-

Pioter : Ich bin ein Schlesier.

Gdański Neptun

Na suficie Wielkiej Sali Obrad gdańskiego ratusza znajduje się obraz Izaaka van den Blocke'a z 1608 roku zwany Apoteoza Gdańska. Na obrazie tym znajduje się fontanna Neptuna, zaprojektowana przez jego brata Abrahama van den Blocke'a.

Izaak i Abraham van den Blocke'owie byli ludźmi odpowiedzialnymi za tworzenie warstwy propagandowej Gdańska, skierowanej zarówno do Gdańszczan, jak i na zewnątrz (zarówno do Hanzy jak i do Rzeczpospolitej). Obaj byli na etacie Magistratu Gdańska, Izzak jako malarz miejski, a Abraham jako rzeźbiarz.

I obu zlecone im przez władze Gdańska w 1606 roku zadanie wykonania i rozpropagowania gdańskiego Neptuna przerosło.

Abraham, mimo wielu dobrze wykonanych projektów nie był w stanie wykonać odpowiedniego modelu do przygotowania odlewu z brązu. Zadanie to udało się dopiero ściągniętemu z Flandrii Piotrowi Husenowi. W końcu w 1634 roku udało się uruchomić działającą fontannę. Początkowo działała ona tylko w niektóre dni lata, bowiem do jej prawidłowego działania niezbędne było napełnienie zbiorników wodnych na poddaszu ratusza. Dopiero w XIX wieku podłączono ją do wodociągów miejskich.

Izaak miał jednak trudniejsze zadanie niż brat. Miał rozpropagować fakt ufundowania przez miasto nowej fontanny na obrazie, ale obraz powstał w 1608 roku - w czasach, kiedy Abraham dopiero próbował zaprojektować całość tej fontanny.Dlatego fontanna wygląda zupełnie inaczej na obrazie niz w rzeczywistości.Na gdańskie banknoty fontanna trafiła dopiero po wprowadzeniu w Gdańsku własnej waluty, w 1924 roku.

A tych, którzy chcą się więcej dowiedzieć o kursujących w Gdańsku i okolicy banknotach z okresu 1857-1939, zapraszam do sklepu, gdzie można nabyć najnowszy katalog poświęcony temu zagadnieniu.

http://verlagpk.pl/pieniadz-papierowy-prusy-pomorze-gdanskie-p-904.html

Katalog ten jest już 8 tomem z serii Pieniądz papierowy Prus, która ma w zamierzeniu opisać całość systemu bankowego i obiegu pieniądza papierowego w Prusach od 1765 do 1947. Wydane dotychczas tomy obejmują: banki centralne, Brandenburgię, Berlin, Wielkopolskę, Dolny Śląsk, Górny Śląsk oraz Prusy Wschodnie. Całość liczy 487 stron.

PS.

Jeśli się dobrze przyjrzeć, to nawet na tym wyżej ukazanym obrazie Blocke'a znajdziemy Tilla Eulenspiegla.tagi: gdańsk  banknot  błazen 

Pioter
15 października 2019 20:25
8     773    9 zaloguj sie by polubić
komentarze:
betacool @Pioter
15 października 2019 21:54

To ten co za ratuszem stawia klocka?

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @Pioter
15 października 2019 22:05

Fajne loko.

 

zaloguj się by móc komentować

olekfara @Pioter
15 października 2019 22:11

Czy Hanza istnieje, jak organizacja dziś. Pytam, bo na urzędowym druku z Hamburga widnieje: Freie und Hansestadt Hamburg.

zaloguj się by móc komentować


Pioter @Pioter
15 października 2019 22:19

Oficjalnie nie została nigdy rozwiązana, więc odpowiedź winna brzmieć tak. 

zaloguj się by móc komentować

Ongaku @Pioter
16 października 2019 03:14

Niesamowite.

zaloguj się by móc komentować

Andrzej-z-Gdanska @Pioter
16 października 2019 08:31

Ciekawa notka - jak dla mnie.

Dzisiaj Dwór Artusa, a przed nim Neptun wygląda jak niżej.

Po lewej Stary Dom Ławy, po prawej Nowy Dom Ławy. Zdjęcie z Wiki.

Małe uzupełnienie wg Wiki:

1. Wielka Sala Obrad jest także nazywana Salą Czerwoną.

2. Apoteoza Gdańska zwana jest także "Alegorią handlu gdańskiego" co wiele znaczy. Wiele też jest znaczeń i napisów zawartych na obrazie. O kilku wspomniał autor notki.

Domyślam się, że link prowadzi do dzieła Pana autorstwa. Gratuluję.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować