-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Marsz Dziesięciu Tysięcy

W roku 401 pne perski satrapa Cyrus zakontraktował w Spracie 13.000 greckich hoplitów. Oficjalnie mieli oni udać sie do Pizydii w celu uśmierzenia tam buntu miejscowej ludności. Jednak najemnicy minęli Pizydię i poszli dalej aż do Babilonu. Okazało się bowiem, że żadnego buntu w Pizydii nie ma, a to oni właśnie mają pomóc Cyrusowi przejąć tron w trakcie buntu przeciwko swemu bratu Artakserksesowi II.

We wrześniu 401 roku doszło do walnej bitwy pod Kunaksą, w trakcie której Cyrus zginął. Jego armia poszła w rozsypkę. Persowie przyłaczyli się do zwycięzców, a Greków pozostawiono samych. No nie całkiem samych - perski wódz Tissafernes zaprosił wodzów spartańskiej armii na ucztę, żeby omówić ich dalszą służbę w Persji, jednak podczas uczty wszystkich ich zabito.

Sytuacja Greków była więc nieciekawa. Obiecane łatwe zwycięstwo przekształciło się w porażkę. Obiecanego żołdu nie miał już kto zapłacić. Wyższe dowóctwo greckiej armii, czyli ludzie, którzy planowali całą operację i czuwali nad jej przebiegiem, zostali zdradzeni i już nie żyli. Armia bez wodzów, zaopatrzenia i we wrogim sobie kraju.

Nie poddali się jednak. Grecy wybrali nowych wodzów i postanowili przedrzeć się przez wrogi kraj do domu. Marsz trwał całe 5 miesięcy. Pięć miesięcy walki z Persami oraz plemionami zamieszkującymi Armenię i Kurdystan. W końcu do greckiej kolonii w Trapezuncie dotarło 9 tysięcy hoplitów, a stamtąd drogą morską wrócili do domu.

O dziejach tej greckiej wyprawy wiemy ze sprawozdania pod nazwą Anabaza, które spisał około 380 r pne jeden z dowódców tej wypracy, ateński polityki Ksenofont. W polskiej wersji jest ono dostępne w formie książkowej z tytułem Wyprawa Cyrusa.

Akurat 10 maja Bank Grecji zapragnął przypomnieć postać Ksenofonta, jako jednego z pierwszych historyków wojskowych Grecji. Tak - wiem przeoczyłem tę monetę w zestawieniach wojennych.



tagi: wojna  grecja  moneta 

Pioter
20 maja 2022 09:00
10     1575    13 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

atelin @Pioter
20 maja 2022 10:19

Biały krzyż i meandry.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Pioter
20 maja 2022 10:37

Można by to tłumaczyć jako to skomplikowane, ale wydaje mi się, że jest tu wyraźne przesłanie dla Moskowi.

Zabrnęliście za daleko. Zapłaty nie będzie, bo sytuacja się zmieniła (Cyrus już nie żyje). Wybierzcie nowych wodzów i wycofajcie się do domu.

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Pioter
20 maja 2022 10:47

Świetna notka. Dobrze się ją czyta, krótka i treściwa, pobudzająca wyobraźnię. Co do przesłania monety to nie wiem. Stracić prawie 1/3 armii w przegranej wyprawie to raczej porażka i jedynie ocalenie resztek. Dziś grecka armia jest wyposażona w niemieckie uzbrojenie, ciekawe kto uzbrajal greckich hoplitów, którzy jedynie powrócili z nieudanej wyprawy. Fajna notka, dziękuję

zaloguj się by móc komentować


gabriel-maciejewski @Pioter
20 maja 2022 11:57

I tak nieźle. Coś jak dywizja Viking pod Stalingradem. 

zaloguj się by móc komentować

tomasz-kurowski @Pioter
20 maja 2022 12:13

Z rodzinnych opowieści wojennych najbardziej zapadł mi w pamięć (niestety w niezbyt wielu szczegółach) opis katorgi, jaką miał być pieszy powrót pradziadka, cesarsko-królewskiego piechura, z frontu włoskiego do rodzinnej, małopolskiej wsi. Buty podróży nie przetrwały, a u celu matka nie wpuściła go do domu - najpierw wynieśli mu jakąś beczkę czy balię, żeby porządnie się wymył...

zaloguj się by móc komentować

Pioter @gabriel-maciejewski 20 maja 2022 11:57
20 maja 2022 12:37

Z pod Stalingradu wracał brat mojej babci. Niestety nie był to zorganizowany powrót, a gdy udało mu się dotrzeć na Śląsk musiał się ukrywać przed Ruskimi po lasach. Wspominać niczego nie chciał.

Ksenofont natomiast opisał całą wyprawę. Fakt było mu to potrzebne do bieżącej polityki, ale jakieś świadectwo zorganizowanego odwrotu pozostawił

zaloguj się by móc komentować

Pioter @tomasz-kurowski 20 maja 2022 12:13
20 maja 2022 12:43

Mi natomiast utkwiło w pamięci zalecenie lekarzy, aby ludziom, którzy przyszli (często pieszo) spod Stalingradu czy z sowieckiej niewoli na Górny Śląsk nie dawać od razu obiadu, a tylko owsiankę - i to na wodzie a nie na mleku. Ci, którzy się nie stosowali do tego i zjedli natychmiast po podróży obwity śląski obiad przypłacali to życiem.

zaloguj się by móc komentować

kskiba19 @Pioter 20 maja 2022 12:43
20 maja 2022 15:24

Tak samo jest z chlebem po długim głodowaniu. Lepiej nie.

zaloguj się by móc komentować

tomciob @atelin 20 maja 2022 11:52
20 maja 2022 23:14

Uzbrojenie greckiego hoplity ważyło ok. 35 kg. Przy czym najlżejsza był 2-3 metrowa włócznia (ok. 1 kg). Tarcza ważyła co najmniej siedem kg. Jeśli idzie się tak uzbrojonymi "na piechotę" to przejść taki szmat drogi nie jest łatwo. Myślę że z 13 tys. te cztery które nie doszły mogły polec we wcześniejszej walce. Taka ilość żołnierza przemieszczona na tak dużą odległość wymagała zarówno logistyki (zaopatrzenia) jak i środków transportu. Trzeba chyba poczytać tego Ksenofonta jak on to dokładniej opisał. 

https://wielkahistoria.pl/uzbrojenie-greckich-hoplitow-cztery-najwazniejsze-elementy/

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować