-

Pioter : Ich bin ein Schlesier.

Katedra obu Ameryk

W 1504 roku papież Juliusz II zlecił wybudowanie w Santo Domingo (na dzisiejszej Dominikanie) budowę pierwszej katedry w Nowym Świecie. Budowę tej katedry rozpoczęto w roku 1512, a konsekrowano ją w 1541 roku. Od 1546 roku, na prośbę cesarza Karola V, urzędujący w tej najstarszej amerykańskiej diecezji biskup, nosi tytuł Prymasa obu Ameryk. Tytuł ten jednak jest już dziś wyłacznie tytułem honorowym. W katedrze tej pierwotnie spoczęły doczesne szczątki Krzysztofa Kolumba i Simona Bolivara (ale nie tego zwanego Liberatorem). Cała katedra ma powierzchnię 3 tys m2. 1 stycznia 1586 roku miasto i katedra zostały zdobyte i złupione przez Francisa Drake'a. Rabunek miasta trwał cały miesiąc, i zgodnie z opisem w angielskiej wikipedii, wyglądał następująco:

Drake rozkazał swoim ludziom naprawić obronę miasta w przypadku hiszpańskiego kontrataku. Port również był zabezpieczony, a statki, których było ponad dwadzieścia, zostały zabrane lub spalone. Angielscy marynarze i żołnierze zaczęli szaleć; wyodrębniono kościoły, skradziono ornamenty, roztrzaskano posągi i okna, zdzierano religijne gobeliny i zbezczeszczono ołtarze. Następnie zrabowano budynki publiczne, a z prywatnych domów Anglicy wzięli to, co mogli. Podczas gdy wiele towarów zostało zabranych, w tym jedzenie, wino i tytoń, tylko 16 000 złotych dukatów odzyskano ze skarbca Audencia. Katedra została jednak uratowana przed zniszczeniem, ponieważ to właśnie tam Drake założył swoją kwaterę główną, a modlitwy i psalmy były śpiewane i dziękowano Bogu za ich zwycięstwo.

Drake początkowo żądał miliona dukatów za ustąpienie z Santo Domingo, a nie otrzymując konkretnych propozycji strony hiszpańskiej, zaczął niszczyć budynki kościelne i prywatne w mieście. W końcu Hiszpanie zgodzili się wypłacić 25 tys dukatów okupu i Anglicy 1 lutego opuścili miasto, kierując się ku Cartagena de Indias, które również zostało zdobyte i splądrowane.

W 1977 roku najstarsza amerykańska bazylika trafiła na banknoty Dominikany. Po drugiej stronie banknotu przedstawiono natomiast najmłodszą (bo wybudowaną w 1971 roku) bazylikę w Higuey.I pomimo zmian w stylistyce obie katedry pozostają na dominikańskich banknotach po dzień dzisiejszy.tagi: banknoty  dominikana 

Pioter
16 czerwca 2019 00:16
2     620    10 zaloguj sie by polubić
komentarze:
ainolatak @Pioter
16 czerwca 2019 18:52

Erwin Walter Palm w Los Monumentos Arquitectónicos de la Española. Publicaciones de la Universidad de Santo Domingo ładnie napisał, że zdobycie i spustoszenie Santo Domingo było ciężkim ciosem dla miasta i początkiem jego upadku gospodarczego, w którym hiszpańskie Santo Domingo pozostało już do końca okresu kolonialnego. W miejsce rozkwitu weszła  „melancholia miasta –  pustelni z przeszłością pełną wspaniałych wspomnień, melancholia charakterystyczna dla antycznej stolicy Antyli”.

Ale katedra nie jest pustelnią, w 1920 papież Benedykt XV ustanowił ją Bazyliką Mniejszą. I czyje popiersie jest przed Katedrą? :)

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @ainolatak 16 czerwca 2019 18:52
16 czerwca 2019 19:40

 

Jeśli Sir Francis Drake wycenił okup za opuszczenie miasta na 1 milion dukatów (czyli 3,6 tony złota) to znaczy, że realnie wycenił możliwości miasta, które ówcześnie było stolicą Hiszpańskiego Nowego Świata. To, że Hiszpanie nie zgodzili się na taką kwotę mogło wynikać z wielu czynników, a szczególnie z tego powodu, że złoto już z nowego świata wypłynęło do Hiszpanii.

Na następnym postoju, czyli w Cartagenie, Francis Drake obłowił się (oficjalnie) pół milionem pesos (talarów), nie licząc towarów, skarbów kościelnych i broni, czyli zgarnął w gotówce aż 14,5 tony srebra.

Następnie udał się na Kubę i Florydę, gdzie zniszczył hiszpańskie miasto i fort St Augustine i zgarnął 2 tys dukatów w gotówce. Część załogi zostawił na wyspie Ranoke (jako bazę dla póżniejszej działalności korsarskiej) w pobliżu Karoliny Północnej.

Jego wyprawa ograniczyła hiszpańskie osadnictwo do linii Florydy i otworzyła Amerykę Północną dla kolonizacji angielskiej, francuskiej i holenderskiej. Po tym rajdzie król Filip II wyznaczył nagrodę za jego głowę w wysokości 20 tys dukatów.

Ciekawostką jest natomiast, że żaden z krajów Imperium nie uhonorował Francisa Drake'a na banknotach.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować