-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Regnum Vannianum

W 21 r n e ery po zdetronizowaniu Marbołta na widoku rzymskich historyków pojawił się taki utworzony przez Swebów twór jak Regnum Vannianum. Zajmował on w przybliżeniu teren późniejszej Wielkiej Morawy i chyba powinien być traktowany jako jej historyczny początek. Dlaczego nie jest to już zupełnie inna bajka.

Historia tego królestwa kończy się w 406 roku, kiedy to Swebowie wraz z Wandalami wkroczyli na ziemie Imperium Romanum w trakcie tzw Wędrówki Ludów.

Tyle oficjalna historiografia, która uważa Regnum Vannianum za państwo satelickie Rzymu, informując przy tym, że brali oni czynny udział w Wojnach Markomańskich i sam cesarz Marek Aureliusz musiał kierować kampanią wojskową przeciwko nim.

No więc jak mogło być naprawdę?

Na pewno nie istaniało na północ od Dunaju i na wschód od Renu takie coś jak okres wpływów rzymskich, ulubiony przez archeologów, którzy dostają czasem, spazmów przy znalezieniu rzymskiej monety.

Istniały bowiem wówczas co najmniej cztery organizmy państwowe: państwa Estów (Litwa, Łotwa, Estonia, Prusy) i Wenedów (Meklemburgia, Pomorze, Dolna Saksonia, Hanower, Dania, Holadia), położone nad samym Bałtykiem, oraz państwa Wandalów i Gotów, położone w przybliżeniu na terenach dziejszych Niemiec, Polski, Słowacji, Czech, Węgier (Wandalowie) oraz Ukrainy i Białorusi (Goci), których wspólną granice tworzyły Karpaty i rzeka Wisła. Ale nikt nam ich tak nie wyrysuje, bo i po co, skoro można całość skreślić albo pojęciami Wielkiej Lechii, albo (naukowo brzmiącym) Barbarica.

Państwa te miały, jak już zostało to dowiedzione na podstawie źródeł antycznych, nie tylko armie, których Rzymianie nie potrafili pokonać w starciu, wielkie floty oceaniczne (przynajmniej Wenedowie), a także rozwinięty przemysł, handel i gospodarkę, a nawet własne uczelnie niczym nie ustępujące tym znajdującym się w tzw cywilizacji grecko-rzymskiej.

To jednak nie wystarczyło, aby te organizmy państwowe mogły zachować ciągłość historyczną. W przypadku Regnum Vannanium przyczynił się do tego akurat frankoński kupiec Samo, który (tak zapisano w saskich kronikach, więc musi to być prawda) utworzył pierwszy organizm państwowy po wywołaniu powstania Słowian przeciw Awarom w 623 roku.

Dzisiejsze tłumaczenia brakujących 200 lat w historiografii tych ziem są dość proste: Wandalowie i Goci opuścili te ziemie. Wszyscy bez wyjątku - a nawet jeśli nie wszyscy to na pewno znaczna większość. I informacje o tym czerpane są ze źródeł frankońskich i saskich - dwu zupełnie obcych w Europie ludów, którym zależało na likwidacji wszelkich śladów po jakiejkolwiek państwowości na terenach ich możliwego przyszłego osadnictwa.

Należałoby więc chyba przyjąć, że Regnum Vannanium było po prostu łacińską nazwą na państwo Wandalów. Konkretnie właśnie na jedno z królestw leżących na terenie zbiorczo określanym jako Barbarica. I coś mi się wydaje, że jego historia sięga czasów znacznie wcześniejszych niż rok 21 i późniejszych niż 623. Wcześniej po prostu pisano o państwie Marbołta czy innego króla Wandalów. A po 623 roku, po frankijskim wrogim przejęciu zaczęto psać o państwie Samona, a później o Wielkiej Morawie.

Ale moim zdaniem można wykazać ciągłość państwowości Wandalów sięgającą ponad dwa tysiące lat na terenach dzisiejszych Czech, Moraw, Śląska, Łużyc, Małopolski i Wielkopolski.



tagi: historia  rzym  wandalowie  swebowie 

Pioter
21 sierpnia 2024 09:58
26     1546    11 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

OjciecDyrektor @Pioter
21 sierpnia 2024 10:08

Jeśli Markomanowie to Wandalowie, a jednocześnie mamy liczne dowody tego, że Wandalowie byli bardzo lojalnymi sojusznikami Rzymu (Swebowie raczej też), to ktoś tu coś nakłamał albo pomieszał. 

Geneza wojen markomańskich jest ukryta tak naprawdę. No i zastanawia mnie jedno - czy ci Markomanowie to nie mogli być Goci? Wandalowie z Gotami stoczyli przegraną bitwę w Siedmiogrodzie, więc nie jest dla mnie nieprawdopodobne, że wtargnęli na Nizinę Panońską i od tej strony zaatakowali Rzym, przebierając się - być może - w jakieś stroje utrudniające ich identyfikację .

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
21 sierpnia 2024 10:11

A tej frankijskiej (merowińskiej) i saskiej propagandy to my nie skruszymy. Tu musi być jakiś sygnał od Olimpiczyków i Wężowników, że teraz miżna już pisać jak to było naprawdę. I myślę, że parę dekad ta chwila nastąpi....:). Bo i Niemcy i Francja będą słabe i terenem eksploatacyjnym obu gangów, a nie inwestycyjnym. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 21 sierpnia 2024 10:08
21 sierpnia 2024 10:20

Chodziło prawdopodobnie o pacyfikację Aquilei, której cesarz otwarcie przeprowadzić nie mógł. Zresztą kontruderzenie rzymskie też jakoś dziwnie omijało tereny Swebów/Markomanów (ludzi mieszkających przy granicy)

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 21 sierpnia 2024 10:11
21 sierpnia 2024 10:23

Ona na naszych oczach się sama kruszy i spod sypiącego się tynku wychodzą różne kwiatki i ananasy.

A co do Niemiec, to coraz więcej filmików na YT pokazuje zapóźnienie cywilizacyjne Niemiec w stosunku do Polski (brak możliwości płacenia kartą czy blikiem w każdym miejscu, nagmine używanie faksów zamiast e-maili czy czatów, itp).

zaloguj się by móc komentować

atelin @Pioter 21 sierpnia 2024 10:23
21 sierpnia 2024 10:43

Może z tą gotówką mają trochę racji?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @atelin 21 sierpnia 2024 10:43
21 sierpnia 2024 10:44

Czy ja wiem? I tak trzeba ją z bankomatu wyjąć.

zaloguj się by móc komentować


atelin @Pioter 21 sierpnia 2024 10:44
21 sierpnia 2024 11:02

Bankomaty można olać. Zależy w jakiej formie dostaje się wypłatę. :-)

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @pike 21 sierpnia 2024 10:58
21 sierpnia 2024 11:10

A potem awaria w dostawie prądu i Berlin bedzie płacil jeszcze odszkodowania...:)

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 21 sierpnia 2024 10:20
21 sierpnia 2024 11:12

Aha...czyli nic się nie zmienia. Jak sojusznicu nawzajem się atakuja, to znaczy zawsze, ze to wrestling. A realnie ma dostac po glowie ktoś niepokorny. 

 

zaloguj się by móc komentować


Pioter @Andrzej-z-Gdanska 21 sierpnia 2024 11:15
21 sierpnia 2024 11:22

Dzięki. Nie znałem tego. Jak widać to tylko XX wieczne mity cofnęły nas w rozumieniu dziejów.

zaloguj się by móc komentować

ArGut @Pioter
21 sierpnia 2024 11:34

>Dzisiejsze tłumaczenia brakujących 200 lat w historiografii tych ziem są dość proste: Wandalowie
>i Goci opuścili te ziemie. Wszyscy bez wyjątku - a nawet jeśli nie wszyscy to na pewno znaczna
>większość. I informacje o tym czerpane są ze źródeł frankońskich i saskich

Ten akapit jakby żywcem wyjęty z filmu promijącego Karpacką Troję, jak dobrze pamiętam w filmie promocyjnym to miejsce (ogląda się go po rozpoczęciu zwiedzania) przy końcu jest informacje,że gdzieś w VII wieku grodzisko zamiera, nie wiadomo dlaczego. Może właśnie dlatego, że jacyś "kupcy" wymyślili sobie wymazać tu żyjących albo wyprowadzili tychże do jakiejś ZIEMI OBIECANEJ ugruntowując nazwy słowianin i slave.

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @Andrzej-z-Gdanska 21 sierpnia 2024 11:15
21 sierpnia 2024 14:41

Dziękuję za link. Google doskonale radzi sobie z tłumaczeniem. Ale niech Piotr szaleje. Ktoś tu kiedyś pytał, kiedy zaczęto używać nazwy krzyżaków, inaczej teutonow, a w tym dziele jest o nich mowa (o teutonach)

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @Matka-Scypiona 21 sierpnia 2024 14:41
21 sierpnia 2024 16:18

To może chodzić o mnie.  ;)

Napisałe taki komentarz:

Można w internecie znaleźć popularne wyjaśnienie, że nazwa pochodzi od krzyża na płaszczu.
Wiki wymienia trzy zakony rycerskie i rycerze wszystkich zakonów nosili krzyże na płaszczach. Chyba tylko w Polsce  stosowana jest nazwa Krzyżacy.

całość komentarza pod linkiem:

https://gabriel-maciejewski.szkolanawigatorow.pl/drugie-zabicie-sw-stanislawa-czyli-ksieza-historycy-w-akcji#366524

zaloguj się by móc komentować

zkr @Andrzej-z-Gdanska 21 sierpnia 2024 16:18
21 sierpnia 2024 17:22

> Chyba tylko w Polsce  stosowana jest nazwa Krzyżacy.

Mamy niemieckie okreslenie: https://de.wiktionary.org/wiki/Kreuzritter

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @Andrzej-z-Gdanska 21 sierpnia 2024 16:18
21 sierpnia 2024 17:29

No to się wyjaśniło :) Ale wobec kogo używano nazwy Teutoni?  Wychodzi na to, że krzyżacy (daleko zagadka, kiedy użyto tej nazwy) mogli ją przywłaszczyć. Może dalej w treści jest jakieś wytłumaczenie albo przynajmniej opis pozwalający na domysl? 

zaloguj się by móc komentować


Pioter @Matka-Scypiona 21 sierpnia 2024 14:41
21 sierpnia 2024 17:57

Spokojnie. Nie wszystko na raz, Jeszcze siedzę nad bursztynowym szlakiem, bo sprawa wcale nie jest zakończona ;)

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @Pioter 21 sierpnia 2024 17:55
21 sierpnia 2024 18:12

Dzięki za przypomnienie 

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @zkr 21 sierpnia 2024 17:22
21 sierpnia 2024 18:22

Rozumiem.

Szukałem w Google skąd się wzięła nazwa "Krzyżacy" i znalazłem tylko jedno wyjaśnienie, że od krzyża na płaszczu. Chociaż wspomniane przeze mnie trzy zakony miały, w różnym kolorze, krzyże na płaszczach.

Wg mnie właściwa i oddająca dobrze znaczenie i pochodzenie powinna być stosowana nazwa: zakon niemiecki.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
22 sierpnia 2024 08:36

Teraz dopiero powiązałem próbę pacyfikacji Akwilei przez Markomanów z asyryjskim i egejskim handlem jedwabiem. Akwileja monopolizoqała nie tylko handel bursztynem, ale i jedwabiem. To mniej więcej tak, jakby dziś jakieś miasto zmonopolizowało handel nie tylko ropą i gazem ziemnym, ale i węglem oraz wszelkimi metalami oraz produktami rolnymi. Takie miasto po prostu dyktowałoby ceny tych surowców, a więc tak naprawdę ono by rządziło, a nie tzw. centrum administracyjne - czyli formalna  stolica. 

Czym jeszcze handlowano w Akwilei? To jest klucz do rozwiązania wielu zagadek.

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 22 sierpnia 2024 08:36
22 sierpnia 2024 08:55

Pewnie wszystkim, bo to była Wenedzka placówka w Imperium Romanum, której ruszyć nie był w stanie nikt do czasu Attyli. A i tak na krótko, bo zaraz po tem zbudowano w tym miejscu nowe miasto i już nie kryto się z niczym nazywając je Wenecja.

zaloguj się by móc komentować

ahenobarbus @OjciecDyrektor 22 sierpnia 2024 08:36
22 sierpnia 2024 10:39

Ja znalazłem taki opis na academia. Autorce możemy chyba wybaczyć tych Celtów. 

Dwa tysiące lat temu Akwileja na wybrzeżu Adriatyku w północno-wschodnich Włoszech była jednym z największych miast na świecie. Przed rzymską inwazją mieszkali tu Celtowie , którzy nazywali ją Akylis. W tym czasie było to ważne centrum handlu bursztynem. (kyabaat.blogspot.com)

Żydowscy rzemieślnicy ustanowili kwitnący handel wyrobami ze szkła. Metal z Noricum był kuty i eksportowany. Kontynuowano starożytny wenecki handel bursztynem z Bałtyku. Eksportowano wino, zwłaszcza słynne Pucinum. Oliwa z oliwek była importowana z Afryki Prokonsularnej. Na morzu rozwinął się port Aquae Gradatae (współczesne Grado, Friuli-Wenecja Julijska). Na lądzie Akwileja była punktem startowym kilku ważnych szlaków handlowych. dróg prowadzących poza Włochy do północno-wschodniej części imperium - droga (Via Julia Augusta) przez Iulium Carnicum (Zuglio) do Veldidena (mod. Wilten, niedaleko Innsbrucka), od której odchodziła droga do Noricum, prowadząca przez Virunum (Klagenfurt) do Laurieum (Lorch) nad Dunajem, droga prowadząca przez Emonę do Panonii i do Sirmium (Sremska Mitrovica), droga do Tarsatica (niedaleko Fiume, obecnie Rijeka) i Siscia (Sisak) oraz droga do Tergeste (Triest) i wybrzeża Istrii.

Poza tym była tam pewna odrębność religijna. Zgodnie z lokalną tradycją, św. Marek podróżował z Rzymu do Akwilei po napisaniu swojej ewangelii w Rzymie, założył kościół akwilejski, konsekrował biskupa o imieniu Hermagoras (który z kolei konsekrował swojego ucznia Fortunatusa), a następnie udał się do Aleksandrii, gdzie został zamęczony. Hermagoras i Fortunatus stali się patronami Akwilei. Tradycja rozwidliła się, gdy Lombardowie najechali północne Włochy, a patriarchat Akwilei uciekł na pobliską wyspę Grado, zabierając relikwie Hermagorasa i Fortunatusa.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @ahenobarbus 22 sierpnia 2024 10:39
22 sierpnia 2024 11:46

No tak. .metale, żywność, bursztyn. I jeszcze Żydów ściągnęli w charakterze piorunochronów...:).

 

zaloguj się by móc komentować

toscano7 @OjciecDyrektor 22 sierpnia 2024 08:36
24 sierpnia 2024 21:33

Ojciec Dyrektor napisał " Czym jeszcze handlowano w Akwilei? "
Wydawałoby się że nic prostszego niż wpisać antica Aquileia e commercio i wszystko się znajdzie od ręki czym tam handlowano... A tu na stronach włoskiego, historycznego mainstreamu: ściana tekstu -  zamulające wszystko i nic - z przełożeniem na to drugie. Dziwna cisza. Na szczeście są niszowi regionalni pasjonaci z Friuli, którzy  są dumni ze swej przeszłości, bo dzisiejsze malutkie miasteczko Aquileia znajduje się w Friuli - pełna nazwa regionu Friuli - Venezia - Giulia i tam co nieco więcej można znaleźć. Właściwie mieszkańcy regionów Friuli czy Veneto to tacy fizjonomicznie nie Włosi a wręcz nasi ludzie Friulacy - Veneto - Polacy... A więc trochę tych antycznych produktów handlu jest - i z danym produktem związana jest cała otoczka przemyslowo - rzemieślniczo - wytwórcza. Udało się znaleźć następujące produkty handlu antycznej Aquilei:
- żelazo - ferrum Noricum - z tym powiązana produkcja militarna - miecze - strzały etc...
- zboże
- len - ubrania etc
- konie, zarówno dla potrzeb wojskowych - jak też rolniczych, transportowych, wykorzystywano do prac udrażniania rzek i kanałów - widać ślad etruskich inżynierów
- mennica i to zdaje się wcześniejsza niż ta Dioklecjana- czyli handel pieniądzem
- niewolnicy
- wino 
- bydło (bestiame) powiązany z tym przemysł wytwórstwa skórzanego, zwróciłem uwagę na produkcję siodeł dla potrzeb jazdy wojskowej. Mięso wieprzowina (solone czyli naturalna konserwacja) też na potrzeby min. wojska, marynarki
- ryby solone
- sól morska adriatycka
- złoto
- ołów
- gallamina - to znalazłem wśród minerałów - nie znalazłem polskiego odpowiednika - ale piszą że był to środek paraliżujący czyli trucizna?
- owce
-sery
- wełna
- ceramika
- szkło - również barwione a więc:
- barwniki
- produkty spożycze - np. defrutum czyli skondensowane soki owocowe... marmolady...
- produkty medyczne np medycyna ziołowa, krople ziołowe
- produkty pszczele: miód, wosk, wino z miodem
- kamień - marmur na potrzeby budowlanki miejskiej etc 
- drewno, żywica drzewna - handlowano drewnem jodłowym, bukowym, dębowym, klonowym, sosnowym - do produkcji okrętów ale też w produkcji dla wojska - drzewce włóczni, toporów etc...  To tak pokrótce o antycznym handlu Aquilei... 

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować