Walka o Kościół Matki Boskiej z Góry Karmel
Kościół w Barasoain w dzisiejszym Malolos został wybudowany wraz z osadą w roku 1580, jako własność klasztoru augustianów. Nazwę pochodzącą od nawarrskiej wioski nadali tej okolicy misjonarze, którym tereny wybrane na miejsce budowy nowej wioski przypominały tereny w Hiszpanii.
Początkowo był to tylko budynek bambusowy, ale w XVII wieku został strawiony przez pożar. Przez jakiś czas miejsce te pozostawało opuszczone, ale od 1630 stało się kościołem filialnym parafii Malolos. Stan taki trwał do 1859, kiedy to w Barasoain erygowano nową parafię Matki Bożej z Góry Karmel. W roku 1880 tereny Malolos ucierpiały w wyniku trzęsienia ziemi, a wybudowany niedawno w Barasoain murowany kościół ponownie popadł w ruinę. Zbudowano więc tymczasową świątynię ponownie z bambusa, ale podczas obchodów odpustowych w 1884 roku ten drewniany kościół spłonął. Rok później rozpoczęto więc odbudowę kościoła murowanego, co osuszyło kieszenie ks Girona (ówczesnego proboszcza parafii). I w zasadzie byłby to niewiele znaczący obiekt religijny, ale..........
W roku 1898 rewolucjoniści wybrali właśnie ten kościół (leżący 42 km od Manilli) na miejsce Pierwszego Kongresu Filipińskiego, który od 15 września 1898 pracował nad konstytucją Republiki Filipin. Prace zakończono 21 stycznia 1899 proklamując Pierwszą Republikę Filippin. Nowa republika, która początkowo korzystała z amerykańskiego poparcia, zakończyła swój żywot już 31 marca tego samego roku w wyniku zajęcia Malolos przez Amerykanów. Amerykańskie władze przy okazji zlikwidowały odrębność administracyjną Barasoain, włączając je w 1903 roku do miasta Malolos.
Od roku 1973 kościół jest pomnikiem narodowym, a jego terenem (i przyległego klasztoru) zarządza Narodowa Komisja Historyczna Filipin. Jednocześnie jest to nadal czynny kościół katolicki, którego proboszczem na dziś dzień jest ks Dario Cabral.
W 1969 roku budynek kościoła w Barasoain trafił również na filipińskie banknoty.
I pozostawał na nich do 1997 roku (choć w obiegu banknoty te były aż do 2017). Przy projektowaniu jednak nowej serii banknotów wyszło na jaw, że nominał 10 peso zostanie zastąpiony monetą, na której dla kościoła zabrakło już miejsca. Filipińscy księża oraz partia Bulacan rozpoczęli więc zbieranie podpisów pod petycją do Banku Filipin o ponowne umieszczenie kościoła z Barasoain na dowolnie wybranym banknocie.
W 2010 roku bank wprowadził nowy wzór banknotów, a Kościół Matki Boskiej z Góry Karmel w Barasoain trafił na banknot o nominale 200 peso.
tagi: kościół filipiny banknoty
![]() |
Pioter |
23 lutego 2019 14:57 |
Komentarze:
![]() |
pink-panther @Pioter |
23 lutego 2019 16:03 |
Piękna historia. I jak to na Filipinach, dramatyczna. Ale tam katolicy trzymają się mocno.