Rugby 7
Podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro po raz pierwszy rozegrano zawody rugby 7 - odmiany rugby, w której udział bierze 7, a nie 15 zawodników - również różnią się troszkę zasady (mecze są krótsze: 2 x 7 min a nie 2 x 40 min).
W kategorii mężczyzn tej nowej olimpijskiej dyscypliny wygrała drużyna rugby z Fidżi, zdobywając po raz pierwszy w historii złoty medal na olimpiadzie dla tego kraju. Stało się to okazją do wielkiego święta narodowego. Tym bardziej, że w finale pokonali drużynę angielską.W ramach świętowania Bank Rezerw Fidżi wydał banknot okolicznościowy o nomnale 7 dolarów przedstawiający całą drużynę rugby w towarzystwie premiera cieszącą się ze złotego medalu. Był to również pierwszy banknot tego wyspiarskiego państwa wydrukowany we Francji (a nie w firmie Thomas de la Rue).
W roku 2012 Fidżi zrezygnowało z przedstawiania na swoich banknotach królowej angielskiej Elżbiety, co było skutkiem zawieszenia tego wyspiarskiego państwa w strukturach Commonwealthu (po zamachu wojskowym w 2009, ostatecznie jednak zawieszenie uchylono w 2014). Nowe władze tego wyspiarkiego państwa chciały nawet wtedy zakazać używania przez mieszkańców Fidżi flagi, której część stanowi właśnie Union Jack - rozpisano więc w 2013 roku konkurs na nowy zwór flagi państwowej, na który wpłynęło 57 propozycji. Konkurs planowano rozstrzygnąć w 2017 roku i ostatecznie odciąć się od brytyjskiego dziedzictwa. Stało się jednak inaczej. Wygrana nad Anglią w rugby 7 na Olimpiadzie w Rio de Janeiro pod flagą z symboliką kolonialną spowodowała, że flaga ta stała się już nienaruszalna. Być może więc w niedługim czasie na banknoty Fidżi spowrotem trafi brytyjski monarcha.
tagi: anglia banknoty rugby fidżi
![]() |
Pioter |
13 lutego 2019 20:50 |
Komentarze:
![]() |
MarekBielany @Pioter |
13 lutego 2019 22:16 |
Nie ma to jak wygrać !
W loterii na jarmarku.