-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Imperator Poloniae

Zastanawialiście się Pańswto ilu cesarzy zasiadało na polskim tronie? Oprócz Bolesława Chrobrego i Mieszka II, i oczywiście oprócz (na chwilę obecną niepewnego do końca) Mieszka I?

Bo wbrew pozorom było ich jeszcze kilku. Ale jak zwykle jest to przed naszymi oczami ukryte w najlepszy możliwy sposób.

Zacznijmy więc od końca:Ten pan na obrazie to Stanisław Antoni Poniatowski, który od chwili swojej koronacji uzywał tytułu Augustus, czyli w zasadzie tytulatury cesarskiej. Wcześniej zaś na polskim tronie zasiadałFryderyk Wettyn, który polskim historykom znany jest wyłącznie pod swoim tytułem cesarskim - August III. Jeszcze wcześniej panował jego ojciecrównież Fryderyk Wettyn, który tak samo jak i syn w polskiej historiografii występuje bez jakiegokolwiek imienia, wyłącznie jako August II.

Możemy szukać dalej, ale Augusta I w polskim poczcie królów raczej nie znajdziemy. Skąd więc ta tytulatura? Musimy przeskoczyć pewien okres naszych dziejów, by ponownie odnaleść na polskim tronie władcę używającego tytułu cesarskiego. Był nim Zygmunt II, koronowany w wieku 10 lat w 1530 roku i od tego czasu używający tytułu cesarskiego, jak widzimy na ilustracji. Więcej w ten otwarty sposób manifestowania władzy uniwersalnej na polskim tronie raczej nie widać. Oczywiście 10-letnie dziecko samo na taki pomysł nie mogło wpaść. Tym bardziej, że do jego koronacji doszło 20 lutego, a do koronacji cesarskiej Karola V dopiero 24 lutego. To był pomysł jego ojca, Zygmunta zwanego Starym, który na większości portretów przedstawiany jest jako kupiec. Nie używał on nigdy tytułu Augustus, ale używał innego, którego wszyscy starają się nie zauważyć, pomimo, że jest zapisany wprost na jego monetachZygmunt Stary używał bowiem tytułu Primus bądź Imperator. Tak właśnie. Nie dajcie się Państwo gawędom historyków z certyfikatami, którzy twierdzą, że Sygmunt Stary podkreślał fakt, że pierwszy na polskim tronie nosi te własnie imię. Nie sądzę, aby władca (i jego otoczenie) był aż tak wielkim megalomanem. Poza tym taka tytulatura nie ma żadnego sensu. Tym bardziej, że na monetach z datą 1525 takiej tytulatury (Primus, Imperator) nie ma: Jest tylko Sigismund Deo Gratia Rex Poloniae.

Co takiego stało się w 1525/26 roku, że Zygmunt sięgnął po cesarską tytulaturę? A może troszkę wcześniej? Czyżby chodziło o król Karol V nie był w stanie zrealizować zapisów edyktu wormanckiego? I dlaczego Karol V pomimo formalnej elekcji cesarskiej w 1519 roku nie koronował się aż do 1530? Czyżby w tym czasie ktoś inny nosił na swoich skroniach cesarską koronę?



tagi: polska  cesarstwo  zygmunt stary  stanisław august  zygmunt august  królowie  frydeyk august 

Pioter
1 października 2024 08:03
21     1432    12 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

OjciecDyrektor @Pioter
1 października 2024 10:01

Nie no...teraz to dałeś do pieca...:). Zaczynam wątpić w sens czytania polskich opracowań historycznych. Są różne artrfakty z wypisanymi jak krowa wyrazami i nic się w tych uczonych głowach nie rodzi. Żadna myśl. Żadna refleksja. Żadne powiązania z innymi zakątkami Europy i świata. 

Wychodzi na to, że ród Sforza szykował się do WIELKIEGO MARSZU przez instytucje. Tylko oni mogli zapragnąć tego. Bina przybyła więc do Polski i to ona zrobiła z "przedostatniego" Jagiellona imperatora. Cała opozycja przeciw Bonie to była agentura Karola V i jego popleczników.

Ta bitwa pod Orszą ma teraz dla mnie zupełnie inny wyniar. 1514 zwycięstwo - dzięki komu? A cztery lata później Bona Sforza w Polsce robi porządki.

Po wygranej bitwie pod Orszą musiały zacząć się jakieś negocjacje Mediolanu z Habsburgami. I zakończyly się tym, że do czasu wykonania przez Habsburgów zobowiązań tytuł cesarski będzie tylko warunkowy. Tam był cały pakiet grubych zobowiązań - Sacco di Roma, Mohacz, Pawia 1527 i dopiero po bitwie pod Wiedniem w 1529 Karol V dostał koronę. A i tak potem zwariował czy się załamał. Za dużo tego było i za grubo. I ciągła niepewność, że jak nawali, to Mediolan ma w rezerwie zastępcę - Zygmunta Starego i jego syna.

 

 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 1 października 2024 10:01
1 października 2024 10:08

Najlepsze jest to, czego unika polska wikipedia. Brak pełnej tytularury (łacińskiej i polskiej) naszych władców. Bo można wtedy zacząć zadawać naprawdę niewygodne pytania.

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @Pioter 1 października 2024 10:08
1 października 2024 10:42

A ja już się taką tytulature przeczyta, to mózg od razu wrze. Może to jest odpowiedź, dlaczego starych pozycji się nie tłumaczy ani drukuje. 

zaloguj się by móc komentować

atelin @Pioter 1 października 2024 10:08
1 października 2024 10:46

A był kiedyś taki serial "Królowa Bona". I tam Bona Sforza powiedziała, że nadaje synowi imię August, bo urodził się w sierpniu. To oczywiście serial polski z 1980-1981.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter
1 października 2024 10:48

Agusta II to wkręcili jak Władysława IV Wazę....:). Obiecali rzeczy niemożliwe do spełnienia byleby tylko zużył swoje zasoby dla "dobra sprawy". Zresztę Habsburgów też tak wkręcili (wojny z Turkami), z tym że oni faktycznie byli cesarzami i zażywali splendoru.

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @atelin 1 października 2024 10:46
1 października 2024 10:50

Tak. A gdyby urodził się w lipcu, to nadałaby mu imię Julia-n...:)

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @atelin 1 października 2024 10:46
1 października 2024 11:24

A co mieli powiedzieć? Tym misiom z tytułami inna możliwość nie mieści się w głowie 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @atelin 1 października 2024 10:46
1 października 2024 11:51

Teraz by pewnie było jeszcze gorzej. A wtedy jeszcze na jakieś logiczne wytłumaczenie się wysilili

zaloguj się by móc komentować

Pioter @OjciecDyrektor 1 października 2024 10:48
1 października 2024 11:52

Czy ja wiem. Frederyk Wettyn marzył o tym, aby zostać cesarzem. To mu dali i tytuł i cesarstwo. I zapewnili przejście tytułu na syna. A że przy tym załapał się również Stanisław Antoni Poniatowski to już taki cymesik jest.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Matka-Scypiona 1 października 2024 10:42
1 października 2024 11:58

Za to można toczyć spory o to, czy dokument opublikowany w początkach XIX w pochodzi z XI czy XIII wieku (bez zobaczenia oryginału i wykonania właściwych testów).

Tylko o czym my tu mówimy, skoro w XIX w sprzedawano całe stosy czystych średniowiecznych pergaminów, a po archiwach grasowali kolekcjonerzy z tytułami naukowymi, którzy odcinali pieczęcie mogące świadczyć o oryginalności dokumentów.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Pioter
2 października 2024 10:46

Bonus do traktatu krakowskiego? Karol V nie może wyczyścić cesarstwa z lutrów, jest w konflikcie z Klemensem VII vel Julianem Medyceuszem. Korona cesarska w zawieszeniu. Hohenzollern przez Dantyszka przesyła cynk z "dobrą radą". Lennik czyni suwerena cesarzem. Świerzy serek w pułapce na myszy. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Magazynier 2 października 2024 10:46
2 października 2024 11:55

Też możliwe. Ale pewnie było to znacznie bardziej skomplikowane

zaloguj się by móc komentować

jan-niezbendny @Pioter
2 października 2024 13:14

Oprócz Zygmunta, primus dopisywali sobie do imienia Kazimierz Wielki i Stanisław Leszczyński (zaiste, ten ci cysorz pełną gębą ;). Dziwnym trafem, wszyscy byli rzeczywiście pierwszymi królami polskimi danego imienia, żaden natomiast kolejny Zygmunt, Kazimierz, czy Staś, z owego "tytułu cesarskiego" nie skorzystał. Ale to może przypadek.

Czy poza monetą z napisem SIGIS • I, w czym może naiwnie widzę zwykłą rzymską jedynkę, gdzieś wystepuje tytuł SIGISMVNDVS IMPERATOR? Albo chociaż IMP.? W ostateczności nawet IM. przekonałby mnie ostatecznie. 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @jan-niezbendny 2 października 2024 13:14
2 października 2024 13:48

Dzięki za uzupełnienie. Ale w przypadku Kazimierza tytuł Primus na pewno nie oznacza pierwszego, bo tym na polskim tronie był syn Mieszka II, Kazimierz Odnowiciel.

A skoro Stanisław Leszczyński był w zasadzie antykrólem, to pewnie i jego sponsorzy (Francja) zadbali o właściwą dla danego okresu tytulaturę władcy.

zaloguj się by móc komentować

jan-niezbendny @Pioter 2 października 2024 13:48
2 października 2024 14:09

Owszem, król Kazimierz zwany Wielkim przez późniejszych historyków został policzony w poczet polskich władców nawet jako trzeci. Ale Kazimierz I Odnowiciel i Kazimierz II Sprawiedliwy byli "zaledwie" książętami, nigdy nie koronowanymi. Czego ostatni Piast był doskonale świadomy.

zaloguj się by móc komentować

jan-niezbendny @jan-niezbendny 2 października 2024 14:09
2 października 2024 14:10

...ostatni Piast na polskim tronie. Dla ścisłości.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @jan-niezbendny 2 października 2024 14:09
2 października 2024 14:27

Co do tych koronacji lub ich braku to można podchodzić różnie. Brak dokumentów świadczy wyłącznie o braku dokumentów (na chwilę pisania opracowań historycznych). Tytulaturę używaną przez różnych władców też należy odnieść do epok w których żyli, bowiem dux w XI wieku znaczyło zupełnie coś innego niż ten sam tytuł w wieku XVII czy nawet XX.

A co do doskonałej świadomości tego, że na polskim tronie nie zasiadał żaden inny Kazimierz z tytułem królewskim to już Pan pojechał po bandzie. Napisał sam Kazimierz gdzieś o tym? A może mamy jakiś film z nagraniem tego jak to mówi? I jaką mamy pewność, że dany film to nie wytwór AI czy innego narzędzia propagandy?

zaloguj się by móc komentować

Marazm-z-Rotterdamu @jan-niezbendny 2 października 2024 14:09
2 października 2024 22:28

Król Przemysł II był pierwszym Przemysłem na tronie, ale pozostał przy II :).

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Marazm-z-Rotterdamu 2 października 2024 22:28
2 października 2024 22:38

A Mieszko Stary miał nr III, choć cesarzem się nie koronował...:). 

Ciekawi mnie numerologia Władysławów. Pierwszy to ten Wygnaniec. 

zaloguj się by móc komentować

Marazm-z-Rotterdamu @OjciecDyrektor 2 października 2024 22:38
2 października 2024 22:49

Co na to Herman by powiedział?

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Marazm-z-Rotterdamu 2 października 2024 22:49
2 października 2024 23:01

O sorry...jak mogłem? Król bez korony - taki tytuł książki mam...:)

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować