-

Pioter : Ich bin ein Schlesier.

Lakia

Na głównym placu Helsinek, pomiędzy budynkiem senatu a uniwersytetu, w 1894 roku odsłonięty został pomnik Wielkiego Księcia Finlandii Aleksandra II, który przy okazji jeszcze był Imperatorem Wszechrusi. Cokół pomnika zdobią cztery cnoty, symbolizujące okres panowania cara Aleksandra - Prawo, Pokój, Oświecenie oraz Praca.

Autorami pomnika byli Johannes Takanen oraz Walter Runeberg. I jeden z elementów tego pomnika, zwany po fińsku Lakia (czyli Prawo) stał się na długie lata symbolem Finlandii.

Lakia po raz pierwszy na banknoty trafiła w 1897, w nowej serii, w której Bank Fiński zamieścił wszystkie cnoty z cokoła pomnika cara Aleksandra.

Serię tę otwierała (z nominałem 5 marek) oraz zamykała (z nominałem 500 marek) własnie Lakia. W 1909 roku zmieniono wzór banknotów i aż do 1945 roku zapomniano o tej symbolice. Na banknotach, szczególnie wyższych nominałów, posługiwano się za to w tym czasie zupełnie inną symboliką. Symboliką bezbronności i otwartości.W 1945 roku Lakia powróciła na banknoty, w wersji znanej z pomnika stojącego w Helsinkach, i przez 10 lat na banknotach się pojawiała w sposób oczywisty.Po tym czasie jeszcze starano się ją wkomponować w tło, gdzie miała swe miejsce do 1975 roku. Po tym czasie zabrakło już dla niej miejsca na fińskich banknotach.

Jak więc wygląda wygląda alegoria Finlandii? Młoda kobieta ubrana w suknię i skórę dzikiego zwierzęcia, uzbrojona w miecz i tarczę z napisem LEX, jawi nam się w towarzystwie lwa. Jak to należało by zinterpretować? Jesteśmy młodym narodem - częściowo jeszcze dzikim, chroni nas prawo, ale potrafimy również użyć miecza. Ale za nami stoi jednak ktoś poteżniejszy.tagi: numizmatyka 

Pioter
9 sierpnia 2018 06:47
6     818    7 zaloguj sie by polubić
komentarze:
tomciob @Pioter
9 sierpnia 2018 10:01

Witam.

Do kiedy fińskie banknoty były drukowane w Rosji? A może są tam drukowane do tej pory? Ciekawa notka tak jak historia Findlandii.

Dziękuję i pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

Pioter @tomciob 9 sierpnia 2018 10:01
9 sierpnia 2018 10:24

W Rosji (Goznak) drukowane były serie z lat 1822 - 1862. W 1862 roku zlecono druk banknotów w Prusach (Staatsdrukarei Berlin). Kolejna zmiana drukarni miała miejsce w 1878 roku, gdy to zlecono druk HH Tielepress w Kopenhadze (Dania). Finowie drukowali własne pieniądze w Helsinkach juz w 1886 roku. Seria z pomnikiem była drukowana w Angliiw firmie Bradbury, Wilkinson & Co (czyli w oddziale American Bank Note Company). Wszystkie późniejsze banknoty były drukowane w Helsinkach.

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @Pioter
9 sierpnia 2018 11:55

Zaskakująca ta plaża z nudystami, bezbronność do potęgi, biorąc pod uwagę klimat i wydarzenia geopolityczne.

To już bardziej by pasowały teraz kiedy przyjmowali uchodźców, no ale mają euro…

Zdecydowanie wolę Laikę. A do niej pasuje piękna, dzika i groźna Finlandia Jeana Sibeliusa. Sam Sibelius też wylądował później na jakmś nominale

 

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Pioter
9 sierpnia 2018 12:37

Dziękuję, bardzo pouczająca historia druku fińskich banknotów. Finlandia została oderwana administracyjnie od Szwecji w 1809 roku na mocy traktatu z Hamina i aż do 1917 roku była pod rosyjskim panowaniem z mniejszą lub większą autonomią. Ciekawa jest historia tego traktatu przysłanego Szwedom jako list Alexandra I uzgodniony wcześniej z Francją z dedykacją podpisania natychmiast po jego otrzymaniu, gdyż w przypadku wachań wojska Rosyjskie nie będą się wahać. A jednak pomimo rosyjskich wpływów jak widać po banknotach na każdym jest cesarski orzeł z dwoma głowami drukarnie się zmieniały. Cóż to oznacza? Ano że biznes drukowania znaków pieniężnych nie był ściśle przyporządkowany administracyjnie i terytorialnie. Więcej nawet był w dzisiejszym sensie zglobalizowany. Oczywiście pewnie był jakiś powód zmian drukarń ale to wymaga dalszego namysłu. Ciekawy jest też ten fiński lew z herbu który został przez Rosjan spokojnie wkomponowany w swojego dwugłowego orła. Pokazuje to jakim respektem darzyli oni fińską niezależność i być może zmiany drukarń banknotów były pochodną stosunku Rosjan do rusyfikacji Finlandii. Jak podaje opis fińskiego herbu w fińskiej wiki owa szabla pod lwem jest sybolem panowania nad... i tu nie ma jednoznacznych odpowiedzi bo wojska rosyjskie nie używały zakrzywionych szabli. Swoją drogą herb Finlandii z szablą był częścią Wielkiego Herbu Imperium Rosyjskiego od 1822 do 1917 roku. Taka szabla występuje również w herbie Karelii.  W każdym razie ta szabla pod nogami lwa widnieje już na nagrobku założyciela nowoczesnej Szwecji Gustawa I Wazy (lata 70. XVI w.) w narodowym szwedzkim sanktuarium Katedrze w Uppsali (nota bene ta w której jest największy w Szwecji, a zrabowany Polsce dzwon). Może więc ta szabla to w istocie jest polska szabla, a może turecka albo mongolska? Finlandia przez wieki była pod panowaniem szwedzkim co zmieniła dopiero wojna i "pokój" po traktacie z Hamina. No cóż, te banknoty otwierają przeogromny worek historii. Worek niemalże bez dna.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @ainolatak 9 sierpnia 2018 11:55
9 sierpnia 2018 13:09

Jaka to była bezbronnośc to przekonali się o tym Rosjanie w czasie Wojny Zimowej. A banknot z Sibeliusem z 1986 wygląda jak powyżej.

zaloguj się by móc komentować

atelin @Pioter
12 sierpnia 2018 11:57

Notka, jak zwykle super i wybitnie pouczająca, ale nudyści, którzy złapali pytona rozbawili mnie na całą niedzielę.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować