-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Artykuły użytkownika

Sługa Genzeryka zwany Ojczulkiem

Jak nazwać władcę, który za cenę życia własnych żołnierzy wykonuje zadania zlecone? Wychodziłoby, że w najlepszym wypadku takiego władcę nazwiemy wasalem. I nawet jeśli brakować będzie dokumentów coś takiego potwierdzających, to w końcu i tak przecież pozostają inne poszlaki. A tymi najważniejszymi są przecież dokonane fakty historyczne, z którymi nikt nawet nie próbuje dyskutować.

A takimi faktami są przecież przegrana bitwa stoczona na Polach Katalaunijskich czy doszczętne zniszczenie Akwilei przez Hunów. I nawet jeśli ciotka Viky twierdzić będzie, że wszystko to wskutek niespełnionej miłości Attyli do Honorii, siostry cesarza Walentyniana, my sprawdżmy po prostu kto na tym wszystkim skorzystał.

W zasadzie Hunowie w czasach Attyli byli już w miarę cywilizowanym ludem, osiadłym w Pano ...

Pioter
1 stycznia 2024 06:57

73     2222    10

Gdzie właściwie mieszkali pierwotni Goci?

Przyjmuje się dziś, że Goci pochodzili ze Skandynawii. I na dowód tego cytuje się starożytnych autorów, którzy umieszczali ich w Skandii. Tylko, że jak wiele razy już zdążyliśmy się przekonać, nikt z akademików nawet nie zajrzał do prac, które cytują.

Zacznijmy od opisu Skandii. Klaudiusz Ptolemeusz pisze o niej nastepująco: Pośród wod Oceanu Arktycznego leży wielka wyspa o nazwie Skandia, o wydłużonym kształcie i bokach wyginających się, a następnie schodzoących jak w liściu cytronu. Jak widać opis ten idealnie pasuje do Skandynawii.

Zamieszanie z lokalizacją Skandii właściwie wprowadził Pomponiusz Mela, który napisał: Jej wybrzeża obywa Ocean. Położona jest naprzeciwko rzeki Wistuli, która bierze początek z Gór Sarmackich.

Wyraźnie więc widać, że te samo słowo Skandia dla Ptolemeusz ...

Pioter
31 grudnia 2023 05:23

50     1977    13

Bitwa o grób Achillesa

Kim był Achilles raczej wszyscy wiemy. Był greckim (choć Ojciec Dyrektor twierdzi, że scytyjskim) herosem, który poległ w bitwie pod Troją. Sama zaś Wojna Trojańska (przymijmy teraz opcję czarnomorską) miała miejsce gdzieś na przełomie XIII/XII wieku pne. Ciotka Viky na podstawie porozrzucanych po różnych (wybranych) źródłach twierdzi, że Achilles był synem tessalijczyka Peleusa (króla Ftyi) oraz nereidy Tetydy oraz wychowankiem centaura Chejrona.

Peleus był jednym z argonautów, a aby dostać się na ten akurat wybrany okręt złożył ofiare ze swego brata (choć obecne wersje mitów mówią tylko o przypadkowym zabójstwie podczas gry w kości). Po powrocie z wyprawy osiedlił się w Ftyi, gdzie (ponownie zupełnie przypadkowo) zabił tamtejszego króla Eurytiona w trakcie polowania na dzika, a wcześ ...

Pioter
30 grudnia 2023 07:54

75     2863    19

Kęs ludziny

Tym razem nie będzie ani o starożytności, ani o numizmatyce. Będzie za to o barbarzyńskich czasach, które dopiero nas czekają.

W zasadzie sprawa, jak na standarty internetu, to już głęboka starożytność, bowiem większość tej akcji miała miejsce jakieś dwa lata temu. Szwedzka firma Oumph!, specjalizująca się w daniach wegetariańskich, wypuściła wtedy z okazji Hallowen, limitowaną serię burgerów wegańskich o smaku ludzkiego mięsa.

W zeszłym roku jednak firma postanowiła tymi burgerami podbić świat i zabrała się za odpowiednie rozreklamowanie swojego wynalazku. Oto ta reklama: https://www.youtube.com/watch?v=CnhxXBbhGVk

To jednak było za mało. W tym roku, an długo przsed Hallowen, firma postanowiała wystartować z promocją swojego produktu w Festiwalu Kreatywności w Cannes, gdzie udało jej ...

Pioter
29 grudnia 2023 07:21

44     1916    11

Dość się już nawojowaliście!

23 grudnia bieżącego roku Mennica Ziemi Świętej wypuściła monety okolicznościowe z okazji 30 lecia przyznania Pokojowej Nagrody Nobla (czyli Nagrody Banku Szwecji im Aflreda Nobla) dla urodzonego w Wiszniewie w ówczesnym powiecie wołożyńskim województwa nowogródzkiego Szymona Perskiego, znanego bardziej jako Simon Peres.

Oczywiście to piękne wytłumaczenie jednej strony medalu.

Bo jest też druga. Zamieszczona w opisie serii monet na stronie internetowej Mennicy Ziemi Świętej:

Przez ponad 60 lat Peres aktywnie działał na rzecz poprawy bezpieczeństwa i realizacji projektów dla społeczeństwa, które miały głęboki wpływ na rozwój państwa, w tym uzbrojenia i utworzenia Sił Obronnych Izraela, a także budowy reaktora jądrowego Zakład w Dimonie i Ośrodek Badań Jądrowych w Sorek, oba w południowy ...

Pioter
28 grudnia 2023 07:18

41     1924    10

Wszystko jest zapisane otwartym tekstem

Biorąc do ręki jakiekolwiek materiały źródłowe dotyczące starożytności przekonujemy się, że wszystko jest tam zapisane otwartym tekstem. A co za tym idzie wszystkie znacznie późniejsze opracowania mają na celu wyłącznie takie zaciemnienie tekstu (poprzez wybór odpowiednich fragmentów tego źródłowego materiału), aby nikt ze współczesnych czytelników nie był w stanie żadnych sensownych wniosków na podstawie tych wybranych fragmentów oraz dołączonego obowiązkowo komentarza.

W tech chwili mam przed sobą tekst biskupa Jordanesa zatytuowany O całości dziejów albo o pochodzeniu i czynach narodu Rzymskiego. I wiecie Państwo, co mnie najbardziej zaskakuje w tym tekście historyka rzymskiego z  VI wieku naszej ery? I nawet nie chodzi o to co dziś znamy pod pojęciem mitologii, a co biskup Jordanes ...

Pioter
26 grudnia 2023 09:53

30     3233    13

Japonia wkracza do Peru

15 grudnia władze Peru poinformowały o wprowadzeniu do obiegu nowego banknotu o nominale 200 sol.Na nowym banknocie znalazła się malarka Tilsa Tsuchiya, córka lekarza japońskiej ambasady i peruwianki.

Dokładnie tego samego dnia prezes firmy Mitsubishi, pan Sadahiro Nakano, ogłosił plany głębszego wejścia swojej firmy na rynek peruwiański, które mają obejmować budowę dróg, mostów oraz linii energetycznych.

To już piąta firma japońska, która od początku roku weszła mocno na rynek peruwiański. W marcu Toyota ogłosiła plany budowy nowej fabryki samochodów w Peru, w kwietniu plany rozbudowy ogłosiła JFE Stell, w maju podobne ogłoszenie wydała firma Nissan, a w październiku zrobiła to firma Daihatsu.

Firma Mitsubishi ustami swego prezesa ogłosiła, że zaiwestuje w infrastrukturę drogową i ene ...

Pioter
22 grudnia 2023 07:33

18     1307    8

Asterix wcale nie był Galem

Co wiedział Rene Goscinny? Bo o tym, że stworzony przez niego bohater popkultury wcale nie był Galem wiedział na pewno. A co jeszcze ukrył przed nami w swoich komiksach?

Asterix, Obelix, Panoramix i cała reszta tej bohaterskiej galijskiej wioski mieszkali bowiem w Armocyce, czyli na terenach osadniczych Wenedów. I praktycznie tylko Wenedowie w tamtym miejscu stawiali duży opór Cezarowi. Co więc wiedział na pewno Rene Goscinny?

W pierwszym tomie pod tytułem Przygody Gala Asterixa wydanym w 1961 roku autor komiksu poinformował nas, że Rzymianie wiedzieli, iż za tym zaciekłym oporem kryła się jakaś tajemnica. I że za utrzymanie tej tajemnicy odpowiedzialny był tamtejszy druid, Panoramix. W komiksie umieszczono w tym miejscu magiczny napój, który dodawał nadludzkiej siły każdemu, kto go sp ...

Pioter
21 grudnia 2023 07:45

14     1078    10

Rzymski garnizon pod Toruniem?

Mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Toruniem a Inowrocławiem leży mała wioska Wierzbiciany. W zasadzie niczym specjalnym się nijak nie wyróżniająca. Jakiś sklep, kilkadziesiąt domów i dziętnastowieczny pałacyk z parkiem.

Ale gdy spojrzymy na mapy LIDARu to już robi się ciekawiej: W parku pałacowym widać bowiem taką strukturę o powierzchni około 1 ha, która niespecjalnie kogokolwiek interesuje. Z danych AZP (Archeologicznego Zdjęcia Polski) dowiemy się jedynie, że cały obszar parku pałacowego wpisany został do rejestru zabytków ze wskazaniem na XIX wiek (sam pałac powstał w 1840 roku).

Kilka dni tem na jednym z forów FB Pan Jacek Słomiński zamieścił informację o tej ciekawostce wraz z własną interpretacją, że był to kiedyś rzymski obóz wojskowy. I się zaczęło. Natychmiast autor został ...

Pioter
20 grudnia 2023 04:27

17     1337    6

Kameruńscy malarze

Kończy się rok 2023 i trzeba dokończyć wszystkie zaplanowane na ten okres wydarzenia. Szczególnie, że w okresie przedświątecznym można coś niecoś dodatkowo zarobić.

Ale wcale tak całkiem nie jestem pewny, czy wyłącznie chęć zysku kieruje emitentem kameruńskich monet z polską tematyką. Bo prócz Dziewczynki w czeronej sukience na kameruńskich monetach pojawiły się i inne motywy. Oto one: Kolejność oczywiście przypadkowa, ale wszystkie te monety jako datę emisji podawane mają 31.01.2024. Te monety łączy także to, że wzystkie one zostały wybite przez Mennicę Polską.

Do poniższej prezentacji nasza mennica wykorzystała nastepujące obrazy: Stanisław Witkiewicz Na pastwisku, Leon Wyczółkowski Rybacy, Ferdynand Ruszczyc Nec Mergitur, Julian Fałat Oszczepnicy, Maurycy Gottlieb Ahaswer, Józef Sim ...

Pioter
19 grudnia 2023 04:52

32     1690    5

Gocka placówka handlowa w Indiach

Gdy Aleksander Wielki dotarł do Indii rozpoczął przy okazji greckie osadnictwo w tym kraju. Jednym z takich miast pamiętających tamte czasy było miasto Junnar. Przeskoczmy jednak kilkaset lat i popatrzmy na dwie inskrypcje znalezione w wykutej w pobliskich jaskiniach świątyni Shivy.

Jedna z nich mówi Dwie cysterny podarował [kazał wykuć] Yavan Irila z ludu Gatów.Na drugiej natomiast napisano Przedstawienie w reflektarzu dla społeczności mnichów podarował [kazał wykuć] Yavan Cita z ludu Gatów.

W Jaskiniach Karla w pobliżu miasta o tej samej nazwie, również w stanie Maharashtra znajduje się aż sześć inskrypcji na filarach z imionami zleceniodawców ich wykucia. Są to Yavani (czyli przybysze z Europy) Sihadaha, Dhamma, Yasavadhana, Vitasamghata, Dhamathaya oraz Chulayakha. Wszyscy oni poch ...

Pioter
18 grudnia 2023 04:58

17     1421    6

Po kiego grzyba Wam Dacja?

Na portalu trajans-column.com możemy przyjrzeć się detalom Kolumny Trajana, upamiętnającej kampanię tego cesarza w Dacji. Wśród wielu różnych ciekawych scen tam się znajdujących jest też i taka opisywana przez historyków jako scena 9, która zgodnie z opisem przedstawia Trajana, który stoi na podwyższeniu i jest świadkiem upadku jeźdźca.

Jeździec ten zaś ubrany w prostą tunikę trzyma w ręku jakiś okrągły przedmiot. Nie jest to tarcza, bowiem nie zgadza się jej kształt, poza tym widzimy przecież, że jeździec ten nie jest uzbrojony.

Nie za bardzo wiedząc jak opisać ten rysunek niektórzy historycy w końcu doszli do wniosku, że jest to poseł ludu Burów (jedno z plemion  Swebów), który przyniósł w 101 roku cesarzowi przesłanie żadające wycofania wojsk rzymskich z Dacji. Co ciekawe przesła ...

Pioter
17 grudnia 2023 06:02

43     1802    7

Wandalski podbój Brytanii

No właśnie. Coś takiego miało wogóle miejsce? Żadne nasze źródła przecież nic o tym nie wspominają. Owszem, wszyscy wiemy, że Wandalowie zajęli Burgundię, Andaluzję, Kartaginę i dokładnie policzyli wszystkie dobra w rzymskich skarbcach. Ale nikt nie wspomina przecież o ich obecności w Brytanii.

Nikt? No właśnie, że jest ktoś. Niejaki Gerwazy z Tilbury, kronikarz z początku XIII wieku, który zapisał, że gród Wandlebiria, znajdujący się niedaleko Cambridge, został założony przez Wandalów, którzy niegdyś spustoszyli Brytanię.

Gerwazy z Tilbury to nie był jakiś nieznany z imienia mnich (jak Anonim Gall), a doktor prawa kanonicznego, wykładowca uniwersytetu w Bolonii, ambasador Anglii na dworach w Palermo i w Paryżu, a także autor dziejów Anglii i opisu ówczesnie znanego świata.

Ale najpier ...

Pioter
16 grudnia 2023 08:09

50     1857    13

Dziewczynka w czerwonej sukience

Tym razem tak inormacja numizmatyczna z Kamerunu nadeszła:Nakład 500 sztuk. Waga 10g, średnica 38,6 mm.

Przekaz ewidentnie pochodzi albo od nas, albo do nas bezpośrednio jest skierowany. Nic więcej nie ma danych, tylko tyle, że na monecie znajduje się obraz Józefa Pankiewicza "Dziewczynka w czerwonej sukience". Gdy pogrzebać w necie to dowiemy się, że obraz ten powstał na zlecenie Adama Oderfelda, warszawskiego prawnika. Na obrazie zaś znalazła się jego ukochana córka Józefa Oderfeldówna, wówczas siedmioletnia, a obraz ukończono w kwietniu 1897 roku.

Pozostaje teraz pytanie. O co może chodzić?

Pioter
15 grudnia 2023 07:41

21     1923    8

Nagrobek kucharza

19 września 2016 roku na portalu The Story Bazar blogerka Julia Andreson zamieściła swoje wrażenia z podróży do Narbony. Szczególnie zainteresowało ją jedno małe, do tego trudno dostępne i dość drogie muzeum. Musee Lapidaire. W zasadzie problemy z odnalezieniem tego miejsca Julia opisuje tak:

Ale gdzie to było, to „Muzeum Kamienia”? Okrążamy coś, co wygląda na opuszczony gotycki kościół, na jego ścianie znajduje się tablica informująca, że ​​został on splądrowany przez rewolucjonistów w latach 90. XVIII wieku. Jej drzwi głoszą, że muzeum jest w środku, ale są zamknięte. Ktoś na kawę? W pobliżu znajduje się mała kawiarnia PMU, a muzeum otwiera się za dwadzieścia minut. Czy zawracamy sobie głowę – czy to nie jest tylko kupa kamieni? No cóż, kawa i tak by się przydała. Pół godziny później ...

Pioter
14 grudnia 2023 06:46

41     2017    9

Co flota rzymska robiła na Bałtyku?

Zanim odpowiem na te pytanie najpierw musimy trochę poopowiadać o historii.

Po śmierci Julisza Cezara w 43 roku pne schedę po nim, zgodnie z testamentem, miał objąć Gaius Octavius Thurinus. Nie przyszło mu to łatwo, bowiem musiał najpierw pokonać opór rzymskiej admnistracji i szlachty (na banicję skazano 300 senatorów i około 2000 ekwitów) oraz początkowo podzielić się władzą z Markiem Antoniuszem i Markiem Emiliuszem. I w zasadzie wszystko miało zostać w rodzinie, ale Marek Antoniusz postanowił rozwieść się z siostrą Oktawiana i poślubić Kleopatrę. Pretekstu do wojny o sukcesję po Cezarze dostarczył testament Antoniusza, w którym na swojego nastepcę wyznaczył on syna Cezara i Kleopatry. W 36 roku pne Oktawian na swoją stronę przeciągnął wojska Marka Emiliusza, pozbawiając go w ten spo ...

Pioter
13 grudnia 2023 07:53

27     1987    8

Słowiańscy pasterze drzew

Wymieszajmy znowu dane pochodzące od Tolkiena z różnymi antycznymi i średniowiecznymi kronikami. Wychodzą wtedy naprawdę ciekawe rzeczy.

Zacznijmy od Entów (bo Elfów czy Krasnoludów już dawno zlokalizowaliśmy w naszym świecie). I żeby było ciekawiej zacznijmy od danych ciotki Vicky:

Entowie – rasa fikcyjnych długowiecznych istot przypominających inteligentne i czasami przemieszczające się drzewa, pochodząca z mitologii Śródziemia J.R.R. Tolkiena. Entowie (sind. Onodrim, Enyd) byli zwani w mitologii Tolkiena także Cieniem Lasu i Pasterzami Drzew. Przebudzili się w tym samym czasie, co elfy. Długowieczni, w zamyśle Valië Yavanny mieli chronić olwary (qya. – „rzeczy rosnące z korzeniami w ziemi”) przed zniszczeniem przez ludzi i krasnoludów, potrzebujących drewna jako surowca. Przyjaźnili ...

Pioter
12 grudnia 2023 08:30

18     1608    12

Kroniki Prokosza przypadki

Czytając wydaną przez Hipolita Kownackiego Kronikę Prokosza możemy się przekonać, że początki państwowości są w niej określone na rok 2082 (śmierć Lecha) od stworzenia świata. Z treści samej kroniki wygląda jedna, że nie jest to wcale era bizantyjska i dzieje naszego państwa zaczynają się gdzieś w okolicy rok 2000 pne. Mniej więcej w tym samym okresie należy w przybliżeniu lokować zniszczenie miasta Ur oraz upadek dynastii z Larsy. Trochę ciekawy przypadek? Być może, ale chyba powinniśmy sobie przypomnieć o tym, że Sumeryjczycy już dwa tysiące lat wcześniej zaczęli tworzyć własne kolonie na Kaukazie, które później zostały przejęte przez Sargona Wielkiego. Poza tym ktoś przecież musiał obsługiwać szlak handlowy do Grenlandii. Jako początek świata w przypadku naszej Kroniki Prokosza wyzn ...

Pioter
11 grudnia 2023 09:24

13     1597    11

Kronika Prokosza

Zanim przejdę do krótkiego omówienia tekstu kroniki najpierw notatka jej dotycząca z wikipedii.

Kronika Prokosza (Kronika polska przez Prokosza w wieku X napisana, z dodatkami z Kroniki Kagnimira, pisarza wieku XI, i z przypisami krytycznymi komentatora wieku XVIII pierwszy raz wydrukowana z rękopisma nowo wynalezionego) – falsyfikat, tzw. Kronika słowiańsko-sarmacka rzekomego kronikarza Prokosza z 936 roku, w rzeczywistości sfabrykowana przez Przybysława Dyjamentowskiego (1694–1774), albo, jak twierdzi Piotr Boroń, napisana jako żart towarzyski około 1825 roku przez generała Franciszka Morawskiego. Opublikowana została po raz pierwszy przez Hipolita Kownackiego w Warszawie w 1825 roku. Sam Prokosz miał być jakoby mnichem benedyktyńskim, zmarłym w 986 roku.

Rękopis kroniki został sprez ...

Pioter
10 grudnia 2023 05:58

13     1380    7

Czy Krak był Rzymianinem?

Jakieś dwadzieścia lat temu w trakcie dyskusji o tożsamości etnicznej na Górnym Śląsku wyśmiewałem udowadnianie odwiecznej polskości czy niemieckości tego mieszanego etnicznie terenu wyłącznie na podstawie nazwisk jego mieszkanców. Podawałem wtedy za przykład moje rodzinne miasteczko, gdzie od czasów XV wieku (czyli od momentu prowadzenia ksiąg miejskich) do dziś zamieszkują dwie (mocno juz dziś rozgałęzione rodziny) o łacińskich nazwiskach: Flakus i Janus. Po prostu biorąc pod uwagę argumenty kłócących się o to wówczas dyskutantów, zapytałem po prostu, czy na tej podstawie należałoby uznać, że korzenie tych rodzin sięgają antycznego Rzymu, a więc, skoro te rodziny są od zawsze na tym terenie, czy akurat Śląsk nie był w starożytności częścią Imperium Rzymskiego. I na tym zazwyczaj dysk ...

Pioter
9 grudnia 2023 10:20

18     1617    6

 Poprzednia  Strona 21 na 62.    Następna