-

Pioter : Ich bin ein Schlesier.

President William Walker

Pozostańmy jeszcze w gorących klimatach Nikaragui. Podczas opracowywania banknotów tego kraju trafiłem bowiem na coś wyjątkowegona banknoty amerykańskich najemników w trakcie wojny domowej w Nikaragui w latach 1856-57. A historia dowódcy tego oddziału jest wręcz nieprawdopodobna.William Walker urodził się 8 maja 1824 w Nashville w Teksasie. W wieku 14 lat ukończył naukę na tamtejszym uniwersytecie, a następnie udał się do Europy studiować medycynę w Heidelbergu i w Edynburgu. W wieku 19 lat uzyskał na University of Pennsylvania uprawnienia lekarza i po krótkiej praktyce w Filadelfii rozpoczął studia prawnicze w Nowym Orleanie. Po studiach rozpoczął pracę w lokalnej gazecie, a w 1849 przeprowadził się do San Francisco, gdzie pracował jako dziennikarz.

Prawdziwą karierę jednak zaczął w 1953 roku. Wtedy to (15.X.1853) wraz z 45 innymi Amerykanami wyruszył podbić należące do Meksyku Południową Kalifornię oraz stan Sonora. Oficjalnie była to wyprawa przeciw indianom zamieszkującym te ziemie, a pozostającym pod zwierzchnictwem władz Meksyku. Praktycznie celem wyprawy było wyrwanie z pod meksykańskiego zwierzchnictwa sporej połaci lądu i utworzenie nowej republiki skonfederowanej z USA, jak ówcześnie Teksas i Kalifornia. Środki na wyprawę Walker zdobył sprzedając obligacje nieistniejącego jeszcze wówczas państwa.

Wyprawa się powiodła, choć tylko częściowo. Wprawdzie amerykańskiemu rządowi chodziło o zajęcie Sonory, ale z powodu stacjonowania tam meksykańskiej armii Walker postanowił zaatakować Południową Kalifornię. Oficjalnie fibustierzy Walkera wymknęli się na jednym okręcie z Los Angeles i zaatakowali Cabo San Lucas na południu półwyspu. 3 listopada Walker proklamował niepodległość Republiki Dolnej Kalifornii oraz zaapelował do Amerykanów (jako prezydent tej republiki) o pomoc w utrzymaniu niepodległości. Apelu tego posłuchało dalszych 253 ochotników, którzy na statku Anita przybyli do Ensenady. Armia meksykańska jednak nie planowała pozostawiać tego wyczynu bez odzewu, a wskutek braku wsparcia regularnych oddziałów armii USA, Republika Dolnej Kalifornii zakończyła swoje istnienie 8 maja 1854 roku. William Walker powrócił do Stanów, gdzie czekał na niego proces o wszczęcie nielegalnego konfliktu zbrojnego. Proces jednak zakończył się po 8 minutach całkowitym uniewinnieniem przez ławę przysięgłych.

Gdy w 1855 roku w Nikaragui wybuchła wojna domowa Walker został poproszony przez rebeliantów o pomoc. Wraz z 57 ochotnikami 4 maja wymknął się z San Francisko by dotrzeć do oczekujących go rebeliantów. W Nikaragui czekało na niego 170 żołnierzy oraz dalszych 100 amerykanów. 1 września te siły zdołały pokonać armię rządową pod La Virgen, a miesiąc później wkroczyć do stolicy, obejmując kontrolę nad całym państwem. Jako wódz naczelny mianował Walker sprawował swoje rządy początkowo poprzez prezydenta Patricio Rivasa. 20 maja 1856 roku nowe władze Nikaragui zostały uznane za legalne przez prezydenta USA Franklina Piercego, więc 12 lipca tego roku Walker postanowił sam zostać prezydentem Nikaragui. Odbyły się więc wybory (w których na kartach wyborczych był możliwy tylko jeden wybór), a ciesząc się 100% poparciem ludu prezedent Walker rozpoczął inwestycje w budowę kolei w poprzek kraju, która miała skrócić przewóz towarów pomiędzy Europą a Kalifornią. Jednak zamiast wybrać popierające i finansujące go do tej pory przedsiębiorstwo Accesory Transit Company należące do Corneliusa Vanderbilta, koncesja trafiła do konkurecyjnej spółki Charlesa Morgana i Corneliusa Garrisona.

I nagle okazało się, że poparcie ludu zaczyna być ulotne. Zebrana w Niemczech, Francji i USA armia topnieje wskutek dezercji (a Vanderbilt obiecał każdemu dezerterowi darmowy transport do USA), a wokół Nikaragui zawiązuje się koalicja państw, która werbowała i szkoliła armię na wojnę z Nikaraguą. Wojny te zresztą trwały od samego początku rządów Walkera, który próbował wraz ze swoimi ludźmi podbić również Honduras, Salwador i Kostarykę (a przynajmniej urwać z ich terytorium jak największy kawałek dla siebie).

W tej sytuacji 1 maja 1857 roku Walker przekazał władzę marynarce wojennej USA i został deportwany do Nowego Orleanu, gdzie powitano go jak bohatera. 6 miesięcy później zorganizował kolejną wyprawę do Ameryki Środkowej, ale US Navy nie dopuściło do jego wypłynięcia.

Do ostatniej swojej wyprawy Walker wyruszył na wezwanie kolonistów brytyjskich w Roatan (wyspy u wybrzeży Hondurasu), którzy obawiali się przejęcia kontroli nad wyspą przez rząd Hondurasu. Po przybyciu do Trujillo i zameldowaniu się u komandora Nowella Salmona, Walker został aresztowany i przekazany wraz z towarzyszami rządowi Hondurasu.

William Walker został skazany na śmierć i rozstrzelany 12 września 1860 roku.tagi: meksyk  banknoty  nikaragua  kalifornia 

Pioter
28 lipca 2019 11:37
3     649    1 zaloguj sie by polubić
komentarze:
gabriel-maciejewski @Pioter
28 lipca 2019 13:09

Kim był komandor Nowell Salomon? I jaką flotą dowodził? Amerykańską?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @gabriel-maciejewski 28 lipca 2019 13:09
28 lipca 2019 13:20

literówka. Sir Nowell Salmon, późniejszy admirał Royal Navy. https://en.wikipedia.org/wiki/Nowell_Salmon

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Pioter 28 lipca 2019 13:20
28 lipca 2019 18:09

Ciekawa informacja. Hipoteza, że wojna o niepodległość USA nie skończyła się nigdy zyskuje nowe potwierdznie

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować