-

Pioter : Ich bin ein Schlesier.

Sir Ernest Cassel

Sir Ernest Joseph Cassel urodził sie w Kolonii w 1852 roku w rodzinie bankierskiej. W wieku 17 lat (jak podaje wikipedia) udał się bez grosza przy duszy do Liverpoolu, gdzie zatrudnił się w firmie handlującej zboże. Wkrótce znalazł się w paryskiej filii Banku Anglo - Egipskiego, ale jako poddany pruski w trakcie wojny 1871 musiał wyjechać do Londynu, gdzie rozpoczął karierę w Domu Bankowym Bischoffsheim & Goldschmidt.

Jego umiejętnosci finansowe doprowadziły go w ciągu 2 lat z posady kasjera do zarządu banku, a w wieku 30 lat dysponował już własnym kapitałem w kwocie 150 tys funtów. Środki te inwestował w wydobycie złota na Syberii, żelaza w Szwecji, budowę kanałów w Egipcie, oraz obligacje Meksyku, Chin i Urugwaju.

W 1878 ożenił się z Annette Marry Maud Maxwell, córką Roberta Thompsona Maxwella. Z małżeństwa tego urodziła się córka Amalia Marry Maud Cassel.

W 1889 roku Cassel zainteresował się hodowolą koni, a od roku 1896 rozpoczął konie własnej hodowli wystawiać na wyścigach. W ten sposób poznał księcia Walii, Edwada oraz Winstona Churchila i Herberta Asquitha. Koronowany w 1902 roku na króla Edward VII mianował Ernesta swoim prywatnym doradcą finansowym i Tajnym Radcą.

Cassel zmarł w 1921 w Londynie, pozostawiając swojej wnuczce Edwinie Ashley, która rok później wyszła za mąż za Ludwika Mountbatten - admirała floty brytyjskiej oraz wicekróla Indii oraz członka brytyjskiej rodziny królewskiej, całość swojego majątku szacowaną dziś na 270 mln euro.

Ale mnie Sir Ernest Cassel zainteresował z innego powodu. W 1898 roku Ernest Cassel wykłada 50% całości kapitału założycielskiego Narodowego Banku Egiptu - pozostałe 50% wykładają Costantin Salvagos (25%) oraz bracia Joseph, Raphael i Felis Suares (25%). Cały kapitał banku określony został w statucie założycielskim na 3 mln funtów. Bank natychmiast rozpoczyna obsługę systemu monetarnego Egiptu, a od 1901 roku również Sudanu.W 1906 roku Narodowy Bank Egiptu zakłada w Etopii Bank Abisynii z monopolem na obsługę walutową na okres 50 lat. Bank Abisynii działał do 1931 roku, kiedy to został znacjonalizowany przez cesarza Haille Selassie. Cztery lata później do Etiopii wkroczyły wojska włoskie, a cesarz musiał uchodzić do Londynu.

W lipcu 1908 roku w Turcji wybucha Rewolucja Młodoturecka, a Sir Ernest Cassel planuje ten sam manewr który udał się w Egipcie i Etiopii. Wraz z Lordem Revelstocke i Sir Alexandrem Hendersonem zakładają Narodowy Bank Turcji, który otrzymuje turecką koncesję bankową w 1909 roku. Tylko, że ....

... druk pieniądza dla Imperium Osmańskiego jest w tym czasie w rękach francuskich i odbywa się poprzez Banque Imperiale Ottomane. Narodowy Bank Turcji musiał więc zająć się innymi zagadnienami i znalazł swoją niszę w finansowaniu wydobycia ropy naftowej. Wraz z Deutsche Bank (25%) oraz Royal Dutch Shell (25%) zakładają Turkish Petroleum Company zajmujące się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej w Mezopotamii. Koncesje na poszukiwanie i wydobycie zostały podpisane w marcu 1914 roku, ale z powodu wybuchu wojny uruchomiono je dopiero w 1925 roku.

Opanowanie tureckich finansów i irackiej ropy nie udało się więc Sir Ernestowi Cassel.tagi: ropa  turcja  anglia  prusy  bank  egipt  banknoty  etiopia  irak 

Pioter
25 października 2019 17:41
8     895    7 zaloguj sie by polubić
komentarze:
Stalagmit @Pioter
25 października 2019 17:56

Dziękuję, to jeden z bohaterów książki:

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/jak-nakrecic-bombe/

zaloguj się by móc komentować

Starybelf @Pioter
25 października 2019 19:48

Sir Ernest Joseph Cassel urodził sie w Kolonii w 1852 roku w rodzinie bankierskiej. W wieku 17 lat (jak podaje wikipedia) udał się bez grosza przy duszy do Liverpoolu, gdzie zatrudnił się w firmie handlującej zboże. Wkrótce znalazł się w paryskiej filii Banku Anglo - Egipskiego, ale jako poddany pruski w trakcie wojny 1871 musiał wyjechać do Londynu, gdzie rozpoczął karierę w Domu Bankowym Bischoffsheim & Goldschmidt.

1) Syn bankiera bez grosza przy duszy - normalnie Fryderyk Engels i Karol Marks, pokolenie później...

2) Dom Bankowy Bischoffsheim & Goldschmidt - To tak jak Dom Bankowy Marx & Engels w Londynie. Ciekawe dlaczego nie mówi się o biszofshajmizmie-goldszmityzmie. Chyba mieli za trudne nazwiska.

;)

zaloguj się by móc komentować

smieciu @Pioter
26 października 2019 01:00

Mi jednak niezmiennie podoba się co innego: te Banki Narodowe, których kapitał wykładają jacyś kolesie, czasem nawet niemal bez grosza przy duszy....

Bez grosza przy duszy... Cóż każdy bankowiec taki się rodzi ;) Nawet w wieku 17 lat może taki być. Potem jednak okazuje się że w bankowości kasa to nie wszystko :)

No i jeszcze jedno w tamtym czasie było chyba popularne. Zostawianie fortuny potomkowi, którego bardzo pociągała angielska kultura i dwór królewski. Nawet jeśli jesteś Żydem :) W tym wypadku córka wyszła za mąż za „członka rodziny królewskiej”. Choć ciekawsza jeszcze chyba historia dotyczy barona Hirscha o którym ostatnio pisała Ewa Rembikowska. Baron bowiem miał syna „adoptowanego”, który odziedziczył całą kasę by edukować się a angielskich szkołach czy też być oficerem w imperialnej armii lub też kumplować się z Churchillem.

Ciekawostką jest że też że i nasz Cassel i baron Hirsch choć może nie urodzili się biedni to ich klucz do sukcesu nazywa się Bischoffsheim & Goldschmidt...

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Pioter
26 października 2019 08:06

Potem te pola naftowe w Mezopotoamii Clemenceau oddał Anglikom

zaloguj się by móc komentować

Pioter @smieciu 26 października 2019 01:00
26 października 2019 13:39

Później było jeszcze łatwiej. Wystarczyła tylko maszyna drukarska

http://pioter.szkolanawigatorow.pl/nbp-czyli-potrojne-kamstwo

zaloguj się by móc komentować

Pioter @gabriel-maciejewski 26 października 2019 08:06
26 października 2019 13:42

Ta firma, pod zmienioną nazwą Iraq Petroleum Company nadal ma koncesje wydobywcze w Iraku (firmę teoretycznie znacjonalizował Saddam Husein - teoretycznie, bo siedziba jest w Londynie), i żeby było śmieszniej obejmują one około 80% powierzchni Iraku.

zaloguj się by móc komentować

smieciu @Pioter 26 października 2019 13:42
26 października 2019 14:50

Przy takich okazjach człowiek może sobie uświadomić jak trwałe są w istocie te dla zwykłych mas już dawno przebrzmiałe akty własności. Etykietki się zmieniają. Słupy się zmieniają. Mija szmat czasu. A jednak jest ta ciągłość, ci ludzie, którzy to kontynuują, pilnują, trzymają rękę na pulsie. Mogą to być owe pola ropy naftowej z Iraku albo dziwna rodzinka kontrolująca Hong-kong. Mogą się zmieniać reżimy a nawet nastać system komunistyczny czy wyłonić się nowe mocarstwa. Cóż z tego. Udziały nabyte 100 czy 200 lat temu wciąż się liczą.

zaloguj się by móc komentować

Paris @Pioter
27 października 2019 22:03

REWELACJA  !!!

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować