-

Pioter : Ich bin ein Schlesier.

Królowa Konfederacji

W 1862 roku na banknoty Konfederacji Stanów Zjednoczonych trafiła Lucy Petway Holcombe Pickens, kobieta, która zaprojektowała flagę Konfederacji oraz ufundowała wyposażenie Legionu Holcombe - jednostki armii Kofederatów składającej się z czterech kompanii kawalerii, dziesięciu kompanii piechoty oraz artylerii.

Siostry Anna i Lucy Holcombe

Piękna, błyskotliwa i urzekająca Lucy urodziła się w 1832 roku w Tennessee. W 1858 roku wyszłą za mąż za pułkownika Francisa Wilkinsona Pickensa, a w krótce po ślubie wyjechała wraz z mężem do Rosji. Francis Pickens bowiem został mianowany ambasadorem USA w Rosji. Podczas pobytu w Rosji małżeńswtu Pickens rodzi się córka Francis Eugenia Olga, której chrzestnymi zostają car Aleksander II wraz z małżonką Marią. W sierpniu 1860 roku Pickensowie wracają do USA, gdzie Francis zostaje mianowany gubernatorem Karoliny Południowej.

17 grudnia tego samego roku kongres stanu Karolina Południowa podejmuje decyzję o secesji. Rozpoczynają się przygotowania do wojny. Lucy Pickens na wyposażenie i uzbrojenie Legionu Holcombe przeznacza środki uzyskane ze sprzedaży biżuterii otrzymanej od cara, ale niestety środków zabrakło na zakup artylerii. Rekrutacją ochotników zajął się wykładowca szkoły wojskowej - Peter Stevens, który po wojnie został biskupem Reformowanego Kościoła Episkopalnego. Jako motto jednostki wybrano hasło: Odważni umierają nie poddając się. We wrześniu 1862 stan osobowy jednostki opisano słowami: Legion Holcombe został praktycznie zniszczony jako pułk; kiedy zebraliśmy jego szczątki, okazało się, że mamy około stu ludzi. Po uzupełnieniu stanu legion walczył do 1865 roku.

Po przegranej wojnie Francis Pickens złożył przysięgę lojalności rządowi USA, która została przyjęta przez prezydenta Andrewa Johnsona. Ułaskawienie wywołało zdziwienie nowych władz Karoliny Południowej, bowiem jeszcze niedawno za głowę Pickensa wyzaczona była nagroda w wysokości 20.000 $. Pickensowie wycofali się z życia publicznego, a w 1869 roku Francis Pickens zmarł, a Lucy w wieku 37 lat została wdową.

Lucy zmarła w 1899 roku w Edgewood, całe późniejsze życie poświęcając na prowadzenie plantacji w Karolinie Południowej, Missisipi i Alabamie i próbując jak największą część tego majątku ochronić przed podatkami i kontrybucjami.

Obligacja Konfederacji z podobizną Lucy Pickens

grób Francisa Pickensa

Sztandar legionu HolcombeLucy Pickens w latach 80-tych XIX wiekutagi: usa  banknoty 

Pioter
26 sierpnia 2019 19:40
16     1288    11 zaloguj sie by polubić
komentarze:
MarekBielany @Pioter
26 sierpnia 2019 22:45

grób Francisa Pickensa

jak gladiatora w wieńcu wawrzyńca.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Pioter
26 sierpnia 2019 23:32

Czy aby na pewno Andrew Jackson przyjmował tę przysięgę?

zaloguj się by móc komentować

parasolnikov @Pioter
27 sierpnia 2019 00:18

Lepiej puszcze sobie piosenkę konfederacji po cichu, bo jeszcze mnie posadzą https://youtu.be/5OKdbc0DYpM

zaloguj się by móc komentować

Pioter @gabriel-maciejewski 26 sierpnia 2019 23:32
27 sierpnia 2019 06:07

Nie mam danych czy przysięgę odebrał osobiście Jackson. Dokopałem się tylko do wiecu już po wojnie w Południowej Karolinie (1865), gdy Pickens usilnie agitował za współpracą z prezydentem USA oraz poparciem polityki Jacksona w sprawie odbudowy kraju.

zaloguj się by móc komentować


Pioter @gabriel-maciejewski 27 sierpnia 2019 06:16
27 sierpnia 2019 06:21

Miał być Johnsnon. Dlaczego mi ten Jackson przyszedł do głowy?Chyba ma to coś wspólnego z tym ........

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @Pioter 27 sierpnia 2019 06:21
27 sierpnia 2019 08:07

Bardzo logiczny ciąg   ;-)
 

20 talarów było [a czy jest i będzie ?] najczęściej fałszowanym papierem w USA.

Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

Tytus @Pioter
27 sierpnia 2019 11:44

Zacna niewiasta. Podejrzewam, że wyprzedała biżuterię od imperatora, ponieważ Aleksander II popierał Unię, a Lincolna nazywał swoim drogim przyjacielem.

zaloguj się by móc komentować

atelin @Pioter
27 sierpnia 2019 14:18

A ja poprosiłbym Pana (jeśli to technicznie możliwe) o zamieszczenie zjęcia z wizytacji wojska w lepszej rozdzielczości, ponieważ jedyne, co się da odczytać na sztandarach to: NOLI ME TANGERE. Reszta napisów może wiele wnieść. Dziękuję.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @atelin 27 sierpnia 2019 14:18
27 sierpnia 2019 14:35

Niestety chyba niemożliwe. Ta ilustracja jest wykorzystywana zarówno w bazie wikipedii jak i na stronie poświęconej dziejom legionu.

Znalazłem jeszcze taką fotografię pomnika poświęconemu temu legionowi z VicksburgaAle też nie ma lepszej jakości, ani reszty pomnika

Znalazło się też przemówienie Lucy Pickens z okazji wręczenia sztandaru dla Legionu.

http://www.glymph.com/html/flag_letter.html

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Tytus 27 sierpnia 2019 11:44
27 sierpnia 2019 14:36

Hmmmm... Mi się wydawało, że to mogł być ukryty kanał finansowania wojsk Konfederacji przez Rosję.

zaloguj się by móc komentować


ainolatak @Pioter
27 sierpnia 2019 17:24

Lucy była zjawiskowa, jak na tamte czasy, z burzą tycjanowych włosów. Ponoć była pierwowzorem dla Scarlet O’Hary.

Z pewnością nietuzinkowa postać, wzbudzająca kontrowersje do dzisiaj. Z jednej strony, postępowcy mieli i mają na niej używanie, wyciągając sensacje i plotki, że jej córka Душкa (Kochanie) mogła być córką cara Aleksandra, który opsypywał zarówno Lucy jak i Душкe brylantami zaraz po jej narodzinach, że była wyrachowana, kierowała i wydawała pieniądze starszego o 25 lat, podwójnego wdowca, udawała dewotkę (była kalwinistką), że do śmierci narzekała, że znieśli niewolnictwo. Z drugiej strony określana jako niezwykła, inteligentna, szczodra, postępowa ;)… Faktem jest, że nie przepadała za dziećmi i wnukami z poprzednich małżeństw Francisa. Nie dogadywała się z jego przedostatnią córką w jej wieku. Tylko Lucy, wraz ze swoją córką wszystko po nim odziedziczyła. Wszystkie plantacje. Pickins miał w niej najważniejszą doradczynię. 5 lat po jej śmierci, mąż jej wnuczki wyrył na grobie: „Ten kamień upamiętnia piekną i łaskawą Panią Południa. Była żoną Francisa Wilkerson Pickens, wojennego gubernatora Południowej Karoliny. Piękna osobowość, wspaniały umysł, patriotyczny duch. Była kochana przez wszystkich, którzy ją znali.”

Jak było naprawdę?

 

Aleksander II

Córka Lucy, która odziedziczyła, po matce ogniste włosy

a tutaj z rosyjską Mamką

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @atelin 27 sierpnia 2019 16:11
27 sierpnia 2019 17:27

wrogość do Hiszpanii i katolicyzmu bardziej wynikała z jej kalwinizmu niż "lewactwa"

zaloguj się by móc komentować

Tytus @Pioter 27 sierpnia 2019 14:36
28 sierpnia 2019 08:17

Minister Gorczakow w październiku 1862 roku mówił do amerykańskiego chargé d’affaires w St. Petersburgu Bayarda Taylora: " Rosja w pojedynkę od początku opowiedziała się po waszej stronie i tak pozostanie".

Jego stanowisko oddaje również treść tego stwierdzenia: " Uznanie Skonfederowanych Stanów Ameryki nie leży w interesie Imperium Rosyjskiego, jako że Stany Zjednoczone Ameryki jako dobrze prosperująca całość stanowią przeciwwagę dla brytyjskiej potęgi handlowej”. 

To od czasu wojny krymskiej i interwencji Wielkiej Brytanii i Francji przeciw Rosji nastąpiło zbliżenie USA i Rosji, która nawet poparła interwencję Amerykanów na Kubie.

zaloguj się by móc komentować

Tytus @atelin 27 sierpnia 2019 16:11
28 sierpnia 2019 08:25

Nie na darmo została potem z mężem wysłana do Rosji, która popierała interwencję na Kubie.

Po powrocie wierność Karolinie Południowej wygrała nad wiernością federalnemu rządowi.  

Tłumaczyłbym to błędami młodości, lub jak stwierdziła Pani Ainolatak nienawiścią wobec katolicyzmu.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować