-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Podróże kształcą

A przynajmniej porządkują już posiadaną wiedzę.

Właśnie z takiej podróży, która kształci i porządkuje, powróciłem. Podróży, która akurat autostradami, odzworowuje dawny szlak bursztynowy z Gdańska/Codanu do Akwileji. I na razie pokażę tylko jedną z rzeczy, którą dostrzegłem będąc na miejscu, a której przez długi czas nie widziałem, albo nawet widząc, nie miałem wystarczającej wiedzy, aby te fakty odpowiednio uporządkować.

Otórz nad ratuszem w Akwileji powiewa dokładnie taka flaga.

Dla mieszkańca Górnego Śląska to dość ciekawe doświadczenie. Widok górnośląskiego orła i barw w miejscu zupełnie niespodziewanym. Tylko czy na pewno jest to orzeł górnośląski? Tak bowiem wmawiają nam wszystkie dostępne na Górnym Śląsku publikacje historyczne czy popularnohistoryczne. I wszystkie nawiązują przy tym do panowania Władysława Opolczyka, czasem tylko zastanawiąc się czy barwy górnośląskie i ukraińskie nie są wzajemnie kompatybilne i które były pierwsze. Nikt jednak nie sięga dalej niż XIV wiek. 

No dobrze, niektórzy sięgają aż do czasów króla Rusi Halickiej Daniela, którego wojska uciekające przed Mongołami, posługiwały się właśnie barwami złotą i błękitną, ale jego symbolem był lew, a nie orzeł. To akurat służy pokazaniu, że gónośląskie barwy pochodzą wprost z Ukrainy, ale ta teza jakoś zwolenników nie uzyskała, czemu nawet dość trudno się dziwić.

Niewiele osób też zauważa, że w połowie drogi pomiędzy Górnym Śląskiem a Akwileją jest taki kraj, który zwie się dziś Niederösterreich. Kraj, którego godło wygląda następująco: Ten sam złoty orzeł, który znajduje się w godle Górnego Śląska i Akwileji, został powtórzony tu aż pięciokrotnie. I raczej przypadku żadnego w tym nie ma. Moim zdaniem to akurat pozostałości po dawnym królestwie Noricum które przypisywane jest archeologicznie do kultury halsztadzkiej.

Oczywiście to tylko moje rozważania. Ale wydaje mi się dość uprawnione twierdzenie, że ten złoty orzeł na błękitnym tle to akurat symbolika Wenedów, czyli symbolika znacznie starsza niż rozważany przez górnośląskich historyków wiek XIII.

I o ile znamy lokalizację Akwileji i możemy w miarę sensownie przyjąć, że złoty górnośląski orzeł to pierwotnie herb Cieszyna, a z samego Noricum znamy jego stolicę Noreię (dziś Magdalensberg w Karyntii) oraz miasto Aguntum (dziś Lienz w Tyrolu), to pozostałe miasta Wenedów pewnie nadal czekają na odkrycie.



tagi: austria  śląsk  italia  antyk  wenedowie 

Pioter
17 maja 2025 14:03
11     999    11 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

OjciecDyrektor @Pioter
17 maja 2025 19:50

Czy zatem Wandalowie nie zostali sprowadzeni w II w. p. Chr.  tutaj po to, aby wyprzeć właśnie Wenedów? Bo ja ueazam, że bez Wandalów nad Wisłą i Odrą nie byłaby w ogóle możliwa ekspansja Rzymu poza Alpy - we wszystkich kierunkach (zachód, północ, wschód). Obecnośc Wenedów od Adriatyku po Baltyk to były wschodnie kleszcze, trzymające Rzym w klatce.

Nie wiem, czy symbolikę wprowadzono/przywrócono niejako na nowo, po likwidacji Cesarstwa Wandalów i Państwa Gotów, czy też nastąpiło przejecie symboli. Ale obatawiam poerwszą ewentualność. Bizancjum bowiem to Wenedia-bis.

zaloguj się by móc komentować

chlor @Pioter
17 maja 2025 20:00

Cyba północnym krańcem używania w symbolice barw żołtej i niebieskiej jest Szwecja.

 

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @chlor 17 maja 2025 20:00
17 maja 2025 20:09

Tak, ale tam nie znalazłem jeszcze złotego orła. Może za słabo szukałem. Albo muszę wybrać się do Szwecji, żeby wiecej zobaczyć.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @chlor 17 maja 2025 20:00
17 maja 2025 20:09

To by wszystko sie ładnie ukladalo, bo Goci przybyli do Europy, aby dac odpor ekspansji wandalskoej i ratowac resztki wenedyjskiej potegi. Stad i flaga Ukrainy jest w tych samych barwach.

Intryguje mnie flaga Rumunii, bo to są barwy Moldawii. Skąd i kiedy wziąl sie czerwony kolor? Bo herb "olimpijski", czyli wenedyjski też - głowa wołu/byka. A herb Wołoszczyzny jest jeszcze bardziej intrygujacy, bo na nim są symbole słonca i kaiężyca - najstarsze symbole jakiejś organizacji handlowej obecnej w sumeryjskiej Mezopotamii i chyba tez w Indiach.

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 17 maja 2025 19:50
17 maja 2025 20:36

Symbolikę Wenedów zaczęto przejmować wcześniej - najpierw przez rzymskie legiony Mariusza, a później przez Cezara. Choć co do Mariusza te orły pojawiły się w czasie wojen z Cymbrami, którzy dewastowali ziemie Wenedów właśnie (Germania, Galia, Noricum). Mogło więc być tak, że to Wenedowie wówczas sprzymierzyli się z Rzymem lub nawet sfinansowali rzymskie legiony.

Co ciekawsze przejęcie symboliki przez Wandalów może nawet mieć podstawy w legendzie o podarowaniu czerwonego sztandaru z orłem Genzerykowi przez papieża. Tym bardziej, że w samej Akwileji pokazują też taki sztandar jako sztandar wojenny Akwileji, ale większość historyków tego miasta uważa to za fejk.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 17 maja 2025 20:09
17 maja 2025 20:49

To dzisiejsze flagi. Flaga Mołdawii w XIV-XVI wyglądała tak:a w pierwszej połowie XIX w tak: Gdy zaś zaczęto tworzyć Rumunię to flaga Zjednoczonych Księstw Mołdawii i Wołoszczyzny wyglądała początkowo tak:

zaloguj się by móc komentować

aember @Pioter 17 maja 2025 20:09
17 maja 2025 20:58

Wlasnie wygooglałem, że orzeł przedni, to po łacinie aquila chrysaetos, co znaczy dosłownie "orzeł złoty"...

Obszary występowania na zielono, zimowania na niebiesko:

zaloguj się by móc komentować

Pioter @aember 17 maja 2025 20:58
17 maja 2025 21:08

To akurat daleko poza ziemiami Wenedów, ale dość ciekawe zestawienie. Dzięki. To wygląda, jakby panowali nad wszystkimi szlakami handlu, a nie tylko nad szlakiem bursztynowym ;)

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 17 maja 2025 20:36
17 maja 2025 21:45

Uuu...kapitalna flaga Genzeryka...:). Jeśli historycy mówią, że to fejk, to ja jestem rosyjska baletnica. Maroko w średniowieczu (XII-XIIIw.) miało coś w podobie - czerwone tło i złota figura geometryczna przypominająca zdeka gwiazdę Dawida. Żadnego półksiężyca czy czegoś, co przypominałoby islam.

 

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @OjciecDyrektor 17 maja 2025 21:45
17 maja 2025 22:03

duch a litera prawa

 

Dziesięć + cztery setek.

 

...

 

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

aember @aember 17 maja 2025 20:58
18 maja 2025 18:18

Chodzi o to, że nie trzeba szukać złotego orła w Szwecji, one tam zimują

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować