik (w przeciwieństwie do Snaga - ork niewolnik)

Uruk-hai z Mordoru: elita orków, niemalże rasa nad-orków

Uruk-hai z Isengardu: krzyżówka orków i ludzi, stworzona na podobieństwo Uruk-hai z Mordoru (zwanymi również Czarnymi Urukami).

Pochodzenie orków: Tolkien zmieniał zdanie w tej kwestii kilkakrotnie. Gdy pisał o Władcę Pierścieni orkowie byli potomkami wziętych do niewoli, torturowanych i poddanych czarom elfów. Ostatecznie jednak stwierdził, że orkowie pochodzili od ludzi. 

Jeśli Tolkien korzystał z historii Mezopotamii, czy z jakiejkolwiek innej, robił to bardzo kapryśnie i często zmieniał zdanie. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Czarny 22 listopada 2023 15:12
22 listopada 2023 15:20

Mity też są kapryśne i zmienne. A mimo tego coś można z nich wycisnąć.

Moim zdaniem korzystał z dziejów Mezopotamii. Nie wiem dokładnie w jakim zakresie, ale sama zbieżność niektórych nazw dość mocno zadziwia. Świadczy to o tym, że biblioteki z Aleksandrii i Pergamonu gdzieś się zachowały i pewnie gdzieś kolejne fragmenty zawartej tam wiedzy wypłyną.

Na razie nie wiem gdzie w naszym świecie lokować poszczególne tolkienowskie kraje. Być może uda się to w późniejszym okresie ustalić.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
22 listopada 2023 16:10

Tolkien praktycznie zawsze posługuje się nazwą "wieża" na określenie czyjeś siedziby. Wieżami były sumeryjskie i zigguraty. Sargon=Sauron. Że też wcześniej na to nie wpadkiśmy? 

Morgoth oznacza Nieprzyjaciel, czyli synonim szatana. Melkor to Lucyfer. Lucyfer się zbuntował przeciw  Bogu i został strącony do piekła/piekieł. O piekłach już pisałeś....Aule - kowal i mistrz rzemiosła. Obróbka żelaza, huta, ogień, kopaliny. Od razu przypomina mi się podany przez Ciebie mit indyjski o piekłach, opisujacych proces technologiczny produkcji metali.

Czyli mamy doczynienia z wykradnięciem technologii obróbki metali. Sargon ukradł ją albo sprzedał dalej komuś, kto finansował powstanievi rozwóh  jego imperium.

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
22 listopada 2023 16:18

Wychodzi mi teraz, że wszystko kręci się u Tolkien wokół technologicznych tajemnic związanych z obróbką metali. Zauważyłem, że u Tolkiena w ogóle nie istnieje rynek żywności...:(. Elfy msją lembasy, suchary, które pozwalają nic nie jeść przez dluższy czas. Nigdy nie natknąłem sie w jego świecie na uprawę zbóż. Za to kopalni, hut było ogrom. 

 

Czyli akademia nam wciska kit, że starożytne ludy krzątały sie w zasadzie tylko wokół zbóż, hodowli bydła, ewentualnie wokół myśliwstwa i zbieractwa. Reczywistość była taka, że to metale rozpalały emocje i pobudzały do ryzykownych zachowań (vide - walka o Silmarile)

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
22 listopada 2023 16:44

Obstawiam, że Sargon sprzedał technologie obróbki metali Ariom, a ci dzięki temu dokonali zagłady kultury Harappa. Kultura Harappa jest więc - moim zdaniem - owym tolkienowskim Beleriandem, gdzie rozgrywa się dramat opisany w "Silmarillion". 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 22 listopada 2023 16:10
22 listopada 2023 16:49

Oznacza to także, że Sargon (a wjego osobie Akad) otrzymał błogosławieństwo Tyru na budowę swego imperium rozciągającego się od Zatoki Perskiej po Lewant, a w takim wypadku Aule powinien być w jakiś sposób powiązany z Sydonem.

I tak - metale były cenne. Zastanawia mie teraz czym mógł być Mithril, bo jego właściwości odpowiadają duraluminium,

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 22 listopada 2023 16:44
22 listopada 2023 16:55

Możliwe. Ale trzebaby przejrzeć wszystko co pozostawiła (a raczej co jest dostępne dziś z twórczości) po sobie Enheduana. Po polsku jeszcze nie widziałem nic wartościowego, ale na amerykańskich uczelniach na sztandary wzięły ją feministki i coś tam na jej temat piszą.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 22 listopada 2023 16:55
22 listopada 2023 17:40

No i wtchodzi mi, ze rechnologie obrobki metali staly w czasach akadyjskich na tak wysokim poziomie, ze nazwano je skarbem Nibelung o w, el-dorado czy Pierscieniem Władzy. I stad te fanatyczne poszukiwanie indianskich/inkaskich translatorów. Byly teksty (z tych bibliotek), ale za nic nie mozna ich bylo prawidlowo odczytac, bo to albo klinowe pismo albo inne hieroglify z nad Indusu..

.

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @Pioter 22 listopada 2023 15:20
22 listopada 2023 21:13

Gondor zawsze kojarzył mi się z Gonder w Etiopii. Swego czasu myliły mi się te nazwy. 

zaloguj się by móc komentować

chlor @Pioter 22 listopada 2023 16:49
22 listopada 2023 21:14

Bardziej  przypomina tytan niż duraluminium. Produkcja duralu to chyba nadal tajemnica wojskowa. Skład stopu wszyscy znają, ale jego specjalne właściwości wymagają jakiejś dziwnej obróbki cieplnej lub wieloletniego sezonowania w odpowiedniej temperaturze.

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @chlor 22 listopada 2023 21:14
22 listopada 2023 21:18

W zasadzie tytan też może być. Ani jedno, ani drugie w żaden sposób podobno nie były znane przed XIX wiekiem.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Matka-Scypiona 22 listopada 2023 21:13
22 listopada 2023 21:18

Dobry strzał. W końcu to tereny, z których Kuszyci wyszli na podbój Egiptu.

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Pioter 22 listopada 2023 21:18
22 listopada 2023 21:21

To tylko technologia.

 

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @chlor 22 listopada 2023 21:14
22 listopada 2023 21:27

a tam :)

strefy G-P

to z francuskiego te G-P

 

:)

 

 

P.S.

przyznam, że na pierwszym roku krawiectwa można było pogadać z Grabskim i Wojcechowskim.

 

 

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @MarekBielany 22 listopada 2023 21:27
22 listopada 2023 21:28

... Wojciechowskim.

 

 

zaloguj się by móc komentować

chlor @Pioter 22 listopada 2023 21:18
22 listopada 2023 21:31

W starożytności umiano wytwarzać nieznane obecnie materiały, ale tytan czy glin? Raczej nie.

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @chlor 22 listopada 2023 21:31
22 listopada 2023 22:29

No właśnie. Technologie były okryte tak wielką tajemnicą, że nic po nich nie zostało. Grecki ogień też - w końcu znał technologię jego wytwarzania tylko jeden człowiek, który myślał że jeszcze zdąży nauczyć jakiegoś wybrańca, ale odszedł do wieczności wcześniej niż mu się zdawało. I klops.

Ale myślę, że nadal pracują nad starożytnymi technologiami zaszyfrowanymi w tekstach, które nigdy nie zostaną opublikowane. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Matka-Scypiona 22 listopada 2023 21:13
22 listopada 2023 22:43

A ja zawsze myliłem Gondor z Gondolinem. Gondolin to ukryte miasto wśród gór Crissaegrim (Echoriath - Góry Okrężne). Ten Gondolin też mógłby byc Etiopią, bo zaraz obok gór był płaskowyż Dorthpnion (Taur-Nu-Fuin). Ale to tylko takie moje luźne skojarzenia. Bo Gondor to królestwo ludzi pod koniec Trzeciej Ery, a Gondolin to miasto elfów w czasie Pierwszej Ery. Gondor znaczy u Tolkiena "Kraj kamieni", a Gondolin - "Ukryta skała". 

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
22 listopada 2023 22:54

W "Silmarillion" występują jeszcze dwie bardzo interesujące postacie - gdy idzie o technologie.

1. Eol - tzw. Ciemny Elf, przyjaciel krasnoludów (co było szalenie ekstrawaganckie wśród elfów). Nył wynalazcą nowego stopu metalowego - Galvorn (z galwanizacją mnie się to kojarzy(. 

2. Feanor - przywódca buntu wśród elfów (wyprowadził część elfów z krainy bogów do Beleriandu). Był najpotężniejszym wśród elfów w Beleriandzie. Znany był jako niezrównany mistrz obróbki metali. Stworzył najcenniejsze klejnoty - trzy Silmarile. I znany też był jako twórca własnego pisma. To już mi pachnie jakimś Fenicjaninem z doliny Indusu. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
22 listopada 2023 23:10

I a'propos słowa "uruk". Rdzeniem jest słowo "ur", które oznacza "jasny", "gorący" lub "dzień" i jest tożsamy ze włowem "aure". Od słowa "aure" np. w łacinie pochodzi nazwa złota.

Ur więc - idąc za Tolkienem - to miasto świecące blaskiem, jak słońce, miasto złota. I to się zgadza z tym, czym to miasto było. 

 

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @OjciecDyrektor 22 listopada 2023 22:43
23 listopada 2023 05:51

Gondor - kraj kamieni. To by się zgadzało. Gonder jest zbudowane z kamieni a Etiopia to wręcz kamień na kamieniu. Tam nawet pola uprawne są niewyobrażalnie zakamienione. Do tego góry i wawozy. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @chlor 22 listopada 2023 21:31
23 listopada 2023 07:51

Pozyskiwanie aluminium jest skomplikowane, ale jakichś wyjątkowych temperatur nie potrzebuje. Potrzebuje za to elektryczności. Ta zaś była znana w starożytności, o czym świadczą choćby bateria z Bagdadu czy żarówka z Dendery. Nie mamy natomiast żadnych artefaktów potwierdzających to, że starożytni znali i stosowali aluminium.

Co do tytanu, to podobno po raz pierwszy zauważono go w rzece jako piasek (wraz z żelazem). Jego pozyskiwanie też nie wymaga jakichś wielkich temperatur, a po prostu jest dość skomplikowane.

Na chwilę obecną trudno jest jednoznacznie więc określić czy technologie pozyskiwania tych metali przekraczały możliwości starożytnych hutników.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 22 listopada 2023 22:54
23 listopada 2023 07:55

Eol to w greckiej mitologii władca wiatrów mieszkający na pływającej wyspie otoczonej wałem ze spiżu. On własnie podarował Odyseuszowi worek wypełniony wiatrami.

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 22 listopada 2023 23:10
23 listopada 2023 07:56

Ur w sumeryjskim oznacza po prostu miasto. A miasto Ur było tam naważniejsze, bo nie miało żadnej nazwy (czyli było pierwsze).

zaloguj się by móc komentować

Czarny @Pioter
23 listopada 2023 08:34

Dla zainteresowanych przedstawiam link. Jest tam parę słów o inspiracjach Tolkiena. Tekst napisany naprawdę rzeczowo.

Shire i Rohan oraz Siedem Królestw, czyli inspiracje Anglosaską Heptarchią – FSGK.PL

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Matka-Scypiona 23 listopada 2023 05:51
23 listopada 2023 08:52

Gondor był też u Tolkiena nazywany Królewstwem Południowym, bo istniało jeszcze jedno królewdtwo "dobrych" ludzi - Północne, czyli Arnor (Aragorn był właśnie potomkiem tych wygnanych z północy królów, trzymających z Olimpijczykami). Ten Arnor został utracony na rzecz Czarnoksiężnika z Angmaru, który utożsamiany jest z królem Nazguli (dziwięcioma Upiorami Pierścienia), czyli najważniejszym sługą Saurona-Oka Węża.

 Jeśli tak to przedstawił Tolkien, to mi teraz w wyobraźni r6suje się taki obraz: Gondor to Etiopia (jako serce Gondoru) wraz z Egiptem l, Syro-Palestyną, Azją Mniejszą i Grecją. Arnor zaś to Europa na północ 9d lini Dunaj-Alpy oraz stepy czarnomorskie. Ten Czarnoksiężnik z Angmaru to jakiś scytyjski wódz - tak mi to wychodzi. Bo Wandalowie wchodzili w skład hrupy wężowej, a przybyli na nasze teteny w IIw. p. Chr., gdy państwo tzw. Kultury Łużyckiej legło w gruzach pod wpływem najazdów scytyjskich. Arnor to Kultura Łużycka po prostu.

No i tak na koniec czytałem biogram Gelimera - ostatniego wodza Wandalów w Afryce. Po przegranej wojnie w 533 został schwytany przez Berberów i wydany bazyleusowi, a ten zamiast go stracić nadsł mu kawalek ziemi i spokojnie wraz z rodziną dożył sędziwego wieku. Ciekawe jakie technologie  sprzedał lub jakie powiązania ujawnił - za ocalenie życia - Justynianowi Wielkiemu?

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Czarny 23 listopada 2023 08:34
23 listopada 2023 08:55

My to wiemy. Już z Magazynierem 3-4 lata temu wdałem się w dyskusję o Tolkienie. O naiwności moja! Ale doszliśmy do ustalenia wtedy, że Tolkien niby właśnie chciał poprzez swoją twórczość odwołać się do wzoru Anglii sprzed majazdu normańskiego Wilhelma Bastarda. Chciał niby pokaxać czym byłaby Anglia, gdyby nie ten straszny najazd. Teraz, w swietle ostatnich dyskusji, uważam te 9ficjalne inspiracje za nieszczerą bajkę.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Czarny 23 listopada 2023 08:34
23 listopada 2023 09:02

Shire to kraj hobbitów, czyli powierników Pierścienia Władzy. Ogromna większość hobbitów żyje tak, jakby kompletnie nic ich nie interesowało poza używaniem życia. Są tylko nieliczni, wtajemniczeni hobbici, którzy dzwigaja ogromne brzemię odpowiedzialności za losy świata. To Anglia i jej elity w epoce wiktoriańskiego imperium brytyjskiego. Do tego się odwoluje Tolkien, a nie do Siedem Królewstw. Ludzi myli te średniowieczne uzbrojenie i fatałaszki. Bycie powiernikiem najwyższej władzy nadaje sens istbienia Imperium Brutyjskiego i usorawiedliwia jego poczynania, bo wszystko jest czynione dla "dobra" świata, dla obrony przed Sauronem. 

zaloguj się by móc komentować

ArGut @Pioter
23 listopada 2023 09:36

W Bogach z Kosmosu Sargon pojawia się w zeszycie 6, którego polski tytuł był -> Planeta pod kontrolą, a niemiecki -> Als Sodom und Gomorrha starben co GT tłumaczy -> Kiedy Sodoma i Gomora umarły

No i oczywiście dobrym "technologicznym" bogiem jest tu Marduk.

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @ArGut 23 listopada 2023 09:36
23 listopada 2023 09:38

Babilon to dopiero 3 imperium w Mezopotamii do Akadzie i Ur. A później przyszła Asyria i wszystko zrównała z ziemią.

zaloguj się by móc komentować

Czarny @OjciecDyrektor 23 listopada 2023 09:02
23 listopada 2023 11:34

Pewnie, że porównanie do siedmiu królestw jest szyte grubymi nićmi. Ale podobność grubość nici widzę w porównywaniu Gondoru do Etiopi z przyległościami a Arnoru do kultury łużyckiej. Przecież Arnor i Gondor to były bliźniacze królestwa - wspólny język, kultura, polityka, wszystko właściwie.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Czarny 23 listopada 2023 11:34
23 listopada 2023 12:30

Tu chodzi o inne podobieństwo - o przynależność do tej samej grupy kapitałowej. W swiecie Tolkiena złe orki rozumiały mowę dobrych rlfów i vice versa. Można by powiedzieć, że wszyscy się tam dogadywali i rozumieli...;)...lingwistycznie rzecz jasna.

To co jeszcze jest podobne w Kulturze Łużyckiej i Etiopii, to kult SOLARNY. Archeolodzy potwierdzają, że "łużyczanie" mieli kult solarny i to ich różniło od sąsiadów. My tu wiemy już z dyskusji, że bogowie, gdy zaczynają przejmować jakiścteren pod swoją kontrolę, to wprowadzają swoją religię, swoje mity. Kult solarny jest charakterystyczny dla Olimpijczyków, czyli Fenicjan/Kuszytów. Wężowe Plemię preferuje raczej religię opartą na bóstwach chtonicznych (choć nie tylko i wyłącznie, bo np. Aztekowie też oddawali cześć bogu-słońcu). 

W każdym razie trzeba w podobieństwach tolkienowskich patrzeć na przynależność do określonej grupy kapitałowej. Tolkien był Anglikiem, a Anglia ciałem operacyjnym Olimpijczyków i stąd wszyscy "dobrzy", to ci, co trzymają z Olimpijczykami, a "źli" to ci, co trzymają z Wężowym Plemieniem. Stąd nici nie są u mnie aż tak grube...:)

zaloguj się by móc komentować

Czarny @Pioter
23 listopada 2023 13:04

"W każdym razie trzeba w podobieństwach tolkienowskich patrzeć na przynależność do określonej grupy kapitałowej."

Ale dlaczego trzeba patrzyć na fikcje Tokiena właśnie pod tym kątem? Dlaczego trzeba odrzucić podobieństwa, które od razu wchodzą w oczy, czyli: Gondor i Arnor - Cesarstwo Rzymskie: Wschodnie i Zachodnie? Arnor najpierw rozpadł się na trzy królestwa, a później zupełnie rozsypał, a Gondor - Bizancjum przetrwał dłużej. Mogą przemawiać za tym detale, takie jak np. droga sygnałowa ognisk w Górach Białych między Gondorem a Rohanem (wiemy, że w Bizancjum również stosowano ten sposób komunikacji), jak i np. Wielki Mór, który w podobnych procentach osłabił populacjie królestw ludzi, co okresy epidemi pod koniec Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego, czy w początkach średniowiecza. 

A Shire to wyspa, i nie chodzi tu o geografie, czyli mieszczańska Anglia, część pozostałości Arnoru, zasiedlona przez "nowych".

Nie jestem pewien, czy Tokien posiadał wiedzę dotyczącą istnienia grup kapitałowych, która pokrywałaby się z Pańską. 

zaloguj się by móc komentować

Czarny @Pioter
23 listopada 2023 13:08

I jeszcze jedno: religia w świecie Tolkiena w zasadzie nie występuje. Jest tylko pamięć o minionych zdarzeniach, którą jedni interpretują tak, a drudzy siak. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Czarny 23 listopada 2023 13:08
23 listopada 2023 13:21

Ale religia w starożytnym świecie też nie występowała. Tylko pamięć o dawnych wydarzeniach.

Przynajmniej do czasu Echnatona (Egipt), Abrahama (Ur), Buddy (Indie) czy Zaratustry (Persja) nie ma żadnych systemów religijnych w starożytnym świecie. Zadaniem zaś kapłanów jest przygotowanie ewentów okolicznościowych (jak dziś np obchodów Święta Niepodległości) oraz zachowanie pamięci o dawnych czasach.

Te wszystkie starożytne kulty to taki sam wymysł współczesnej akademi jak mitologia Słowian.

Dlatego też neopogaństwo jest z gruntu rzeczy śmieszne. Odrzucając religię (a z nią definicje dobra i zła) chcą powrócić do czego, co nigdy nie istaniało.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Czarny 23 listopada 2023 13:04
23 listopada 2023 13:43

No ale pamięta Pan, że w Fondorze panowali tylko NAMIESTNICY, a nie sam król. Król panował na połnocy - w Arnor. I został pozbawiony swego królewstwa przez Czarnoksiężnika z Angmaru. W pańskiej koncepcji był9by tak, że bazyleus jest tylko namiestnikiem cesarza w Rzymie. I to jest zasadnicza niezgodność.

Tolkien na pewno miał świadomość o walce tych dwóch organizacji globalnych od czasów głębokiej starożytności. Miał ją, bo zanim wziął się za pisanie, to najpierw  dostał pracę w tajnym ośrodku badawczym, w którym tłumaczono i analizowano starożytne teksty. Rivendell jest w Śródziemiu taką bazą, do której spływają wszelkie wiadomości i stamtąd są wysyłane osoby na misje. Elrond to Tolkien. 

 

zaloguj się by móc komentować

Czarny @Pioter 23 listopada 2023 13:21
23 listopada 2023 13:44

"Ale religia w starożytnym świecie też nie występowała. Tylko pamięć o dawnych wydarzeniach."

Rozumiem, o co Panu chodzi, jednak są tu spore różnice. U Tolkiena nie było kapłanów ani nikogo, kto by ich przypominał, natomiast w starożytnym świecie byli. Duża część tolkienowskiej populacji była nieśmiertelna, toteż perspektywa "wiary" w ogóle nie była brana pod uwagę. 

 

zaloguj się by móc komentować

Czarny @Pioter
23 listopada 2023 14:31

"No ale pamięta Pan, że w Fondorze panowali tylko NAMIESTNICY, a nie sam król. Król panował na połnocy - w Arnor. I został pozbawiony swego królewstwa przez Czarnoksiężnika z Angmaru. W pańskiej koncepcji był9by tak, że bazyleus jest tylko namiestnikiem cesarza w Rzymie. I to jest zasadnicza niezgodność."

To trochę dziwne rozmawiać o historii, której nie było. 

Niemniej muszę poprawić. Królowie panowali zarówno w Gondorze i Arnorze. Arnor ok. 9 wieku trzeciej ery podzielił się na trzy królestwa, w których również panowali królowie. Te królestwa ok. tysiąca lat później zostały zlikwidowane, rozbite przez Angmar, a resztki ludności zdziesiątkowała zaraza. W tym czasie w Gondorze cały czas panowal królowie. Angmar zniszczył królestwa północne, ale jednocześnie również został zniszczony przez spóźniona odsiecz z Gondoru i również zniknał. Pozostał jedynie król Nazguli, który przeniósł się na południe, w okolice Gondoru i kilkadziesiąt lat później zabił ostatniego króla Gondoru, który nie miał dziedziców. Dopiero wtedy władzę przejęli - czasowo - namiestnicy. 

Wydaje mi się, że dzieje tolkienowskiego świata zna Pan "po łebkach" i dlatego uważam, że zamysł porównywania tego świata do naszego jest chybiony. Ja też znam go słabo, dlatego ograniczam się to stwierdzeń: niektórzy tolkieniści uważają... itp.

zaloguj się by móc komentować

Czarny @Czarny 23 listopada 2023 14:31
23 listopada 2023 14:31

Przepraszam, to było do OjcaDyrektora.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Czarny 23 listopada 2023 14:31
23 listopada 2023 14:52

Fakt, że nie czytałem wszystkich dzieł Tolkiena - najdokładniej znam "Silmarillion", a tam Trzecia Era jest podana w dużym streszczeniu. 

Ale i tak z tego co Pan napisał wynika, że Czarnoksiężnik z Angmaru działał na terenie dzisiejszej Ukrainy i Rosji. Czyli można przyjąć, że to był Scyta lub ktoś w podobie. Pioter nawet napisał notke o Aeucjuszu - "Ostatni Złoty Scytyjczyk"....:). Aecjusz sprowadził i rozlokował tych wszystkich Gotów, Serbów, Wandalów itp.

Do Bizancjum należał cały wschodni basen M. Śródziemnego, Egipt też. I myślę że państwo w Etiopii musiało mieć bardzo ścisłevpowiązania handlowe z Egiptem. Tak więc co do Gondoru sporu chyba nie ma. Różnimy się "tylko" identyfikacją Arnoru, choć na pańską korzyść przemawia ten Aecjusz.

 

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @Pioter 23 listopada 2023 07:51
23 listopada 2023 15:09

A może wolfram? Nawet stal tego nie przebije. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Matka-Scypiona 23 listopada 2023 15:09
23 listopada 2023 15:23

Temperatruta topnienia wolframu to ponad 3400 C. Z tego co wiemy w starożytności udawało się usyzkać temperatury dochodzące gdzieś do 1700 C - topienie kwarcu na szkło czy topienie żelaza meteorytowego.

Wolfram też nie występuje tak pospolicie jak inne metale. Więc jest to mniej prawdopodobne niż np tytan (700 C).

zaloguj się by móc komentować


Pioter @kluczu 23 listopada 2023 20:33
23 listopada 2023 21:20

Dziękuję, ale niestety tyle pieniędzy nie mam na zbyciu. ;)

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować