-

Pioter : Ich bin ein Schlesier.

Na kogo wypadnie, na tego bęc.

W 1909 roku USA dokonało inwazji na Nikaraguę, kraj, który od 1850 stanowił brytyjską strefę wpływów i przez który planowano pierwotnie przekopać kanał łaczący oceany. Trzy lata później przeciw siłom amerykańskim i popieranym przez niego prezydenta, wybuchło powstanie pod wodzą Juana Bautista Sacasa. Powstanie to trwało do 1925 roku i zakończyło się z chwilą wycofania się wojsk amerykańskich.

W roku, w którym wybuchło powstanie, dokonano również wymiany waluty z peso (które kursowało w prawie całej Ameryce Łacińskiej) na nową jednostkę monetarną - cordobę. Powołano również bank centralny, Banco Nacional de Nicaragua, który przejął od rządu sprawy emisji pieniądza. Monopol rządowy na emisję pieniądza trwał w latach 1894-1912, wcześniej zajmowały się tym dwa banki prywatne: Banco Agricola Mercantil oraz Banco de NicaraguaNazwa nowej waluty wzięła się od mitycznego założyciela państwowości Nikaragui, konkwistadora Francisco Hernadeza de Cordoba, który założył dwa miasta na terenie, który dziś te państwo obejmuje: Grenadę oraz Leon. Wiemy o nim jedynie to, że w 1522 roku był oficerem w armii Pedra Ariasa de Avilli, który otrzymał zadanie zbadania żeglowności rzeki Rio San Juan. Nie ma jednak żadnych dokumentów to potwierdzających, jak choćby rachunki wysłane do korony. Brak również spisanej relacji z tej wyprawy. Oficjalnie przyjmuje się, że listy z relacją do dowództwa zaginęły. Dwa lata później opisany jest jako dowódca kompanii karnej przeciw Indianom w Hondurasie.

Ale za to inny Francisco Hernandez de Cordoba dał się poznać jako pechowiec. Jako jeden z niewielu konkwiskadorów, którego szczęście opuściło. Ten Francisco Hernandez de Cordoba znany jest wyłącznie ze swojej ostatniej wyprawy, do której  namówili go Lope de Ochoa i Cristobal de Morante. Wyprawa ruszyła z Kuby w sile 3 okrętów (w tym jeden pożyczony od gubernatora Kuby), aby wystawić na próbę szczęście i wyruszyć na poszukiwanie i badanie nowych lądów, na których potrafią znaleźć dla siebie miejsce. Po przybyciu do wybrzeży Jukatanu doszło do spotkania z Indianami, którzy początkowo byli przyjaźni, gdy jednak gdy na pytanie Castilian? otrzymali odpowiedź twierdzącą, stali się nieprzyjaźni. W serii potyczek konkwiskadorzy zostali zmuszeni do powrotu do Hawany, gdzie kapitan Francisco Cordoba zmarł wskutek ran. Podsumowanie tej wyprawy zapisano słowami: Wyprawa ta pochłonęła wszystkie nasze skromne zapasy; jako biedacy wróciliśmy na Kubę, cali w długach i pokryci ranami; pięćdziesięciu siedmiu zmarło...

Nie wiemy dlaczego władze finansowe Nikaragui wykorzystały do nazwy nowej waluty nazwisko zwykłego oficera, zamiast gubernatora prowincji Castilla del Orro, Pedro Ariasa de Avillę. Wydaje mi się jednak, że miało to związek z imiennikiem, któremu nie powiodło się na Jukatanie.tagi: meksyk  banknoty  nikaragua 

Pioter
27 lipca 2019 14:12
5     824    6 zaloguj sie by polubić
komentarze:
gabriel-maciejewski @Pioter
27 lipca 2019 14:52

Mówisz, że Brytyjczycy finasowali antyamerykańskie powstanie w Nikaragui? To bardzo ciekawe

zaloguj się by móc komentować

Pioter @gabriel-maciejewski 27 lipca 2019 14:52
27 lipca 2019 15:33

Na to mi wygląda. Ale niewiele to dało, bo jeszcze w tym samym roku Amerykanie wrócili do Nikaragui pod pretekstem walki z meksykańskimi agentami bolszewizmu. Dopiero w 1933 Amerykanie wycofali się dłużej z Nikaragui, ale rok później zainstalowali tam rządy wojskowe, które trwały do 1979. Co do późniejszych czasów to trzeba sprawdzić oddzielnie.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Pioter
27 lipca 2019 16:53

Nie wiemy dlaczego władze finansowe Nikaragui wykorzystały do nazwy nowej waluty ...

 

Cordoba to odniesienie do Fenicjan jak i miasta/kalifatu w Andaluzji. Tyle z etymologicznych namiarów.

Zapewne 'bankierzy anarchiści', korzeniami przed 31.3.1492 tamże, wybierali motywy i odniesienia więc nie ma co się czepiać tych dwóch mitycznych [figowych gostków] z epoki późniejszej...

Data wprowadzenia 20.3.1912 (środa) ma m.in. odniesienie do czytania z Biblii...

 

pięćdziesięciu siedmiu zmarło... 

no, no, tak, tak bowiem (3)57 = ...

zaloguj się by móc komentować

Pioter @saturn-9 27 lipca 2019 16:53
27 lipca 2019 17:20

No nie wiem.

Od samego początku wskazuje się właśnie na fakt, że nazwa waluty kraju pochodzi od nazwiska hiszpańskiego konkwistadora. Co współgra z innymi nazwami walut w tym rejonie (bolivar, balboa). A do 1912 w Nikaragui kursowało peso. Przewd tym rokiem ta nazwa nigdzie w numizmatyce nie występuje.

Możliwe jest również, że ta waluta i jej oficalne odniesienia, to jest to tylko zasłona dymna i naprawdę chodzi o Kalifat Kordoby, a bohatera zaczęto szukać na siłę, nie przejmując się żadnymi odniesieniami. Być może (skoro żadne sprawozdania z ekspedycji Francisco Hernandeza de Cordoby się nie zachowały) nawet go dopiero w początkach XX wieku wymyślono.Pierwsze wykorzystanie tego wizerunku (na znaczkach Panamy z 1909) wskazuje nam coś innego - jakby był to jednak bohater wirtualny.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @gabriel-maciejewski 27 lipca 2019 14:52
27 lipca 2019 20:50

Wymianę pieniędzy w 1912 roku przeprowadzili Amerykanie. W zasobach sieciowych Uniwersytetu Kalifornijskiego znalazłem raport z tej imprezy. Bardzo ciekawy raport.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować