-

Pioter : Ich bin ein Schlesier.

Góra kasy, czyli banknoty nie do obiegu

W 1871 roku władze Kanady podjęły decyzję o zrównaniu kursu własnej waluty z walutą USA. W tym celu wydano Uniform Currency Act, który zakazywał posługiwania się walutą Imperium Brytyjskiego na terenie Kanady, a znajdujące się w obiegu banknoty funtowe wymieniono po kursie 1 funt = 4 dolary kanadyjskie (niżej niż wynikałoby to z kursu walut, bowiem 1 funt brytyjski równał się wtedy 4,866 dolara amerykańskiego).Ale takie baknoty to nie było nic specjalnego. Większy problem stanowiło pokrycie druku baknotów w kruszczach, ktore było wymagane prawem. Wymyślono wtedy takie ciekawe rozwiązanie, jak banknoty do rozliczeń międzybankowych.Okazało się jednak, że z biegiem czasu (i ukrytej inflacji) te nominały o wartości 6 i 30 kg złota zaczynają niewystarczać. Szczególnie w czasie, gdy oficjalnie na okres prowadzonej wojny w 1917 roku odstąpiono w Kanadzie od wymiany banknotów na kruszce (dla osób prywatnych).Nowe banknoty odpowiadały już wartości 300 kg złota - oczywiście wyłacznie w zapisach księgowych banków. Banknoty te przestały funkcjonować 3 lipca 1934 roku, kiedy to powołano do istnienia Bank of Canada, ktory od tego momentu stał się również jedynym emitentem pieniądza papierowego w Kanadzie.

Ale....

Za południową granicą, czyli w USA, postanowiono ten pomysł skopiowaći do obrotu pomiędzy rządem USA a bankami dopuszczono banknot o wartości 600 kg złota... tyle, że tego złota nikt nigdy na oczy nie mógł zobaczyć, bowiem rok wcześniej Franklin Delano Rooswelt zakazał pod groźbą 10 lat więzienia posiadania złota w monetach czy sztabach (oczywiście z odpowiednimi wyjątkami - jak w każdym socjalistycznym kraju zresztą).

Ale nie tylko Kanada i USA sięgały po takie rozwiązania.

Po druk tego typu banknotów sięgnęły również rozpadające się Austro-WęgryChoć w tym wypadku chodziło raczej o zabezpieczenie roszczeń nowotworzonych państw względem Banku Austro-Węgier. Dziś znane są banknoty o nominałach 1, 2, 3 i 205 milionów koron. Trudno również mówić o przeliczaniu tego na złoto bo w wypłatę w czymś innym niż w makulaturze nikt raczej nie wierzył. Natomiast władze Austro-Węgier wierzyły w to, że dzięki temu manewrowi uda się wyzerować zobowiązania wobec powstającej Polski czy Czechosłowacji i uratować od kolapsu resztę Imperium. Nie udało się jednak, a kraj został rozparcelowany na więcej kawałków.

Jest jednak również jeszcze inny przypadek. Może wydać się dziwny, bowiem pochodzi z czasów bankowości elektronicznej. Z czasów, gdy zera na koncie można mnożyć w nieskończoność i nikt tego na tony złota nie próbuje przeliczać. Oto i on.tagi: usa  anglia  kanada  banknoty  austro-węgry 

Pioter
31 października 2019 19:33
20     1173    9 zaloguj sie by polubić
komentarze:
smieciu @Pioter
31 października 2019 19:55

Wydaje mi się że te banknty do rozliczeń międzybankowych miały rzeczywistą wartość i były honorowane. Zwykły człowieczek nie mógł na to liczyć ale w międzynarodowych finansach takie coś było właściwie, do czasu powstania systemu z Bretton Woods, nieuniknione. Banki nie mogły były opierać się na papierze. Dopóki Brettom Woods nie ustanowił że pewien papier będzie tak dobrym zabezpieczenem jak złoto i narzucił to rozwiązanie całemu światu.

Z tego co kojarzę z jakiegoś powodu Charles de Gaulle postanowił wyrwać się z tego układu w późniejszym okresie. Czemu papier a nie złoto stwierdził? I zaczął realizować bezczelnie te papierki. Miał takie prawo w rozliczeniach międzynarodowych. Zaczęło więc z Fort Knox płynąć złoto do Francji. No ale nastał rok 1968 i w bogatej Francji ruszyli się studenci i robotnicy choć ci drudzy szybko poszli po rozum do głowy. Nie uratowało to jednak de Gaulle, podobnie jak francuskiego złota, które wróciło posłusznie do Fort Knox.

A czy tam jest? Hollywoodzki szołmen i producent filmowy, piastujący obecnie stanowisko amerykańskiego ministra skarbu odwiedził na początku swojej kadencji Fort Knox. Po czym wyszedłszy, oznajmił że tłumnie zgromadzonym dziennikarzom że ... wszystko jest porządku. Tak więc czy złoto jest czy go nie ma, jest tak jak ma być :) Czym się właściwie przejmować skoro do dyspozycji ma się to:

:)

zaloguj się by móc komentować

Pioter @smieciu 31 października 2019 19:55
31 października 2019 20:03

Ależ one były honorowane.

Poza austro-węgierskimi, bo te wyzerowała dość szybko inflacja i wymiana pieniędzy w krajach sukcesyjnych.

Właśnie dlatego o nich piszę, aby pokazać różnice w podejściu rządów do obywateli i banków.

Kiedyś oglądałem film na motywach opowiadania Marka Twaina Banknot milion funtowy, o tym co taki papierek może zdziałać, jeśli trafi w ręce osoby prywatnej.

zaloguj się by móc komentować

smieciu @Pioter 31 października 2019 20:03
31 października 2019 20:14

Ok, może troszkę za szybko przeczytałem, można było odnieść wrażenie że te banknoty też były jedynie cyferkami na papierze, bez realnej wartości.

Czasem mnie zastanawiało czy tam na samej górze złoto wciąż nie pełni roli realnego środka płatniczego. Np. w rozliczeniach z Chinami. Ale chyba nie. Dzisiaj raczej postawiłbym na to że ktoś używa go w tajemniczej, znanej tylko wybrańcom, nowoczesnej alchemii która tworzy coś czego oficjalna fizyka dla mas nie pozwala :)

zaloguj się by móc komentować

Pioter @smieciu 31 października 2019 20:14
31 października 2019 20:24

Hm..

Czasami były tylko cyferkami - jak te kanadyjskie 50000, które wydawano aby ominąć przepisy prawa nakazujące bankom posiadanie zabezpieczenia w złocie. Ale zawsze te 50000 dolarów można było wymienić na 50 tysięcy banknotów po 1 dolarze i puścić je w obieg.

Dziś takim zabezpieczeniem dla banków jest podpisana umowa kredytowa z klientem, wtedy było to złoto bądź taki papierek gwarantowany przez rząd Kanady, USA czy Wielkiej Brytanii.

A co rozliczeń złotem z Chinami to takie rzeczy wypływają do mas http://www.bibula.com/?p=19304

Komuś zależy na tym, aby wszyscy wierzyli, że złota dziś już nie ma w Fort Knox.

zaloguj się by móc komentować

smieciu @Pioter 31 października 2019 20:24
31 października 2019 20:48

Nie wiedziałem że jak powszechne jest fałszowanie złota, dopóki parę lat temu nie poczytałem trochę independenttradera :) Okazuje się że bez fizycznego „rozkrajania” sztabek (często dość małych) wykrywanie profesjonalnego fałszerstwa jest naprawdę trudne. A sztabki mają jeszcze papierowe certyfikaty prawdziwości. Ludzie nie chcą niszczyć sztabki gdyż certyfikat staje się nieważny.

No ale by wciskać takie sztabki Chinom :) to trochę przegięte. Oni akurat bez wielkiej straty mogli sobie parę pokroić ;) Tak czy owak, jakoś przeszli nad tym do porządku dziennego. No chyba że USA dało im w zamian za krzywdę parę portów w Afryce. Po czym wypuściło odpowiednie banknoty w Dżibuti by znów sobie pożartować...

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @Pioter 31 października 2019 20:24
31 października 2019 21:44

"A co rozliczeń złotem z Chinami to takie rzeczy wypływają do mas http://www.bibula.com/?p=19304

Komuś zależy na tym, aby wszyscy wierzyli, że złota dziś już nie ma w Fort Knox."

Nie sadze, zeby tak powazny gracz jak USA mogl sie pozbawic zlota w Fort Knox.

System pieniadza fiducjarnego to glowne narzedzie jakim sie posluguje FED.

Czytalem sporo opnii ekonomistow odnosnie postulatow przywrocenia parytetu zlota. Wielu z nich to wysmiewa i wyklina ten pomysl. To sa pieski wytresowane na uslugach systemu.

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Pioter
31 października 2019 22:42

Pytanie.

Kto miał te kwity/noty i nimi machał ?

szeroki uśmiech.

 

zaloguj się by móc komentować

porfirogeneta @Pioter
31 października 2019 22:44

Kanwy papieru, co oni robią z tym złotem? Z Kosmitami się wymieniają? Jedzą? Tezauryzują?

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Pioter
1 listopada 2019 08:13

Co się takiego stało w 1871 roku, że władze Kanady oderwały się od imperium?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @gabriel-maciejewski 1 listopada 2019 08:13
1 listopada 2019 08:43

W Kanadzie? Przyłączono do niej kolonię Kolumbia Brytyjska.

W Europie za to proklamowano Cesarstwo Niemiec po wygranej nad Francją. Anglicy w Ghanie musieli zakończyć wojnę z ludem Aszanti. W Japoni zlikwidowano szogunat, a w Ameryce zakończono pokojem podpisanym w Waszyngtonie zakońćzono wojn pomiędzy Chile i Peru a Hiszpanią. W samej Hiszpanii na tron wstąpił Amadeusz kończąc okres trwającego od 1868 bezkrólewia (porządził krótko do 1873, tracąc Kubę w 1872 oraz odpierając zamachy i walcząc z powstaniami w Kraju Basków i Katalonii). W Etiopii również zmieniły się władze i tron objął Dejaz Kassa, który już w 1875 musiał odpierać najazdy Egiptu i późniejszych Mahdystów.

Do tego w samej Anglii zalegalizowano związki zawodowe, a w pierszym międzynarodowym meczu rugby drużyna Szkocji pokonała Anglię 4:1.

Odtworzenie Rzeszy zmieniło po prostu znacząco układ sił na całym świecie.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Pioter 1 listopada 2019 08:43
1 listopada 2019 08:49

Moim zdaniem te związki są najważniejsze

zaloguj się by móc komentować

Pioter @gabriel-maciejewski 1 listopada 2019 08:49
1 listopada 2019 08:56

A mi się wydaje, że bez Cesarstwa Niemiec USA nie mogłoby sobie pozwolić na instalowanie w samej Anglii własnej V Kolumny. Coś musiało odwrocić uwagę MI6 na dłuższy okres i dać im zajęcie gdzie indziej - kontynent, Ameryka Południowa, Hiszpania, Etiopia czy Japonia; żeby tylko nie zauważyli tego, że amerykanie próbują przejąć Kanadę. I każdy z tych otwartych frontów zajmował Imperium na naprawdę długi czas - i nigdzie nie udało im się powrócić do stanu początkowego.

A Kanada do funta już nigdy nie powróciła.

zaloguj się by móc komentować

valser @Pioter
1 listopada 2019 09:15

+871.

We Wloszech krol Wiktor Emanuel przeniosl stolice do Rzymu i proces tzw. zjednoczenia Wloch sie zakonczyl.

Ekskomunikowany zostal Johann Döllinger, katolicki ksiadz z Bawarii, ktory publicznie krytykowal przyjety na soborze dogmat o nieomylnosci papieza.

zaloguj się by móc komentować


gabriel-maciejewski @S80 1 listopada 2019 09:56
1 listopada 2019 10:10

Pewnie wszyscy mamy trochę racji

zaloguj się by móc komentować

zw @Pioter 1 listopada 2019 08:56
1 listopada 2019 15:37

Coś musiało odwrocić uwagę MI6 na dłuższy okres i dać im zajęcie gdzie indziej - kontynent, Ameryka Południowa, Hiszpania, Etiopia czy Japonia; żeby tylko nie zauważyli tego, że amerykanie próbują przejąć Kanadę.

To nie było tak. Podczas wojny secesyjnej była poważna groźba, że Amerykanie zaatakują Kanadę mszcząc się za działania konfederackich dywersantów z terenu Kanady. Skończyło się jedynie na wysłaniu z USA, już po zakończeniu wojny secesyjnej, grup irlandzkich straceńców tzw. Fenian, formalnie bez amerykańskiego poparcia. Myślę, że nikt z poważnych amerykańskich polityków nie sądził, że mogą oni zdobyć Kanadę, bo nie mieli pełnego poparcia nawet irlandzkiej społeczności w Kanadzie, ich uzbrojenie było nędzne, a liczebność znikoma. To była tylko zemsta za dywersje konfederatów z terenu Kanady i ogólnie popieranie Konfederatów przez Brytyjczyków. Stany Zjednoczone zaczęły się domagać astronomicznych odszkodowań z tytułu brytyjskiego poparcia dla Konfederatów, Brytyjczycy odpowiedzieli żądaniami odszkodowań za ataki Fenian. Sprawę rozstrzygnięto w Waszyngtonie na negocjacjach amerykańsko-brytyjsko-kanadyjskich w 1871 r.  Jedną z opcji było przekazanie terytorium kanadyjskiego Stanom w ramach rekompensaty za brytyjskie popieranie Konfederacji. Nie chcieli tego sami Kanadyjczycy, którzy swój nowy ustrój (dominium brytyjskiego) tworzyli nie przeciwko Londynowi, ale przeciwko Stanom Zjednoczonym. Wszystko to działo się za zgodą Londynu, który sam chciał rozluźnić związki z Kanadą, z przyczyn finansowych. Ostatecznie Brytyjczycy i Amerykanie dogadali się finansowo, a Kanadyjczycy przy okazji załatwili sobie od Amerykanów korzystne klauzule handlowe.

https://www.thecanadianencyclopedia.ca/en/article/american-civil-war  

zaloguj się by móc komentować

Szczodrocha33 @zw 1 listopada 2019 15:37
1 listopada 2019 22:36

" Ostatecznie Brytyjczycy i Amerykanie dogadali się finansowo, a Kanadyjczycy przy okazji załatwili sobie od Amerykanów korzystne klauzule handlowe."

Jak to dowcipnie ujal George C. Scott w filmie "Patton" [1970, znakomitym zreszta]:

"We are two nations, divided by common language" [jestesmy dwoma narodami, podzielonymi wspolnym jezykiem].

zaloguj się by móc komentować

atelin @Pioter
2 listopada 2019 09:23

Czy mi się zdaje, czy kiedyś obiło mi się o uszy (bo przecież nie oczy ;-) ), że Polska też ma (miała) takie banknoty do rozliczeń międzybankowych o kosmicznych nominałach?

zaloguj się by móc komentować

Pioter @atelin 2 listopada 2019 09:23
2 listopada 2019 09:44

Przedwojenne 5 tysięcy złotych, ale nikt się do tego nie chce przyznać oficjalnie.oficjalnie wydrukowane w Anglii i nie wprowadzone do obiegu, natomiast ostemplowane i rozesłane do banków w postaci wzorów. Oficjalny kurs to 1,45 kg złota - czyli tyle co nic jesli to porównywać do Kanady czy USA

zaloguj się by móc komentować


zaloguj się by móc komentować