Numizmatyka czy sfragistyka?

Nauczyliśmy się już na tym blogu, że każdy banknot posiada wiele znaczeń i poszczególne jego elementy można interpretować w najróżniejszy sposób. Zazwyczaj interpretacja dotyczy warsty graficznej widocznej na pierwszy rzut oka. Dziś spróbuję pokazać coś, czego nie widać. A najlepiej do tego nadadzą się banknoty Banku Italii.W dolnej części tego banknotu wyraźnie czerwonym kolorem odcina się pieczęć Banku Italii, która w tym przypadku przedstawia głowę kobiety czyli Italię. Po drugiej stronie, na rewersie, w tym samym miejscu mamy informację o dekrecie pozwalającej na emisję banknotów. I w tej notce zajmę się właśnie ewolucją pieczęci Banco di Italia.W 1926 roku pieczęć banku informująca o podstawie prawnej do emisji baknotów zniknęła z włoskich pieniędzy, a zastąpiła ją faszyna i topór oraz napis październik 1922, co było jawnym odwołaniem do zamachu stanu dokonanego przez Mussoliniego.W 1943 roku, po kapitulacji Włoch, zmieniono ponownie pieczęć banku. Faszynę teraz zastąpiono monogramem BI, odnoszącym się do Banca di Italia.Kolejna zmiana pieczęci nastąpiła w 1947 roku, po podpisaniu traktatu pokojowego między Aliantami a Italią. Teraz pozostawiono rewers pieczęci bez zmian, natomiast Italię  zastąpiła Meduza - Ofiara przemiany na wskutek wyzwania rzuconego boginii (to za wikipedią). W tym samym też roku Królestwo Włoch przekształcono w Republikę, a więc przemiana Italii na skutek wyzwania rzuconego Boginii (czyli Britanii) była zupełna.Ale to jeszcze nie koniec metamorfozy. W 1971 roku na włoskich banknotach pieczęć z Meduzą wyszła z użycia, Zastąpiono ją zupełnie inną symboliką - mam nadzieję, że jasną dla czytelników Szkoły Nawigatorów.

Czas pokory wobec Brytanii dobiegł końca, a w grę weszły pieniądze Wenecji i Genuii. Jeśli dodać do tego pieniądze holenderskie, o czym było w poprzedniej notce  to można odnieść wrażenie, że walka o panowanie nad światem finansów trwa bezustannie. W ramach tej walki również należałoby rozpatrywać referenda niepodległościowe w Wenecji oraz ostatnie wydarzenia w okolicy Genui.

Dziś Italia nie ma już możliwości prowadzenia własnej banknotowej polityki, bowiem o tym co znajdzie się na europejskich banknotach decyduje się we Frankfurcie nad Menem.

tagi: numizmatyka

22 września 2018 12:39

ainolatak @Pioter
22 września 2018 14:14

Świetne. Ciekawe, że ważna w wymowie propaganda jest  często w "klimatach morskich".

Jak widać odpowiedni przekaz propagandowy na banknocie musi być przypieczętowany - rzeczywiście rzadko zwraca się na to uwagę.

saturn-9 @ainolatak 22 września 2018 14:14
22 września 2018 14:37

...ważna w wymowie propaganda jest  często w "klimatach morskich".

Jak przypływ i odpływ? Wzrost i spadek [władzy i wpływów szeroko pojętych]? Nieustające interwały napięcia i odprężenia?

Jak zwał tak zwał a Anglia była tylko dłuższy czas w dziejach narzędziem w rękach tych co decydują. Kto to taki? Kolumbowie ale roczniki różne.

Prawie żadnej protezy nie ma więc nie będzie...

Przepraszam, jednak jest na tym pierwszym papierze. Rok emisji 1896! Cacko toto. Czytając od prawej do lewej ostre wyzwanie w imię jedynego. Odczytając normalnie w zasadzie też... 18 i 96 to 9 i 15  i jeszcze ... i szejść.

ainolatak @saturn-9 22 września 2018 14:37
22 września 2018 15:03

przypływ i odpływ szans, ale czasem nagłe pojawienie się morskiego potwora

Pioter @ainolatak 22 września 2018 14:14
22 września 2018 18:42

To po prostu pierwszy banknot, gdzie zastosowano nową pieczęć. Wcześniej w obiegu był taki banknot z Kolumbem

Pioter @Stalagmit 22 września 2018 16:16
22 września 2018 18:46

Tak. Bo ta wojna finansowa trwa nieprzerwanie od najdawniejszych czasów.

ainolatak @Pioter 22 września 2018 18:42
22 września 2018 20:30

Niby ten sam, ale jaka odmienna dynamika. Z nową pieczęcią jest flota, niebo nie jest już całe zaciągnięte, a z przejaśnieniami. No i mamy tego konika morskiego, a raczej potężnego rumaka, jako symbol siły i władzy, który właśnie wynurzył się z morza. Banknot dostał mocy :)

TomaszM @Pioter
23 września 2018 12:40

Ciekawe czy są jakieś 'badania' nad percepcją grafiki-przekazu tego co jest na banknotach.
Jak to formatuje społeczeństwo.
Nie wiem czy dorośli na to zwrają uwagę.

Ja na pewno zwracałem na to uwagę jako dziecko, banknoty PRL-owskie to było dla mnie coś.
Banknoty, znaczki, ilustracje z komisków i książek.
Pewne ilustracje z dzieciństwa (np. z Tytusa, z Torgala,  z ilustrowanej Biblii, ... ) mam wyryte w wyobraźni chyba już na zawsze.

Pioter @TomaszM 23 września 2018 12:40
23 września 2018 13:51

Nie wiem czy są jakieś badania w tym zakresie. Numizmatycy się takimi sprawami nie interesują (zazwyczaj nawet nie mają takiej wiedzy, aby dostrzec i wyjaśnić szczegóły). Jedyna pozycja fachowa dostępna na rynku numizmatycznym próbuje wyjaśnić średniowieczne monety.A obraz zawsze formatuje społeczeństwo, ale musimy sami być w tej zanurzeni w tej kulturze, inaczej nie zrozumiemy przekazu.

Pioter @TomaszM 23 września 2018 12:40
23 września 2018 14:46

A jednak jest coś w języku polskim na ten tamat

Ale moim zdaniem te prace raczej zaciemniają niż objaśniają przekaz.