-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Imperium kontratakuje

23 czerwca 2016 odbyło się w Wielkiej Brytanii referendum w sprawie wyjścia tego państwa ze struktur Unii Europejskiej. 13 września tego samego roku Bank Anglii natomiast wprowadził do obiegu nowy wzór banknotu 5 funtowegona którym znalazł się najwybitniejszy (zdaniem samych brytyjczyków) brytyjski polityk XX wieku. O tym co znajdzie się na nowych banknotach poinformowano zresztą z trzy letnim wyprzedzeniem. 

Sir Winston Churchil, laureat literackiej nagrody Nobla w 1953 roku, był politykiem, za którego rządów dokonano akurat rozmontowania dotychczasowego imperium, wykrwawiając samą Anglię w dwu wielkich wojnach.

Churchil już w 1995 znalazł się na banknotach Gibraltaru.

Kolejny banknot, który wprowadzono do obiegu 14 września zeszłego roku zdobi wizerunek Jane Austenautorki jednej z najpopularniejszych książek w Wielkiej Brytanii pod tytułem Duma i Uprzedzenie, napisanej w latach 1795/6. Książki, która od chwili pierwszego wydania w 1813 roku doczekała się ogromnej liczby wznowień, przeróbek, a nawet wielu adaptacji filmowych (z czego nawet z wykorzystaniem motywu zombi czy podróży w czasie). Jest to podobno druga, po Władcy Pierścieni, najpoczytniejsza książka w Wielkiej Brytanii.

Trzeci banknot, który będzie podlegać wymianie w 2020 roku, zdobić będzie podobizna malarza Josepha Turneraoraz jego obraz z 1838 roku, na którym przedstawił ostatnią drogę okrętu wojennego HMS Tameraire, okrętu, który po bitwie pod Trafalgarem stał się symbolem całej floty imperium. 

O przyszłym wyglądzie banknotu 50 funtowego na razie jeszcze nie poifnormowano.

Jak odczytać te przesłanie zawarte w banknotach ukazujących dwu wybitnych literatów i jednego malarza?

Moim zdaniem jest to ostrzeżenie. 

Odtworzymy nasze imperium, nawet za cenę pożegnania się z dotychczasowymi świętościami, a kto się sprzeciwi tego czeka los Prus.

Likwidacja Prus była jedynym realnym sukcesem polityki wojennej Churchila, a stała się jego obsesją już w 1906 roku, gdy jako brytyjski obserwator zaproszony przez samego cesarza Wilhelma II, brał udział w manewrach pruskiej armii na Śląsku. Manewrach, o których, jako uznany literat w końcu, napisał: Wyjechałem do Breslau na manewry, które rzeczywiście robiły wrażenie. Z niemieckich szeregów emanuje ogromna prostota i siła, które nie pozostawiają obserwatora obojętnym; chociaż nie wydaje mi się, by zdawali sobie sprawę ze straszliwej siły swojej broni i współczesnych warunków walki, i sądzę, że w drobnych kwestiach mogliby się wiele od naszego wojska nauczyć, to liczebność, jakość, dyscyplina i organizacja niewątpliwie stanowią cztery główne drogi do zwycięstwa. [...] Ta armia jest straszliwą machiną. Czasami potrafią maszerować 35 mil na dobę. Jest ich tylu, co ziaren piasku w oceanie, a do tego mają do dyspozycji wszystkie współczesne udogodnienia. […] Choć wojna mnie pociąga i fascynuje umysł wielością niesłychanych sytuacji, z każdym rokiem czuje coraz głębiej […], jakim podłym i nikczemnym szaleństwem, barbarzyństwem jest to wszystko.



tagi: numizmatyka 

Pioter
8 lipca 2018 06:02
16     3045    13 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

saturn-9 @Pioter
8 lipca 2018 09:07

Przespałem pobudkę, ból głowy, ból bez przelewania papieru na "bank noty".

A w Niedzielę o 06:02 na tym numizmatycznym froncie wird zurückgeschossen.

Zawsze spodziewaj się czegoś nieoczekiwalnego.

Drobnostki dwie:

pożegnania się z ...tychczasowymi

w tym ...tychczasowym o jedną literkę za dużo co wypacza myśl Gospodarza ale daje pewien odlot.

Trzeci banknot, który będzie podlegać wymianie w 2020 roku, zdobić będzie podobizna malarza Josepha Turnera

Czegoś tu nie łapię ale to zapewne głowa. Ten ból przymula ale przeminie...

Jak przejdzie to ponownie się podłączę. Chcę zasygnalizować co dojrzałem i za osobliwe uważam.

Ciekawe daty: 13 września, 14 września należy oczekiwać, że trzeci banknot będzie 15 września. Co dałoby odlotowe 4 5 6 z trzema 9. Jeżeli tak będzie to faktycznie KONTRATAKUJE.

Fragment z Churchilla jest z pozycji nagrodzonej noblem? No chodzili jak zegarki żołnierzyki kajzera. Ni mniej ni więcej ale 'czasami' 35 mil.

Czasami potrafią maszerować 35 mil na dobę.

Pozdrawiam.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @saturn-9 8 lipca 2018 09:07
8 lipca 2018 09:27

Dzięki - błąd poprawiony.

W przypadku banknotu 20 funtowego nie chodzi o malarza, a o obraz w tle. Obraz, na którym duma angielskiej floty wojennej płynie w celu przerobienia na żyletki, bo w służbie imperium są już znacznie nowocześniejsze jednostki. Czyli ... można zastąpić każdy symbol, czymś, co w nowych, zmienionych czasach, sprawdzi się znacznie lepiej. W takiej RP z tego okrętu utworzono by przecież Muzeum Marynarki Wojennej.

Daty wymieny banknotu 20 funtowego (poza tym, że ma być to w roku 2020) jeszcze nie ogłoszono.

A zgodnie z danymi docenta Wiki niejaki W.C. (jak zwykła pisać w czasach wojennych niemiecka prasa) otrzymał nagrodę Nobla za wielkie mistrzostwo utworów o charakterze historycznym i biograficznym, a także błyskotliwą sztukę oratorską, z pomocą której bronił najwyższych ludzkich wartości. Cytowany fragment wspomnień tego światowej sławy literata pochodzi z książki Normana Davisa Mikrokosmos

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @Pioter
8 lipca 2018 09:51

Literatura, obraz, aktor - umieścili swoje najlepsze narzędzia propagandowe, jakie działały i działają nawet przy wyłączonym prądzie...

Piękno żółtego po kataklizmie nieba na obrazach też wymowne.

Nie mogli umieścić Szekspira, bo raptem rok po hucznie obchodzonym 400 leciu jego śmierci oficjalnie się przyznali, że część dotychczas jemu przypisywanych utworów jest autorstwa, bynajmniej nie Stradfordczyka. Ale Jane Austen też się nadaje, jeśli agitka ma poruszyć dumę w bardziej wrażliwych duszach. No a Churchill tym bardziej, duma narodu w czystej postaci, co całemu światu pokazali zeszłorocznym filmem Czas mroku.

Ostrzeżenie.

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @ainolatak 8 lipca 2018 09:51
8 lipca 2018 10:07

Szekspir już był na angielskich funtach w lata 1970-1991. Zresztą wcześniej lokalny bank w Stratford również używał jego wizerunku.

A pełny obraz Turnera, którzy wykorzystano w projekcie banknotu 20 funtowego wygląda tak

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @Pioter 8 lipca 2018 10:07
8 lipca 2018 10:26

Tak to jest, ze można sprzedać dobrze coś co nie isniało...wizerunek i posąg człowieka, którego za życia nie namalowano (wszystkie przypisywane obrazy sa na prawdopodobnie, a część z nich, które były okazaywało się, ze były obrazami kogoś innego). No ale teraz, mimo, ze pozbyto się czaszki, która mogłaby jasno pokazać wizerunek też już wycofują się rakiem ze Stradfordczyka, bo komputery mogą już robić cuda z tekstem i obliczać, czego tekst "szekspira" był plagiatem.

A Ostatnia droga Temeraire piękna. Bardzo wymowne, że w Bondzie z 2012 roku Skyfall też ten obraz sie pojawił. A w tymże właśnie Bondzie, po zniszczeniu M6, wydawałoby się całkowitym upadku i zejściu do podziemia, duma i siła Korony odradza się w najlepszym stylu, zwyciężając zło...

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Pioter
8 lipca 2018 16:48

Witam.

A widnieje jakikolwiek wizerunek Winstona Churchilla na banknotach Izraelskich?

Pozdrawiam

zaloguj się by móc komentować

Pioter @tomciob 8 lipca 2018 16:48
8 lipca 2018 22:34

Nie ma takich banknotów

 

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @tomciob 8 lipca 2018 16:48
8 lipca 2018 23:27

A komu w Izraelu potrzebny "niejaki W.C." skoro jest Golda M. i inni...

"... działaczka młodzieżowego ruchu syjonistycznego Habonim. Brała udział w wiecach ..."

Ta historia to na rewersie. ;)

 

 

zaloguj się by móc komentować

tomciob @saturn-9 8 lipca 2018 23:27
9 lipca 2018 00:41

Mało kto tyle zrobił dla powstania współczesnego Izraela co Winston Churchill.

zaloguj się by móc komentować

tomciob @Pioter 8 lipca 2018 22:34
9 lipca 2018 01:25

Wiem sam sprawdziłem ale trop Churchilla jest jednak ciekawy. Oprócz Gibraltaru, na którego banknotach mamy Winstona, istnieje ciekawe "niezależne" choć jednak pod panowaniem brytyjskim terytorium/wyspa na Morzu Irlandzkim Isle of Man. Śmieszna  to wyspa trudniąca się kiedyś przemytem do Anglii i z tego powodu podbita i zagospodarowana przez Zjednoczone Królestwo do własnych potrzeb. Ma ciekawy herb złożony z trzech nóg rycerskich, obutych z ostrogami wychodzących ze środka czyli znikąd, po obu stronach dwa drapieżne ptaki sokół i kruk, pod spodem napis (gdziekolwiek mnie rzucisz będę stał) a nad napisem zamknięta korona królewska zwieńczona krzyżem jako symbol władzy nadanej przez Boga. Na monetach tego terytorium zależnego od Zjednoczonego Królestwa widnieje Winstonn Churchill. Ale z Winstonem jest również powiązany pewien bond. Jest nim kosztujący 800$ papier wydany przez Bank Meksyku sygnowany nazwą - "Mexico banco de guanajuato bond aka winston churchill 1906" tu. Gdyby gospodarz coś mógł podrzucić na temat tego bonda będę zobowiązany. A na marginesie końcowym notki UK chciało już wcześniej umieścić Winstona na swoim banknocie ale nie robiło tego z obawy przed reakcją Niemiec. Widać dzisiaj te obawy straciły swoje znaczenie.

Dzięki za notkę i pozdrawiam

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @tomciob 9 lipca 2018 01:25
9 lipca 2018 06:10

Nie wiem dlaczego powiązano ten bank akurat z Churchilem. BYć może jest to zabieg marketingowy sprzedawcy.

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @saturn-9 8 lipca 2018 09:07
9 lipca 2018 08:55

Czasami potrafią maszerować 35 mil na dobę.

Gdy zaweźmiemy się i sprawdzimy co się kryje za tymi 35 milami to docent podpowiad, że jedna mila angielska oznacza 1609,344 metrów. Czyli 35 x 1609,344 = 56 327,04. Zastanawiające! Bez plecaka czy z plecakiem wypełnionym tym i owym maszerują żołnierze?

Jest jeszcze możliwość, że to kajzer szepnął konfidencjonalnie młodemu Anglikowi, ze "czasami" 35 mil maszerują ...

Sprawdzamy. 1 mila pruska = 7532,48 metrów. Zatem 35 x 7532,48  = ból głowy albo jak to "niejaki W.C." wyraził zanurzając się w metaforykę morską: "Jest ich tylu, co ziaren piasku w oceanie."

Wniosek? Trzydzieści-pięć należy odczytać, że "czasami" wywołanie wojny jak najbardziej wskazane, pomimo tego " jakim podłym i nikczemnym szaleństwem, barbarzyństwem jest to wszystko."

Zgrabnie w ten cynk wpisują się trzy i pięć rubli z odcinka  Maszeruje wojsko.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @saturn-9 9 lipca 2018 08:55
9 lipca 2018 18:22

Na pewno  kajzer nic o milach pruskich nie mówił - nie ten rocznik. Prusy na system metryczny przeszły jeszcze przed zjednoczeniem Niemiec. Mógł ewntualnie powiedzieć coś o 35 km marszu wojska, a że światowej sławy literat (a w tym czasie korespondent wojenny polecony przez samego króla Jerzego) coś pokręcił, to nic wielkiego. W końcu nie tylko w takich drobnostkach dziennikarzom zdarza się pleść bzdury.

zaloguj się by móc komentować

umami @Pioter
21 lutego 2020 18:15

Powiem Ci, że te zacytowane zdania Churchilla do mnie przemawiają. Jestem z tych, ktorzy uważają, że Niemcy zawsze maszerują.

A zdjęcie pierwsza klasa.

zaloguj się by móc komentować

umami @Pioter 8 lipca 2018 09:27
21 lutego 2020 18:19

Zdaje się, że data to 2020.02.20. Piękna, same 2 i 0. I co na to saturn-9 ?

zaloguj się by móc komentować

saturn-9 @umami 21 lutego 2020 18:19
6 kwietnia 2020 17:05

PaczPan to był czwartek, dzień gromowładnego. Narracja skryta 22 plus 22 = 44 = 8. Oddanie hołdu planecie Wenus czyli pentagramowi?

Cosik się zacieło w maszynerii rozprowadzania nowego papieru skoro do 1.4.2020 jeszcze nie ogłoszono dnia kiedy ostatecznie wycofane zostanie 20 funtów z poprzedniej serii.

Ciekawe odniesienia: autoportret malarza z ok. 1799; wspominana jest bitwa z roku 1805 ale nie data ostatniej podróży statku. Gloria tak ale zmierzch już nie.


https://www.bankofengland.co.uk/banknotes/polymer-20-pound-note

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować