-

Pioter : Ich bin ein Schlesier.

Niechciane dziecko Moskali

W 2005 roku roku Narodowy Bank Ukrainy wprowadził do obiegu banknot z podobizną Tarasa Szewczenki. Wprawdzie Taras Szewczenko na bankonotach ukraińskich pojawił się już wcześniej w 1996 rokuTo jednak nowy banknot miał zupełnie zmienioną szatę graficzną. Tarasz Szewczenko odmłodniał a za tło posłużył fragment obrazu z 1842 roku, będący ilustracją do poematu KaterinaPoemat ten, jak twierdzą ukrańskie źródła, jest przestrogą dla ukraińskich dziewczyn, aby nie wiązały się z Moskalami.

Tytułowa Katerina z ukraińskiej wioski, zakochała się bowiem w rosyjskim żołnierzu Iwanie. Iwan jednak otrzymał nakaz udania się na front, obiecując jednak, że jeśli przezyje, to wróci i się pobiorą. Wojna trwała, a Iwan nie wracał. W międzyczasie Katerina powiła chłopca - czego było już za dużo dla jej rodziców i społeczności wioski. Z domu została wypędzona, a nie znajdując wsparcia w sąsiadów, zapragnęła piechotą udać się do Moskwy, aby dowiedzieć się o losy ukochanego. Po drodze spotkała rosyjski patrol, któremu dowodził Iwan. Podobiegłą więc do niego z nadzieją, ten jednak ją odepchnął i ani myślał słuchać o dawnej miłości ani o jej widocznym owocu. Dziewczyna oszalała i zostawiając dziecko same w lesie, z rozpaczy utopiła się w pobliskim stawie. Dzieckiem zaopiekował się jakiś leśnik.Minęło kilka lat (a nasza opowieść przenosi się na drugą stronę banknotu), a przed wdrownym ślepym grajkiem prowadzonym przez pacholę, zatrzymuje się powóz, z ktorego wychodzi wraz z gromadką dzieci dama, aby dać ślepcowi jałmużnę. Toważyszący jej małżonek, były żołnierz o imieniu Iwan nie wychodzi z powozu, bowiem w towarzyszącym ślepcowi chłopcu rozpoznał swego syna.

Tyle opowiada ukraiński poemat, który stał się motywem przewodnim banknotu 100 hrywnowego. Jednak z tego poematu zrezygnowano w 2014 roku, zmieniając znacznie szatę graficzną banknotu z Szewczenkąjak gdyby ktoś zrozumiał, że poprzednia symbolika sugeruje, że Ukraińcy to tylko niechciane dzieci Moskali. W nowej wersji banknotu pozostał tylko widok na Dniepr - Katerinę starca i pachole wysłano na emigrację.tagi: ukraina  banknot 

Pioter
2 sierpnia 2019 15:32
3     830    8 zaloguj sie by polubić
komentarze:
gabriel-maciejewski @Pioter
2 sierpnia 2019 16:43

Nieszczęśliwy człowiek z tego Tarasa, mało lat spędził na wolności. Car kazał mu nawet ogryzek ołówka odebrać, żeby nie pisał

zaloguj się by móc komentować

Pioter @gabriel-maciejewski 2 sierpnia 2019 16:43
2 sierpnia 2019 16:47

Tak. Nieszczęśliwy, ale utalentowany. Dobry rysownik, który jesli trzeba było, to przez służby carskie był wykorzystywany do dokumentowania Ukrainy i Syberii. Dlatego jego stosunek do Moskali mnie nie dziwi.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Pioter 2 sierpnia 2019 16:47
2 sierpnia 2019 23:38

Mnie dziwi jego stosunek do Polaków, co on chciał? Z Moskalami nie. z Lachami tak; ale jak porzucą katolicyzm, wychodzi na to że najbardziej mu przeszkadzała ruska, spolonizowana magnateria. Za co mamy lubić ruską, spolonizowaną magnaterię? A za co jej nie lubić?

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować