-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Niemiecka okupacja Kanady

18 lutego 1942 roku mieszkańcy miasteczka Selkirk na północny wschód od Winnipeg zaobserwowali na niebie niemieckie samoloty, które zrzuciły kilka bomb. Była to jednak tylko zapowiedź tego co wydarzyło się kolejnego dnia.

O godzinie 5:30 w Winnipeg pojawiły się pierwsze patrole Wehrmachtu, które zauważyli uważni obserwatorzy. O 6:30 natomiast zawyły syreny alarmowe. Broniące Winnipeg jednostki armii kanadyjskiej w sile 3500 ludzi, zebrane w Fort Osborn, zostały zbombardowane. Kanadyjskie oddziały paramilitarne i weterani pierwszej wojny próbowali więc bronic miasta na własną rękę, bez ciężkiego sprzętu. Ostatni o godzinie 9:30 podał się ratusz.Od teraz rozpoczęła się okupacja. Aresztowano władze miejskie, wydawcę gazety oraz spikera radiowego. Do obozu internowania w Lower Fort Garry dostał się rownież premier stanu Manitoba John Bracken wraz z członkami gabinetu oraz ambasador Norwegii w USA, Wilhelm de Morgenstierne, który akurat tego dnia przebywał w Winnipeg. Nad miastem zawisła flaga Rzeszy.

Mieszkańcy Winnipeg ze zdumieniem mogli przeczytać porozwieszane na murach obwieszczenia podpisane przez Gauleitera Ericha von Neurenberga o następującej treści:

1. Terytorium to jest obecnie częścią Wielkiej Rzeszy i podlega jurysdykcji płk Ericha von Neurenberga.

2. Zabronione jest poruszanie się ludności cywilnej na ulicach pomiędzy godziną 21 a świtem.

3. Wszystkie miejsca publiczne są poza zasięgiem ludności cywilnej. Zabronione jest zebranie się więcej niż 8 osób w jednym miejscu.

4. Każdy właściciel domu musi przygotować 5 miejsc kwaterunkowych dla wojska.

5. Wszystkie organizacje o charakterze wojskowym bądź paramilitarnym zostają niniejszym rozwiązane.

6. Wszyscy właściciele samochodów, ciężarówek i autobusów muszą je zarejestrować Kwaterze Głównej Wojsk Okupacyjnych, gdzie zostaną one przejęte dla potrzeb armii.

7. Każdy rolnik musi niezwłocznie zgłosić wszystkie zapasy zboża oraz żywy inwentarz. żadne produkty rolne nie mogą zostać psrzedane bez pośrednictwa Biura Komendanta Zaopatrzenia w Winnipeg.

8. Zakazuje się używania emblematów narodowych poza swastyką.

9. Każdy mieszkaniec zostanie wyposażony w kartę żywnościową, a jedzenie i odzież można zakupić wyłącznie po okazaniu tej karty.

10. Następujące przestępstwa doprowadzą do kary śmierci bez procesu:

- próba zorganizowania oporu przeciwko Armii Okupacyjnej

- wjazd lub wyjazd z prowincji bez zezwolenia

- niezgłoszenie wszystkich posiadanych zapasów

- posiadanie broni palnej.

Niemieckie patrole, aby pokazać kto tu dziś rządzi, dokonywały przeszukań w domach i sklepach, kontroli pasażerów w autobusach, czy nawet spalenia książek na placu przed biblioteką.

Za pobierany w sklepach towar Niemcy płacili nowym pieniądzem, który przypominał ten kursujący w RzeszyNatomiast znacznie różnił się od tego, który obiegał na terenach przez Niemcy rzeczywiście okupowanych.(tam nawet banknotu 10 markowego nie przewidziano, a w Winnipeg były wydawane wyłącznie 10 markowe banknoty)

O 17:30 głównymi ulicami miasta przedefilowała parada zwycięstwa.

I nie - to nie jest scenariusz filmowy z gatunku political fiction. Te zdarzenia miały miejsce naprawdę.

A dlaczego nic o tym nie wiemy?

Bo była to wyłącznie akcja propagandowa sprzedaży obligacji wojennych.

Spotrzegawczy mieszkańcy mogli zauważyć już wcześniej, że coś tu nie gra. Zniszczone w wybuchach mosty nadal stały. Ostrzał artyleryjski kierowany był wyłącznie w puste miejsca. Książki palone przed biblioteką były bardzo zniszczone i prawie się do czytania nie nadawały. A najciekasze było na rewersie banknotów, którymi Wehrmacht płacił w sklepach

Ci mniej spostrzegawczy domyślili się wszystkiego podczas parady zwycięstwa, gdzie wśród niemieckiego wojska paradował premier Manitoby i władze miejskie z transparentami: To nie musi się tak skończyć. Kup obligacje wojenne.

Okazało się również, że dokonujący inwazji na Winnipeg Wehrmacht to tylko jedna z grup paramilitarnych wspólpracujących z kanadyjską armią, a całą akcję zakwalifikowano jako manewry wojskowe. Niemieckie mundury zostały wypożyczone w Hollywood, a sprzęt wojskowy (człogi, samoloty, działa) to sprzęt kanadyjski odpowiednio przemalowany. Na miejscu obecni byli również reporterzy czasopism Newsweek, The New York Times, The Christian Science Monitor oraz kamerzysta BBC, Lucien Roy. Przebieg inwazji opisano więc we wszystkich krajach Wielkiej Brytanii - od Kanady po Nową Zelandię - zapominając oczywiście poinformować w samych artykułach o fakcie, że były to wyłącznie ćwiczenia wojskowe.

Tego dnia zebrano w Winnipeg 3,2 mln dolarów. Ogółem cała akcja trwająca do 9 marca przyniosła 23 mln dolarów w samym mieście Winnipeg. Rozpoczynając sprzedaż obligacji szacowano, że uda się pozyskać kwotę 45 mln dolarów. Zebrano jednak 2 miliardy dolarów.

Koszty całej akcji promocyjnej (wliczając w to również manewry wojskowe opisane powyżej) wyniosły 3000 dolarów.



tagi: wojna  niemcy  propaganda  wielka brytania  kanada 

Pioter
4 stycznia 2020 10:48
22     2398    15 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

gabriel-maciejewski @Pioter
4 stycznia 2020 10:59

I niech mi ktoś powie, że Brytyjczycy nie są mistrzami kamuflażu

zaloguj się by móc komentować

umami @Pioter
4 stycznia 2020 11:08

Ja pierniczę i nikt ich nie zlinczował? Orson Welles sie chowa.

Hasło na plakacie dobre:
„Give us the tools and we will finish the job”...
no i rozwiązanie:
„Help finish the job buy victory bonds”.

Ten James Bond to od tych bondsów?

zaloguj się by móc komentować

umami @gabriel-maciejewski 4 stycznia 2020 10:59
4 stycznia 2020 11:09

Agent 007 — James Obligacja, mówi mi że tak.

zaloguj się by móc komentować

jolanta-gancarz @Pioter
4 stycznia 2020 11:53

Próba generalna, wprawdzie w USA, ale z użyciem brytyjskiej literatury, odbyła się 4 lata wcześniej:   https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_%C5%9Bwiat%C3%B3w_(s%C5%82uchowisko)

 

zaloguj się by móc komentować

tomasz-kurowski @Pioter
4 stycznia 2020 15:39

Już w pierwszej wojnie żołnierze z dominiów, a już szczególnie Kanadyjczycy, mieli reputację wyjątkowo brutalnych i bezwzględnych. Gadka jaką słyszałem w tym temacie brzmiała mniej więcej tak: Kiedy w Boże Narodzenie nasi Tommies bratali się z Niemcami ściskając się i grając w piłkę na ziemi niczyjej, Kanadyjczycy do nich po prostu strzelali! A kiedy rzucano sobie nawzajem do okopów papierosy i puszki z jedzeniem, Kanadyjczycy rzucali granaty! To wszystko dlatego, że w dominiach była bardzo brutalna propaganda.

Nigdy się jednak bliżej nie przyglądałem jak tamtejsza propaganda wyglądała w istocie i muszę przyznać, że próbka przedstawiona przez Piotera przechodzi moje oczekiwania...

zaloguj się by móc komentować

Marcin-K @Pioter
4 stycznia 2020 15:57

szok. tylko tyle jestem w stanie napisać po tym tekście..

zaloguj się by móc komentować

Pioter @umami 4 stycznia 2020 11:09
4 stycznia 2020 16:02

James to angielska forma imienia Jakub (czyli z hebrajskiego Ten, którego ochrania Bóg).

ten agent 007 to wobec tego - God save the bond czyli prawdziwy hymn City, a samo 007 to oprocentowanie tych obligagacji lub anagram: 070 - czyli %

zaloguj się by móc komentować

Pioter @jolanta-gancarz 4 stycznia 2020 11:53
4 stycznia 2020 16:08

Tak, ale tam odbyło się bez przedstawienia - były tylko informacje w radiu w formie słuchowiska i reportażu. Coś zbyt łatwego do zmontowania. W Winnipegza to zrobiono akcję w stylu Hollywood, starannie wyreżyserowaną - z udziałem około 3000 statystów i aktorów (armia kanadyjska). Zbyt wielu ludzi było w to zaangażowanych, a jednak udało się jakieś zaskoczenie miejscowej ludności uzyskać.

Najciekawsze moim zdaniem są dane ze szpitala polowego armii kanadyjskiej podczas tego przedstawienia. Poza pozorantami dostarczono tam również dwie kontuzjowane osoby. Jednego żołnierza ze skręconą kostką oraz jedną damę ze zwichniętym kściukiem podczas otwierania szampana. Brak jednak danych o jej nazwisku ani miejscu, skąd ją zabrano - być może z obozu dla internowanych (?)

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @Pioter
4 stycznia 2020 16:27

Szok, choć osobiście za taki numer nie dałabym centa

zaloguj się by móc komentować

jolanta-gancarz @Pioter 4 stycznia 2020 16:08
4 stycznia 2020 16:31

Tani musieli być ci statyści, skoro cała akcja promocyjna kosztowała 3000 dolarów, przynosząc wpływy 2 mld dolarów (wszystko chyba kanadyjskich). Ciekawe, że w prowincji Manitoba dużą grupę do dziś stanowi diaspora ukraińska, w 1942 r. może nawet w wieku jeszcze wciąż poborowym mówiąca po niemiecku (jako dawni poddani c.k. monarchii).

Swoją drogą to dziwne, że tak niesamowita historia ma nawet bardzo dobre opracowanie w polskiej Wiki (żółta gwiazdka nadana wg angielskiej wersji), a zupełnie nie jest znana nawet niektórym historykom (sprawdziłam wśród znajomych).

https://pl.wikipedia.org/wiki/If_Day

To się nazywa skuteczność!

zaloguj się by móc komentować

Pioter @jolanta-gancarz 4 stycznia 2020 16:31
4 stycznia 2020 16:51

Armia i tak dostaje żołd, więc może tych kosztów nie podliczono. Pewnie nie podliczono również kosztów użycia sprzętu wojskowego w ramach manewrów.

Co do polskiej wersji, to widzę, że jest to translacja z wersji angielskiej. Prawie ten sam tekst dostałem z google translate.

Sam na tę historię trafiłem na niemieckich stronach numizmatycznych, szukając akurat czegoś innego z dziejów Trzeciej Rzeszy. Ale historia ta coś mi wyjaśniła - o tym jednak będzie zupełnie inna notka.

A ówczesne dolary kanadyjskie miały jeszcze kurs 1:1 do dolara USA.

zaloguj się by móc komentować

jolanta-gancarz @Pioter 4 stycznia 2020 16:51
4 stycznia 2020 17:06

W takim razie czekam na ciąg dalszy, czyli nową notkę. Historia tak niesamowita, że każe się zastanowić, ile takich "symulacji", oczywiście nieujawnionych, poszło w świat. W różnych celach, nie tylko finansowych. Bo że Angole są mistrzami mistyfikacji, to wiadomo już od czasów Elki Tudor i jej wiernego Walsinghama tudzież Cecila. Tam ofiarą padali "papiści" i Maria Stuart, nie mówiąc o zamorskich "wrogach". Od XVI w. trochę się możliwości techniczne zwiększyły, a takie operacje jak If Day, czy na mniejszą skalę przygotowań (bo nie skutków) Mincemeat potwierdzają do czego są zdolne brytyjskie służby i jak daleko potrafią się posunąć w mistyfikacji. W końcu cel uświęca środki... Makiawelli mógłby się od nich wiele nauczyć.

zaloguj się by móc komentować

umami @Pioter 4 stycznia 2020 16:02
4 stycznia 2020 17:31

Fantastyczne tłumaczenie!

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Pioter
4 stycznia 2020 17:32

Czy jest jakiś ślad w katalogach numizmatycznych sprzed 1989 roku na te papiery płatnicze z akcji "If Day" ?

Każdy namiar w protezach cyfrowych salwy śmiechu warty. A tramwaj linii 35...

zaloguj się by móc komentować

Paris @Pioter
4 stycznia 2020 17:33

O la la,  Panie Piotrze...

... ale super  USTAWKE  Pan  opisal...  praustawke dzisiejszych  sciem  ?!?!?!

zaloguj się by móc komentować

Pioter @saturn-9 4 stycznia 2020 17:32
4 stycznia 2020 17:50

Żadnych namiarów. Są za to inne cuda, które opiszę i które są pośrednio z całą tą akcją powiązane.

Ale to nie są papiery płatnicze, tylko pewien rodzaj propagandy je wykorzystujący. To zupełnie inny świat dopiero powoli nadrgyzany przez zapaleńców. Jak na razie tylko jedną sensowną stronę na ten temat widziałem w necie, ale nie obejmuje ona tych brytyjskich podróbek reichsmarek.

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @Pioter
4 stycznia 2020 17:54

Nie ma to jak trochę postraszyć... i kasa wylatuje z kieszeni.  Że też żadnego przecieku nie było. Szok.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @ewa-rembikowska 4 stycznia 2020 17:54
4 stycznia 2020 18:14

Przecieki były na pewno. Nawet władze miasta i armia wydały wcześniej oświadczenie, że w takich i takich terenach będą odbywały się manewry wojskowe. Plakaty nawołujące do zakupu obligacji też na mieście wisiały. Tylko chyba nikt się nie spodziewał, że te manewry będą wygładały jak prawdziwa inwazja.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Pioter 4 stycznia 2020 17:50
5 stycznia 2020 11:16

Tekst buczy jak w ulu cynkami strony z okultystycznego wybrzeża. U docenta.en namiar na iwent pojawia się, ta-ta-ta-ta, z dniem 18 lutego 2011, No co za zbieg okoliczności. Tekst trąci fejkiem.

O ile ten iwent miał faktycznie miejsce to wszelkie dane wpisano postfaktycznie na większą chwałe strony co to głowę hydrze odcięła.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @saturn-9 5 stycznia 2020 11:16
5 stycznia 2020 11:57

https://www.dailymail.co.uk/news/article-6734803/The-day-Nazis-invaded-Canada-Winnipeg-staged-mock-takeover-city-1942.html

tu dość świerzy artykuł na ten temat z Deily News z lutego zeszłego roku. Wykorzystane fotografie wyglądają na wykonane w latach 30/60 i rzeczywiście zeskanowane z gazet (a miałem z ogromną ilością tego do czynienia).

Jest też brytyjska kronika filmowa na youtubie poświęcona tej akcji:

https://www.youtube.com/watch?v=8scLEt70yIE

I post na fejsie na fanpage poświęconym dziejom miasta Winnipeg z 2017 - dający więcej szczegółów o akcji (w tym dwie strony z gazety)

https://www.facebook.com/VintageWinnipeg/posts/77-years-ago-in-winnipeghttpswwwfacebookcompgvintagewinnipegphotostabalbumalbum_/2534132656603112/

Strony Winnipeger Lügerblatt niestety są płatne, więc nie zagądam tam, ale też jest jakiś artykuł wspomnieniowy z 2016 roku.

Na aukcjach te papierki były notowane dopiero w 2016 - przedtem traktowano to jako makulaturę - gdzie poszły za 75 USD sztuka.

Fakt, że godziny są zbyt dokładne i wyglądają na wyjęte z konspektu manewrów. Organizowałem tego typu manewry kilkakrotnie (w dużo mniejszym zakresie, bo dla max 100 ludzi - i dla strażaków, a nie wojska) więc wiem, że nie da się uniknąć poślizgów i nieprzewidzianych zdarzeń - nawet mając wszystkie glejty i uzgodnienia.

Mi akcja wygląda na oryginalną.

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @Pioter
6 stycznia 2020 11:47

Piotrze, dałeś czadu :)

Zupełnie nieznana mi historia. A taka niesamowita akcja marketingowa!

Okzauje się, że rząd regularnie zbierał fundusze przez obligacje wojenne. Finansował dużo reklam w stylu "dziś oni, my jutro", włączały się w to prywatne firmy. No, ale to co zrobili w If Day przebija wszystko....

Manewry były oczywiście intensywnie reklamowane, więc mieszkańcy dostali ostrzeżenie, choć nie dotarło to z pewnością do wszystkich, a rozmach całej akcji mógł budzić później wątpliwości czy nie jest, aby prawdziwy. 

Te mosty wprawdzie stały, ale były przykryte gruzem po "wybuchu". Akcja nie dotyczyła tylko Winnipeg, ale i innych pomniejszych miejscowości.

Rozmachu dostarczyło oczywiście armia i zaangazowani w manewry generałowie (po jednej i drugiej stronie) oraz rzesza marketingowców, a pieniędzy dosypał również organizator John Draper Perring (szef the Greater Winnipeg Victory organization i ówczesny najbogatszy człowiek Kanady)

http://www.mhs.mb.ca/docs/mb_history/13/ifday.shtml

Tutaj świetny filmik pokazujący więcej szczegółów

https://www.youtube.com/watch?v=iAajtMQThTE

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @jolanta-gancarz 4 stycznia 2020 16:31
6 stycznia 2020 11:49

Rzeczywiście po raz pierwszy widzę większą notkę w polskiej wiki niż obcojęzycznych :) 

Ale uważam, że te koszty mogły być trochę zaniżone i bogacz Perrin chciał się popisać jak nikt inny;)

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować