-

Pioter : Kiedy bogowie zorientowali się, że nie są w stanie zmienić tego co już się stało, stworzyli historyków.

Historia Mafii

Tym razem będzie ciekawostka ze świata znaczkówtaki sobie nadruk na znaczku wydanym dla Niemieckiej Afryki Wschodniej.

Przyglądając się jednak katalogom znajdziemy informację, że te znaczki zostały przestemplowane przez władze brytyjskie w trakcie wojny w Tanganice. O samej Tanganice i wojnie brytyjsko - niemieckiej już trochę pisałem tyu: http://pioter.szkolanawigatorow.pl/kolej-kair-kapsztad-czesc-iii-tanganika

Ale teraz będzie o początkach działań w w tym terenie.

Chodzi bowiem o wyspę leżącą w pobliżu Tanganiki i Zanzibaru, która nosi nazwę Mafia.Wyspę tę bowiem władze Niemiec zakupiły od sułtana Zanzibaru w 1896 roku (przy okazji wymiany Zanzibaru za Helgoland) za 4 miliony marek w złocie. Inaczej mówiąc (bo to już późniejsze czasy) za kwotę 400 tysięcy dukatów, czyli w przybliżeniu około 1,5 tony złota monetarnego. W tym czasie dla Niemiec były to wrota do Afryki. Wyspa była zamieszkała przez Arabów, trudniących się handlem (głównie niewolnikami i srebrem z Zimbabwe) oraz lud Sakalava, potomków ludożerców z Madagaskaru, którzy podbili tę wyspę w połowie lat dwudziestych XIX wieku. Założenie więc niemieckiej kolonii pod koniec XIX wieku w takim terenie propadandowo więc wyglądało na cywilizowanie świata - walkę z niewolnictwem i kanibalizmem.

Ale propaganda się rozwieje, gdy uświadomimy sobie, że akurat tą kolonią nie były jakoś specjalnie zainteresowane władze, a akurat konsorcjum pod nazwą Deutsch-Ostafrikanische Gesellschaft, finansowane w głównej mierze przez Kruppa. Konsorcjum interesowały zyski, a ludożercy czy łowcy niewolników, to tylko małe trybiki wielskiej machiny, które nie powinny przeszkadzać w interesach. Jeśli przeszkadzają, to się ich poświęca, co ładnie później w propagandzie będzie wyglądać.

Mamy więc małą wysepkę z portem, przez który przechodzi srebro z Zimbabwe, zakupioną za ciężkie pieniądze przez Niemcy. Ale, o ile na pośrednictwo Arabów mogło się zgodzić Imperium Brytyjskie, to na pośrednictwo Niemiec już nie. Dlatego te srebro (z podobijanego właśnie Zimbabwe) ma być dostarczane koleją do Cap Town (zwanego po afrykanersku Kapsztadem).

Więc w 1914 roku, gdy wojna w Europie już wybuchła, wysepka o nazwie Mafia nie przedstawiała żadnej wartości. Widać to choćby w siłach przanaczonych do jej obrony. Jeden krążownik starego typu o nazwie Königsberg wybudowany w 1905 roku i uzbrojony w dziesięć dział, akurat pozbawiony węgla opałowego, czyli dożliwy jedynie do użycia jako bateria artylerii, oraz 20 Askarysów, 3 niemieckich podoficerów i jeden oficer. I na tę wysepkę admiralicja brytyjska skierowała 6 kompanii wojska kolonialnego pochodzącego z Indii. Desant nastąpił 10 stycznia 1915 roku i walka o wyspę trwała 5 godzin.

Po tym czasie wyspa Mafia posłużyła brytyjskiej admiralicji jako port do działań prowadzonych na terenie Tanganiki. W niemieckiej placówce pocztowej znaleziono niesprzedane jeszcze znaczki, które przestemplowano i używano w korenspondencji wysyłanej przez żołnierzy. Stempel "GR MAFIA" odczytywany Georg Rex Mafia, miała oznaczać, że wyspa od tej pory znalazła się w ramach Imperium Brytyjskiego.

Tyle o znaczkach z dziwnym napisem, ale przyjrzyjmy się bliżej dziejom wyspy, zanim trafili tam niemieccy plantatorzy i przemysłowcy. Jak już wspomniałem w początkach XIX wieku wyspę podbili kanibale z plemienia Sakalava. Wcześniej, bo w 1698 wyspę podbili Arabowie z Omanu, i to oni właśnie nadali jej obecną nazwę Mafia, co podobno po arabsku znaczy to samo co grupa, bowiem nazwa dotyczyła kilku wysepek leżących obok siebie. Przed Arabami na wyspie panowali Portugalczycy, którzy mieli tu fort pilnujący drogi do Indii i Moluków. Ale wyspa wóczas nazywała się inaczej - Menuthras, a przynajmniej tak opisywana jest w książce Periplus Morza Erytrejskiego, napisanej około 130 roku AD przez nieznanego dziś z imienia Greka, pływającego na Morzu Czerwonym i Oceanie Indyjskim. W zasadzie ktoś się postarał i naniósł szlaki handlowe, o których mowa w tej księdze na mapie, którą mogę poniżej zamieścić.Z tego co widać w necie księga ta powinna być dostępna po polsku, bowiem w latach 2014-16 na Uniwersytecie Gdańskim planowany był jej przekład i wydanie. Ale niestety nie wiem, czy coś z tego wyszło.



tagi: niemcy  handel  mafia  anglia  znaczki  tanganika  kolonie  wyspa 

Pioter
8 sierpnia 2021 13:10
2     1176    7 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

smieciu @Pioter
8 sierpnia 2021 18:03

Cóż tu powiedzieć. Historia mafii jest stara :)

Późny Antyk a Wyprawy Krzyżowe wydają się mieć miejsce w świecie, który nie różni się niemal niczym. Zawsze jak się okazuje każdy marzył by dotrzeć do Indii...

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Pioter
8 sierpnia 2021 22:17

Ta trzecia ilustracja.

Deja vu ?

Jak zwykle.

 

P.S.

a po tym morzu uwijają się piraci i chyba wszystkie navy łącznie z naszym szpitalnym w okolicach pierwszej wojny w zatoce.

uff...

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować