-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

100 lecie Ukraińskiej Rewolucji

15 marca 1917 roku abdykował car Mikołaj II. 2 dni później panowie widoczni na fotografii: Pawło Chrystiuk, Mykoła Stasiuk, Borys Martos, Iwan Steszenko, Chrystofor Baranowskyj, Wołodymyr Wynnyczenko, Serhij Jefremow oraz Symon Petlura, powołali do istnienia w Kijowie Ukraińską Centralną Radę i od tego momentu liczy się nowożytna państwowość Ukrainy.

Najpierw interesowała ich autonomia w strukturach Rosji, na co zgodził się rząd Kiereńskiego, jednak w chwili, gdy Kiereński upadł a do władzy doszli bolszewicy Ukraińska Centralna Rada proklamowała niepodległość. 20 listopada 1917 roku powołano do istnienia Ukraińską Republikę Ludową, a tereny na których ją powołano obejmowały gubernie: kijowską, podolską, wołyńską, czernichowską, katerynosławską, chersońską i taurydzką (bez Krymu, który wtedy już był niezależnym państwem pod niemieckim protektoratem). W akcie tym (zwanym III Uniwersałem) zapowiedziano uwłaszczenie chłopów, wprowadzenie kontroli państwowej nad przemysłem oraz szeroko rozumiane reformy (sądownictwa, samorządu, itp). Gwarantowano również mniejszościom zamieszkującym Ukrainę (głównie Rosjanom, Żydom i Polakom) swobody językowe i odpowiednią autonomię.

17 grudnia Rada Komisarzy Ludowych w Petersburgu uznała te prawa Ukrainy (a nawet prawo do oderwania się od Rosji), ale pod warunkiem podporządkowania się bolszewikom oraz zwrócenia broni a także prawa do swobodnego działania oddziałom bolszewickim. Ponieważ na to nie chciali się Ukraińcy zgodzić, bolszewicy powołali w Charkowie Ukraińską Ludową Republikę Rad, która oficjalnie wszędzie wystepowała jako Ukraińska Republika Ludowa. 22 stycznia 1918 rozpoczęła się bolszewicka ofensywa na nieprzygotowaną do wojny Ukrainę, która ruszyła z Charkowa.

W takiej sytuacji Ukraińska Ludowa Republika 9 lutego wystąpiła do Niemiec i Austro-Węgier o objęcie protektoratem oraz o pomoc wojskową w zamian za dostarczenie zboża. 450 tys żołnierzy niemieckich i austro-węgierskich zahamowało postępy bolszewików. Ceną za to było rozwiązanie Ukraińskiej Centralnej Rady i ustanowienie Hetmanatu Ukrainy pod władzą carskiego generała Pawła Skoropadskiego.

Ukraińska Republika Ludowa w trakcie swojego istnienia wydała tylko jeden banknot o nominale 100 karbowańców (równy wartością 100 rublom). Prócz ukraińskich tekstów na banknocie widać również teksty po polsku, rosyjsku i w jidisz.

29 grudnia 2017 Bank Ukrainy wydał banknot okolicznościowy w celu upamiętnienia Rewolucji Ukraińskiej 1917-1921. Banknot, na którym odwzorowano dokładnie pierwszy ukraiński banknot z 1917 roku. Żeby było ciekawiej to w chwili wydania tego banknotu sytauacja Ukrainy wygląda dokładnie tak jak sto lat wcześniej. Krym jako oddzielne państwo (w ramach Federacji Rosyjskiej), prorosyjska Republika Ludowa na wschodzie oraz chaos we władzach.

Rok później postanowiono przypomnieć inny ukraiński banknot wydany już po likwidacji Hetmanatu (czyli po zwinięciu niemieckiego parasola nad Ukrainą). Ale w tym momencie losy Ukrainy były już przesądzone.

Banknotów Ukraińskiej Republiki Ludowej z nominałem 100 już zabrakło. Pozostał jeszcze tylko banknot Petlury, chyba, że aby nie odwoływać się do Hetmanatu, władze Banku Ukrainy przeskoczą nominały i na kolejnym banknocie okolicznościowym (a widać, że chcą je wydwać jeszcze przez 3 lata) odwołają się do banknotu z nominałem 1000 karbowańcówtylko, że te banknoty były akurat wydrukowane dla Ukraińskiej Ludowej Republiki Rad.



tagi: ukraina  banknoty 

Pioter
7 maja 2019 20:19
6     1460    5 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

MarekBielany @Pioter
7 maja 2019 22:49

Czy ja dobrze widzę ?

W takiej sytuacji Ukraińska Ludowa Republika 9 lutego wystąpiła do Niemiec i Austro-Węgier o objęcie protektoratem oraz o pomoc wojskową w zamian za dostarczenie zboża.

Niby jest pod dostatkiem, a gwałtownie się kończy.

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @MarekBielany 7 maja 2019 22:49
8 maja 2019 06:04

Nie. To Ukraina miała dostarczyć zboże dla głodujących Niemiec.

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Pioter 8 maja 2019 06:04
8 maja 2019 23:16

Dokładnie tak.

To jest proste. Jak z jednego miejsca przenosimy do drugiego miejsca, to w miejscu pierwszym ubywa.

.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @MarekBielany 8 maja 2019 23:16
9 maja 2019 08:15

Ubywało nie tylko dlatego.

Niemcy nie traktowali Ukrainy jako sojusznika (bo co to za sojusznik w czasie wojny, który dopiero zaczyna tworzyć armię) a jak kraj podbity, więc zabrali znacznie więcej niż to z zawartych traktaktów wynikało.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Pioter 9 maja 2019 08:15
9 maja 2019 09:27

...więc zabrali znacznie więcej niż to z zawartych traktaktów wynikało.

plastyczność materii kładzie akcent na 'kradzież'? A być może zabierając 'teraz' Rzesza zamierzała zwrócić z nawiązką później?

Pamiętam [dawno temu to czytałem], że ekipy republiki weimarskiej były bardzo kontent, że wszelkie papiery, które obligowały Rzeszę wobec Ukrainy, zostały w trakcie wycofywania się przywiezione. Nie wpadły w łapy przeciwnika. Przebiegła konkurencja mogłaby wykorzystać w niecnych celach.

Czy znany jest autor grafik tych szybko znikających papierów płatniczych? W porównaniu nie tylko z polskimi z tamtej epoki odznaczają się lekkością, którą trudno na chybcika wyczarować. Musi mistrz jaki...

A co do tekstu, to czasem nie przytrafił się przeskok w czasie? Sprawdzając sobie tych gości w garniakach z epoki trafiłem na inne namiary. Proszę porównać: "Das Generalsekretariat bestand vom 15. ...". Nie tylko kalendarz juliański versus gregoriański.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @saturn-9 9 maja 2019 09:27
9 maja 2019 16:12

Za wzięte zboże armia niemiecka zapłaciła krwią odrzucając bolszewików za Charków i wymuszając uznanie przez nich Ukrainy w Traktacie Brzeskim.

Ten sam skład był wcześniej (przynajmniej tak wynika z moich danych) jak ten na fotografii, ktora faktycznie pochodzi z lipca 1917.

A projektanta ujawniono w ukraińskim katalogu. Wszystkie banknoty Ukraińskiej Repuibliki Ludowej (nawet tej bolszewickiej) projektował Georgij Narbut.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować