-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Jezuita patronem państwa

W 1991 roku z Federacji Jugosławi wystąpiła Chorwacja, która 23 grudnia tego roku zastąpiła dinara jugosłowiańskiego własną walutą - dinarem, w stosunku 1:1. Na nowych banknotach zaprojektowanych przez mieszkającego w Szwecji Zlatka Jakusa, a wydrukowanych w Chorwacji z Zakładach Zrinski w Cakovcu znalazł się Ruder Bosković - jezuita urodzony w Dubrowniku.

Wizerunek Boskovića znalazł się na każdy chorwackim banknocie o nominałach od 1 dinara do 100.000 dinarów.

Sam Ruder Bosković urodził się w Dubrowniku 19 maja 1711 w rodzinie kupieckiej jako siódme dziecko. Naukę rozpoczął w miejscowym kolegium jezuickim. W 1725 wyjechał do Rzymu, gdzie roczpoczął studia w Collegium Romanum. W 1731 przyjął nowicjat. W 1740 roku został mianowany profesorem matematyki, a w 1744 otrzymał święcenia kapłańskie.

Sławę uzyskał dzięki wyznaczeniu równika słońca oraz określenia czasu jego obrotu poprzez obserwację plam na jego powierzchni. Opublikował wiele prac poświęconych astronomii oraz teorii atomu. W 1760 został mianowany ambasadorem Ragusy w Londynie, gdzie uzyskał godność członka Royal Society. Rok później przyjęto go na członka Rosyjskiej Akademii Nauk. W 1764 został profesorem katedry matematyki w Pawie. Po kasacie zakonu jezuitów w Italii przeniósł się do Paryża, gdzie zajmował się optyką dla francuskiej marynarki wojennej. Ostatecznie przeniósł się do Mediolanu, gdzie zmarł 13 lutego 1787 roku.

W swojej najsłynniejszej książce Teoria filozofii naturalnej wywodzącej się z jednego prawa sił, które istnieją w naturze wydanej w Wiedniu 1758 napisał: Jeśli chodzi o naturę Boskiego Stwórcy, moja teoria jest niezwykle pouczająca, a jej rezultatem jest konieczność rozpoznania Go ... Dlatego próżne marzenia mają ci, którzy wierzą, że świat został stworzony przez przypadek.

Dziś do dziedzictwa tego wybitnego Człowieka pretensje zgłaszają zarówno Włosi (przez fakt, że posługiwał się na co dzień językiem włoskim), Chorwaci (z powodu tego, że urodził się w Dubrowniku) oraz Serbowie (bo jego ojciec był serbskim kupcem z terenu obecnej Bośni).

Do ciekawostek można zaliczyć jego dwa dzienniki

Giornale di un viaggo da Constantinopoli in Polonia

Journal d'un voyage de Contantinople en Pologne

Banknoty z wizerunkiem Boskovića zostały wycofane z obiegu 1 lipca 1995 w wyniku reformy pieniężnej.

 



tagi: numizmatyka 

Pioter
24 czerwca 2018 05:40
2     1505    11 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

tomciob @Pioter
24 czerwca 2018 15:27

Witam.

Jak zwykle notka ciekawa, a więc zatrzymajmy się chwilkę nad Ragusą której ambasadorem w Londynie został bohater naszej notki. Czy była to maritimea republica będąca włoską faktorią handlową Republic of Ragusa w samym sercu dzisiejszego chorwackiego Dubrownika czy też raczej było to miasto Ragusa na Sycylii? Bo jeśli było to sycylijskie miasto to zataczamy mały krąg do drugiej notki wstecz i otrzymujemy orła w herbie miasta trzymającego kaduceusz w prawym pazurze no a na kaduceuszu mamy dwa węże czyli... orzeł trzyma dwa węże. Co prawda jest to stosunkowo współczesny herb miasta pierwotny bowiem miał w sobie Krzyż św. Jerzego jednak temat orła z wężami jest jak widać znaczeniowo nośny. Na marginesie współczesnego herbu sycylijskiego miasta Ragusa w drugim pazurze orzeł trzyma zapleciony kwietny wieniec. Oba te symbole są identyczne i centralne we współczesnym herbie... Charkowa. I tak się to w kółko plecie świat powiązany ze sobą za pomocą symboli na monetach, banknotach i herbach.

Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

Pioter @tomciob 24 czerwca 2018 15:27
24 czerwca 2018 15:54

Ta Ragusa, o ktorą chodzi w notce to dzisiejszy Dubrownik.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować