-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Piękna i niebezpieczna Dafne

Dawno, dawno temu, w okolicy Olimpu jeden z pomniejszych bogów, zwany Erosem, ćwiczył strzelanie z łuku. Apollo widząc to zaczął się z niego wyśmiewać, że niby to wcale nie trafia do celu. Ale strzały Erosa wcale dokładnie w cel nie muszą trafić, i aby to udowodnić Eros postrzelił Apolla złotą strzałą. Jednocześnie postrzelił nimfę Dafne, która przypadkowo znalazła się blisko nich, jednak do tego (nie wiadomo dziś czy z powodu przeoczenia, czy też celowo) użył zamiast strzały złotej - strzały ołowianej.

Spowodowało to, że Apollo natychmiast zakochał się w Dafne, a ona zamiast odwzajemnić jego uczucia poczuła do niego odrazę. Widząc zalotnika dziewczyna zaczęła uciekać, a gdy już nie miała się gdzie ukryć poprosiła swego ojca - boga rzeki Peneusa - aby zamienił ją w coś innego. Ten zamienił ją w krzew lauru. Nie zakończyło to jednak miłości, bowiem Apollo z liści lauru uwił sobie wieniec, który założył na swoją głowę, aby być blisko swej ukochanej.

W zasadzie mit jak każdy inny. Można by go interpretować jako przehandlowanie dziewczyny za cenny surowiec, ale jest coś zastanawiającego w nim. Otóż tą dziewczyną byłą Dafne, a nie Laura, jak można by wnosić z nazwy krzewu, którego liśćmi Apollo przyozdobił swoją skroń. No właśnie. Daphne to zupelnie inny krzew - podobny z wyglądu ale jednak trujący. W języku polskim tego mitu nie da się opowiedzieć w ten sposób, bowiem te krzewy to wawrzyn (Laura) oraz wawrzyniec (Dafne).

Przypatrzmy się więc tej roślinie.Wawrzyniec wilczełyko (Daphne mezereum) jest krzewem o pięknych kwiatach i dekoracyjnych owocach. Jest przy tym silnie trującym krzewem. Tak mocno trującym, że kilka owoców może spowodować śmierć człowieka. Ale też jest to krzew wykorzystywany w zielarstwie.Natomiast wawrzyn laurowy (Laurus) to roślina praktycznie niezbędna w naszym życiu - zaliczono ją bowiem do przypraw.

Niby wyglądają podobnie i łączy je jeden mit, ale jeden oznacza zwycięstwo, a drugi niesie śmierć.

Ale jeśli głębiej zajrzeć w etymologię to okazuje się, że w języku niemieckim (a więc w różnież w luksemburskiej jego odmianie) nazwa warzyńca wilczełyko to: Echter Seidelbast, czyli prawdziwy wawrzyn. Pierwotnie więc Wieniec Zwycięstwa wykonywany był z rośliny zwanej Daphne, a nie Laurus. Próbowano więc jakoś inaczej wyjaśnić pojawienie się w mitologii tej drugiej rośliny. Podobno więc pewien młodzieniec (Laurus) tak bardzo chciał zobaczyć nimfy, że przebrał się w damskie szaty i wraz znimi udał się do kąpieli - tam jednak okazało się, że jednak nimfy w żaden sposób nie przypomina, za co te zabiły go na miejscu. I w niewielkiej odległości od tego miejsca zaszła przemiana Dafne w krzew, a zakochany Apollo pomylił obydwa krzewy i zrobił wieniec z liści wawrzynu zamiast wawrzynka.

Jednak, ponieważ mitologia jest nauką żywą i ciągle nowe mity są produkowane, trudno nam będzie określić jak było naprawdę. Być może nawet to nieistotne. A być może jednak bardzo ważne.

Dlaczego dziś mnie naszło na botanikę? Dziś bowiem Luksemburg poinformował o nowej monecie:O co tym razem może chodzić luksemburskim bankierom? Komentują obecne doniesienia z frontu?



tagi: wojna  luksemburg  moneta 

Pioter
10 listopada 2022 18:23
3     1152    5 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

OjciecDyrektor @Pioter
10 listopada 2022 19:50

Jak to o co? O zwycięstwo....:)...a prawdziwe zwycięstwo polega na tym, że zwyciężony nie żyje. Tylko kto ma być tym trupem?

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Pioter
11 listopada 2022 06:21

Polecam wszystkim wycieczkę w wilgotny dzień, pod koniec lutego, albo na początku marca do olszynowego, głębokiego lasu, takiego z bajorkami pomiędzy drzewami, masą gnijących liści, na ziemi, w cichy bezwietrzny dzień. Kwitną wawrzynki. Trzeba się trochę nachodzić, ale jak ktoś znajdzie w tej ponurej scenerii taki bezlistny krzew obsypany lila kwiatkami będzie miał wiele radości i satysfakcji. 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Pioter
11 listopada 2022 08:32

Nie mylić kwiatków czerwonych z kwiatkami białymi. Doprawianie napojów i potraw kwiatkami czerwonymi może skończyć się źle, tak jak obstawianie krasnoj armii na wojnie. Innymi słowy "bankierzy luksemburscy" przyznają się do błędu. 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować