-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Święta księżna

Wielcy tego świata stale mnie zaskakują. I wcale nie chozdzi mi o polityków z pierwszych stron gazet, bo to jest właśnie ich podstawowe zadanie. Chodzi o zegarmistrzów którzy wykorzystują numizmatykę w celach dyplomatycznych.

A co mnie zaskoczyło właśnie dziś? Ta wrzucona wczoraj na numizmatyczne fora amerykańska moneta dolarowa.

W zasadzie nic specjalnego, ilustracja jak ilustracja, typowa dla amerykańskiego rozumienia sztuki. Za to więcej zamętu zrobi podpis monety: United States 1 Dollar JADWIGA AND SILESIAN EAGLE Slavic Heroines 1 Oz Silver Coin 1$ USA 2024 BU

Ilustracja ma niby przedstawiać Świętą Jadwigę Śląską. Opisy z epoki mówią, że księżna wrocławska chodziła w mniszym habicie, ale mamy też przecież zachowany do naszych czasów (teraz nie potrafię znaleść, a nawet był pokazywany na Szkole Nawigatorów) jej jedwabny habit, więc może nawet ilustracja choć trochę odpowiada prawdzie.

Wiemy natomiast, że pomimo pochodzenia z bawarskiego rodu (von Ansbach) była ona Polką. Świadczy o tym fakt opisany w wikipedii, a wyciągnięty z jej hagiografii:  Cechy te ilustruje legenda, według której Jadwiga, aby nie odróżniać się od reszty swego ludu oraz w imię pokory i skromności, chodziła boso. Irytowało to bardzo jej męża, wymógł więc na spowiedniku, aby ten nakazał jej noszenie butów. Duchowny podarował swej penitentce parę butów i poprosił, aby zawsze je nosiła. Księżna, będąc posłuszną swojemu spowiednikowi, podarowane buty nosiła ze sobą, ale przywieszone na sznurku. To typowo polskie podejście, które pozwala zachować pozory wykonania dosłownego warunków umowy, jednocześnie i tak pozostając przy swoim zdaniu.

No dobrze. Święta Jadwiga jest obecnie patronką Polski, jej syn zaś zginął zatrzymując tatarską nawałnicę pod Legnicą.

Otrzymaliśmy więc pewne gwarancje - Gdyby chodziło o rzeczywistą św Jadwigę, powiedziałbym, że gwarancje te dotyczą odbudowy. Tylko tyle, że Jadwiga z monety jest znacznie młodsza, niż wdowa po księciu Henryku, więc gwarancje wcale nie muszą dotyczyć odbudowy państwa po zniszczeniach.



tagi: polska  usa  dyplomacja  moneta 

Pioter
27 lutego 2025 10:55
12     986    9 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

OjciecDyrektor @Pioter
27 lutego 2025 11:11

Tak. To sygnał do nas skierowany, żeby się nie bać. To też zapowiedz scalenia ziem...i ja tu odczytuję Krolewiec. Oczywiście jakaś cena tego będzie - w koncu mąż Henryk zginął. Ale koniec końców będzie dobrze. 

Ta kaiężna na monecie ma chyba arabskie zdobienia ubrania. Taka wtedy moda była?

PS. Kruk to symbol wierności

.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 27 lutego 2025 11:11
27 lutego 2025 11:16

To orzeł, nie kruk. Czarny (powienien mieć na piersi złotą przepaskę z krzyżem, ale w tym ustawieniu tego nie widać.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 27 lutego 2025 11:16
27 lutego 2025 11:57

Kurcze. Dziób orli. Nie zauważyłem....w takim razie Olimpijczycy eciąż z nami..

zaloguj się by móc komentować

atelin @Pioter
27 lutego 2025 12:04

Silesian eagle. Czarny nieco.

zaloguj się by móc komentować


Marazm-z-Rotterdamu @Pioter
27 lutego 2025 12:23

Henryk Pobożny był synem Jadwigi (z wyjątkiem córki Gertrudy przeżyła wszystkie swoje dzieci), mężem zaś Henryk I Brodaty.

zaloguj się by móc komentować

matthias @Pioter
27 lutego 2025 13:21

W młodości Św. Jadwiga Śląska ubierała się bardzo strojnie. Są jej podobizny w sukni z szerokimi rękawami. Taki strój był zwalczany przez duchownych, jako nieprzyzwoity.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @matthias 27 lutego 2025 13:21
27 lutego 2025 13:37

Już w wieku 12 lat byłą mężatką, a na monecie wygląda na góra 35, wdową została w wieku około 50 lat, więc z tym habitem mniszki to mogły być dużo późniejsze dzieje.

zaloguj się by móc komentować


piere11 @Pioter
28 lutego 2025 00:41

Ten orzeł, to wychodzi, że orlica - bo w opisie jest: bohaterKI.

Czy jest jakaś legenda o śląskiej orlicy? 

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @piere11 28 lutego 2025 00:41
28 lutego 2025 04:50

Nie. Orlica to herb Moraw (wcześniej Przemyślidów) i przedstawiana była początkowo jako orzeł w płomieniach a obecnie w trochę inny sposób Herbem Śląska był zawsze piastowski orzeł - czarny lub złoty, z dodatkami lub bez, w zależności od księstwa.

Ten napis słowiańskie bohaterki pewnie odnosi się do nowej serii monet - więc gwarancji dla państw naszego regionu pewnie będzie więcej

zaloguj się by móc komentować

piere11 @Pioter
28 lutego 2025 10:26

Ten napis słowiańskie bohaterki pewnie odnosi się do nowej serii monet - więc gwarancji dla państw naszego regionu pewnie będzie wiecej 

 

A to chyba , że seria . Ciekawe  które to kolejne państwa. 
 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować