-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Mafiozo

31 stycznia 2019 roku Czeski Bank Narodowy wprowadził do obiegu nowy banknot kolekcjonerski (czytaj: ogłosił, że sprzedaje frajerom papierki po 75 US$ sztuka) z okazji 100 lecia korony czechosłowackiej. Na banknocie znalazł się dr Alois Rašín, dwukrotny minister finansów Czechosłowacji, a także jeden z przywódców organizacji zwanej Maffie.

Organizacja ta, wzorowana na sycylijskiej mafii, powstała w październiku 1914 roku, a jej celem był demontaż Austro- Węgier i utworzenie niepodległych Czech. W skład zarządu Maffii weszli wszyscy późniejsi czechosłowacy politycy: Edvard Beneš - minister spraw zagranicznych, premier i późniejszy prezydent; Karel Kramář - pierwszy premier, a później poseł; Alois Rašín - minister finansów; Josef Scheiner - twórca organizacji Sokół, poseł oraz Přemysl Šámal - burmistrz Pragi, szef kancelarii prezydenta. Za działalność zagraniczną Mafii odpowiadał Tomaš Masaryk - późniejszy prezydent Czechosłowacji, który z Benešem i Milanem Štefánikiem (generałem francuskiej armii) starali się o zgodę aliantów na utworzenie Legionu Czechosłowackiego.

W marcu 1915 roku działalność Mafii została rozpracowana przez kontrwywiad Austro-Węgier. Aresztowano w pierwszej kolejności Josefa Scheinera i rozwiązano Sokolstvo. Kolejno do więzień trafili Kramař i Rašín. Urządzono pokazowy proces, na którym skazano całą trójkę na śmierć, co tylko skazanych rozśmieszyło. Zgodnie z opisem z procesu skazany na śmierć w tym procesie dziennikarz i poseł do Rady Państwa, Alois Rašín, po wysłuchaniu wyroku wybuchł śmiechem.

I miał rację. W drodze łaski cesarz Franciszek Jóżef zamienił ten wyrok na dożywotnią twierdzę. Skazani odsiedzieli rok. W 1917 roku po wstapieniu na tron cesarza Karola objęłą ich amnestia.

Pomimo aresztowania przywódców Mafia nadal działała, na bazie rozwiązanego Sokolstva w Czechach i tworząc od zera struktury na Słowacji. Za tworzenie struktur słowackich z polecenia Štefánika odpowiedzialni byli Emil Stodola - przywódca słowackiej partii chłopskiej; ks Ferdiš Juriga - poseł i polityk słowackiej partii ludowej; oraz Emanuel Lehocký - poseł i twórca słowackiej kasy chorych.

Gdy już było gołym okiem widać, że Austro - Węgry są skazane na zagładę Mafia zorganizowała wybory do sejmu, nazwanego Národní výbor československý. Wybory odbyły się 13 lipca 1918 roku w dość ciekawy sposób. Agitacja odbywała się ... za pośrednictwem opery - odpowiedzialna za nią była śpiewaczka operowa Ema Destinnová, która w 1916 roku powróciła specjalnie z USA do Czech. Każdy swój występ w operze w latach 1916 - 1918 kończyła odśpiewaniem czeskiego hymnu Kde domov můj, przez co od występów operowych rozpoczynały się w Pradze manifestacje uliczne.

Do obsługi procesu wyborczego w lipcu 1918 roku zaangażowano telefonistów austro-węgierskiej poczty, biegaczy zszeszonych w Sokole oraz cyklistów. Szybko podliczono głosy i podzielono mantaty.

W międzyczasie prawnik i dziennikarz Alois Rašín tworzył tekst deklaracji niepodległości. 28 października 1918 roku proklamowano powstanie Republiki Czechosłowacji. Oficjalnie również w tym czasie w tym kraju władzę objęła Mafia, z czym wcale się nie kryto.Wkrótce po ogłoszeniu niepodległości zasłużeni członkowie Mafii otrzymali medale nowego państwa. I rozpoczęły się również mafijne rządy.

W ramach walki z pojawiającą się na terenach byłych już Austro-Węgier inflacją postanowiono uniezależnić walutę od Banku Austro - Węgier. 26 lutego 1919 roku zamknięto wszystkie granice. Ogłoszono również, że banknoty nieostemplowane przez czechosłowackie władze nie będą miały mocy prawnej po 9 marca tego roku. Ludzie zaczęli więc przynosić banknoty do wskazanych punktów, ale tu okazało się, że: po pierwsze - jest to płatne w wysokości 1% przedstawionej kwoty (koszt znaczków), a po drugie - połowę przedstawionej kwoty otrzymuje się w przestemplowanych banknotach, a połowę w obligacjach imiennych bez prawa cesji. Ci, którzy nie zdążyli wymienić, lub nie chcieli tracić aż tyle, po 9 marca mogli udać się z nieprzestemplowanymi koronami do Galicji (gdzie wogóle do stemplomowania pieniędzy nie doszło, pomimo wydanych ustaw w tym zakresie) lub do Siedmiogrodu (gdzie armia rumuńska za łapówki przestemplowywała wszystko, nawet to, co nie powinno mieć tam prawa obiegu).

Po wykonaniu zadania Alois Rašín został odwołany ze stanowiska ministra finansów z dniem 8 lipca 1919. Ponownie powierzono mu tekę ministra 7 października 1922 z zadaniem ustabilizowania korony. Wziął się do pracy i koronę ustabilizował. Kosztem wzrostu bezrobocia z 70 tys do 203 tys oraz spadku eksportu o 53%.

Tego już chyba było dla kolegów z Mafii za dużo. 5 stycznia 1923 rankiem do wychodzącego z domu Aloisa Rašína strzelił 19-letni komunista, Josef Šoupal, który po tym czynie został pochwycony przez ochronę i skazany na 18 lat więzienia. Odsiedział całość wyroku, a potem sąd Protektoratu Czech i Moraw skazał go jeszcze dodatkowo na rok za krzywoprzysięstwo. Po wojnie chciał wstąpić do Komunistycznej Partii Czech, jednak mu to uniemożliwiono, zmienił więc nazwisko na Ilia Pravda. W międzyczasie okazało się, że młodzieniec był już wcześniej zamieszany w zamach na króla Jugosławii w 1922 roku.

A nasz bohater - minister finansów Republiki Czechosłowacji - dr Alois Rašín - zmarł 18 stycznia 1923 roku wskutek odniesionych ran w praskim szpitalu rządowym.

26 marca 1927 roku Narodowy Bank Czechosłowacji postanowił uhonorować wybitnego ekonomistę czechosłowackiej mafii, zamieszczjąc jego portret na nowo wprowadzonych do obiegu baknnotach.

 



tagi: mafia  czechy  czechosłowacja  banknoty 

Pioter
15 lutego 2020 16:11
21     7857    16 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

gabriel-maciejewski @Pioter
15 lutego 2020 16:50

To jest fantastyczna historia, pozwolisz, że ją wykorzystam w II tomie czeskiej baśni?

zaloguj się by móc komentować


ewa-rembikowska @Pioter
15 lutego 2020 17:42

Super, coś niesamowitego, nie dziwię się, że Stefanik nie mógł dolecieć...i objąć teki ministra wojny.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @ewa-rembikowska 15 lutego 2020 17:42
15 lutego 2020 17:57

Tak. Wyjaśnia się nawet tajemnicze samobójstwo młodego Benesza, który wyskoczył przez okno łazienki. I wiele innych spraw z czeskiej polityki.

zaloguj się by móc komentować

z-daleka @Pioter
15 lutego 2020 20:22

Czy byłby Pan uprzejmy podać źródło nazewnictwa tej organizacji, ponieważ ja znalazłem jedynie nazwę Omladina. Czy tylko konspiracyjne struktury tej anarchistycznej organizacji  spowodowały u Pana skrót myślowy? 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @z-daleka 15 lutego 2020 20:22
15 lutego 2020 20:37

https://cs.wikipedia.org/wiki/Maffie

Literatura też tam jest. Z takim właśnie nazewnictwem np. HAJŠMAN, Jan. Mafie v rozmachu. Vzpomínky na boj doma. Praha: Orbis, 1933. 444 s.

http://www.rozhlas.cz/pred100lety/spioni/_zprava/ema-ma-zpravu-maffie-ma-emu-operni-pevkyne-ve-sluzbach-odboje--1463372

 

zaloguj się by móc komentować

z-daleka @Pioter
15 lutego 2020 20:50

Faktycznie, jest takie nazrwnictwo, ale na jakiej podstawie  uważa Pan, że struktury wzorowały się na sycylijskiej mafii? 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @z-daleka 15 lutego 2020 20:50
15 lutego 2020 21:55

Ja?

Název Maffie byl zvolen podle sicilské organizace známé jako mafie, kterou někteří účastníci odboje tehdy obdivovali.

Przecież tak uważają Czesi.

zaloguj się by móc komentować

Paris @ewa-rembikowska 15 lutego 2020 17:42
15 lutego 2020 22:39

Extra  !!!

Moze dlatego  "jego ekscelencja"  mega-zlodziej  Kulczyk wybral sie na "operacje"  za granice... moze znal te historie albo podobne...

... chociaz i tak mu to nie pomoglo  !!!

zaloguj się by móc komentować

z-daleka @Pioter
15 lutego 2020 23:00

No tak..  wzorowanego na nazwie mafia, której niektórzy członkowie podziwiali ruch oporu. 

Tu chodzi raczej o powstania włoskie z 1848 roku przeciw miedzy innymi  Austro-Wegrom. 

 

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Pioter
15 lutego 2020 23:34

f

ff

Czy to robi różnicę ?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @z-daleka 15 lutego 2020 23:00
16 lutego 2020 05:49

Nie należy ufać translatrom do końca.

Nazwa Maffia była wzorowana na sycylijskiej mafi, którą niektórzy członkowie ruchu oporu podziwiali.

A słowa mają bardzo duże znaczenie. Proszę porównać zapis ewangelisty: J 1,1-3

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Pioter
16 lutego 2020 10:58

Gospodarz podając namiary na źródło uniknąłby kilku kliknięć z odpowiedzią. No ale jest jak jest a namiar mega na fantazy minionej epoki tej sztywnej warstwy dla archeologów wiedzy.

 

Tekst jest pełen śladów pszczółek pracowitych. Kto za tym stał jak to w peerelu powiadano? 

W międzyczasie prawnik i dziennikarz Alois Rašín tworzył tekst deklaracji niepodległości. 28 października 1918 roku proklamowano powstanie Republiki Czechosłowacji.

Taki namiar za .de:

...die später den Beinamen „Männer des 28. Oktober“ („muži 28. října“) erhielten, gründeten ein Nationalkomitee, das die unabhängige Tschechoslowakei am 28. Oktober 1918 ausrief.

Data 28.10.1918 sprowadza się do zapisu 1 1 1 a to jak trzy punkty rozpoznawcze braci z sekt skrytych lub jawnych zależnie od prawdy czasu.

 

Szperanie popłaca i rozszerza źrenice.

H. ou l’Histoire avec une majuscule. Notre haschich officiel, depuis des lustres, en ...

zaloguj się by móc komentować

umami @Pioter
16 lutego 2020 12:41

Nie skończyłem jeszcze czytać ale za tę Maffię daję wielkiego PLUSA i póki pamiętam a props Sokolstva nasunęła mi się jedna myśl. Czytałem kiedyś Młodość wydawcy  Jana Gebethnera (https://www.antykwariat.waw.pl/ksiazka,1006150/jan_gebethner_mlodosc_wydawcy,68793.html) i autor pisze tam trochę o powstawaniu tych Sokołów ale niewiele, tak mało, że nie wiążę go z tą organizacją. Opowiada o tym jak przekraczało się granice na cudzym paszporcie, bo wtedy, przed wybuchem I wojny, w paszportach nie było zdjęć. Opisuje jak zaangażował się w sport i pływał po rzekach granicznych i jak to niesłusznie ich podejrzewano o szpiegostwo. Ale najciekawsza, z punktu widzenia Twojej notki, jest opowieść o jego jeżdżeniu na nartach i chodzeniu po Tatrach. W którymś momencie pisze, że z Zakopanego wyprawili się do Popradu. Łażę trochę po górach, w Popradzie byłem kilka razy, w Zakopanem także, ale bez powodu do Popradu nie chciałoby mi się leźć. A on to opowiada sobie jak o zwykłej wycieczce. Jak to czytałem, to myślałem, że to z powodu jakiejś gminy protestanckiej, która chyba jest w Popradzie. Po przeczytaniu o tych czeskich Sokołach i tej Maffi to myślę sobie, że ta przyjaźń polsko-czechosłowacka z lat 80. miała swój początek przy rozwalaniu Austro-Węgier.

Może się mylę.

zaloguj się by móc komentować

umami @saturn-9 16 lutego 2020 10:58
16 lutego 2020 12:50

Dobre te 3 jedynki :)

zaloguj się by móc komentować

ewa-rembikowska @umami 16 lutego 2020 12:41
16 lutego 2020 13:55

To jeszcze by trzeba było dodać Hadynów, Chobotów i Pilchów oraz ich namiętność do zbierania pieśni ludowych z obu brzegów Olzy, która choć była rzeką graniczną nie stanowiła przeszkody do jej przejścia przez miejscowych bez pokzywania się straży granicznej.

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @Pioter
16 lutego 2020 14:57

Ciekawa notka!

Ten gość na pierwszym u góry zdjęciu wygląda jak Mefisto a nie mafioso. :)
Zrobiono mu złowrogi wygląd, "wyskalpowali" nad uchem włosy, dodając z tyłu jakieś włoski. W porównaniu z kolejnym zdjęciem kształt noska zachowano mu a "skalp" okazał się częścią swizny.
Wracając do pierwszego zdjęcia wygląda, wskutek takiej a nie innej grafiki, jakby miał grzywkę z włosami na czole, jak również włosy na policzkach jak jakiś zwierzak.

Może czegoś nie zrozumiałem, ale z tego opisu wygląda jakby to była operetka a nie mafia, albo "czeski film". :)
Może, na potrzeby notki, nie podał Pan jakich czynów dopuściła się ta organizacja skoro posypały sie takie "piękne wyroki" a przestępcy przyjęli je ze śmiechem. Dobrze, że nie zaśpiewali jakiejś arii. :)
 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Andrzej-z-Gdanska 16 lutego 2020 14:57
16 lutego 2020 15:36

Zdrada państwa w warunkach toczonej wojny = wyrok śmierci. Moim zdaniem to wystarczy. Budowanie Legionu Czeskiego z byłych austro-węgierskich żołnierzy (to przez Masaryka, Benesza i Sztefanika) po stronie wroga jest równoważne z nawoływaniem do dezercji około 1 mln żołnierzy (na tyle szacowano wówczas ilość Czechów służących w armiach Autro-Węgier).

Zastanawiające jest jedynie, że z tą czeską mafią liczył się sam cesarz, nie pozwalając, aby włos im z głowy spadł. Choć być może chciał ich wykorzystać w negocjacjach pokojowych z Aliantami - w 1916 roku było już widać, że Austro-Węgry w takim kształcie się nie ostaną i padną pierwszą ofiarą tej wojny.

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @Pioter 16 lutego 2020 15:36
16 lutego 2020 16:30

Dzięki za wyjaśnienie. Faktycznie było za co.

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Pioter
16 lutego 2020 21:25

Prawie jak Paderewski.

zaloguj się by móc komentować

Aquilamagna @Pioter
17 lutego 2020 10:06

Swoją drogą ciekawe, że Słowacja łyknęła ojro, a Czechy jednak nie.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować