-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Żeglarz, rolnik, pirat i przemytnik, a do tego poeta, czyli bohater Wysp Owczych

Uwieczniony na 50 koronowym banknocie z Wysp Owczych Paweł, syn Pawła z wyspy Nólsoy urodził się 11 października 1766 roku jako czwarte z siedmiu dzieci. W wieku 20 lat rozpoczął karierę morską, początkowo służąc na okrętach angielskich, później francuskich. W międzyczasie jego brat, który został dyrektorem domu handlowego w Torshavn załatwił mu posadę kapitana amerykańskiego okrętu handlowego, na którym pływał pomiędzy Indiami Zachodnimi a Europą, ale również zajmował się piractwem u wybrzeży Chin. Po 12 latach morskiej tułaczki powrócił do domu, aby pojąć za żonę Marię, z którą zamieszkał w Kopenhadze, gdzie objął etat kapitana duńskiego okrętu kursującego pomiędzy Wyspami Owczymi a Danią. W 1800 roku, po śmierci żony, powraca na stałe na Wyspy Owcze, by tam ożenić się ponownie, tym razem z córką miejscowego magnata, też Marią.

Od 1801 roku Nólsoyar Pall (bo tak się obecnie podpisywał, przybierając nazwisko od wyspy urodzenia) zajmuje się oficjalnie rolnictwem, ale nadal próbuje szczęścia na morzu. Wraz z braćmi i przyjaciółmi odkupuje angielski wrak okrętu Sally i przebudowuje go do własnych potrzeb prowadzenia handlu z Anglią, nazywając go Royndin Fríða. Działalność ta jednak nie podoba się urzędnikom królewskim, którzy w 1806 roku oskarżają go o przemyt. Skazany jednak zostaje za drobne uchybienia formalne. Przy okazji tego procesu wychodzi na jaw, że znacznie większy przemyt prowadzą sami urzędnicy Duńskiego Królewskiego Monopolu Handlowego, więc całą sprawę trzeba było wyciszyć.

Odsunięty od handlu morskiego Pall zajmuje się pisaniem wierszy i ornitologią - między innymi to jego poezja pod tytułem Ptasie gniazdo sprawiła, że narodowym ptakiem Wysp Owczych stał się tjaldura ich przylot na wyspy świętowany jest jako święto narodowe (12 marca od 1943 roku). Sam 229 zwrotkowy poemat Fuglakvæði opisuje (zdaniem literaturoznawców) duńskie władze, a ptaki pozostają jedynie symbolem, przez który ich zachowanie zostało ukazane.

Gdy w 1807 roku Dania staje po stronie Napoleona przeciwko Anglii nagle Nólsoyar Pall okazuje się potrzebny obu stronom. Posiadając specjalne upoważnienie następcy tronu duńskiego Fryderyka VI rusza do Anglii zakupić zboże dla głodujących wyspiarzy z Wysp Owczych. Po dotarciu do Anglii melduje się u brytyjskiej Admiralicji. Ponieważ udało się dowieść angielskie zboże na wyspy rok później podejmuje się się ponownie przemytniczej misji ominięcia blokady morskiej. Niestety jego okręt zostaje zaatakowany przez Anglików i zatopiony, ale samemu Pallowi udaje się dotrzeć do Londynu, gdzie Admiralicja brytyjska wyposaża go w nowy okręt z ładunkiem zboża. Okręt ten jednak na Wyspy Owcze nie dociera. Ostatni raz widziano go żywego 17 listopada 1808 roku w Londynie, a konkretnie w dokach Millwall. Oficjalnie przyjmuje się, że Pall zginął w czasie sztormu, ale na Wyspach Owczych krąży również i taka wersja, że został wystawiony norweskim piratom przez władze Królewskiego Monopolu Handlowego, które o jego misji wiedziały. W takiej sytuacji z powodu braku zboża i nałożonej blokady handlowej wyspiarzom zagroziła śmierć głodowa. W 1810 roku Dania zmieniła sojusze i brytyjska blokada morska została z Wysp Owczych zdjęta.

Sam Nólsoyar Pall został przez duńskie władze odznaczony pośmiertnie orderem Duńskiego Królewskiego Towarzystwa Rozwoju Rolnictwa.

Seria banknotów z Pallem Nólsoyarem została wycofana z obiegu w 2001 roku. Na nowych banknotach prezentowana jest fauna Wysp Owczych, w tym opisywane przez Palla ptaki tjadlur.



tagi: numizmatyka  wyspy owcze 

Pioter
1 listopada 2018 13:46
1     1301    8 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Maryla-Sztajer @Pioter
1 listopada 2018 20:26

Magnat z Wysp Owczych,  ładne  :)

.

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować