-

Pioter : Ich bin ein Schlesier.

Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu

16 września 1922 Bank Rzeszy wypuścił do obiegu nowe banknoty. Jako motyw graficzny banknotu wykorzystano obraz niderlandzkiego malarza Hansa Memlinga zatytułowany Mężczyzna z rzymską monetą przedstawiający portret Niccola di Forzore Spinelli, medaliera z Florencji, odpowiedzialnego między innymi za zarząd mennicy burgundzkiej za panowania księcia Karola Zuchwałego.Portret mincerza znajduje się w zbiorach Królewskiego Muzeum Sztuk Pięknych w Anwerpii w Belgii.

Dlaczego więc władze Reichsbanku zdecydowały się na przedstawienie na niemieckim banknocie postaci w żaden sposób z historią Niemiec nie związaną? Odpowiedzią jest ten fragment portretu, którego na banknocie nie zamieszczono, czyli trzymana w ręku Spinelliego antyczna moneta, która okazała się asem z czasów cesarza Nerona.

A jeśli do tego dodać fakt, że 27 lipca 1922 roku monachijskie więzienie opuścił były kapral Reichswehry Adolf Hitler, odczytane z banknotu przesłanie może oznaczać tylko - Znaleśmy parawan dla naszych interesów, który będzie współczesnym Neronem.

 tagi: numizmatyka 

Pioter
9 czerwca 2018 16:40
4     831    6 zaloguj sie by polubić
komentarze:
boson @Pioter
9 czerwca 2018 16:54

Hans Memling to był Niemiec, tyle że fachu uczył się u największego malarskiego maître wszechczasów:

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Descent_from_the_Cross_(van_der_Weyden)

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować