-

Pioter : Ich bin ein Schlesier.

Podbój kosmosu

Podbój kosmosu, który trwa do dnia dzisiejszego, również posiada odpowiednie umocowanie propagandowe na banknotach. Nie są w tym przypadku jednak promowane rozwiązania wojskowe (choć takie również są brane w tym przypadku pod uwagę), a cywilne zastosowanie satelitów komunikacyjnych. Przypatrzmy się tej propagandzie, w której nie biorą udziału ani USA, ani Rosja - kraje, które w XX wieku ten podbój aktywnie prowadziły. Dziś wygląda to następująco:

W 2015 roku Chiny upamiętniły na okolicznościowym banknocie własnego satelitę Shenzhou 9. I było to ukoronowanie chinskiego programu podboju kosmosu.

Indie natomiast w 1975 roku poifnormowały o rozpoczęciu własnego programu, natomiast w 2016 ukazały na banknocie satelitę Mangalyaan, którego zadaniem było zbadanie Marsa.

Swój (choć być może brytyjski) program podboju kosmosu ukazała również Kanada w 2004 rokuSwój własny program kosmiczny prowadzi również Malezja, która wydała powyższy banknot w 1996 roku.

A także Iran, który na banknocie z 2009 zamieścił satelitę OMID.


W roku bieżącym w Bangladeszu wydano okolicznościowy banknot z satelitą Bangabandu-1.

Startującą rakietę, a więc również własny program kosmiczny, przedstawił także Tajwan w 2001 roku

Do państw chwalących się na banknotach kosmiczną technologią dołączyły również kraje, których o posiadanie takiej raczej nikt nie podejrzewa, jak np Afryka Zachodnia w 2003, choć te byłe kolonie francuskie mogły informować o francuskim programie kosmicznymtagi: numizmatyka 

Pioter
7 lipca 2018 06:25
8     583    6 zaloguj sie by polubić
komentarze:
saturn-9 @Pioter
7 lipca 2018 06:48

Jak zwykle wzbogacające o ukrytą optykę. Odrywamy od ziemi strzępy materii coby zanurzyć się w niebiańskim pyle? Kosmiczne zazwyczaj są ilości papieru w obiegu. A w tym zestawieniu nominalnie który papier stał czy stoi, w przeliczeniu na PLN najwyżej? O ile dysponuje Pan danymi to będę wdzięczny. Pozdrawiam.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @saturn-9 7 lipca 2018 06:48
7 lipca 2018 07:09

Chiny 100 Yuan = 58 PLN - nie przeznaczone do obiegu

Indie 2 Rupie = 0,01 PLN - wycofany z obiegu 1.01.2018 (możnliwa wymiana w banku centralnym)

Indie 2000 Rupii = 108 PLN

Kanada 100 $ = 283 PLN

Malezja 2 Ringgit = 1,84 PLN

Iran 5000 Rials = 0,43 PLN

Bangladesz 70 Taka = 3 PLN - nie przenaczony do obiegu

Tajwan 2000 $ = 242 PLN

CFA 10000 Franków = 88 PLN

Kursy z dnia dzisiejszego.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Pioter 7 lipca 2018 07:09
7 lipca 2018 07:40

Dzięki. Co sprawność w wąskich tematach może wyzwolić za skojarzenia...

Na czuja Kanada była pierwsza. Tajwanu nie miałem na radarze. Stoi wysoko. Zapewne mają jeszcze wyższy papier. Chiny jak biedny kuzyn wypadają. Ilością papieru w obiegu jednak zasypią wyspiarzy.

No i czarna Afryka. Jednak ma coś do zaoferowania. Z kosmosu widać więcej diamantów.

Gospodarzowi znane są jakieś propagandowe motywy z używkami? Poranny program w radiu o trawie z Kanady uświadomił mi, że właściwie to nie znam pieniężnego motywu z butelką, fajką czy innym neutralizatorem z pól makowych. Zapewne coś tam można przez ogródki przeciągnąć pod tą działkę?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @saturn-9 7 lipca 2018 07:40
7 lipca 2018 07:57

Raczej to działa w drugą stronęSą motywy z tytoniem, kawą, kakaem, winogronami, zbożem, trzciną cukrową itp.

Jedynie na serienscheinach coś takiego może się znaleść, ale one nie były przygotowane do obiegu, a dla kolekcjonerów

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Pioter
7 lipca 2018 19:50

Witam.

Do gustu szczególnie przypadł mi ostatni banknot. Poczytałem trochę na jego temat. Ten akurat jest z Gwinea Bissau (S) jednego z najbiedniejszych państwa świata. Wzór na awersie jest identyczny dla wszystkich krajów które obsługuje Centralny Bank Państw Afryki Zachodniej i zarówno układy scalone, satelita, symbol "@," radar i fale elektromagnetyczne mają symbolizować nowoczesność. Ryba piła, która jest również logiem tego banku w afrykańskich mitologiach symbolizuje płodność i dobrobyt. Na rewersie mamy parę ptaków turacao.

https://www.bceao.int/fr/content/billet-de-10000-fcfa

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Centralny_Bank_Państw_Afryki_Zachodniej

Dziękuję i pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

Pioter @tomciob 7 lipca 2018 19:50
7 lipca 2018 20:55

W XIX wieku takim symbolem nowoczesności była lokomotywa, którą często na banknotach zamieszczały kraje budujące właśnie nowe linie kolejowe. W USA, Niemczech czy Rosji nawet linie kolejowe w pewnych warunkach miały przywilej emisji własnego pieniądza. Ale sytuacja ta nie pasuje do Afryki Zachodniej. Żadnego z tych krajów nie stać na wysłanie własnego satelity komunikacyjnego w kosmos (w przeciwieństwie do całej reszty z zestawienia). Dlatego się nie zgodzę z tą oficjalną interpretacją.

Tym bardziej, że posostałe kraje afrykańskie nowoczesność przedstawiają w taki sposób, na jaki ich stać, czyli w postaci anteny satelitarnej.

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Pioter
7 lipca 2018 23:14

Interpretację podałem za stroną banku (link) na której takie właśnie wyjaśnienie figuruje. Dla mnie ważniejsze jest co innego. Centralny Bank Państw Afryki Zachodniej jest pod kontrolą Francuzów (dawne kolonie) i to on drukuje banknoty dla kilkunastu krajów Afryki czyli kontroluje obieg pieniężny w tych krajach. Podobnie jest z Bankiem Państw Afryki Środkowej. To jest dla mnie imponujące jak Francuzi dbają o "rozwój Afryki".

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @tomciob 7 lipca 2018 23:14
8 lipca 2018 00:55

To jest dla mnie imponujące jak Francuzi dbają o "rozwój Afryki".

Afryka jest nadal ciekawa dla naszej Starej Europy. Gdy Francja ingerowała militarnie w Mali (2013) to dociekliwi szukali właściwej przyczyny tego stanu rzeczy; żołnierze walczą z terrorem ale w celu ochrony dostępu do surowców naturalnych. Mowa jest o uranie i złocie.

Dwa namiary niemieckojęzyczne z forum, które pozwala mi zrozumieć co się w D dzieje.  Forum niby gospodarcze, takie było wcześniej, ale sprowadza się obecnie do bierzączki czyli  krótko mówiąc Angstporno.

Pozdrawiam.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować